51

Odp: sprzedam ...D.8002_HS

! o! ciekawe od kogo striker kupil ta stacje?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

52

Odp: sprzedam ...D.8002_HS

stryker napisał/a:

I pytanie Toms'a 710 tez bys Jer przelozyl na schemat ?

Oczywiście, oczywiście :)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

53

Odp: sprzedam ...D.8002_HS

jer napisał/a:
stryker napisał/a:

I pytanie Toms'a 710 tez bys Jer przelozyl na schemat ?

Oczywiście, oczywiście :)

podeslij mi dane na priv , a jak znajde chwiele czasu to podesle....
aaa i ile trwa takie przerysowanie ? ;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

54

Odp: sprzedam ...D.8002_HS

Małe uzupełnienia do naszych wiadomości o stryjka stacji, już wpisałem do Atariki: http://atariki.krap.pl/index.php/D.8002_HS Tamże są też linki do dużej rozdzielczości zdjęć wnętrza, gdyby kto chciał pokontemplować.

KMK
? HEX$(6670358)

55

Odp: sprzedam ...D.8002_HS

drac030 ... i jak stacja ozyla ?
Jezeli tak i juz nie jest ci potrzeba do "testow" to moze by ja tak przekazac Jer'owi ? ;> do zrobienia schematu ;-) hee ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

56

Odp: sprzedam ...D.8002_HS

Schematy już są u mnie na stronie dereatari

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

57

Odp: sprzedam ...D.8002_HS

Ożyć to sama nie ozyła. Schemat zrysował simius przy okazji naprawiania uszkodzenia (RAM był padnięty). Stację zabieram ze sobą do Głuchołazów.

KMK
? HEX$(6670358)

58

Odp: sprzedam ...D.8002_HS

W końcu udało mi się skompletować w jednym miejscu cztery rzeczy: zasilacz od pieca, małe atari, monitor oraz tę stację (dla tych, co są nie w temacie: http://atariki.krap.pl/index.php/D.8002_HS ). Wyniki badań:

1) Stacja chodzi w szybkiej transmisji, w trybie UltraSpeed. Żeby to uzystać, mikroprzełącznik nr 2 trzeba przerzucić w pozycję OFF. Dzielnik Pokeya przy tym ma wartość $0A (52 kbps).

2) Rozpoznawane rozkazy:

a) zestaw standardowy: !, ", P, R, S, W

b) PERCOM: N, O

c) Ultra: ?, f

Nie jest to więc nic specjalnego. Jedna ciekawostka: komenda formatowania rzeczywiście zwraca listę wadliwych sektorów. Pierwszy raz widzę stację, która to robi.

Natomiast bardziej szczegółowe testy - np. przeplotów i ogólnej pracy - dośc utrudnia fakt, że napęd Elektronika MS 5311 zachowuje się jak Leonid Breżniew pod koniec kadencji, tzn. niby się rusza, ale w rzeczywistości jest już trupem. Nie udało mi się tym czymś sformatować dyskietki w żadnej gęstości, za każdym razem wychodzi masa badsectorów (te same dyskietki bez problemu formatuje CA-2001, więc są dobre).

Nawet jeśli na takiej częściowo sformatowanej dyskietce zapisze się katalog, sama ta operacja powoduje zbadziewienie sektorów, do których się coś zapisało, a które poprzednio dawały się odczytać. Nawet jeśli zaś nie, to często dane zapisane na dyskietce mają mało wspólnego z tym, co miało być zapisane (np. w bootsektorze widać nazwę dysku, albo kawałek, ale tak poza tym jest tam zupełna, losowa sieczka).

Mgliście przypominam sobie z pisma "Komputer" pod koniec lat 80 jakieś kalumnie na węgierskie stacje do Juniorów, wyposażone chyba własnie w ruskie napędy Elektronika, że hałaśliwe i zawodne. Faktycznie, napęd chodzi głośno jak sowiecki traktor. Może więc jego niedomagania nie wynikają z wieku i zużycia, tylko z tego, że jego przeznaczenie od początku było takie samo, jak Związku Sowieckiego (tzn. wkurwianie ludzi).

Konkluzja: w obecnym stanie, jeśli nie uda się wymienic napędu, stacja nadaje się wyłącznie do zafoliowania.

KMK
? HEX$(6670358)

59

Odp: sprzedam ...D.8002_HS

Jak za głośno charczy to może nałoliwić, podokręcać, potjunować.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

60

Odp: sprzedam ...D.8002_HS

Ze charczy, to jest drobiazg. Mogę jeszcze spróbować poczyścić głowice, ale wątpię, czy to coś da (może pogorszenie).

KMK
? HEX$(6670358)

61

Odp: sprzedam ...D.8002_HS

Hello!
In one of the Russian forums on retrocomputers, a discussion arose again about non-standard disk drives for Atari. Someone remembered the D.8002 HS drive which was made in 1990-91 in Dubna (Russia). The Atariki website has an article about it : http://atariki.krap.pl/index.php/D.8002_HS. Enthusiasts say that there is no problem to repeat the product, but there is no dump of the original firmware. I looked at several discussions on the site and saw that one copy of this device is clearly in the collection of one of the members of this forum. Maybe there is hope to get the firmware?

Best regards
Vladimir

Witam!!!
Na jednym z rosyjskich forów o retrokomputerach znów rozgorzała dyskusja na temat niestandardowych napędów dyskowych dla Atari. Ktoś przypomniał sobie o dysku D.8002 HS, który został wyprodukowany w latach 1990-91 w Dubnej (Rosja). Na stronie Atariki pojawił się artykuł na jego temat : http://atariki.krap.pl/index.php/D.8002_HS. Entuzjaści twierdzą, że nie ma problemu z powtórzeniem produktu, ale nie ma zrzutu oryginalnego firmware. Przejrzałem kilka dyskusji na stronie i zobaczyłem, że jeden egzemplarz tego urządzenia jest najwyraźniej w kolekcji jednego z członków tego forum. Może jest nadzieja na zdobycie firmware?

Pozdrawiam
Vladimir

(Translated to Polish using DeepL)

Ostatnio edytowany przez MVVladimir (2023-02-03 08:21:24)

Best regards,
Vladimir