126

Odp: Pomysł na małe 1090

w zlaczu carta jest 30, w zlacz extended jest 14, w  zlaczu pbi 800xl jest 50, wiec jak za malo?
jesli mialo by sie odbyc mozliwie bez ingerencji do wnetrza atarki to trzeba wykozystac to, co jest
sa i zlacza idc z wieksza iloscia pinow

przechodze na tumiwisizm

127

Odp: Pomysł na małe 1090

Dla 6502 to może i to wystarczy, ale trzeba przewidzieć miejsce na dodatkowe sygnały 65816: osiem bitów adresu, VPA, VDA, BE no i tak dalej. Mogą być doprowadzone na dodatkowej wtyczce.

KMK
? HEX$(6670358)

128

Odp: Pomysł na małe 1090

cos mi sie robi jak czytam o dodatkowych wtyczkach
bardzo mnie zniecheca lutowanie kabli
a jak widzisz wyprowadzenie takiego dodatkowego zlacza z atari
chcialbym zeby miec mozliwosc wyjecia plyty z atarki bez ciecia tkanki
sa zlacza hd62 (kupowalne, sa i wieksze - hd78) - zyskal bys 12 pinow, acz
zlacze kosztuje 10zl i maja dosc spore rozmiary (prawie 7cm)
zlacza na ksztalt przypominaja zwykle monitorowe (vga), z tym, ze sa szersze
mozna wyprowadzic juz tam wszystkie sygnaly
ale transpsortowanie tam danych przy 14mhz na szynie... marnie to widze
zasadniczo wszystko rozbija sie o to, czy taki uklad ma jakakolwiek racje bytu
wewnetrzny jako upgrade path dla nowych rozszerzen atari - jak najbardziej, ale pudlo za atari?

przechodze na tumiwisizm

129

Odp: Pomysł na małe 1090

Odpowiem jutro bo mam obowiązki towarzyskie (to tak na wypadek, gdyby miało się okazać, że 24 godziny to za dużo czasu na przeciętną odpowiedź na forum).

KMK
? HEX$(6670358)

130

Odp: Pomysł na małe 1090

A cobyście powiedzieli na coś takiego:

Robić płytki podobne jak w standardzie PC-104: http://www.controlled.com/pc104faq/PC104SpecV2_5.pdf

Są one z założenia "stakowalne".

Można stosować takie złącza (do wyboru i koloru): http://www.erni.com/din-41612-connectors.htd

Złącza te można wyprowadzić z tyłu lub boku i dokładać kolejne warstwy elektroniki na kolejnych płytkach "w pionie"
lub też wyprowadzić je na wierzchu obudowy (najłatwiej w 800XL ale w innych też się da) i robić "kanapkę z płytek "poziomo".
Zmartwienie ilości możliwych wsadzeń/wyjęć modułu rozwiązujemy przez zastosowanie "ślepej" przelotowej płytki tylko ze złączką, którą
mamy "na zmarnowanie". W razie potrzeby wymieniamy na nową płytkę i po problemie.
Łatwo zrobić ewentualną płytkę "sondę" bo do linii ze złącza można podciągnąć diody sygnalizacyjne albo układ dekodujący stan linii
i pokazujący na wyświetlaczu w HEX.
Ilość linii wyprowadzanych na złączu pozwoli stosować jeden standard płytek niezależnie od modelu komputera a nawet można się pokusić
o unifikację pomiędzy 8 a 16 bit...to daleko posunięty pomysł ale kto wie ?

131

Odp: Pomysł na małe 1090

znam to rozwiazanie z segi (automatow) - tam bardzo dobrze sie sprawdza
i zlacza sa dostepne u nas w kraju - co prawda nie wszystkie, ale sa
dosc drogie, mniej wiecej 12zl sztuka, ale wlasnie przystosowane do takich zabaw

przechodze na tumiwisizm

132

Odp: Pomysł na małe 1090

Candle napisał/a:

cos mi sie robi jak czytam o dodatkowych wtyczkach
bardzo mnie zniecheca lutowanie kabli
a jak widzisz wyprowadzenie takiego dodatkowego zlacza z atari

Komplikujesz. "Wyprowadzenie z" nas w tej chwili nie interesuje, interesuje nas, żeby rozgałęziacz miał miejsce, w które można doprowadzić te sygnały (dowolnym sposobem), oraz żeby były one rozprowadzone po slotach, tak że jeśli karta jest dedykowana dla 816 i chce tych sygnałów użyć, żeby mogła. Czyli dodatkowe gniazdko. Jak się do tego gniazdka wepnie user (albo raczej: konstruktor osiemsetszesnastkowego turbo) to jest jego zmartwienie i to niezbyt duże, można to zrobic na taśmie (see F7, działało świetnie podpięte taśmą, póki się host nie zj... zepsuł).

ale transpsortowanie tam danych przy 14mhz na szynie... marnie to widze

Przez taśmę - oczywiście niezbyt długą - spoko działa. F7 pasiowe jest na tasiemce coś 10 cm.

zasadniczo wszystko rozbija sie o to, czy taki uklad ma jakakolwiek racje bytu
wewnetrzny jako upgrade path dla nowych rozszerzen atari - jak najbardziej, ale pudlo za atari?

Za albo pod. Nie ma innego wyjścia, a raczej innym wyjściem jest zrobienie całej płyty głównej od razu ze slotami. Raczej nierealne wziąwszy pod uwagę liczbę lat dyskusji na ten temat.

@BartoszP: podoba mi się.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2009-02-20 21:16:20)

KMK
? HEX$(6670358)

133

Odp: Pomysł na małe 1090

draco: no takiego podejscia faktycznie nie wziolem pod uwage, ma swoj urok
za - bedzie problem (dlugosc kabla na przyklad i ustawnosc calego ustrojstwa
pod - ma swoje mocne strony, ale ma i jeden minus - musi byc wielkosci atarki i nie moze byc zbyt wysokie, bo ergonomia pracy po dupie dostanie

przechodze na tumiwisizm

134

Odp: Pomysł na małe 1090

Co do "pod" jednak trochę przesadziłem, "pod komputerem" oczywiście odpada ze względu na klawiaturę (chyba że od razu załatwimy _jakoś_ detachable keyboard, ale jak, AKI w zestawie czy co?) Raczej miałem na myśli "pod stołem", co z kolei może odpadać ze względu na długośc taśmy. Tzn. przy 1,77 MHz taśma może być długa, ale pewnie celujemy w 14 MHz+. Z drugiej strony gdyby zastąpić monitor CRT przez LCD, to uzyskane miejsce można wykorzystać na rozgałęziacz.

No ogółnie wiem, ustawność to jest duży problem, nie mam na to dobrego pomysłu, może ktoś coś wymyśli?

KMK
? HEX$(6670358)

135

Odp: Pomysł na małe 1090

moze wrocmy do mojego rozwiazania - wewnetrzne karty rozszerzen wielkosci 7x10cm
musza byc wykonane w technologii smd (wysokosc), maksymalnie 4 na stosie, pelna integracja z 816, zapewnione zlacze pbi dla urzadzen "legacy"

przechodze na tumiwisizm

136

Odp: Pomysł na małe 1090

Jak to wewnętrzne, gdzie to zmieścisz i jaki będzie do tego dostęp? Tzn. karty mogą być cztery, rzecz to jasna, ale jak je wymienimy na inne cztery, oraz chyba tym samym odpada sprawa rozgałęzienia gniazda kartridży (a to ważne ze względu na zestawy w rodzaju SpartaDOS X + R-Time8 + Action||BASIC XE||Mac/65)?

KMK
? HEX$(6670358)

137

Odp: Pomysł na małe 1090

draco, ale po co rozgaleziacz dla cartow jak gniazdo cartow nie bylo by blokowane?
r-time moze byc zintegrowane - w sumie to powinno, bo to znacznie usprawni obsluge plikow przez dos (czas modyfikacji), sparta jest wewnetrzna przeciez, basic czy xl czy xe mozna wrzucic w rom systemowy mojego upgrade papmieci - tj mozna, w wersji 2
ogolnie przy dopale wylatywal by freddie i pamieci dynamiczne
caly ten obszar robi sie plaski, jest kilka elementow takich jak dlawiki i kondensatory w obudowach osiowych, ale to mozna przerzucic na druga strone plyty tak, aby bylo absolutnie plasko na calym potrzebnym obszarze
oczywiscie mowimy tu o plytach opartych o CA200619-001 i podobnych, czyli 130xe
reszta - coz...
moze znajda sie inni chetni

wiecej miejsca bez przeprojektowaia calej plytyt nie znajde
to jest najmniej okupowane

argumenty typu ze ludzie maja tam dodatkowa pamiec sa raczej nie na miejscu, jesli wspomniana plyta by zapewniala 816 wraz z minimum 1mb pamieci liniowej/bankowanej w zaleznosci od trybu pracy
zreszta mam jeszcze kilka pomyslow

wstepne zalozenia sa takie:
816@14mhz,
pelna magistrala danych i adresowa wyprowadzona na zlacze rozszerzen
1mb pamieci liniowej z opcja (puste miejsca pod uklady) dla 2mb pamieci
mozliwosc rozszerzenia tej pamieci przez karte podlaczana do wspomnianej magistrali do pelnych 16mb

procesor zwalnia do 1.77mhz tylko przy dostepie do magistrali przez antic (dla podstawowych 64k), lub przy dostepie do rejestrow sprzetowych

byc moze nie bedzie to zgodne z czymkolwiek co jest juz na "rynku" ale prawda jest taka, ze w sumie to na "rynku" to nie ma nic

czego to rozwiazanie nie rozwiazuje to taka wymiana kart o ktorej mowisz, bo trzeba rozpiac caly stos zeby wymienic jedna
ale - czy to jest potrzebne, skoro zlacze carta jest puste?

przechodze na tumiwisizm

138

Odp: Pomysł na małe 1090

No może i tak. Mógłbyś to narysować?

KMK
? HEX$(6670358)

139

Odp: Pomysł na małe 1090

sprecyzuj

przechodze na tumiwisizm

140

Odp: Pomysł na małe 1090

Jak konkretnie będzie wyglądało podpinanie kart. Taki schematyczny rysunek, jakich było już parę w tym wątku.

KMK
? HEX$(6670358)

141

Odp: Pomysł na małe 1090

ok, tylko musi mi sie piatek skonczyc... ide palulu, rysunek pojdzie na maila

przechodze na tumiwisizm

142

Odp: Pomysł na małe 1090

Ekhm... Pracuje ktoś jeszcze nad tym? A tak w ogóle to dałoby się zrobić do tego VBXE? :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

143

Odp: Pomysł na małe 1090

tak, pracuje - ale nad wersja internal

nie - nie dalo by sie (chyba ze wsadzisz tam kolejnego antica - bez sens totalny)

przechodze na tumiwisizm

144

Odp: Pomysł na małe 1090

chyba muszę odgrzać tego kotleta, bo przeczytałem pół wątku ponownie i analizując aktualną sytuację hardłerową dochodzę do wniosku, że rozwiązanie to ma coraz większą szansę zaistnieć.

Pytanie brzmi: Co zrobić z nieprzelotowymi cartami mnożącymi się ostatnimi czasy jak grzyby po deszczu?

* Kwestia numer jeden: SlaghtSID i SIDE(1/2)
* Nowo powstały prototyp Weroniki
* Nieprzelotowy Tomek8
* ... na domiar złego, trafiło na pasionata Basic'a XE ;)

* Do tego - ostatnia wersja KMD i prosty najczęściej niedziałający rozdzielacz ECI.
* inne carty, czasami przydatne i niekoniecznie przydatne rozdzielnie. Zresztą uruchamianie kilku programów z kilkoma restartami i wachlowaniem cartami, interfejsami i innymi kablami to nie do końca to, co życzył by sobie statystyczny "Kowalski" ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

145

Odp: Pomysł na małe 1090

Heloł

Zastanawiałem się nad jakimś prototypem obudowy, ale przydałby się jakiś konsensus - złącza PCI czy ISA ?

146

Odp: Pomysł na małe 1090

Złącze takie żeby można było karta wpiąć.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

147

Odp: Pomysł na małe 1090

Otwory montażowe i położenie kart na plycie powinno byc takie jak w stndardzie ATX zeby mozna uzyc gotowej obudwy PC lub jej czesci do przerobienia.

148

Odp: Pomysł na małe 1090

A po co? Większość rozszerzeń nie ma takiej postaci jak karty PC (płytka i śledź) więc używanie konstrukcji ATX mija się z celem. Można to zrobić na milion innych sposobów - tym bardziej że to będzie raczej znacznie mniejsze.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

149

Odp: Pomysł na małe 1090

Zawsze jest latwiej wykorzystac jakas gotowa obudowe ITX albo pociac i przerobic stara ATX niz zaczynac od zera. Orginalna obudowa 1090 tez miala sledzie, nawet jak ich nie uzywasz do wyprowadzenia zlaczy czy diod sygnalizacyjnych to sie przydaja zeby karty staly w pionie. Przydalo by sie ustalic jakis standard zeby projektanci nowych rozszezen brali je pod uwage przy projektowaniu plytki.

150

Odp: Pomysł na małe 1090

obudowa od blaszaka brzmi ok,
a może jeszcze ktoś mógłby dorobił przedni panel z 1090...

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org