1

Temat: ATARI - Poradnik Konstruktora

Witam!

Dzięki dużej pracy wykonanej przez lt_bri mamy do dyspozycji część książki "ATARI - Poradnik Konstruktora". Jest to zbiór różnorakich materiałów z polskich gazet i czasopism dotyczących ATARI oraz część materiałów opracowanych przez samego autora tego zbioru (jak mówi tekst 2 stronie "Dane zebrał i opracował Ireneusz Wiater - Białystok 1993"). W wasze ręce oddaję wstępną wersję tego co podesłał mi lt_bri, czyli pierwsze 100 stron książki. Materiały które posiadał lt_bri i poddał je skanowaniu były i tak już dość kiepskiej jakości. Wszystkie skany zostały osadzone w dokumencie wygenerowanym przez program "Scribus" w wersji 1.3.3.11 (open source), a następnie został z tego wygenerowany plik PDF (waży na chwilę obecną ponad 75MB). Postanowiłem udostępnić to co jest w tej chwili zrobione może ktoś z was będzie miał więcej czasu i będzie mógł poprawić część plików TIFF (mówię o obróbce typu usunięcie szumu, wyprostowanie stron).

Zdecydowałem się udostępnić to co jest głównie z dwóch powodów:

1) bardzo powolnego tempa w którym obrabiałem pliki (tu liczę na wszą pomoc, może ktoś będzie miał zapał, siłę i czas aby trochę oczyścić i doprowadzić do porządku choć kilka zeskanowanych stron)

2) chciałem zmobilizować lt_bri do dalszego wysiłku aby chciało mu się zeskanować resztę książki (pozostałe strony), bo na chwilę obecną wyglądało to tak iż wysłał on do mnie materiały i zapadła martwa cisza.

Także do waszej dyspozycji przekazuje PDF, znajduje się on tu, uwaga plik PDF wygenerowany przez Scribusa ma ponad 75MB długości.

Przekazuję także zeskanowane pliki TIFF oraz dokument z layoutem dla Scribusa, wszystko jest w archiwum. Plik ma długość ~269MB.

Dajcie w ogóle znać czy w ogóle jesteście zainteresowani dalszym rozwojem tematu. Teraz wszystko w waszych rękach oraz w rękach "lt_bri", bo to dzięki niemu udało się zdobyć i udostępnić te materiały. Tu należą się moje podziękowania dla lt_bri za poświęcony czas oraz pracę włożoną w skanowanie tych materiałów.


ps#1) nie bardzo wiedziałem gdzie umieścić ten wątek, w sumie doszedłem do wniosku iż dział sprzęt może być sensownym rozwiązaniem ponieważ książka zawiera rozwiązania sprzętowe i dotyczy małego ATARI.

ps#2) czy ktoś mi może podpowiedzieć jak szybko i sprawnie dokonać konwersji pliku PDF do formatu DJVU? Próbowałem użyć online-owego konwertera ze strony any2djvu, ale ich serwer chyba wymięka przy 75MB PDF-ie ;)

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2017-04-21 20:48:59)

2

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

do co konwersji do djvu - to nie robi sie tego z pdf, a z tiff ztcp. po szczegoly odsylam do Kaza - ostatnio chyba nabral w tym doswiadczenia. pewnie jakis soft znajdziesz na http://www.djvu.com.pl/download.php

btw. czekam na wersje djvu :)

edited: zajrzyj tez na http://djvu.sourceforge.net/gsdjvu.html

Ostatnio edytowany przez jellonek (2008-03-26 21:30:17)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Hej!

Nie chcę robić z TIFF-ów bo chcę zachować layout i położenie obrazków takie jak sobie zrobiłem w scribusie. można i PDF do DJVU tyle że online-owa wersja sobie nie radzi z tak dużym PDF-em. Może spróbuje wygenerować EPS-a ze scribusa i pojechać z EPS-a. Zobaczymy. Mam do dyspozycji tylko open source-owego Scribusa i inne darmowe narzędzia nie dysponuje żadnym komercyjnym softem.

pozdrawiam
Seban

4

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

http://djvu.sourceforge.net/doc/man/djvudigital.html

i masz co potrzebujesz :)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Mysle, ze obecnie Scalak jest najwiekszym "miejscowym specem" od DjVu, bo przerzucil juz kilkadziesiat Bajtkow i przy okazji dowiedzial sie nowych rzeczy o tym formacie. Przyjrze sie temu, co Seban udostepnil i zobacze, czy da sie latwo zrobic DjVu.

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

6

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Hej!

Wersja DJVU leży tutaj, plik ma ~10MB. Udało się dokonać konwersji za pomocą online-owego any2djvu konwersja trwała dobrze ponad 1,5h.

Co do DJVU digital to byłoby to świetne rozwiązanie, ale binarka DJVU Libre pod XP nie zawiera tego programu na stronie jest tylko opis jak mogę skompilować ze źródeł, w dodatku są jakieś problemu licencyjne bo djvu digital musi korzystać chyba z GSDjVU... sam do końca tego nie rozumiem nie miałem czasu wnikać... Zobaczę czy binarkach dla Linuxa nie ma skompilowanej djvudigital, przyda się na przyszłość.


pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2016-11-18 18:01:17)

7

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Czołem,
@seban - jeśli chcesz, możesz powtórzyć operację ale z dpi (djvu) 275 a nie 300. Powinieneś uzyskać plik który waży dokładnie tyle samo, ale lepszej jakości. Gdyby Cię podkusiło (w końcu to prawie 2h - czekania ;) ) to daj znać czy właśnie tak się stało.

@Kaz - żaden ze mnie spec...

Pozdrawiam
Scalak

Ostatnio edytowany przez scalak (2008-03-27 10:02:03)

8

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

dla mnie jest trochę dziwne, że zmniejszenie liczby punktów na cal ma dawać lepszą jakość... jeżeli pismo ma nie być do wydruków to i 72dpi (lub 96dpi) można dawać - 1/72cala to wielkość plamki monitora przy 640x480* (*wzorcowo, praktycznie to zależy od przekątnej monitora i wielkości znamionowych producentów)

___
Press play on tape...

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

maw napisał/a:

dla mnie jest trochę dziwne, że zmniejszenie liczby punktów na cal ma dawać lepszą jakość...

Bo zakladasz, ze chodzi o zmniejszenie liczby punktow na cal, a tak nie jest. W narzedziu do DjVu to jest wlasnie mylace i przyczyna wielu obiegowych opinii, ze jakosc DjVu jest gorsza. Tam im wiecej dpi ustawione, tym gorsza koncowa jakosc...

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

10

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Ok. Zrobiłem wszystko włącznie z obrazkami jako scan 275dpi. W wyniku powstał plik 6,7MB moim zdaniem w zdecydowanie lepszej jakości (włącznie z obrazkami). Zyskałem 3,4MB... Jak znajdę chwilkę nocą to dam link do tego pliku to sami ocenicie.

----------
Znalazłem chwilkę:

275dpi Scanned

a mozna zejść i do 6MB (podkusiło mnie ze względu na kolorystykę książki) wymuszając Bitonal (275dpi) i okazuje się, że na grafice "stracimy" tylko tło zresztą oceńcie sami.

275dpi Bitonal

różnica wynika z zapisu. W przypadku:
- Scanned - strony z tekstem są Bitonal, strony z grafiką warstwami
- Bitonal - wszystkie strony są Bitonal

-----------
Pliki póki co pozostawiam na serwerku, ale na pewno z czasem znikną (!!!)

Ostatnio edytowany przez scalak (2008-03-27 23:30:40)

11

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Szanowni koledzy , a kiedy reszta opracowania , warto miec takie kompendium w całości, ciekawe rzeczy są.

12

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Hej!

Dostałem wszystkie materiałty od kolegi lt_bri, chyba brakuje tylko kilku ostatnich stron. Ostatnie miesiące tamtego roku były dla mnie totalnym chaosem więc przyznaję się iż nie miałem kiedy się tym zająć... ale nie spocząłem na laurach. Jak tylko nadrobię zaległości w pracy to zajmę się złożeniem reszty materiałów.

pozdrawiam
Seban

13

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Doskanuję doskanuję :]
Naprawdę przepraszam że jeszcze tego nie zrobiłem, ale dla mnie koncówka roku to też był sajgon (16grudnia ostatni egzamin i koncówka mooocno przedłużonej sesji poprawkowej, od 17 rok ósmy wyrównawczy się rozpoczął, parę dni później zmiana - na niecałe 7 miesięcy przed obroną i po 5latach pisania poprzedniej - tematu magisterki... :P ).
Do tego jeszcze bieganie za (jakąkolwiek) robotą - o co ostatnio coraz trudniej...


-->seban, do której strony dostarczyłem Ci skany?

ps. przy okazji postaram się zacząć skanowanie podręcznika "ATARI BASIC dla dzieci", zdaje się że jednej z ostatnich książek o małym atari które się u nas ukazały.

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2009-01-26 15:13:50)

wszystkie trzy strony świata

14

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Hej!

Ostania strona którą mam to strona nr 189.

pozdrawiam
Seban

15

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

seban napisał/a:

... (jak mówi tekst 2 stronie "Dane zebrał i opracował Ireneusz Wiater - Białystok 1993")....

Hmmm.... Wiater...? Chyba znam tego jegomościa ;)  ERU zresztą też, niejeden raz z nim dyskutowaliśmy na białostockiej giełdzie.... w sumie ostatni raz widziałem Pana Mgr.Inż, Wiatra jakieś 3 tyg. temu ... może przy najbliższym spotkaniu zapytam o książkę ( wersję elektroniczną ) może zgodzi się udostępnić w celu zamieszczenia na stronie?

16

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

my tu gadu gadu a pełnej wersji poradnika konstrukotra dla atari jak nie było tak nie ma :-(

17

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Mam od szanownego kolegi LT_Bri który wykonał tą mozolną robotę - skany do strony 189... pozostało do końca niewiele (51 stron - patrząc na spis treści). To co mogę zrobić to:

a) zaraz: wystawić w takim formacie jakim dostałem czyli TIFF
b) gdy znajdę czas: dołożyć strony od 101-189 do pliku scribus-a i wygenerować od nowa PDF-a zawierającego strony 1-189.
c) za chwilę: wystawić materiały źródłowe, czyli plik TIFF oraz plik w formacie scribucs (.SLA) i liczyć że ktoś z was dokończy robotę. do tej pory nie było wielu chętnych do pomocy.

Musicie jeszcze poprosić kolegę LT_Bri o "doskanowanie" końcówki książki i będziecie mogli się cieszyć całością publikacji.

W chwili obecnej materiały źródłowe zajmują jakieś 700MB.

Ostatnio edytowany przez seban (2010-03-21 23:20:36)

18

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Najmocniej przepraszam za "drobne" opóźnienie.

Chwilowo jestem dość daleko od swojego skanera* i wspomnianego poradnika, ale w pierwszej połowie maja postaram się nadrobić zaległości.

W tzw. międzyczasie może zeskanuję "ATARI BASIC dla dzieci"** (chyba ostatnia kniga o małej atarynce jak ukazała się na naszym rynku).

*na dodatek "kombajn" epsona do którego mam obecnie dostęp jest chyba (o ile to w ogóle możliwe) bardziej upierdliwy w obsłudze od mojej stareńkiej agfy ;)
**zupełnie "przypadkowo" trafił do walizki ;)

wszystkie trzy strony świata

19

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Jak to dobrze ze juz pierwsza połowa maja się zbliża...
Jeszcze tylko kilka minut i pierwszy maja... Tak więc i pierwsza połowa się rozpocznie...
W każdym razie trzymamy za słowo...

20

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

-->seban, czy Twój stary adres @ jest aktualny, tzn. czy pakiecik stron 190-208 (wysłałem jakiś miesiąc - półtora wstecz) doszedł?

Daj znać - bo nie wiem gdzie słać resztę.

wszystkie trzy strony świata

21

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

to w końcu coś się ruszy z tym poradnikiem konstruktora ?
bo jak na razie zgodnie z obietnicami z wątku (II połowa maja) mamy jużponad 2 miesiące opóźnienia :-(
ale trzymam kciuki za sukces!!!

22

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

LT_bri: dotarło wszystko. Możesz słać na ten sam adres e-mail.

pozdrawiam
Seban

23

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

Poszły strony do 240 (tzn. bibliografii), pod sam koniec jest pomylona numeracja (powinno być chyba 241 stron?).

Strona oznaczona jako "444"("Usprawnienie kartrindza w KSO Turbo 2000 i Turbo 2000F") nie posiada numeru, zdaje się że powinna być gdzieś tak pomiędzy stroną 154 a 155 (gdzie były inne nienumerowane), znalazłem ją na samiutkim koncu (nawet nie wiem czy jest częścią poradnika).


Podobnie nie wiem czy aneksem czy tylko jakimś "bonusem" jest dodatkowych 25 (a tak po prawdzie 32 - strony opisu tomsa są podwójne) stron ułożonych od tyłu (czyli pierwsza od trzeciej strony okładki, a ostatnia od strony bibliografii).

Znajdują się tam opisy:

- "**** SUPER COPY III ****"

- "QMEG OS-V3 w ATARI"

- "TURBO FREEZER"

- "HAPPY 1050"

- "TOMS MULTI DRIVE 1050"

a dodatkowo opisy "TOP DRIVE" i "PROGRAM HAPPY WARP" (ale obydwa chyba jako część "HAPPY 1050").

Postaram się je na dniach podesłać.



ps. tak swoją drogą, ciekawy ten termin "kartindz" ;)

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2010-07-21 20:59:56)

wszystkie trzy strony świata

24

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

kolejne miesiące mijają a Poradnika Konstruktora jak nie było tak nie ma :-(
tylko skromny przedsmak całości na 101 stronach :-(

Ostatnio edytowany przez antek (2010-09-07 16:35:10)

25

Odp: ATARI - Poradnik Konstruktora

-->antek, na chwilę obecną mam na dysku strony 190-240 i "aneks" (powiedzmy strony 241-266) - któren zaraz Ci wyślę (nie jestem pewien czy już go sebanowi podesłałem...).

wszystkie trzy strony świata