51

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

elementow jest tyle ze samemu mozna to zrobic na uniwersalnej plytce.... w kilka minut...;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

52

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Pecuś napisał.. I nagle wszyscy przekonali sie do AKI

Nie wszyscy, moja w Atarynce działa i nie zamierzam jej zmieniać. Z ciekawości bym tylko to zrobił i wypróbował by kolejne doświadczenie zdobyć

53

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

No ja skladalem na uniwersalnej i wraz z "budowa" programatora PICow, zajelo mi to jakas godzine :)

Moja klawiatura w Atari tez dziala sprawnie, ale kto wie jak dlugo, poza tym dzieki AKI podlaczam naprawde dobra klawiature od PC (a do tego bezprzewodowa, co umozliwia wygodna obsluge bez obawy o atari przykryte ladnie plastikowa oslona - P.S. Kiedy zrzuta na oslony, bo moja juz polamana strasznie!!!) i dopiero wtedy odczuwam roznice. Jednak w atarynce sa namiastki dobrych klawiatur - przykre ale prawdziwe (nawet w starych 800tkach....)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2008-05-08 13:44:53)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

54

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Pecus napisał/a:

I nagle wszyscy przekanali sie do AKI :)
A pamietam te niegdysiejsze narzekania.... :P

Ja tam od poczatku pisałem, ze jako dodatek jak najbardziej chciałbym mieć bo główną klawiaturę do malucha i tak robię na mikro ;)

ogólnie to k...a jesień idzie!

55

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

A co byście powiedzieli na połączenie AKI i Stereo by Raster (wg mojej realizacji) w jeden PCB ? Można dodać wzmacniacz słuchawkowy na TDA7050 (z bateriami).

Zalety:
- na pokeyu są wszystkie znane rozszerzenia
- Aki
- Stereo z opcjami: miksowaniem kanałów na wyjście TV i z klikiem klawiatury na drugi kanał Stereo.
- podłączenie bezpośrednie słuchawek do wyjścia Stereo Atari.

Wady:
- cena płytki (powiedzmy min. 20zł w zwyż - ile, ustalę pożniej)
- czas realizacji - te trzy projekty trzeba zbić w jedno
- musi się złożyć min. 10 osób lub lepiej więcej.

Jeśli ktoś niechce ww. rozwiązania to zawsze może skorzystać z propozycji Zaxxona. Mi po prostu nie uśmiecha się wiercenie tylu otworów w PCB - a tego nienawidzę. Samo kalkowanie laserówka-żelazko to pryszcz, lutowanie ujdzie, ale te otwory....

56

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

ja sie pisze sie
otwory - none problemo - mi sie nie uklada prasowanie/wytrawianie... prasowanie to jest robota dla kobiet :]

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

57

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

cholcia!

kuszące to jest!

ogólnie to k...a jesień idzie!

58

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Pajero, musimy patrzeć pod kątem kosztów i tego, że nie każdy będzie chciał tyle wyłożyć - ja na pewno nie wezmę nic więcej poza płytką AKI.

___
Press play on tape...

59

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Przy okazji szukania materiałów nt ramki sygnału RGB do VGA znalazłem parę takich szkiców...
(małe - z "_1", duże - bez "_1" /skasować/)
http://www.flashfactory.ovh.org/show/atari/keyb1_1.jpg
http://www.flashfactory.ovh.org/show/atari/keyb2_1.jpg
http://www.flashfactory.ovh.org/show/atari/keyb3_1.jpg
keyb3 - tak kiedyś miała wyglądać moja "atarynka przyszłości"... nostalgia :)

___
Press play on tape...

60

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

maw napisał/a:

Pajero, musimy patrzeć pod kątem kosztów i tego, że nie każdy będzie chciał tyle wyłożyć - ja na pewno nie wezmę nic więcej poza płytką AKI.

Dlatego tylko się pytam, czy do ceny za płytkę do AKI (które też swoje będzie kosztować) nie dorzucić fragment 30*63mm za 8pln/szt przy zamówieniu 10szt. (taki jest koszt samej płytki do Stereo - wycena wg http://zwod.technoservice.com.pl/index.php). Cena części jest śmieszna, pewnie drugie osiem złotych.

Nie możecie liczyć, że Zaxxon wykalkuje/wyżelazkuje/wytrawi/powierci n-płytek za zgrzewkę browca. To b.dużo roboty. Niewdzięcznej roboty.....

Obecnie pisze się na to: Pajero 3szt, Jellonek, Szary331 = 5szt. Kto jeszcze by chciał? Dziś zrobie wstępny projekt PCB to podam szacunkowe koszty płytki w wykonaniu profesjonalnym (solder maska itp).

Ostatnio edytowany przez pajero (2008-05-09 08:09:21)

61

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Oczywiście, wiadomo - 8 zeta mogę dać więcej, elementy do stereo samemu kupić i wlutować później (ale jakoś stereo mnie nie kręci) - ale niech się w tym względzie wypowiedzą osoby, które będą wykonywać płytki/lutować.

Ja mogę podjąć się lutowania elementów, no ale czy jest sens, jak trzeba będzie z atarynki wylutowywać POKEYa ? (mój odsysacz dawno padł no i właśnie to jest wg mnie najżmudniejsza robota).

Zaxon, Zenon, Pajero (, Pecuś ?) - co wy na to ? No i pytanie, czy robimy tak jak proponowałem - czyli każdy do innego mikroregionu, a reszta (z dalszych okolic) dodatkowo pokrywa koszty wysyłki ? Wypowiedzcie się proszę, bo bez Waszego zdania nasze gdybanie nie ma sensu.

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-09 08:14:40)

___
Press play on tape...

62

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

maw napisał/a:

Ja mogę podjąć się lutowania elementów, no ale czy jest sens, jak trzeba będzie z atarynki wylutowywać POKEYa ? (mój odsysacz dawno padł no i właśnie to jest wg mnie najżmudniejsza robota).

W moim rozwiązaniu dla samego AKI nie potrzeba wylutowywać z płyty POKEYa. No oczywiście by mieć stereo to drugi pokey "wyrwać" z płyty dawcy trza :(  (a mało to uszkodzonych).

Co do makroregionów. Jeśli wypali moja propozycja - mogę się podjąć lutowania elementów do PCB pierwszej serii 10szt.  Nie ma sensu by każdy kupował z osobna elektronikę. Zobaczymy ilu będzię wstępnie chętnych.

OK. dalszy dialog po 21:00. Narka...

Ostatnio edytowany przez pajero (2008-05-09 08:24:01)

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

pajero napisał/a:

A co byście powiedzieli na połączenie AKI i Stereo by Raster (wg mojej realizacji) w jeden PCB ? Można dodać wzmacniacz słuchawkowy na TDA7050 (z bateriami).

Fajne, pisze sie na to tez.

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

64

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Policzyłem koszty podstawowej elektroniki:

Dla    Nazwa produktu     Ilość     Wartość
Aki    AT24C04N-10SU-2.7     10     12.20 zł.  - EDIT: wyrzucamy
Aki    4.0000MHz/4mm      10     11.20 zł.
Stereo    74LS00         10     11.90 zł.
Stereo    LM358N         10     5.50 zł.
Ste*2,Aki    DIL08LCT ,podstawka    30     3.00 zł.
Aki    DIL18LCT ,podstawka    10     1.90 zł.
Wzmacn.    DIL14LCT ,podstawka    10     1.40 zł.
Wzmacn.    CFR25S-22R (10szt.)     4     1.04 zł.
Stereo    CFR25S-1,0K(10szt.)     1     0.29 zł.
Stereo    CFR25S-10K (10szt.)     1     0.29 zł.
Stereo    CFR25S-33K (10szt.)     1     0.29 zł.
Stereo    CFR25S-47K (10szt.)     3     0.78 zł.
Stereo    MR25-56,0K     10     5.70 zł.
Stereo,Aki    CFR25S-100K (10szt.     3     0.78 zł.  - EDIT: zostaje
Stereo    CFR25S-2,2K (10szt.     2     0.58 zł.
Aki    CFR25S-4,7K (10szt.     1     0.29 zł.
Stereo    MR25-5,60K     20     11.40 zł.
Aki    CDCNPO22pF/100V     20     1.80 zł.   -EDIT: wyrzucamy
Stereo    EMR 10uF/25V     30     3.00 zł.
Wzmacn.    EMR 100uF/16V     50     7.50 zł.
Stereo    MCCZ5U47nF/63V R5     10     1.60 zł.
St,Aki,Wz.    CDCY5V100nF/50V     40     3.60 zł.  - EDIT: zostaje
Stereo    MCCZ5U470nF/63V      40     14.40 zł.
Wzmacn.    MCCZ5U680nF/50V      40     20.80 zł.
Aki    1N4148 (10szt.)    6    23.40 zł    - EDIT: dodałem

Łącznie z wysyłką dla 10kpl: 138,64  czyli: 13,86/osoba

Brakuje tu:
Wzmacn.    TDA 7050  około 88.10 zł/20szt.  (8,81/osobę)
Aki    PIC16C84           
Aki    Gniazdo PS2
Stereo    Gniazda Chinch
Wzmacn.   Gniazdo baterii 2x1,5V
golpinów (i/lub podstawki 40pin), kabli, przełącznika Stereo/Mono, itp.

Mogę na szybko szacować, że na osobę bez PIC16C84 wypadnie po 20-25pln + koszt płytki.

CZY KTOŚ ZNALAZŁ W HURTOWNIACH ELEKTRONICZNYCH  PIC16C84 ??? data sheet
W TME mają tylko  PIC16F84A  za 14,90/szt.  (wg Zenona ponoć to to samo, EDIT: Pecus to potwierdza)

EDIT:
PIC16F84A (bez kosztów wysyłki):
Jest taniej tu  8,50 zł/szt
Średnio po 12,00/szt

EDIT:
Co do wzmacniacza: gdzieś w Atari musiałyby się szwędać 2 beterie paluszki.....

UPDATE:
Na dzień 25.06 - kalkulacja w toku, szukać na końcu topicu....

Ostatnio edytowany przez pajero (2008-06-25 00:12:57)

65

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Co sie wszyscy uczepili tego PICa :)
U mnie siedzi typowy i latwy do kupienia PIC16F84A a nie PIC16C84 i dziala.
Zreszta MicroChip oficjalnie zaleca te uklady jako zamienniki. Co potwierdzaja ludzie na forach tego producenta.
Poza tym, nie ma sensu liczyc pamieci 24C04 jako elementu AKI, bo jest to pamiec opcjonalna, stosowana wylacznie do rozbudowy dlugosci makr. Zbedna calkowicie.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2008-05-10 00:12:02)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

66

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Dzięki Pecus. A co można jeszcze pominąć w AKI ;)

Teraz tylko czekam na odpowiedz Electrona dot. VBXE i mogę przerobić PCB Aki i Stereo w jedno....

UPS. zasechł tusz w drukarce, grrr - ciepły spiryt nie pomaga, muszę kupić nowy cartrige.... będzie delay z pcb

Ostatnio edytowany przez pajero (2008-05-10 00:20:06)

67

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Czytac dokumentacje !!! :)
Tam wszystko dokladnie jest opisane, wraz z lista WYMAGANYCH elementow, zacytuje wiec (i tylko to jest u mnie):
-a programmed PIC in a DIL package (4MHz version), a socket will be recommended for updates
-6 small signal diodes, for instance 1N4148
-1 crystal (approx. 4MHz)
-R1 resistor 100KOhm
-R2 resistor 2,2 ... 10KOhm
-C1 capacitor 100nF
-4 p PF connector, 2.54 mm (1/10")
-1 platine
Czyli PIC, kwarc, 6 diod, 2 rezystory i jeden kondensator (no i plytka oraz zlacze 4 piny). Uklad prosty jak budowa cepa.
Ja to zmontowalem na uniwersalnej plytce posilkujac sie rysunkiem podstawowej plytki AKI przewidzianej pod ten wlasnie zestaw elementow.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2008-05-10 00:35:40)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

68

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Sluchajcie, ze mi caly czas glupio ze wyszlo jak wyszlo, moze ktos te plytki zamowic? Ja za 20 szt zaplace, to nie jest problem,oczywiscie z gory, tylko komu? A dostana ci ktorzy do dzis sie zapisali tu i  w drugim watku. Ale nigdy nie zlecalem wykonania plytek firmie. Ile to wyjdzie 200-500 zl? Glownie prosilbym sie o odezwanie tych ktorym juz paypalem placilem.Podrzuce kase i wyjde z twarza.Nie mieszkam w PL, ciezko mi cos tam zdalnie zalatwic. Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez zaxon (2008-05-10 00:46:25)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

69

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Zaxxon, nikt od Ciebie nic nie oczekuje. Tym bardziej inwestowania. Jedynie czego jesteś "winien" to że wywołałeś pospolite ruszenie :)  My tu robimy ściepę narodową, znajdą się chętni - będzie projekt, nie będzie - świat się zawali :(

Szybko podliczając częsci, około na osobę (dla 10 osób bez płytki):

AKI - 14,00  (z PIC16F84A, wersja okrojona made original and by Pecus)
Stereo - 10,00 (z gniazdami i przełącznikiem)
Wzmacniacz - 14,00 (z TDA 7050, bez baterii)

Którą projektować PCB ?

To do wieczora...

Ostatnio edytowany przez pajero (2008-05-10 07:06:18)

70

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Szlag, AKI + stereo + wzmacniacz 2x drożej od samej AKI... dla mnie już za drogo. IMHO: 10 pełnych zestawów, 10 podstawowych? Ja tylko na podstawowy. Rozumiem, że płytka będzie taka sama we wszystkich przypadkach ?

v_______ PROŚBA DO OSÓB, KTÓRE SIĘ ZAPISAŁY DO ZRZUTKI:_______v
wyedytujcie swoje wpisy pod kątem tego, czy chcecie stereoAKI, czy standardAKI
^_____________________________________________________________^

Czy ktoś się orientuje, czy w Nikompie w K-cach dalej można zamawiać wykonywanie płytek ? O ile się nie mylę, kiedyś współpracowali z jakąś firmą...

//EDIT: ten zestaw podstawowy mógłby montować Zaxon, skoro nie chce się pakować w tak dużą serie (i się nie dziwię) - Zaxon, co Ty na to ? Ja ze swojej strony chciałbym też wiedzieć, czy Zenon będzie uczestniczył w projekcie - Zenon, jak to widzisz ?

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-10 08:14:25)

___
Press play on tape...

71

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Wszystko do uzgodnienia.... Uniwersalna płytka wydaje się najlepsza, AKI, STEREO, kanały w/g schematu PASIA i niewielkiej mocy wzmacniacz. Za projektowanie płytek na PC się nie biorę bo oprogramowanie PCta podnosi mi ciśnienie do poziomu 180/140, a nawet wyżej (właśnie schematy rysuję i fałdy obydwu półkul już mnie bolą). Polutować, mogę, i co tam jeszcze. A znając życie, co najmniej połowa osób która teraz wymachuje AKI jak  lancą zrezygnuje z tego.

72

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Czy można jeszcze się zapisać? Też bym chciał takie AKI ze stereo i wzmacniaczem.

edit: Znalazłem już wątek gdzie można się zapisać - za tego posta przepraszam.

Ostatnio edytowany przez mono (2008-05-10 10:03:43)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

73

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Czy jest już ustalone kto skarbnikiem jest? Czy może każdy nieco grosza w skarpecie trzyma.

74

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Pamiętajcie:

Standard AKi, to tylko Aki, koszt częsci około 14pln

StereoAki to płytka do której można wlutować częsci do Aki, Stereo, Wzmacniacza. Kto co będzie chciał. No chyba że nie będzie nikt chętny na Wzmacniacz. Wtedy koszt płytki będzie mniejszy.
Co do skarbnika - gdy skończę projekt dam znać ile co, wtedy ogłoszę ściepę na części i płytkę. Najważniejsze: nie mam programatora PIC !!!! Kto się podejmie ?

W tym drugim wątku przy wyborze co kto chce....
UWAGA: Jeśli piszecie StereoAki określajcie się czy chcecie także wzmacniacz słuchawkowy ?

Ostatnio edytowany przez pajero (2008-05-10 21:13:10)

75

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Piguła wspominał że ma programator do PICa