Temat: partycja na dysku Atari ST

Czy Atari ST jest w stanie założyć na dysku partycje zgodną z file system PC np. Fat albo Fat32, tak aby można było spokojnie przeglądać/dodawać dane na PC?

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

2

Odp: partycja na dysku Atari ST

Moja pamięć jest bardzo krótka, ale z tego co pamiętam atari zakłada oddzielne partycje, natomiast stare systemy M$ zakładały partycję główną i rozszerzoną. Jeśli założysz jedną partycję na dysku to oba systemy powinny ją bez problemu widzieć.
Jest chyba jeszcze jakiś zonk z rozmiarami partycji, ale tego to już nie pamiętam...

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

3

Odp: partycja na dysku Atari ST

Nie pamiętam dokładnie jak to się robiło, ale partycje do 32MB były kompatybilne z PC. To chyba działało w fat12.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

4

Odp: partycja na dysku Atari ST

Tak, 32MB parycja byla widziana na obu maszynach.

Przetestuj tez kontroler pod kontem wspulpracy ze sterownikiem AHDI (badajrze tak sie nazywal).
O ile pamieta, byl on darmowy (no tak mi sie wydawalo).

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2008-07-12 03:01:14)

5

Odp: partycja na dysku Atari ST

HDDriver ma opcję "TOS&DOS compatybile" przy zakładaniu partycji. Ja tak założyłem partycję na karcie CF (całe 512MB) i teraz widać ją w TOSie (na TT-tce) jak i pod Windą.

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: partycja na dysku Atari ST

artic - tylko na ST jest jeszcze problem z Tosem - starsze wersje nie obsługują tak dużych partycji :(
Generalnie po wczorajszej 3 godzinnej zabawie widzę, że na ST jest niezły burdel....
ale chyba znalazlem rozwiazanie mojego problemu -> http://ppest.org/zx/drimus.php - zobacze jak to cudo radzi sobie z dodawaniem plikow do partycji stworzonych pod Tosem.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2008-07-12 09:48:26)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

Odp: partycja na dysku Atari ST

Pigula: mozna, ale lepiej tego nie robic na dysku ktorego chcsz uzywac na codzin, jezeli to dysk IDE. Spowoduje to koniecznosc dodatkowej konwersji kolejnosci bajtow z bigenian na littlendian przy zapisisie i odwrotnie przy odczycie. Jak chcesz wymieniac dane z PC, to najlepiej miec do tego oddzielny dysk.

Dodam do tego ze format tablicy partycji jest rozny na PC i Atari. HDDriver potrafi zrobic jakas magie ze zapisuje na raz oba, ale ogranicza to wtedy ilsosc partycji ktora mozna zalozyc.

No i pod TOSem nie licz na nic wiecej niz FAT16. Pod Magicem jeszcze FAT32, a pod FreeMiNTem dodatkowo ext2 i minix.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: partycja na dysku Atari ST

Adam - mnie chodzi o jak najwygodniejsze rozwiazanie aby przewalac szybko dane z Pc na ST.
Wiesz jakie jazdy z przywracaniem obrazów dyskietek na PC - dlatego szukam rozwiązania które umożliwi mi szybkie i bezbolesne przewalnie obrazow na partycje (karty SD) moze to byc jedna wydzielona parycja ktora poza obrazami bedzie miala tylko program filecopy pro - reszte zabawy bede juz robil z poziomu St i floppa.
I ten soft do tego nadaje się rewelacyjnie - właśnie sprawdziłem i pięknie pokazuje rozmiary i typy partycji oraz pozwala dokładać do nich pliki (szkoda, że tylko pliki, a nie całe katalogi - może w nowszej wersji...), ale to w zupełności wystarczy aby szybko i bezpoleśnie zapełnić partycje danymi lub zrobić backup danych na PC.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2008-07-12 13:53:32)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

9

Odp: partycja na dysku Atari ST

A ten kontroler to widzi tylko jedo urzadzenie IDE czy 2 ? Jesli 2 to mozna podpiac CD'ka jako slave no i nie bedzie problemu z zaladowaniem plikow na carte z poziomu Atari.

10

Odp: partycja na dysku Atari ST

Jakie IDE ? :) przecież stoi jak byk, że chodzi o karty SD :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

11

Odp: partycja na dysku Atari ST

Wygląda na to, że Piguła ma SatanDiska. Ja kiedyś próbowałem podłączać dyski SCSI od ST do mojej Ultry. Czasem zadziałało, a czasem nie. Z tą opcją "TOS&DOS compatible" w HDDriver różnie bywa. Na jednym ST-ku nie mogłem w ogóle odpalić dysku. Znalazłem kiedyś taki soft podobny do tego DriveImage (nazwy nie pamiętam) ale odczytywał partycje do 32MB.

Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2008-07-12 17:31:23)

12

Odp: partycja na dysku Atari ST

Tak mam Satandiska i aktualnie rozpracowuje dimy z kolekcji Paskuda... czyli na tapecie jest program E-Copy i FileCopy Pro 1.2 - niestety bede zmuszony pewnie wykonac sobie jeszcze jakiś upgrade Tos'a do wyższej wersji np. 1.62 bo niższe które mam w obu swoich STE mają ograniczenia pojemnościowe do partycji.. a funkcja TOS&DOS compatibile przynajmniej w wersji 7.71 hddrivera działa tak sobie... 7.80 zapodać nie mogę bo za stary TOS.  Jak narazie żadnej partycji nie uwaliłem dodając do niej nowe pliki z poziomu PC.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2008-07-14 13:18:55)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

13

Odp: partycja na dysku Atari ST

Ahhh, porypalo mnie sie cholernie :(

14

Odp: partycja na dysku Atari ST

Spróbowałem tego Drive Image pod Linuxem. Działa mi transfer danych ale tylko z dysku do PC. Za to udało mi się (pod Debianem) zamontować partycję (z dysku SCSI). Te które system widzi jako AHDI dają się zamontować z systemem plików MSDOS. Może karta SD też by dała radę. Jeszcze tylko pytanie co na to Windows ??? Pod tym względem to Windows jest kompletnie "ślepy".

15

Odp: partycja na dysku Atari ST

Sukkor - ja już sprawę Windowsa i transferu danych z partycji kompatybilnych z TOS'em rozwiązałem, nawet napisałem do autora jednego cudeńka aby dodał jedną przydatną funkcję i o dziwo dostałem w ciągu kilku godzin odpowiedź, że nad tym popracuje :)

Dodatkowo sprawdziłem dzisiaj kilka kart microSD z adapterem z SatanDiskiem działają bez problemu oraz dobrałem odpowiednią obudowę do interfejsu.

Manual zawierający praktyczne wskazówki już powstaje.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2008-07-14 21:41:34)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

16

Odp: partycja na dysku Atari ST

A będziesz to produkował ?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

17

Odp: partycja na dysku Atari ST

Squard - Tak oczywiście... ale potrzebuję jeszcze trochę czasu - bo muszę znaleźć odpowiedni dystance do wnętrza obudowy i dokończyć manual.... już ma prawie 10 stron (jeden ewentualnie 3 takie interfejsy będę miał na party place, jak znajdzie się tylko jakiś monitor/telewizor to będzie można zobaczyć tą zabawkę w akcji). Ze względu na sposób obsługi i typowe problemy z zabawą na ST interfejs będzie na starcie posiadał już prostą obudowę, zasilacz i 1GB kartę micro SD z adapterem do SD.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2008-07-15 15:26:55)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

18

Odp: partycja na dysku Atari ST

hmm, a będzie można zamówić wersję bez obudowy ? Ja bym chciał sobie zamontować do środka STe.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

19

Odp: partycja na dysku Atari ST

Squard - oczywiście, że tak ps. zamierzasz pojawić się na Głuchołazach?

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

20

Odp: partycja na dysku Atari ST

Jasne że będe, już się nie mogę doczekać :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

21

Odp: partycja na dysku Atari ST

No to jeżeli chcesz to dla Ciebie nowego Satandiska właśnie skończyłem - jutro tylko sprawdzę go ze świeżą kartą SD (bo z mojej czyta wszystko ok) - ma wrzucony poprawiony soft do bridge'a i usuniętą jedną wadę - jaka miała miejsce w oryginalnej wersji.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim