151

Odp: konwerter vga

Ku... mam wrażenie że zrobiłem jakąś głupotę. Candle - prosto i wyraźnie - czy ja wyjmuję antka z płyty i przekładam go do adaptera od VBXE?!?

Bo mi tu powyżej sterczy jakiś elektrolit i 3 tranzystory (800 XL) i trochę przeszkadzają...

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

152

Odp: konwerter vga

musisz to przepchnac na dolna strone plyty, albo jakos polozyc
no i - nie ten topic ;)

przechodze na tumiwisizm

153

Odp: konwerter vga

nie wiem czy udalo sie wam w koncu okielznac ten konwerter czy nie?
bo czytam czytam i w koncu nic nie wiem

zadziala to na STE PAL 50hz i LCD  ??

chce kupic to na ebay za $35 http://cgi.ebay.com/CGA-EGA-YUV-TO-VGA- … 3a582f57ea

Ostatnio edytowany przez Dr. Max (2010-02-27 20:12:13)

154

Odp: konwerter vga

Ja robiłem próby na mega st 50 hz. I mam CRT 50hz> ...
Z tego co już wiem to myk polega na złączeniu HSYNC i VSYNC do CSYNCa ale sukcesu jeszcze nie miałem. Candle osiągnął sukces z małym Atari ale to zupełnie inna bajka...

A czy pójdzie na LCD to zależy - ten scandoubler podwaja częstotliwość poziomą, pionową zostawia bez zmian - czyli jak masz 60hz to będziesz miał 60 , jak masz 50hz to będziesz miał 50... Musisz sprawdzić czy Twój monitor łapie od 50Hz, najlepiej w specyfikacji

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

155

Odp: konwerter vga

Próbowałem zmontować wczoraj ten Twój układ (na razie na jednym 123) ale nie odniosłem sukcesu. Może dlatego że montowałem na wciskanej płytce (takiej bez lutowania) a tam trochę sprężynuje , to tu się poluzuje to tam. Dzisiaj zlutuje na uniwersalnej, jednak co pewne to pewne. Przez chwilę nawet coś zobaczyłem, jakieś pojedyncze przekoszone linie trybu tekstowego, w jakim mniej więcej zakresie ustawiasz te peerki? Gdzieś w połowie?

Acha, widziałem synchro ST na oscylu prezentuje się to mniej więcej tak:


            /|
      /|   | |
  /| | |  | |
_||_| |_| |_ ....

(no trochę równiej) ale generalnie taka rampa... Teraz już wiem że tu też trzeba wyrównać. HSync rośnie z każdym impulsem i w obrębie samego impulsu.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

156

Odp: konwerter vga

Co Ty za synchro oglądałeś? Takie nabrzmiewające fiutki?
Z tego wynika, że jest za duża stała czasowa separatora i następuje rwanie górnych linii obrazu.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

157

Odp: konwerter vga

W zasadzie sam nie wiem - ale tu nie ma separatora - mówiłem o mega st - tam masz od razu h i v sync. Nevermind.


Zmontowałem ten układ tym razem już oba poziomy (łącznie z tym drugim 123) ale nie osiągnąłem nawet części tego efektu co Candle... 3 peerki do kręcenia szlag mnie zaraz trafi :)

http://www.youtube.com/watch?v=d3OiPNFw31A

Jak widać czasem się uspokaja na moment (ok.17 sekundy i 35) tak w ogóle bez ruszania. Ale jakoś nie mogę go wyczuć :/

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

158

Odp: konwerter vga

A teraz, uwaga, niespodzianka, k.... ..ć ....

Tak z ciekawości sprawdziłem, bo w sumie od zawsze wierzyłem na słowo że nie działa. Odłączyłem cały ten syncseparator. Od gonbesa odpiąłem sygnał vsync w cholere, a to co wychodzi z atari jako csync (ja mam prosto z 4050, nie lumę...) podpiąłem do sygnału S na gonbesie (ten pomiędzy HS i B. Odpaliłem. Efekt - tym razem fotki , nie film bo NIC się NIE DZIEJE - w sensie oprócz tego co dziać się ma:

http://rhino.biz.pl/DSC01138.JPG

http://rhino.biz.pl/DSC01139.JPG

Obraz RÓWNY I STABILNY. Tylko te kolory.... Atarka na 100% PAL. No ale to 800XL - może na tym polega różnica?

Teraz co do kolorów - Gonbes jest w trybie RGBHV. W trybie RGBS - null , czarny ekran , pomimo tego że teraz jest użyty CSync i na CSync jest podawany. Podczas eksperymentów z separatorem, zauważyłem, że w trybie RGBHV są właśnie zniekształcone kolory, tak jak u Candle. Za to w trybie RGBS kolory są prawidłowe, za to obraz jest zdecydowanie mniej stabilny (z separatorem - bo bez niego jak już pisałem, obrazu w tym trybie w ogóle nie ma). I co wy na to panowie?

Szczerze mówiąc, zgłupiałem. Nadal moim zdaniem jest sens separować V i H po to, aby je poprawić i z powrotem złączyć do CSynca tak, aby tryb RGBS to łapał. Szczerze mówiąc, taki jest chyba sens tego eksperymentu z ST który przeprowadził nasz grecki kolega, a którego nie udało mi się powtórzyć - ale jutro mam duuużo czasu :) A do podpięcia jeszcze Amiga, C128, Trumna no i ST :)

Mały update: nie ma znaczenia czy podepnę Csync do HS czy do S - efekt jest ten sam, one wyglądają na zwarte. Oczywiście w trybie RGBHV również trzeba zmienić opcję display po włączeniu, żeby załapał.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2010-03-02 23:42:16)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

159

Odp: konwerter vga

one sa zwarte
kolory masz takie a nie inne, bo konwerter pracuje niewiedziec czemu w trybie component

przechodze na tumiwisizm

160

Odp: konwerter vga

Czyli co, sprobowac konwersji do YUV? Ache, ten tryb mu się włacza tylko przy RGBHV - przy RGBS kolor zdaje się wracać do  normy, tylko trudniej synchro zlapać.
I dlaczego on robi tak... Wg specyfikacji to te tryby różnią się tym, że HV jest to przezroczysta VGA (od 30kHz) a S jest od 15kHz. Praktyka jakby przeczy....

Ostatnio edytowany przez wieczor (2010-03-03 06:53:43)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

161

Odp: konwerter vga

Candle napisał/a:

konwerter pracuje niewiedziec czemu w trybie component

Chyba wiedzieć czemu. Otóż ze specyfikacji wynika:


CGA/EGA 14.5-16.5K/23.5-25.5K/30.5-32.5K Auto scan
RGBHV 30.5-32.5K Auto scan
Ypbpr 480p,576p,720p,1080p Auto scan

Ponieważ on ma autoscan. Tryby RGB mogą być albo 30kHz w górę, albo ok.15kHz ale to wtedy EGA/CGA, a to są sygnały TTL. Ponieważ on wykrył, że sygnał jest analogowy, a częstotliwość jest poniżej 30kHz, podjął decyzję, słuszną skądinąd, że to nie VGA i nie EGA/CGA. Czyli zostaje co? Tak jest. I ten tryb uaktywnił. Nie ma trybu (w specyfikacji oczywiście) RGBS analog 15kHz. Być może da się go wymusić jakoś sprytnie, co koleś osiągnął przy ST, ale to chyba daleka droga jeszcze. Może istotnie będzie prościej YUV zrobić...

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

162

Odp: konwerter vga

Z syncseparatorem, w trybie RGBS:

http://www.youtube.com/watch?v=_7pVE9BkRkQ

Efekt jest taki sam jak przy RGBVH z syncseparatorem, tylko kolory prawidłowe, więc jakaś szansa jest, tylko ustawić tego nie mogę :/

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

163

Odp: konwerter vga

Zaneguj sygnał V.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

164

Odp: konwerter vga

Bez zmian... Wydaje mi się że i bez V jest bez zmian :)

Acha, w czasie tego filmu ja nic nie kręcę, on sam z siebie się tak stabilizuje i zrywa

Ostatnio edytowany przez wieczor (2010-03-03 11:24:31)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

165

Odp: konwerter vga

OK, udało mi się złapać stabilność w trybie RGBS:

http://rhino.biz.pl/DSC01141.JPG

tylko jak widać hsync idzie za wcześnie, muszę to doregulować:

http://rhino.biz.pl/DSC01142.JPG - przycięty równo z obu stron, trochę za szeroki impuls

Szczegóły - dwustopniowy separator candle'a , hsync z 4 pinu U1 (z negacją) vsync do drugiego 123(U2) z pinu 5 (bez negacji - odwrotnie niż na schemacie) i gotovy vsync out z pinu 4 (U2) - czyli też bez negacji (skoro wejście było bez).

I teraz uwaga - hsync i vsync złączone na sposób 'grecki':

ATARI + 2x123                                           GBS-8220

hsync -------+-------- 560 ohm ----+-------------- S
                   |                              |
                  == 1uF                      |
                   |                              |
vsync -------+-------- 560 ohm ----+

Mam co prawda lekkie drżenie obrazu i jakieś przybarwienia w niektórych liniach ale to nie dziwi patrząc na to :)

http://rhino.biz.pl/DSC01144.JPG

Jak porządnie zmontuję i schowam w jakiś ekran , skrócę przewody, powinno się poprawić.

A bym zapomniał - aktualne wartości peerków (na zmontowanym układzie!) to:

VR1: 9.39k, VR2: 7.26k, VR3: 5.65k

Ostatnio edytowany przez wieczor (2010-03-04 09:19:42)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

166

Odp: konwerter vga

miodzio ;)
w koncu cos sie za mnie zrobi ;)

przechodze na tumiwisizm

167

Odp: konwerter vga

Weź mnie tylko skoryguj, jeśli się mylę, ale ten twój układ reguluje gdzieś szerokość impulsu H (wypełnienie), jest gdzieś regulowana w Twoim obwodzie? Bo mi się coś wydaje że nie. Powinienem jeszcze drugą połówkę 123 wykorzystać? Bo kręcić już raczej nie mam czym, to jest optymalne ustawienie, przy innym rwie.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

168

Odp: konwerter vga

reguluje, ale w dosc waskim zakresie

przechodze na tumiwisizm

169

Odp: konwerter vga

niestety ustawienie nie przeszło testu rybagsa, ani w ogóle niczego co wykorzystuje linie poza 192 - myślę że po prostu przegiąłem trochę z szerokością pionu - całość się ustabilizowała , ale ni chuchu nie tak jak trzeba ;) Kombinuję dalej

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

170

Odp: konwerter vga

Ale jednej rzeczy nie rozumiem - na wyjściu po scaleniu H i S mam coś takiego:

http://rhino.biz.pl/DSC01146.JPG (10 us/div)

bliżej:

http://rhino.biz.pl/DSC01147.JPG (5 us/div)

i zacząłem się zastanawiać.... Albo ja źle zrozumiałem działanie LS123 albo coś ten schemat nie baudzo... Na części wydzielającej poziom masz kondzior 1 nano.... A na części ponoć wydzielającej pion tylko 1.5 nano?... Nie powinno to być np. -set razy większe?.... przecież pion ma 50 Hz a poziom aż 15 kilo....

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

171

Odp: konwerter vga

geniusz czesto jest niezrozumialy ;)

a tak na powaznie to czesc odzielajaca pion dziala przez przedluzenie impulsu poziomego (dodatniego) o szerokosc impulsu synchronizacji poziomej, wiec poki jest sam poziom, to jest skasowany, a tam gdzie jest wieksza przerwa - nagle sie pojawia impuls v

przechodze na tumiwisizm

172

Odp: konwerter vga

No, kumam teraz. Niemniej myślę że problem jest z pionem. Po długim kręceniu uzyskałem... Efekt początkowy, tzn. to co miałem w trybie HS bez separatora :) Oczywiście efekt był w trybie HS , w trybie S null - czyli krótko mówiąc idealnie odseparowałem składowe, po czym perfekcyjnie zsyntetyzowałem je z powrotem do sygnału początkowego :)

No ale przełączyłem w tryb S i zacząłem kręcić peerkami. Obraz jak już tu prezentowałem, ale zauważyłem że ma małe znaczenie czy puszczam VSYNC , VSYNC' czy całkiem go odpinam... Hsync ma znaczenie - musi być ten zanegowany. Więc to pion mu nie odpowiada, a dokładniej - w ogóle go nie widzi.... Tryb HS z czystym csync też nic nie daje - jak widać , brakuje kilku linii. Powoli dojrzewam do innego sposobu ekstrakcji VSynca, skoro H nie jest problemem. Może spróbuję LM1881... Albo spróbuję konwersji do YUV...

Ostatnio edytowany przez wieczor (2010-03-05 22:14:32)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

173

Odp: konwerter vga

na oscylu jak dobrze ustawisz prek pierwszego '123 to bedziesz mial czysty vsync (ujemny), a pozniej drugim 123 ustawiasz jego szerokosc
to wszystko

przechodze na tumiwisizm

174

Odp: konwerter vga

Wiem, tyle, że może problemem nie jest to że jest za wąski, a to że jest za szeroki. Zwróć uwagę, że na NTSC musi być jeszcze krótszy, a tam właśnie chodzi bez problemów.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

175

Odp: konwerter vga

W konwerterze zakres zaskoku synchronizacji V jest ustawiony dla NTSC, więc 60 Hz to wartość środkowa. 50 Hz leży praktycznie za samym dolnym brzegiem zakresu, dlatego przez chwilę trzyma i na chwilę puszcza. Trzeba by przesunąć zakres zaskoku synchro w dół i będzie OK. Ale to trzeba przestroić konwerter a nie szerokość impulsu V z komputera. Nie mam w tej chwili dostępu do końwertera, bo REMONT, ale może zamiana kwarcu na nieco wolniejszy spowoduje przesunięcie zakresu zaskoku. Bardzo nieco wolniejszy, żeby tylko załapał V a nie zgubił H. Ale to tylko takie sobie dumanie między kieliszkami...
W Omigu robią kwarce na zamówienie.

Ostatnio edytowany przez jer (2010-03-05 22:50:00)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware