Temat: Jak to jest z tymi kasetami stereo?

Ściągnąłem sobie z TPP program An Invitation to Programming. Utwór ów jest stereofoniczny, prawa ścieżka zawiera dane, na lewej miła pani opowiada.

W teorii wszystko się zgadza. Z prawej ścieżki Atari odczytuje sygnały, a lewa jest wysyłana na Audio Input gniazda SIO i  słyszymy ją w głośniku.

Ale w takim razie, skoro na głośnik jest wysyłana tylko lewa ścieżka, to jak w takim razie mam przed wczytaniem przewinąć taśmę do początku programu, skoro nie słyszę "pisku" (jest on nagrany tylko na prawej ścieżce)? Jak wg producenta powinienem sobie z tym radzić?

Druga sprawa: późniejsze modele magnetofonów nie obsługują stereo. Które konkretnie? Czy na takich magnetofonach słychać w głośniku obie ścieżki, czy np. tylko prawą? (Na moim XCA12 na 100% słychać było prawą ścieżkę, ale magnetofonu już dawno nie mam i nie mogę zweryfikować.)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

2

Odp: Jak to jest z tymi kasetami stereo?

Pierwsze słyszę aby jakieś modele magnetofonów nie obsługiwały stereo. Mam chyba większość modeli: 1010, XC11, XC12, CA12, XCA12 oraz Phonemark - każdy z nich jest stereo. Różne wersje XC12 które mam są w pełni stereo. W/g mnie nie było wersji MONO. No chyba że o czymś nie wiem. To że słyszałeś prawą ścieżkę mogło oznaczać tylko jedno, złe ustawienie skosu głowicy, następował przesłuch między kanałami i tyle. Co do problemu braku pisku... gdy przygotowywałem kasetową wersję Yoomp-a z sound-trackiem podczas wczytywania na początku programu pilota umieściłem na obu kanałach (lewym i prawym jednocześnie).

pozdrawiam
Seban

life is complex, it has both real and imaginary components.

3

seban napisał/a:

Pierwsze słyszę aby jakieś modele magnetofonów nie obsługiwały stereo.

Dobrze wiedzieć. Dawno temu wyczytałem coś takiego bodajże w Bajtku. Zatem pewnie się pomyllili. A może chodziło nie o odczyt, ale o zapis w stereo. Czy wszystkie typy magnetofonów zapisują sygnał tylko na prawej ścieżce?

seban napisał/a:

To że słyszałeś prawą ścieżkę mogło oznaczać tylko jedno, złe ustawienie skosu głowicy, następował przesłuch między kanałami i tyle.

Możliwe. Wczytywał wszystko idealnie, mogłem nawet nie wiedzieć.

4

Krótki napisał/a:

Czy wszystkie typy magnetofonów zapisują sygnał tylko na prawej ścieżce?

Patrząc na schematy od Jer-a (1010, XC11, XC12), wszystko na to wskazuje iż nie było innego rozwiązania.

pozdrawiam
Seban

5

Dzięki za wyjaśnienie.

6

nie widziałem nigdy ani schematu ani nie miałem w ręku takich śmiesznych magnetofonów dopasowanych wzorniczo do Atari400 i Atari800... Atariki coś wspomina również o czymś co się zwie datamark XG12 i pojęcia nie mam co to jest (piszą o tym w haśle o XC12, w sekcji "zobacz też").

Ostatnio edytowany przez seban (2009-11-25 17:34:46)

7

Sam tam dopisałem tego Datamarka. We wspomnianym artykule masz link do wątku na AtariAge ze zdjęciami.

8

masz rację, co człowiekowi po oczach jak czytać nie potrafi wink ja też chyba muszę iść do lekarza wink