1

Temat: odtwarzacz SAP na małym Atari

Witam!

W jaki sposób można odtworzyć pliki SAP na nierozbudowanym Atari 65XE + SIO2SD ? Chodzi mi o instrukcję krok po kroku. Chciałbym po prostu posłuchać ściągniętych z sieci SAPków na prawdziwym Atari a nie na WinAmpie :) Przypuszczam, że jest taka możliwość, ale nie mam zbyt wielkiego doświadczenia z małym Atari. Jeśli ten temat był już poruszany na forum to proszę o linki.

Będę wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam!
MarX

2

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

http://asma.atari.org/ a tam "players" i przy http://asma.atari.org/bin/sapemu.zip masz opis: sapemu is a SAP player for your beloved Atari XL/XE machines. It requires a memory expansion and cannot play about 5-10% of the tunes in the archive.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

Sapemu na Atari wykonuje dump całego ramu 64kB do pamięci rozszerzonej. Jedynie to gwarantuje możliwość uruchomienia znacznej ilości plików SAP zaalokowanych w przedziwnych i egzotycznych zakamarach liniowego 64k ;)- Po więcej szczegółów należy udać się do Epi'ego :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

Dzięki za odpowiedzi!

"It requires a memory expansion"... to chyba jestem ugotowany :(

Pozdrawiam
MarX

5

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

Iii, akurat rozszerzen pamieci do Atarki mnogo.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

6

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

zaxon napisał/a:

Iii, akurat rozszerzen pamieci do Atarki mnogo.

Hmmm... to muszę się zainteresować tym tematem. Możesz powiedzieć jakie to przedziały cenowe ?

Pozdrawiam
MarX

7

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

W zasadzie to jest kłamstwo, bo sapemu działa na stock 130XE bez żadnych rozszerzeń. :)
Pin: to prawie tak działa, ale "prawie" robi wiadomo co. :)
Technicznie da się to zrobić i nie jesteś pierwszą osobą, której na tym zależy. Prawdopodobieństwo, że to naprawię, jest niewielkie, bo ostatnio zajmuję się głównie trollowaniem, ale są "pewne osoby", które dostały źródła, więc nic jeszcze straconego.

Pisałem sapemu raczej jako proof of concept, a że już wtedy standardem było 320k, to nie za bardzo przejmowałem się pamięcią.
Moje +1MB kosztowało chyba 25 pln. Nawet biorąc pod uwagę inflację, jeśli ktoś będzie chciał więcej, to jest żyła. ;)

Ostatnio edytowany przez epi (2010-12-13 14:14:07)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

8

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

Pojecia nie mam ,poczytaj forum. Jest Candle, jest Lotharek, pewnie ci stuninguja Atarke. Chba ze sam sie lutownicy nie boisz.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

9

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

Sapemu odtwarzające wszystkie SAP-y... Ech, marzenie :)

10

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

epi napisał/a:

Moje +1MB kosztowało chyba 25 pln. Nawet biorąc pod uwagę inflację, jeśli ktoś będzie chciał więcej, to jest żyła. ;)

Epi trochę przesadziłeś - samo gniazdo pod simma to około 17-20 zeta - pod warunkiem, że gdzieś w Polsce jeszcze je znajdziesz.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

11

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

Ale  przeiesz mozna drucikami simma podlutowac , nie? Walic gniazdo i podstawki,1 mega widac w testach i sklepie...

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

12

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

O ile stosuje się gniazdo, a nie lutuje bezpośrednio do SIMMa - ja nie mam (a Pasiu lutował).

grzybson/SSG^NG

13

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

Rozszerzenie pamięci dla małego Atari to bardzo ciekawy temat, jednak póki co wpadł mi do głowy inny pomysł. Otóż, czy jest jakiś sposób aby SAPy przekonwertować do formatu XEX? Tzn. czy pod pecetem jest program, który z SAPka tworzyłby XEX`a z playerem + moduł SAP. W ten sposób mógłbym obejść ograniczenia sprzętowe mojego Atari i posłuchać ulubionych SAPków poprzez odpalenie ich bezpośrednio z SIO2SD. Ale czy coś takiego da się w ogóle zrobić ?

14

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

http://atariki.krap.pl/index.php/SAP_%28format_pliku%29
Całkiem łatwo pozbawić sapa nagłówka i mamy xexa.

Edit: Trzeba tylko dopisać kod inicjalizujący i odtwarzający.
A player Foxa tego nie konwertuje do xexa?

Ostatnio edytowany przez mono (2010-12-13 21:55:16)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

15

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

zaxon napisał/a:

Ale  przeiesz mozna drucikami simma podlutowac , nie? Walic gniazdo i podstawki,1 mega widac w testach i sklepie...

Zaxon - widziałeś compa rozszerzanego kiedyś przez słynną legendarną osobę ze ściany wschodniej?
Jak wyglądała w środku? Życzę powodzenia w późniejszej ewentualnej naprawie tak rozszerzonej Atarki.

Oczywiście, zawsze można ciąć koszty zero podstawek, zero pcb - wszystko na piramidkę i na pająka.
Wtedy to i nawet pewnie za 20zeta zrobisz to rozszerzenie - schody zaczną się jak coś pierdyknie i trzeba będzie wymienić jakąś zwaloną część - Atarki pochodzą z kilku fabryk, były przechowywane w różnych warunkach, są płyty z których każdego scalaka wylutowuje się prosto i przyjemnie, a są i takie gdzie trzeba się naprawdę ostro namęczyć.
Ja osobiście wolę wydać 2 razy tyle na rozszerzenie, ale mieć wszystkie scalaki w podstawkach - nie ma potem problemu i nie trzeba puszczać wiązki przewodów do simma.
Każdy wybiera to co lubi.. eot.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

16

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

U Pinokia sa podstawki, jest na płytkach a i tak coś zawsze nie działa :D

grzybson/SSG^NG

17

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

Piguła: mam wrażenie, że Zaxon doprawił swoją wypowiedź sarkazmem, więc to nie do niego kieruj argument. :)
Moje rozszerzenia robiła słynna legendarna osoba z Dolnego Śląska i też było trochę kabelków, a jednak całość była wykonana estetycznie i wszystko działało jak należy. Na podstawkach też można się przejechać, gdy np. styki zaśniedzieją, a w podstawce pod simma chyba niezbyt łatwo się je szoruje. Nie mówię, że podstawki są złe, po prostu świat nie jest czarno-biały. :)

Ostatnio edytowany przez epi (2010-12-13 23:02:11)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

18

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

a kto kaze to robic na simmie?
nie prosciej na statyku?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

19

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

a ja bym bardzo chcial sie dowiedziec o jaka to slynna osobe i legendarna ze sciany wschodniej pigula raczyl miec na mysli ;)

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

Eeeeee, Waldi? (praiw że słynne już "co Ci, Walid kompa robił" gdy coś nie działa)

grzybson/SSG^NG

21

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

stawialem na Waldiego albo Gumiego
ale jesli tak, to wiekszosc kompow jakie widzialem jest niemodyfikowalna po tym jak ktos juz z nimi skonczy
nawet nie mozna wyjac plyty z obudowy bez rozlutowania 150 kabli

przechodze na tumiwisizm

22

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

Oczywiscie, ze Waldi!  "Dzieki" niemu zawiazala sie nawet grupa poszkodowanych -> A.W.S.
Natomiast zlego slowa nie powiem o Gumim, wszystko cacy (freezer, tight-tools, itd.). Zdaje sie, ze Gumi wycofal sie z montazu rozszerzen m.in. po tym, jak ukradziono mu na party cenny sprzet (programotor epromow i nie tylko). :(
Stereo w moim pierwszym kompie zakladal Krzys Kubeczko i choc wspomniany wczesniej zdolny elektronik mial pewne uwagi, to to ustrojstwo przetrawalo do dzis! :D

23

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

po tym quascie gumi wycofal sie z atari

przechodze na tumiwisizm

24

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

Witam ponownie,

Czy ktoś mógłby udzielić mi konkretnej odpowiedzi, jakim programem przekonwertować SAP na XEX? Szukałem na forum i w googlach jednak bezskutecznie. W opisie do ASAP nigdzie nie ma mowy o tym, że jest on w stanie generować XEXy. Ew. na czym polega modyfikacja nagłówka pliku SAP, tworząca z niego XEX ?

Pozdrawiam!
MarX

25

Odp: odtwarzacz SAP na małym Atari

gotowego programu do tego celu chyba nie ma.
sapemu nie wystarcza ci?

mono: nie, btw. bedziesz cos takiego pisal? (plejery faktycznie z gita asapa mozesz wyciagnac, ewentualnie dostosowac do wlasnych wymagan)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep