1

Temat: monSTEr project

Jako, że sesja blisko i będzie trochę czasu na zabawę postanawiam rozpocząć projekt. Całość będzie się składała z 3 faz tak jakby. Otóż najpierw rozbiorę atarynkę (do przeróbek idzie 1040STe z 1MB ramu), doprowadzę elektronikę do ideału (kondensatory do wymiany, płytka do przeglądu czy nie ma zimnych lutów i takie tam). Następnie, a w sumie w trakcie tego wszystkiego będę opracowywał dopałki/moduły ulepszające ;) W planach m.in.:
-kwadrofoniczny dźwięk (niekoniecznie na LMC1992)
-wyjście na monitor dsub (z możliwością wyboru color/bw)
-dyskietki 1.44Mb
-wyprowadzenie volume/tone na zewnątrz
-może jakiś malutki wzmacniacz w środku z głośniczkami
-być może wymiana DAC'a...
A w bardzo dalszych planach:
-podkręcenie procesora i/lub dołożenie kolejnego bądź kolejnych
-dołożenie koprocesora matematycznego
i inne...
A ostatnią fazą jest uruchomienie tego całego i wyczyszczenie obudowy i może jakieś niewielkie przeróbki obudowy. Może w końcu pojawię się na zlocie i będzie okazja zabawy ;) Na tą chwilę opracowuję część audio i myślę, że na dniach będę rozbierał i zaczynał bardzo gruntowny przegląd. Jak macie jakieś propozycje, pytania to piszcie :)

Pozdrowienia

P.S.
Miałem dylemat czy tutaj, czy do fabryki wrzucić temat, więc jak zły dział to proszę o przeniesienie.

2

Odp: monSTEr project

Ja proponuję, żebyś przy okazji tych przeróbek rozszerzył pamięć do 4 MB. Rozszerzona pamięć daje o wiele większe możliwości. Jeśli chcesz możesz też wstawic nowszy TOS lub przełącznik wersji TOS (np. 1.62/2.06)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

3

Odp: monSTEr project

a pozniej do srodeczka sd floppy emulator ;-)  a lcd screen na obudowe

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

4

Odp: monSTEr project

Na obudowie??? A gdzie postawisz piwo?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: monSTEr project

airnox napisał/a:

-kwadrofoniczny dźwięk (niekoniecznie na LMC1992)
-wyjście na monitor dsub (z możliwością wyboru color/bw)
-dyskietki 1.44Mb
-wyprowadzenie volume/tone na zewnątrz
-może jakiś malutki wzmacniacz w środku z głośniczkami
-być może wymiana DAC'a...
A w bardzo dalszych planach:
-podkręcenie procesora i/lub dołożenie kolejnego bądź kolejnych
-dołożenie koprocesora matematycznego

ambitne plany, szczególnie dołożenie kolejnego procka.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

6

Odp: monSTEr project

W końcu w małym atari mamy przecież dużo więcej rozszerzeń/dopałek włącznie z nowym procesorem itd.

To czemu w końcu ste nie dopalić...

7

Odp: monSTEr project

marcin1040stfm napisał/a:

Ja proponuję, żebyś przy okazji tych przeróbek rozszerzył pamięć do 4 MB

A co to za wyzwanie w STE? :P 12MB koniec i kropka!!! :D

Ostatnio edytowany przez jury (2011-01-04 19:26:42)

8

Odp: monSTEr project

Się uda to będzie 16MB i dodatkowy cache dla procka ;) Ponadto jadąc autobusem wymyśliłem koncepcje full 16bit czyli nawet dźwięk 16bit (standardowo są przetworniki DAC 8bit). U/Satan oczywiście też kiedyś wyląduje w środku razem z wbudowaną kartą sieciową (co do tego czy będzie to wifi czy ethernet jeszcze nie podjąłem decyzji). Prawie wszystko będzie obsługiwane sprzętowo, jednak część z tego będzie musiała mieć specjalnie oprogramowanie testowe no bo jak przetestować czy dźwięk kwadrofoniczny działa w pełni? ;) Pora coś zjeść, cokolwiek się pouczyć i zabieram się do roboty :)

Pozdrowienia
Airnox

Odp: monSTEr project

A potem sprzedawać seryjnie.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

10

Odp: monSTEr project

airnox: jak Ci się uda zrealizować 5% z tego co planujesz to się zdziwie ;)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

11

Odp: monSTEr project

Nie ma rzeczy niemożliwych :) Swoją drogą jak odpalą te dopałki to możnaby wykonać kilka dodatkowo.... ;)

Pozdrowienia
Airnox

12

Odp: monSTEr project

"-wyjście na monitor dsub (z możliwością wyboru color/bw)"
Czekam z niecierpliwością :-)
A i jeszcze... "Nie ma rzeczy niemożliwych": Może system ośmio-wątkowy. Z użyciem ośmiu procesorów ;-)

Ostatnio edytowany przez marekp (2011-01-04 22:04:15)

13

Odp: monSTEr project

bede wredny i napisze ze w 5% to zmiesci sie wyczyszczenie obudowy

przechodze na tumiwisizm

14

Odp: monSTEr project

No tak jakoś przewidywałem te 5-10% na rozkręcenie i doprowadzenie ataryny do idealnego stanu elektroniki i z 5% na wyczyszczenie obudowy ;) Nie mniej już kilka rzeczy mi się ułożyło w głowie (czyli już konkretna realizacja) :D Wszelkie info, zdjęcia, schematy i przeróbki będę na bieżąco umieszczał w tym temacie :) Jedyny problem że mi wszystkie elektroniczne pozamykali do 9 stycznia (inwentaryzacja eh...), ale to mi nie przeszkodzi :)

Pozdrowienia
Airnox

Odp: monSTEr project

Nie zniechęcaj się krytyką,  zacznij od propozycji marcina ,pamięć i dual TOS da Ci "kopa" do dalszej pracy. :)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

16

Odp: monSTEr project

Spokojnie ;) w tej chwili, poza pamięcią i TOS'em, będę robił satandisk :) czemu satan a nie usatan? Z bardzo prostej przyczyny - nie chce mi się bawić z problemami jakie powstają przy połączeniu usatana z STe. A ponadto do atmegi i xilinxa mam dostęp do programatorów i innych zabawek a do DSP już nie.

Pozdrowienia
Airnox

P.S.
Jak będę miał kabel do aparatu to zrzucę zdjęcia, bo na pewno ich trochę będzie ;)

Odp: monSTEr project

Podkręcanie proca w ST to taki sport dla sportu, da się z 10%, ale więcej nie bo inne chipy protestują. Do tego soft cyklujący przestaje poprawnie działać. Lepiej już w takiej sytuacji brać się za Falcona lub TT (w TT ponoć da się nieźle kręcić prockiem). Cała reszta przeróbek - mniam

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: monSTEr project

airnox napisał/a:

będę robił satandisk :) czemu satan a nie usatan?

Rozumiem że wybór jest w pełnie świadomy? i wiesz że prędkość satana ledwie przebija prędkość stacji dyskietek! :)

Co do propozycji, to może Tobie to szybciej wyjdzie: ( zawsze chciałem mieć takie coś :) )

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=6607

Ostatnio edytowany przez jury (2011-01-05 11:52:57)

19

Odp: monSTEr project

PAK, FRAK i PuPla są od teraz w planach :) Dostęp do programatora GALi mam... czemu nie :) kwestia zdobycia procka (nawet simmy mam dobre). Z tego co widziałem to satan od usatan to się różni uP, ilością kart SD... Ale co do prędkości to nie doczytałem się różnic... Jeśli jednak jest to możliwe że rozważę zrobienie usatana :)

Pozdrowienia
Airnox

Odp: monSTEr project

Mam gdzieś 030 w wersji z PINami od dołu (nie wiem jak się to nazywa) 16mHz jeśli dobrze pamiętam, mogę pożyczyć do testów. Jak upalisz, skórę zedrę ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

Odp: monSTEr project

Ultra jest zdecydowanie szybszy, jak wieść niesie.

A co to jest "PuPla", bo brzmi zaiste obleśnie.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

22

Odp: monSTEr project

To taki fajny pak z logiką ;)
LINK

Pozdrowienia
Airnox

23

Odp: monSTEr project

airnox napisał/a:

czemu satan a nie usatan? Z bardzo prostej przyczyny - nie chce mi się bawić z problemami jakie powstają przy połączeniu usatana z STe.

jakiego typu problemy masz na myśli? Czy chodzi o to że niektóre STE mają walnięty chip DMA? W tym wypadku nie zadziała ani satan, usatan ani inny dysk podłączany przez port ACSI

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

24

Odp: monSTEr project

airnox napisał/a:

Z tego co widziałem to satan od usatan to się różni uP, ilością kart SD... Ale co do prędkości to nie doczytałem się różnic... Jeśli jednak jest to możliwe że rozważę zrobienie usatana :)

No właśnie, prędkość jest największą różnicą. Nie mogę znaleźć linka z porównaniem prędkości w tym momencie, wieć piszę z PAMIĘCI :)
stacja dyskietek - jakoś około 40 czy 70 KB/s
satan - około 200 czy 250 KB/s
ultra - 1,1 do 1,3 MB/s
Wiadomo, read różni się od write, to są takie średnie prędkości poglądowe :)

Jak znajdę wiarygodniejsze źródło niż moja pamięć :) po podlinkuję. Jak lubisz czekać cztery dni aż się gra załaduje, to satan wystarczy :)

Cyprian napisał/a:

jakiego typu problemy masz na myśli? Czy chodzi o to że niektóre STE mają walnięty chip DMA? W tym wypadku nie zadziała ani satan, usatan ani inny dysk podłączany przez port ACSI

Właśnie, więc nie ma co się bawić w satana, to zło :D

Ostatnio edytowany przez jury (2011-01-05 13:43:01)

25

Odp: monSTEr project

OK, znalazłem linka, ogólnie nie pomyliłem się zbyt wiele, jedynie byłem zbyt optymistyczny dla satana, to "dziadostwo" ma ok 130 KB/s, czyli faktycznie że ledwo przebija prędkość stacji dyskietek :)

http://joo.kie.sk/ultrasatan/benchmarks.html

Ostatnio edytowany przez jury (2011-01-05 13:49:51)