7,976

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

zbyti napisał/a:

In our paper, for the sake of clarity and comparability with previous literature, we present results using both approaches. However, having reviewed, rated and categorized several thousand papers we believe that there is now a stronger case for the broader approach given how widely accepted ACC has become in the peer-reviewed literature. For example, a majority of the papers we categorized as being about ‘impacts’ of climate change did not state a position on whether the phenomenon they were studying the changing climate was human-caused. It seems highly unlikely that if researchers felt sceptical about the reality of ACC they would publish numerous studies of its impacts without ever raising the question of attribution.

Na podstawie powyższego badane artykuły dostawały kategorię 4a i w tej 1000 puli było takich ~3/4. Tabela 4.

Jak dotąd sceptycy głośno wyrażali swoja sceptyczność, więc nie wydaje mi się aby to było błędne założenie. Więc jeżeli któryś z 3000 skategoryzowanych prac nie zgadzał się ze swoim skategoryzowaniem to byłoby o tym głośno. I nie tylko o tym opracowaniu ale o wielu wcześniejszych: https://en.wikipedia.org/wiki/Surveys_o … ate_change. Więc wskaż proszę te błędnie skategoryzowane.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7,977

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

zbyti napisał/a:

No i tak wygląda zabawa:

Artykuł: https://dorzeczy.pl/swiat/115997/list-5 … nieje.html bez źródła

Kontra: https://www.energetyka24.com/list-500-n … -komentarz także nie podaje linku do deklaracji

wyjątek z kontry:

Po przejrzeniu tej międzynarodowej listy można dojść do wniosku, że spośród 500 podpisów jedynie ok. 60-65 należy do osób, które w swej karierze naukowej posiadają poważne doświadczenie w kwestii badań klimatu (tj. są np. fizykami atmosfery). Oznacza to, że wśród sygnatariuszy deklaracji jedynie ok. 12-13% to klimatolodzy.

Komentarz czytelnika do kontry:

Błędy logiczny w tym artykule to - argumenty ad personam (podważanie wiarygodności osób ze względu na wykształcenie), argumentum ad populum (odwoływanie się do myślenia większości), Fallacy of composition (przekonanie, że całość jest niesłuszna ponieważ z 200 naukowców tylko 60 jest kilmatologami).

Oczywiście. Ale to jest wytłumaczenie dla 'normalnego' człowieka. Na kimś mogło zrobić wrażenie liczba '500' naukowców - więć masz wytłumaczenie dlaczego tych '500' to tak naprawdę wiele mniej. Do tego nawet z tych co mniej, liczą się argumenty a nie tytuły naukowe. Denialiści nie przedstawiają żadnych argumentów, poza dawno obalonymi.

zbyti napisał/a:

Wniosek: @AdamK chciałeś by ci coś wskazać. Przynajmniej 60 posiada zdanie odmienne od twojego i ma wymagane przez ciebie wykształcenie. Odszukaj ich sobie i zapoznaj się z ich zdaniem albo zadowól się tym co pisze na ich temat Energetyka24 (że nie musisz bo to oszołomy) i nie zawracaj mi głowy :]

To Ty mi zawracasz głowę.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7,978

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

@AdamK już pisałem... Wykonał bym tę pracę gdyby pokazanie Ci wyników coś zmieniało w mojej sytuacji, byłbyś jakimś decydentem albo jak apostoł Paweł po przejrzeniu na oczy zaczął nawracać swoich niedawnych współwyznawców.

Ty nie jesteś zainteresowany co tam jest bo sam nie sprawdzisz.

Ja uwypukliłem tylko metodę bo pisałeś, że coś tam jest nieprawdą w czyimś tekście itd., że ja coś mówię ale wyjątkowo zapomniałem poprzeć cytatem itp.

Szkoda mi czasu bo żądasz dowodów, które nawet jakby się pojawiły nie zmienią Twojego stanowiska co do sprawy, ewentualnie co do tego badania.

Szanujmy swój czas.

7,979

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Adam Klobukowski napisał/a:
zbyti napisał/a:

Wniosek: @AdamK chciałeś by ci coś wskazać. Przynajmniej 60 posiada zdanie odmienne od twojego i ma wymagane przez ciebie wykształcenie. Odszukaj ich sobie i zapoznaj się z ich zdaniem albo zadowól się tym co pisze na ich temat Energetyka24 (że nie musisz bo to oszołomy) i nie zawracaj mi głowy :]

To Ty mi zawracasz głowę.

7,980

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Heh, jedna z niewielu komedii z Sandlerem którą mi się podobała :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7,981

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Ja nieśmiało chciałem przypomnieć fakt, że ca 90% prac naukowych jest pozbawionych jakiejkolwiek wartości. Ponadto wszyscy badacze idący pod prąd mają strasznie pod górkę, bo nie ma chętnych do recenzowania takich wywrotowych prac ze względu na duże ryzyko (pewność właściwie) utraty autorytetu.

Czyli wywrotowe prace (ilość) trzeba pomnożyć przez 100 albo i 1000, żeby miały równe szanse z tym chłamem i klepaniem się po plecach koncensusjonalistów. I trzeba się im UWAŻNIE przyglądać każdej z osobna. Bo inaczej mamy wszechwiedzących magistrów wierzących w cud nauki.

Nadmienię, że np. falowa teoria budowy wszechświata nie może się przebić, bo naukowcom NIE CHCE SIĘ, NIE POTRAFIĄ zrozumieć równań różniczkowych opisujących te fale oraz w głowie im się nie mieści możliwość nielokalności wszechświata (tzn, że jedna cząstka ma wpływ na wszystkie pozostałe). Oni wolą swoje kuleczki, które łatwo „zakuć”, i tam obowiązuje zasada nieoznaczoności, z którą się godzą, „bo tak ma być, zostało udowodnione przecież”).

Kurczę, to jest ta nauka?

Statystycy udowadniają to, co trzeba, bo kasa się zgadza.

AdamK, żyjesz mniej więcej 100letnią inercją. Może 60letnią. Naprawdę.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2021-11-06 19:44:00)

7,982

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Candle napisał/a:

ciągle mam wrażenie że widzę ludzi w kręgach wzajemnie poklepujących się po plecach, też tak macice?

widzę podobnież

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

7,983

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

qbahusak napisał/a:

Ja nieśmiało chciałem przypomnieć fakt, że ca 90% prac naukowych jest pozbawionych jakiejkolwiek wartości. Ponadto wszyscy badacze idący pod prąd mają strasznie pod górkę, bo nie ma chętnych do recenzowania takich wywrotowych prac ze względu na duże ryzyko (pewność właściwie) utraty autorytetu.

Wręcz odwrotnie. To właśnie za obalenie obowiązujących teorii jest droga do sławy. Tylko trzeba mieć dobre dowody. Recenzowanie prac nie jest zagrożeniem dla nikogo.

qbahusak napisał/a:

Czyli wywrotowe prace (ilość) trzeba pomnożyć przez 100 albo i 1000, żeby miały równe szanse z tym chłamem i klepaniem się po plecach koncensusjonalistów. I trzeba się im UWAŻNIE przyglądać każdej z osobna. Bo inaczej mamy wszechwiedzących magistrów wierzących w cud nauki.

Bzdura. Liczy się nie ilość ale jakość.

qbahusak napisał/a:

Nadmienię, że np. falowa teoria budowy wszechświata nie może się przebić, bo naukowcom NIE CHCE SIĘ, NIE POTRAFIĄ zrozumieć równań różniczkowych opisujących te fale oraz w głowie im się nie mieści możliwość nielokalności wszechświata (tzn, że jedna cząstka ma wpływ na wszystkie pozostałe). Oni wolą swoje kuleczki, które łatwo „zakuć”, i tam obowiązuje zasada nieoznaczoności, z którą się godzą, „bo tak ma być, zostało udowodnione przecież”).

Hipotezy, aby stały się teoriami fizycznymi trzeba potwierdzić doświadczalnie. . Jeśli twierdzisz że obowiązują jakieś 'kuleczki' które 'łatwo zakuć' to porozmawiaj z profesorem fizyki - jest wśród nich nawet jeden demoscenowiec - profesor Andrzej Dragan. Jeśli uważasz że nie rozważają różnych teorii i nie mogą się one przebić - to pooglądaj sobie jego różne wykłady. Rozważane są różnorakie teorie, tylko do tych rozważań trzeba zaprojektować eksperymenty lub przeprowadzić obserwacje. Zasada nieoznaczoności obowiązuje bo została potwierdzona eksperymentalnie i jak dotąd nic lepszego nie zostało zaproponowanego i potwierdzonego. Jak się komuś to uda - gwarantuję że dostanie Nobla.

qbahusak napisał/a:

Kurczę, to jest ta nauka?

Statystycy udowadniają to, co trzeba, bo kasa się zgadza.

AdamK, żyjesz mniej więcej 100letnią inercją. Może 60letnią. Naprawdę.

Poczytaj sobie o historii nauki i o tym jak to wyglądało np. 100-150lat temu a jak wygląda dziś.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7,984

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

śmiechłem...

Adam Klobukowski napisał/a:

Bzdura. Liczy się nie ilość ale jakość.

vs

Adam Klobukowski napisał/a:

Ogromna większość naukowców wypowiadających się w temacie (mówimy tu o więcej niż 99%) zgadza się z twierdzeniem że mamy globalne ocieplenie i jego powodem jest działalność człowieka. Pozostała część to osoby które nie są specjalistami w temacie klimatu. Dodatkowo nie ma żadnej dużej instytucji naukowej (mówimy tu o narodowych akademiach nauk, uniwersytetach, instytutach czy stowarzyszeniach) która nie zgadzałaby się z tym zdaniem.

tak więc jeśli znajdzie się jeden mądry, który będzie miał coś innego do powiedzenia niż pozostali, to on będzie
a) w mniejszości,
b) zapewne nie należy do żadnego towarzystwa wzajemnej adoracji

czyli pomimo przedstawienia jakości to i tak to się nie liczy, ponieważ ta jakość jakoś nas nie interesuje

brawo

Adam, czy ty wiesz jak zepsute jest to towarzystwo naukowe i jakie farmazony tam czasami są głoszone na prelekcjach? Czy ty spotkałeś się z sytuacją, że pomimo dowodów na to, że masz rację nie jesteś się w stanie przebić przez beton "konsensusu" bo ten pan/pani powiedział, a tamten potakiwał, a w ogóle to było na takim a takim sympozjum i jest nie do ruszenia? Zdajesz sobie sprawę z mechanizmów które istnieją w świecie naukowym, czy też raczej naukowych publikacji - gdzie czasami jedyną wartością jest sama publikacja, nie jej treść? Wiesz jak to działa?

W mojej ocenie nie masz o tym pojęcia - może to czyni Cię szczęśliwszym, ale to nie powoduje, że masz rację.

przechodze na tumiwisizm

7,985

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Candle napisał/a:

W mojej ocenie nie masz o tym pojęcia - może to czyni Cię szczęśliwszym, ale to nie powoduje, że masz rację.

Ale przynajmniej zamiata a to też jest wartość w oczach niektórych osób, które na dźwięk słowa NAUKA przyklękają na oba kolana a nie na tylko jedno ;)

Ostatnio edytowany przez zbyti (2021-11-06 22:43:25)

7,986

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Przykleję.

https://youtu.be/S_Sjr2IaOcA

Ostatnio edytowany przez perf (2021-11-07 03:35:55)

7,987

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Candle napisał/a:

śmiechłem...

Adam Klobukowski napisał/a:

Bzdura. Liczy się nie ilość ale jakość.

vs

Adam Klobukowski napisał/a:

Ogromna większość naukowców wypowiadających się w temacie (mówimy tu o więcej niż 99%) zgadza się z twierdzeniem że mamy globalne ocieplenie i jego powodem jest działalność człowieka. Pozostała część to osoby które nie są specjalistami w temacie klimatu. Dodatkowo nie ma żadnej dużej instytucji naukowej (mówimy tu o narodowych akademiach nauk, uniwersytetach, instytutach czy stowarzyszeniach) która nie zgadzałaby się z tym zdaniem.

tak więc jeśli znajdzie się jeden mądry, który będzie miał coś innego do powiedzenia niż pozostali, to on będzie
a) w mniejszości,
b) zapewne nie należy do żadnego towarzystwa wzajemnej adoracji

Nie. Jeśli będzie to miało sens i będzie to poparte danymi - to zyska uznanie. Takie rzeczy już się zdarzały - wielokrotnie. Z tym że żadna z prac zaprzeczających antropogenicznemu ociepleniu klimatu nie wytrzymała próby czasu (nawet jeśli była ok na stan wiedzy w danym momencie, to z czasem, po nowych badaniach niestety okazywała się błędna), lub nie wytrzymała krytyki już w momencie publikacji.

Candle napisał/a:

czyli pomimo przedstawienia jakości to i tak to się nie liczy, ponieważ ta jakość jakoś nas nie interesuje

brawo

Adam, czy ty wiesz jak zepsute jest to towarzystwo naukowe i jakie farmazony tam czasami są głoszone na prelekcjach? Czy ty spotkałeś się z sytuacją, że pomimo dowodów na to, że masz rację nie jesteś się w stanie przebić przez beton "konsensusu" bo ten pan/pani powiedział, a tamten potakiwał, a w ogóle to było na takim a takim sympozjum i jest nie do ruszenia? Zdajesz sobie sprawę z mechanizmów które istnieją w świecie naukowym, czy też raczej naukowych publikacji - gdzie czasami jedyną wartością jest sama publikacja, nie jej treść? Wiesz jak to działa?

W mojej ocenie nie masz o tym pojęcia - może to czyni Cię szczęśliwszym, ale to nie powoduje, że masz rację.

Jasne, jak w każda inna dziedzina, nauka ma swoje problemy. Oczywiście są różne grajdoły, ale globalnie - rządzi konkurencja. Kto pierwszy ten lepszy. Nie ma jednego 'boga' nauki który mówi kto czy może się zajmować.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7,988

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

@AdamK

A ja nabrałem pewności jak bardzo powierzchowny jesteś ty i twoja wiedza i jak niespójne są twoje wypowiedzi gdy zebrać je w całość.

Ten sam schemat powtarzał się przy szczepieniach. Z resztą nie dostrzegasz zapewne jak wiele powielanych przez Ciebie informacji (jako mające jakieś duże procenty pewności) się zdezawuowało przy szczepieniach? Ale z pozycji mentora nam je rzucałeś.

Tak samo teraz... Jak ci wygodnie to coś jest "niezgodne za nauką", więc nie wolno tak mówić a jak ci wygodnie to dostaje się za to samo Nobla - co oczywiście gwarantujesz. Jeśli ktoś przedstawi dowody/dane niezgodne z nauką - będą to dowody/dane niezgodne z nauką, aż "nauka" zmieni zdanie itd. :P

Piszesz, że Wróblewski opiera się tylko na ludziach nie mających pojęcia zawodowo o klimacie, gdy tym czasem omówił on między innymi 2 papiery napisane przez klimatologów dla ONZ.

Piszesz, że Wróblewski podaje liczby bez kontekstu gdy kontekst był jasny i był w ogóle powodem powstania tego nagrania.

Zarzucasz, że Warzecha napisał nieprawdę o tym badaniu ponad 80K papierów. Gdy tymczasem z dalszej dyskusji jest jasne, że napisałeś to jedynie po przeczytaniu wytłuszczonego nagłówka i zrobienie CTRL+F na słowie "implicit". Nie czytałeś na pewno bo domagałeś się ode mnie cytatu, nie domagał byś się jakbyś czytał bo byś wiedział, że było to zawarte w "results" itd.

Powtarzasz toczka w toczkę za portalami Energetyka itp., domagasz się dowodów ale sam nie jesteś zainteresowany ich poszukaniem, zadowala cię, że te w/w portale piszą o kimś, czy o jakieś grupie, że ich tezy są nienaukowe.

Wygląda, że Ty i Gorgh czujecie się mówiąc "negujecie współczesną naukę" jak dzieci, które weszły mamie pod spódnicę - super bezpiecznie, mama tak mówi to tak jest, do tego trzymamy ją za nogę  - kto nas ruszy? ;)

Zachowujesz tylko pozór rozsądnego podejścia do sprawy a twoje krytyczne podejście do nauki jest tylko na poziomie werbalnym. Jest to jasne dla uważnego czytelnika twoich tekstów tutaj.

---

Zdecydowanie jakbyś ty był naukowcem w życiu byś niczego nie odkrył bo o czym nowym byś nie pomyślał od razu zapaliła by Ci się lampka "niezgodne z nauką" :D

Przypomina mi to stare powiedzenie "krytyk i eunuch z jednej są parafii - obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi".

Nie podejmujesz samodzielnej dyskusji tylko powtarzasz masę rzeczy za portalami które czytujesz czy tubami które widziałeś - nie wygląda abyś cokolwiek sprawdził dokładnie na własną rękę - widać to tak samo przy szczepionkach jak i przy globciu.

Do tego jeszcze Epi wymaga ode mnie bym powtarzał także to co ty bo robiąc inaczej robię "cherry picking" :D

---

Odnalazłeś ten list 500 do ONZ? Poszukałeś tych 65 naukowców i zapoznałeś się z ich zdaniem - czy zadowala cię, że Energetyka24 i pokrewne napisały, że nie warto na nich zwracać uwagi, więc możesz spokojnie dalej domagać się dowodów i naukowców, którzy są klimatologami ale nie śpiewają tak jak ty?

Ty jesteś jak ten Zohan, nawet jak Ci się wrzuci argument jak piranię w gacie to i tak twierdzisz, że nic nie było, pomijasz sprawę i lecisz dalej.

Ostatnio edytowany przez zbyti (2021-11-07 09:45:14)

7,989

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

zbyti napisał/a:

Aby unaocznić sedno sporu klimatycznego posłużę się przykładem ....

http://berkeleyearth.org/global-tempera … -for-2020/

Kkuczowy obrazek pokazujący trend wzrostu temperatur w oparciu o 10-cioletnią średnia postepującą
http://berkeleyearth.org/wp-content/uploads/2021/01/2020_Long-term_Prediction-1-1024x577.png
a tu tez ciekawe:
http://berkeleyearth.org/wp-content/uploads/2021/01/2020_Land_and_Ocean-1024x577.png

I taka uwaga ogólna:
Wiele teorii, które wymagają dostępu do danych źródłowych jest teraz znacznie łatwiej formułować/obalać/potwierdzać z prostego powodu jakim jest błyskawiczny dostęp do danych oraz łatwość ich pozyskiwania z praktycznie dowolnego miejsca na świecie.

EDIT:
@Zbyti

zbyti napisał/a:

A ja nabrałem pewności jak bardzo powierzchowny jesteś ty i twoja wiedza i jak niespójne są twoje wypowiedzi gdy zebrać je w całość.  .......
Zdecydowanie jakbyś ty był naukowcem w życiu byś niczego nie odkrył bo o czym nowym byś nie pomyślał od razu zapaliła by Ci się lampka "niezgodne z nauką" :D
...
Nie podejmujesz samodzielnej dyskusji tylko powtarzasz masę rzeczy za portalami które czytujesz czy tubami które widziałeś - nie wygląda abyś cokolwiek sprawdził dokładnie na własną rękę

Zakładać mamy zatem, ze jesteś naukowcem, który zajmuje się zawodowo tym co rozpowszechniasz na tym forum? A może po prostu zalewasz nas cytatami, linkami i swoimi tezami licząc, że w ich masie zawsze coś się okaże prawdziwe, tak jak ślepej kurze trafia się ziarno? Roztaczasz wokół siebie aurę Hannibala Lectera, który zjadł rozumy wszystkich na śniadanie bez popijania Chianti i ma monopol na wchłanianie w ten sposób wiedzy. Kto ma swoje zdanie jest powierzchowny, podpiera sie jutubami, fejsami, fejkami i w ogóle mentalnie nie dorasta Ci do pięt bo Twoje opinie są "bardziejsze".
Nie czujesz sprzeczności twojej tezy o Adamie z tym co sam robisz?

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2021-11-07 10:13:37)

7,990

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

zbyti napisał/a:

@AdamK
Tak samo teraz... Jak ci wygodnie to coś jest "niezgodne za nauką", więc nie wolno tak mówić a jak ci wygodnie to dostaje się za to samo Nobla - co oczywiście gwarantujesz. Jeśli ktoś przedstawi dowody/dane niezgodne z nauką - będą to dowody/dane niezgodne z nauką, aż "nauka" zmieni zdanie itd. :P

(...)

Zdecydowanie jakbyś ty był naukowcem w życiu byś niczego nie odkrył bo o czym nowym byś nie pomyślał od razu zapaliła by Ci się lampka "niezgodne z nauką" :D

Nauka to nie jest stan wiedzy ale proces - metoda naukowa. Ta metoda opiera się na danych, ich analizie i procesie dochodzenia do wiedzy. Kiedy kolokwialnie pisałem że cos jest niezgodne z nauką, to chodziło mi o to że jest niezgodne z aktualną wiedzą naukową. Natomiast zmiany wiedzy naukowej zachodzą właśnie w procesie metody naukowej. Dlatego tez pisze że konsensus naukowy jest istotny, a jednocześnie że ilość nie ma znaczenia. Bo konsensus jest oparty o wiedzy naukowej do której doszliśmy za pomocą metody naukowej - a ilość nie ma znaczenia, bo jeśli ktoś za pomocą metody naukowej poda nowe fakty, konsensus ten się zmieni. I właśnie za takie zmiany wychodzące naprzeciw ustalonemu status quo dostaje się nagrody i zdobywa uznanie - ale muszą one być dokonane metodą naukową.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7,991

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Adam, parafrazując, (scientific) life is feudal

Ale może inaczej
Dlaczego wzrost anomalnych (czyli rozumiem tu odstępujących od trendów dla danego regionu) o 2 stopnie do 2063 roku stanowi takie zagrożenie, że sprawą musiała zajać się Greta?
Dlaczego też farma wiatrowa ma na klimat mniejszy wpływ niż odpowiadająca jej elektrownia węgłowa? Nie chodzi o to, że ma inny wpływ, tylko czy skutki wykożystania jednej i drugiej nie są równie opłakane z punktu widzenia przyległego do nich biotopu?

przechodze na tumiwisizm

7,992

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

BartoszP napisał/a:

Roztaczasz wokół siebie aurę Hannibala Lectera, który zjadł rozumy wszystkich na śniadanie bez popijania Chianti

Nie jadam podrobów :P

Roztaczam aurę powiadasz?! Raczej walczę z optymalizacjami w Mad Pascalu :D

Straciłem właśnie parę dłuższych chwil po przejściu z generowania map losowo i pakowania ich w stosunki 1 do 8 na generowanie proceduralne z seedów co pakuje mapę do 3 bajtów ;) ale jakoś z tych samych seedów dostawałem co innego jak mapy nie były generowane po sobie.

Moim Hannibalem Lecterem jest TeBe :D

7,993

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Candle napisał/a:

Adam, parafrazując, (scientific) life is feudal

Ale może inaczej
Dlaczego wzrost anomalnych (czyli rozumiem tu odstępujących od trendów dla danego regionu) o 2 stopnie do 2063 roku stanowi takie zagrożenie, że sprawą musiała zajać się Greta?

Z kilku powodów, które w większości już wypisałem wcześniej
1) wzrost o 2 stopnie to wcale nie jest niewielki wzrost - podczas ostatniej epoki lodowcowej średnia temperatura na Ziemi to było o 4C mniej niż dziś, a w miejscu Warszawy była warstwa kilka km lodu.
2) bo na 2 stopniach się nie zatrzyma bo uruchomią się pewne sprzężenia zwrotne (np. emisja CO2 przez oceany, zmiana albedo Ziemi), które będzie bardzo trudno powstrzymać
3) bo wzrost nie jest równomierny na całej planecie, i jest tym wyższy im bliżej równika, i doprowadzi on że Afryka (i inne rejony podzwrotnikowe) stanie się niemożliwa do zamieszkania przez ludzi bez wsparcia klimatyzacji.
4) bo oprócz samego wzrostu, liczy się też tempo tego wzrostu - naturalne zmiany o takiej wielkości liczy się w dziesiątkach tysiącach lat. Tak szybka zmiana zdemoluje większość ekosystemów.

Candle napisał/a:

Dlaczego też farma wiatrowa ma na klimat mniejszy wpływ niż odpowiadająca jej elektrownia węgłowa? Nie chodzi o to, że ma inny wpływ, tylko czy skutki wykożystania jednej i drugiej nie są równie opłakane z punktu widzenia przyległego do nich biotopu?

Wiem tyle że ma o wiele mniejszy wpływ na biotop niż elektrownia węglowa. Natomiast, zamiast elektrowni wiatrowych, mamy jeszcze kilka innych dobrych potencjalnie czystszych źródeł energii i nawet nie mówię o tych odnawialnych, ale np. elektrownie atomowe, czy (mam nadzieję) w niedalekiej przyszłości elektrownie fuzyjne.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7,994

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Adam Klobukowski napisał/a:

...3) bo wzrost nie jest równomierny na całej planecie, i jest tym wyższy im bliżej równika, i doprowadzi on że Afryka (i inne rejony podzwrotnikowe) stanie się niemożliwa do zamieszkania przez ludzi bez wsparcia klimatyzacji....

Zaskakujące jest to, ze największe anomalie od średnich temperatur następują na terenach "zimnych": Arktyka, Syberia a nawet północna Europa (nazwijmy ją Nordycką). To jest wykres przyrostu temperatur a nie średnich temperatur.
Jedna z teorii mówi (Zimow), ze po rozmarznięciu Syberi uwolni się z błocka kolejna ogromna ilość metanu i CO2, która dodatkowo zintensyfikuje wzrost temperatur.
http://berkeleyearth.org/wp-content/uploads/2021/01/2020_LaNina_Map-1024x571.png

7,995

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Właśnie, ten obrazek ma przekonać ludzi, że jest globalne ocieplenie. Na północy Syberii temperatura wzrosła o 7 (siedem) stopni. Z -60 do -53. Ciepło jak cholera.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

7,996

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Jer ... wiesz przecież, że piszemy o zmianie temperatur średnich a nie o wartościach bezwzględnych.
Może nie jest "ciepło jak cholera" ale "cholernie CIEPLEJ" choć i tak przymarzniesz ciągle do sławojki :)
Tu obrazki, które pokazuja jak na biegunach znika lód - jest go ciągle "cholernie dużo" ale jednak "dramatycznie mniej":

https://portal.nccs.nasa.gov/datashare/polar/CSIC/NH_min_max_image.png
https://portal.nccs.nasa.gov/datashare/polar/CSIC/SH_min_max_image.png

EDIT:
A tu ciekawa analiza na temat Sahary z uwględnieniem wpływu wiatrów na temperatury:
https://journals.ametsoc.org/view/journ … 0230.1.xml
i to:
https://journals.ametsoc.org/view/journ … 0187.1.xml

https://journals.ametsoc.org/view/journals/clim/31/9/full-jcli-d-17-0187.1-f2.jpg

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2021-11-07 15:56:19)

7,997

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Lockdowns Fail: They Do Not Control the Virus

https://brownstone.org/articles/lockdow … the-virus/

Badania dla badaczy :]

7,998

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

https://pbs.twimg.com/media/FDk_BZ8WUAIlc2s?format=jpg

Czy to przypływ czy to odpływ? ;)

7,999

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Ojej zdjęcie zrobione na plaży i jest inne gdzie jest wyższy poziom? Jakie śmieszne i jak to w punkt pokazuje... ignorancję tego kto to zrobił to dzieło. Czemu trzeba było wziąć zdjęcie z 1925, skoro można było wziąć zdjęcie z przed 12 godzin, bo różnica pomiędzy przypływem a odpływem na tej plaży to nieco ponad 6m?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8,000

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

ksiezyc zmienia swoja srednia odleglosc od ziemi przez co zmienia sie czas obrotu ziemi wokol swojej osi i co prowadzi do zmiany czasu trwania doby i niecybna zmiane klimatu

kiedy w koncu lewica sie tm zajmie

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.