1

Temat: Tuner DVB-T pod CRT - problem z wyborem

W związku z tym, że ruszył na całego drugi multipleks naziemnej cyfrówki (m.in. RTCN Ślęża, w której zasięgu jestem) zamierzam kupić zewnętrzny tuner DVB-T. Używany będzie w kuchni i podłączony do CRT (Hyundai CTV1438MN) przez SCART. TV stoi na półce umocowanej do ściany na wysokości ok. 1,5 m i odsunięty jest od owej ściany o jakieś 5 cm. Pod telewizorem jest mniejsza półka, na której będzie umieszczony tuner. Przeglądając fora i sklepy internetowe zajmujące się w/w tunerami, zawęziłem wybór do paru modeli:

Maximum T-102 HD PVR
Not Only TV LV6TBOXHD (producent: LifeView)
Media-Tech MT4160 Cinema HQ
Cabletech URZ0083
Ferguson Ariva T60

Zastanawiałem się też nad Signal HD-507, ale najzwyczajniej w świecie nie zmieściłby się za telewizorem (wtykany jest bezpośrednio w SCART, a ma 18 cm długości). Wszystkie, oprócz Media-Tech, oparte są na tym samym/podobnym chipsecie Mstar. Waham się nad wyborem pomiędzy pierwszymi trzema, ale sprawa nie jest zamknięta. :)

Główną funkcją tunera ma być odbiór DVB-T, więc reszta możliwości wspomnianych wyżej odbiorników jest dla mnie mniej ważna (nagrywanie audycji, odtwarzanie filmów i muzyki); od tego mam peceta i LCD TV. I w związku z tym mam pytanie: czy ktoś z was używa takich tunerów (niekoniecznie tych z powyższej listy) i miałby jakieś doświadczenia z nimi związane? Czy jakiś jest godny polecenia? Prawdę powiedziawszy, w głowie mi się już kręci od czytania sprzecznych opinii - zwłaszcza na forum Emitela. :D

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

2

Odp: Tuner DVB-T pod CRT - problem z wyborem

Korzystam z Not Only TV LV6TBOXHD i jestem z niego bardzo zadowolony. Jakość obrazu jest bardzo dobra (o wiele lepiej niż na analogu). Oprócz tego sprawdza się doskonale jako centrum multimedialne (nagrywanie audycji na dysk usb,odtwarzanie filmów, muzyki itp.). Tuner ma bardzo małe rozmiary, więc na pewno zmieści się u Ciebie :) Jego zaletą jest też niewątpliwie niska cena. Chyba jedyną wadą tego tunera są wg. mnie błędy w firmware, które można łatwo naprawić aktualizując do najnowszej wersji dostępnej na stronie producenta. Bez aktualizacji firmware dzieją się różne dziwne rzeczy, np. można przez przypadek przełączyć kanał w tunerze posługując się pilotem od TV :D

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2011-08-10 14:23:51)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

3

Odp: Tuner DVB-T pod CRT - problem z wyborem

Fakt, jest raczej malutki, więc w sam raz na tę mniejszą półkę. :) A czy podczas normalnego używania zdarzały ci się z nim jakieś problemy? Chodzi mi o zwieszanie się tunera, jakieś rażące błędy itp.

Ostatnio edytowany przez voy (2011-08-10 20:59:55)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

4

Odp: Tuner DVB-T pod CRT - problem z wyborem

Nie zauważyłem jakichś większych problemów. Tylko raz udało mi się go zawiesić, ale to raczej moja wina (za bardzo kombinowałem w opcjach :)) Tak jak wspomniałem wcześniej należy zaraz po zakupie zaktualizować firmware, aby ustrzec się kłopotów z niewłaściwym współdziałaniem pilotów od TV i tunera :) Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego urządzenia. Myślę, że Ty też będziesz z niego zadowolony :)

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2011-08-11 11:47:23)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

5

Odp: Tuner DVB-T pod CRT - problem z wyborem

Muszę przyznać, że szala zaczyna przeważać się na korzyść LV6TBOXHD. :P Szkoda, że oprócz ciebie nikt więcej się nie odezwał (może faktycznie naziemna cyfrówka jest jeszcze zbyt dużą nowością i ludzie nie wgłębiali się w temat), ale dzięki za polecenie tego tunera. :)

EDIT (12.08.2011):
==============

Koniec końców zdecydowałem się na powyższy tunerek. Zamówienie poszło przez iComp.pl [pozdrówka, Solo! :)], bo wyszło taniej z odbiorem w sklepie, aniżeli zamawiając z najtańszego sklepu internetowego i doliczając koszty przesyłki. Ogółem 151 PLN.

EDIT (22.08.2011):
==============

Trochę się naczekałem, ale w końcu przyszło info, że sprzęt czeka w sklepie na odbiór. Jutro go przetestuję i opiszę wrażenia z użytkowania. :)

Część odpowiedzi jest też w wątku http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9169

Ostatnio edytowany przez voy (2011-08-22 20:11:25)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

6

Odp: Tuner DVB-T pod CRT - problem z wyborem

Mam Fergussona Ariva T60. Po prostu działa, chociaż mógłby lepiej. Też kwestia firmware. Ale liczę, że może jeszcze ze dwie wersje i będzie lepiej. Natomiast nie używam go na tyle, żebym mógł w sensowny sposób zgłaszać problemy, więc kto nie krzyczy niech cierpi.
Chciałem kupić Maximum T-102 i przypadkiem kupiłem tego "Ferdka".
E-AC3 jest obowiązkowe, bo to wcale nie jest pieśń przyszłości i tuner bez tego może za niedługo posłużyć jako cegła.

Dipol pod swoją marką sprzedaje też tunery i jako jedna z nielicznych (albo jedyna) firm się udzielał na forum Emitela i wypuszczał stosunkowo często poprawki.
http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=36
Natomiast jako, że te układy do pewnego stopnia szybko się starzeją, to wprowadzają kolejny model z chińskich montowni pod swoją marką.
A co do ceny do 150 złotych to nie umiem doradzić. Pytanie, czy w tym zakresie ma się mieścić jeszcze koszt dostawy, bo wiadomo, on bywa różny. I na allegro i w pojedynczych sklepach.

Ale nie kupowałbym nieznanej szerzej marki, bo nie będzie aktualizacji firmware i nie będzie fajnie. A mimo, że wydaje się, że tylko napisem na obudowie się różnią, to pojedyncze układy (głowice w.cz. i inne drobiazgi) mogą się różnić i soft od podobnie wyglądającego, ale wspieranego przez "producenta", bo wiadomo, za napisanie poprawki trzeba chińskiemu programiście zapłacić. I nawet z tego powodu mogą się nieznacznie różnić, żeby utrudnić takie wgrywanie innych softów.

Chociaż wielcy producenci jak Samsung też się potrafią wypiąć na poprawianie błędów w telewizorach, bo "to oni decydują kiedy wypuszczają poprawki".