Odp: Systemy kontroli wersji

Nie wiem, nie używałem. Tyle mogę powiedzieć że jak przeczytałem kiedyś artykuł jak w MS wygląda tworzenie windowsa to nie polecałbym.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

27

Odp: Systemy kontroli wersji

Adamie: piszac o pythonie jako o "jezyku wywodzacym sie z basica" robisz z siebie specjaliste pokroju tedeca...

sie narobilo vm - pod parrota ktos cos pisze? mono niby tam ma jakis swoj kacik, ale bez przesady.
wiecej vm to jest w swiecie ruby ;)
jak juz zaczniesz cos pisac pod pythonem - zainteresuj sie pypy, tj. implementacja napisana w... pythonie - ktora (dzieki tracing jit) w pewnych sytuacjach produkuje kod, szybszy niz najnowsza wersja gcc z najlepszymi optymalizacjami pod dany procesor (moge in priv wytlumaczyc dlaczego, w uproszczeniu - tracing i rekompilacja celem wybrania optymalniejszej sciezki w trakcie dzialania kodu, czego pod c/c++ z automatu nie dostaniesz - tj. musisz sam o tym pomyslec i odpowiednio to zakodowac, co kosztuje kupe czasu).

ps. tobie wydaje sie ze dotnet clr jest lepszy od javowego - to miast gdybac poczytaj w tym temacie - sa bardzo podobne i uzywaja dosc starych koncepcji ;) w obu przypadkach masz kompilacje aot. ale juz teoretyczna przenosnosc clr jakos w praktyce slabo zostala zweryfikowana (w przeciwienstwie do jvm ex-sunowskiego).

pod skrzydlami google? to nie wiesz ze juz dawno sie poddali? przecenili swoje sily przy unladenie :>
"wydawalo im sie" to prostym zadaniem, podobnie jak parrotowcy przekonywali ze w rok zrobia i vm i wlasna implementacje pythona, szybsza od cpythona :D

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

Odp: Systemy kontroli wersji

jelloek: czytałem wywiad w którym twórca Pythona wyraźnie powiedział że punktem wyjścia był dla niego basic i chciał stworzyć język który będzie tak samo prosty, ale nowoczesny (obiekty, itp). Nie twierdzę że Python=Basic, nic z tych rzeczy.

O, zapomniałem o ruby, dobrze że przypomniałeś. Wielkiej przyszłości ruby nie wieszczę, ma ciekawe cechy i swoje nisze, ale jest wolne, dlatego myślę że z czasem wielcy gracze przejmą zalety ruby, a te odejdzie do krainy wiecznych kompilatorów ;)

Ja wiem całkiem sporo o Pythonie. PyPy to ciekawa koncepcja. Zobaczymy.

No wiadomo, jvm jest bardzo przenośny i co drugi toster ma implementację ;) ale to niekoniecznie jest zaleta. CLR w implementacji microsoftowej jest w przenośne tam gdzie microsoft chce (na ten moment i86 i ARM iirc), mono trochę lepiej więc nie jest tak źle. CLR wydaje mi się o tyle lepiej pomyślany że rozszerzenia języków (np. genericsy) są realizowane właśnie na poziomie CLRa, a w Javie na poziomie kompilatora, co wydaje mi sie lepiej świadczy o CLRze i możliwościach jego przyszłego rozwoju.

No i na mamy jeszcze nadchodzące Go Googla (ale to język kompilowany bezpośrednio do kodu maszynowego, więc trochę pza nawiasem tej dyskusji) i to coś czym chcą zastąpić javascript (moim zadaniem bardzo dobry pomysł, ale czy się przyjmie to zobaczymy, a nazwa chwilowo wypadła mi z pamięci)

A że Google porzuciło Pythona to jeszcze nie słyszałem. W sumie szkoda (dla tego języka).

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

29

Odp: Systemy kontroli wersji

Grzybsonowi piorą mózgownicę na tych studiach.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

30

Odp: Systemy kontroli wersji

(Się dorzucam do offtopa:)).

Adam Klobukowski napisał/a:

Cóż, mam lekką awersję do języków które wywodzą się z basica, w których dodatkowo whitespace ma znaczenie.

Python nie wywodzi się z BASIC-a. Wcięcia pomagają w pisaniu czytelnego kodu. A skoro już są - niepotrzebne są
wszelkie nadmiarowe {}. Zostaje sam syntactic sugar.

Adam Klobukowski napisał/a:

Marzy mi się aby to wszystko chodziło pod jednym vmem - szybko łatwo i przyjemnie. Myślę że najlepszym kandydatem na to jest .netowy CLR (bo wydaje mi się być lepiej pomyślany od javy, cóż chłopaki piszący założenia CLRa mogli uczyć się na błędach javy i wygląda na to że nieźle im to wyszło.

CLR powstał po JVM. Wiedzieli już jak projektować. Jeśli o mnie chodzi - nadal zbyt duży bloatware.

Adam Klobukowski napisał/a:

Pythonowy vm wydaje mi się na razie nie spełniać jednego bardzo istotnego założenia - brak wielowątkowości (mówię tu o podstawowym cpythonie). No ale zobaczymy jak się rozwinie pod skrzydłami Googla.

Tylko przez założenia projektowe, jest GIL. Bez wielowątkowości da się obejść - zobacz jak działa nginx. Co do samego pythona - jest python-multiprocessing.

Atari 8-bit: 2600, 2600Jr, 7800, 400, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE, 800XE, XEGS
Atari 16-bit: 260ST, 512ST, 512ST+, 512STE, 1040STE, 1040STF, 1040STFM, MEGA1

31

Odp: Systemy kontroli wersji

Jak zwykle M$ musi robić to samo ale po swojemu.... dotnet to w idei po prostu java.

A wszystko i tak wraca do wcześniejszych wersji...java to współczesna realizacja środowiska UCSD p-code
VMware itp. to wcielenie środowiska IBM VM/CMS.. nie odkrywamy niczego nowego.

32

Odp: Systemy kontroli wersji

Adam Klobukowski napisał/a:

jelloek: czytałem wywiad w którym twórca Pythona wyraźnie powiedział że punktem wyjścia był dla niego basic i chciał stworzyć język który będzie tak samo prosty, ale nowoczesny (obiekty, itp). Nie twierdzę że Python=Basic, nic z tych rzeczy.

Jeśli powiedział, że chciał stworzyć język równie prosty, to nie znaczy to przecież, że jest wzorowany na BASIC-u.
Na Modula i kilku innych... ok.

Adam Klobukowski napisał/a:

O, zapomniałem o ruby, dobrze że przypomniałeś. Wielkiej przyszłości ruby nie wieszczę, ma ciekawe cechy i swoje nisze, ale jest wolne, dlatego myślę że z czasem wielcy gracze przejmą zalety ruby, a te odejdzie do krainy wiecznych kompilatorów ;)

W większości zastosowań nie ma znaczenia czy coś wykona się w 0,1 sekundy po kliknięciu w przycisk czy w 0,01. :-)

Adam Klobukowski napisał/a:

No wiadomo, jvm jest bardzo przenośny i co drugi toster ma implementację ;) ale to niekoniecznie jest zaleta. CLR w implementacji microsoftowej jest w przenośne tam gdzie microsoft chce (na ten moment i86 i ARM iirc), mono trochę lepiej więc nie jest tak źle.

Nieprzenośność zawsze będzie wadą. Tak samo jak CS. W przypadku Mono - sami musieli pisać wszystko od zera.

Atari 8-bit: 2600, 2600Jr, 7800, 400, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE, 800XE, XEGS
Atari 16-bit: 260ST, 512ST, 512ST+, 512STE, 1040STE, 1040STF, 1040STFM, MEGA1

Odp: Systemy kontroli wersji

Ojtam ojtam, wiadomo że pionierzy byli długo przed nami, ale dopiero my mamy szansę skorzystać z tego szeroko. IBM to umożliwiałna mainframie który miał wielkość dwóch szaf gdańskich i chodziło to średnio szybko ;). Dziś więcej/szybciej masz w telefonie :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

34

Odp: Systemy kontroli wersji

Może i szafy gdańskie ale tam wszystko było hot-swap i zapewniało poziom niezawodności 99,999% w roku co daje 9 godzin przestoju. A ja kiedyś czytałem, to zmiana linijki kodu w schedulerze to był/jest "act of God" ale dzięki temu systemy napisane dla tych środowisk mają lifetime liczony w dziesiątkach lat a nie do najbliższego fixpaku systemu.
Tu jest więcej o p-Code: http://www.threedee.com/jcm/psystem/

35

Odp: Systemy kontroli wersji

google nie porzucilo pythona (nadal to glowny jezyk z ktorego korzystaja, w tym glownie w celach administracyjnych).
rakiem za to wycofuja sie z unladena.

ruby wolne? obecnie ruby jest znacznie szybszy od cpythona, choc w swiecie jit i tak lua króluje, bo developera luajit2 nie da sie po prostu zastapic :D

go, choc ma calkiem przyjemna skladnie i fajne koncepcje to nie dosc ze jest jezykiem statycznie typowalnym, to jest statycznie kompilowalnym (jak c) co obecnie juz wiemy ze jest wada (wymaga fpyte pracy na opytamlizacje). w przeciwienstwie do c ma za to strasznie przechujowe kompilatory, ktore latami beda musialy dochodzic do generowania kodu przynajmniej w czesci zblizonego wydajnosciowo do visualstudio, llvm czy gcc.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

36

Odp: Systemy kontroli wersji

skomplikowaliscie moj prosty swiat
ja tydzien temu odkrylem svn

przechodze na tumiwisizm

37

Odp: Systemy kontroli wersji

jezeli vcs ma sluzyc tylko i wylacznie jednej osobie kodujacej sobie popoludniami costam to naprawde nic ponad cvs nie potrzeba :) wtedy nawet svn to za duzo :)

38

Odp: Systemy kontroli wersji

Statyczne typowanie jest wadą... i wie o tym obecnie już więcej niż jedna osoba... fascynujące ;)

Odp: Systemy kontroli wersji

Statyczne/Dynamiczne typowanie jak wszystko ma swoje zady i walety ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

40

Odp: Systemy kontroli wersji

mikey napisał/a:

jezeli vcs ma sluzyc tylko i wylacznie jednej osobie kodujacej sobie popoludniami costam to naprawde nic ponad cvs nie potrzeba :)

Powodem, dla którego przesiedliśmy się w firmie z cvs na svn, było przenoszenie plików z historią :D:D:D:D

Edit: ech stylistyka

Ostatnio edytowany przez mono (2011-11-18 23:20:57)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

41

Odp: Systemy kontroli wersji

jellonek napisał/a:

nie czaje waszego narzekania

nie czaje o czym Wy tu wogóle piszecie... :-)

gep/lamers^dial

42

Odp: Systemy kontroli wersji

laoo: problemy w czytaniu ze zrozumieniem?
chodzilo o statyczne kompilowanie, a nie o statyczne typowanie. to drugie czyni jedynie jezyk mniej elastycznym, wolniejszym w kodowaniu...

statyczne typowanie jest fpyte zaleta przy zwyklej kompilacji, bo bardzo ja upraszcza.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

43

Odp: Systemy kontroli wersji

Czy brakuje Wam sukcesów zawodowych, czy coś w tym stylu, że musicie sobie tutaj udowadniać, kto jest najlepszym programistą i architektem kompilatorów? Tak się zastanawiam skąd to się bierze.

Ostatnio edytowany przez sqward (2011-11-19 01:35:35)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

44

Odp: Systemy kontroli wersji

Kryzys wieku średniego ?

45

Odp: Systemy kontroli wersji

sqward napisał/a:

Przypominam, że wątek nie jest o tym jaki VCS jest najlepszy.

A o czym?

Adam Klobukowski napisał/a:

Tak sobie flejmuje, ale głównie bierze się to stąd że ostatnio sporo się narobiło różnych VMów, widać to szczególnie pod Linuxem. Jest jvm, .net (mono), python, parrot, różne enginy javascriptu itp. że wspomnę o tych najpopularniejszych (w podstawowej instalce aktualnego Ubuntu na starcie odpalany jest conajmniej javascriptowy vm no i python). Wszystko ma swój narzut i zabiera pamięć i procka. Marzy mi się aby to wszystko chodziło pod jednym vmem - szybko łatwo i przyjemnie. Myślę że najlepszym kandydatem na to jest .netowy CLR (bo wydaje mi się być lepiej pomyślany od javy, cóż chłopaki piszący założenia CLRa mogli uczyć się na błędach javy i wygląda na to że nieźle im to wyszło. Nie wiem jak parrot - teoretycznie jest pod to sporo języków ale czy to ma faktycznie ręce i nogi to chyba jeszcze nikt specjalnie nie sprawdzał. Pythonowy vm wydaje mi się na razie nie spełniać jednego bardzo istotnego założenia - brak wielowątkowości (mówię tu o podstawowym cpythonie). No ale zobaczymy jak się rozwinie pod skrzydłami Googla.

Przerwa na reklamę ;)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

Odp: Systemy kontroli wersji

Ć mnie się podoba, ale mi chodzi o działanie w drugą stronę -> wszystkie języki wykonwywane przez jeden VM.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

47

Odp: Systemy kontroli wersji

mikey napisał/a:

jezeli vcs ma sluzyc tylko i wylacznie jednej osobie kodujacej sobie popoludniami costam to naprawde nic ponad cvs nie potrzeba :) wtedy nawet svn to za duzo :)

W takim przypadku nic innego niż git nie potrzeba. Zakładasz lokalne repozytorium w 0,5 sekundy.

Atari 8-bit: 2600, 2600Jr, 7800, 400, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE, 800XE, XEGS
Atari 16-bit: 260ST, 512ST, 512ST+, 512STE, 1040STE, 1040STF, 1040STFM, MEGA1

48

Odp: Systemy kontroli wersji

Fox napisał/a:

Przerwa na reklamę ;)

http://cito.sourceforge.net/ci.html#_source_files napisał/a:

In Polish "ci" is pronounced identically to "ć".

To twierdzenie chyba nie da się obronić ;)

KMK
? HEX$(6670358)

49

Odp: Systemy kontroli wersji

Fox: początkowo ten wątek to był offtopic w jednym z moich tematów.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

50

Odp: Systemy kontroli wersji

Adam Klobukowski napisał/a:

Ć mnie się podoba, ale mi chodzi o działanie w drugą stronę -> wszystkie języki wykonwywane przez jeden VM.

takim vm bedzie np. bochs.
hint - to, co wydajnie dziala pod vm javy, nie koniecznie bedzie wydajnie dzialac pod vm perla. zapominasz ze jezyki roznia sie nie tylko semantyka...

fox: ten silverlight nawet ladnie mi dziala pod chromium pod linuksem ;)

Ostatnio edytowany przez jellonek (2011-11-20 14:12:36)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep