276

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Hm.... wszyscy inni jakoś rozumieją moje posty. Czas się zastanowić (i to nie ja się muszę zastanawiać ;) ), dlaczego Ty nie rozumiesz :P

Ostatnio edytowany przez Pecus (2012-10-31 22:23:20)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

277

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

jellonek napisał/a:

przy tych okreslonych normach/zalozeniach - po prostu nie zmiesci sie...

Widzisz, ja to wiem :) , jak by nie było "robię" przy loaderze do gier pod Spartę, który ma najniższe MEMLO (a to tylko dzięki trikom z kompresją mapy pliku w locie - czego nie da się zastosować przy zapisie - i innym wygibasom programistycznym). Zacząłem (i skończę, ale niestety tak się prorobiło że na razie przerwałem) implementować obsługę SIDE do tego loadera i naprawdę cienko z RAMem, trzeba dodatkowo zczytać tablicę partycji, zinterpretować ją stwierdzić o którą partycję chodzi a to dopiero początek, dopiero wiadomo gdzie szukać partycji do tego trzeba oprogramować całą komunikację protokołem IDE.
Da się jakoś upchać ale cudów nie będzie...

A pamiętajmy że potrzeba 4 strony RAM tylko na bufory!!! (2 sektory po 512b). Obecna biblioteka xbios potrzebuje tylko jednej strony, bo działa na filesystemie Atari DOS i na dyskietce.
Czyli w tej sytuacji MEMLO będzie na poziomie minimum $0F00 - oczywiście będzie sporo wyższe bo dodałem tylko bufor, a procedury zajmą swoje. Nie liczyłbym na zejście poniżej $1100, no to już więcej niż ma SDX :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2012-10-31 22:21:16)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

278

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

4 strony, przy dzisiejszych kartach sd, ale chyba sa juz takie ktore zglaszaja sie z sektorem wielkosci 4kb, miast 512b, tak wiec tu jest juz "grubo".

piszesz o sdx w trybie banked, a pamietaj ze xxl ciagle pisze o nie rozszerzonych dziewicach. scena ma atarki rozszerzone, ale nie wiem jak sie ma bilans uzywanych dziewic do scenowych.

przy sparcie pod romem, na golym 65xe, juz nie jest tak milo z iloscia ramu.
co i tak (imo) nie jest powodem do pisania czegokolwiek pod xbiosa.
imo lepiej by soft mial mniej grafiki, ale dzialal pod dosem, niz wypychac ram czymtylkosieda, by wyswietlic jakiegos logosa raz przez 3 sek. po czym dalej trzymac go w ramie...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

279

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Pecus napisał/a:

Zacząłem (i skończę, ale niestety tak się prorobiło że na razie przerwałem) implementować obsługę SIDE do tego loader

A to jest to, za co ja niezmiennie i mocno trzymam kciuki - MicroSpartaDOS wspierający partycje SDX z SIDE ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2012-11-01 19:46:58)

280

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Trolling:
Kiedys, za starych dobrych czasow, zeby zaladowac gre ktora wymagala duzo pamieci uzywalo sie chaos loadera :) Zalatwial ladowanie w obszar dosa.
Ladowaniem w obszar systemu zajmowal sie programista gry.
Trolling off :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

281

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

i nie bylo to takie zle tylko ze chaos nie pozwala niczego zapisywac do pliku, no i jesli masz zapelniona pamiec a dane do zapisania znajduja sie powyzej $c000 i nie ma miejsca zeby je przeniesc i wlaczyc rom...

ok. kompilacja helloween:

- potezna optymalizacja (kolejna), xbios zajmuje mniej, moze wiecej :)
ale caly czas $800-$bff jest zarezerwowane.

- zmiana 3 z posta 248 sie nie przyjela, jak slusznie zauwazono, programiscie nie daje sie mozliwosci wyboru urzadzenia wiec nie ma sensu dodawanie przedrostka, nazwe podajemy:
dta c'1nazwa  EXT' - mozna uzywac spacji wewnatrz nazwy, znakow semigrafiki itd. chyba widzialem na atari dosa tak zmodyfikowanego, ze mozna bylo nadawac dowolne nazwy plikom - na c64 to norma ;-)

- optymalizacja loadera, zaladuje bez problemu np. to:
   org $ffff  ; :-)
   .byte $ff

- nie powinno byc juz problemow z przelaczaniem szybkosci

- niektore stacje np. xf551 ma problem z rozpoznawaniem gestosci - ogolny problem tych stacji - dodalem procedure ktora umozliwia zbadanie gestosci i stacja ta nie powinna juz miec problemow przy zmianie dyskietki.

- przy okazji badania gestosci rowniez xbios przelaczy sie na gestosc dyskietki czyli od teraz wystarczy jedna wersja xbios dla gestosci SD/ED i DD. czyli xbios przejmuje gestosc nosnika z ktorego zostal uruchomiony.

- zrodla jeszcze nie sa wycyzelowane ale juz zaczyna to jakos wygladac.

w zalaczniku do testow (z menu), bez menu na zyczenie.

Post's attachments

XBIOS.ATR 179.64 kb, liczba pobrań: 5 (od 2012-11-02) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

282

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Z QMEG-iem w turbo nie działa.

283

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Larek, a od kiedy niby xBios wspiera turbo ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

284

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

wydaje mi sie ze turbo jest wlaczone i dziala ok (ale nie wiem czy o to chodzi - nie znam sie na qmegu)

http://www.youtube.com/watch?v=YYb-lNFq1m0

ktore opcje w qmegu poprzelaczac zeby sprawdzic?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

285

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

tebe napisał/a:

Larek, a od kiedy niby xBios wspiera turbo ?

Od godziny 11:08 :)
tzn. niby wspiera, bo na razie to jeszcze nie

Ostatnio edytowany przez larek (2012-11-02 14:05:27)

286

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

ta jest chyba lepsza, a napewno duzo szybsza (zwlaszcza dla SD/ED). gestosc sprawdza pobierajac status ze stacji.

Post's attachments

XBIOS.ATR 179.64 kb, liczba pobrań: 2 (od 2012-11-02) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

287

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Właśnie odpaliłem najnowszy (testowy jeszcze) konfig ultimate + side ze wsparciem dla PBI. To jest masakra jak to fajnie działa i jakie jest wygodne i szybkie - a przy tym jak najbardziej standardowe, bo przewidzieli to już twórcy kompa, tj boot z urządzeń nie serial-sio. Większość całodysków (atr-y) pięknie działa, o binarkach nie ma co wspominać bo to działało ładnie i bez PBI.

Jeżeli chodzi o zajętość pamięci, to Candle mówi, że memlo loadera binarek to jakieś 0xa00 i zejdzie jeszcze niżej. Sądzę, że utrzymał by to memlo (albo niewiele podniósł) również ze wsparciem D: dla odczytu fata.

Teraz xbios to dla mnie już całkowita pomyłka, niestety.
XXLu nie idź dalej tą drogą. Nie jesteś w stanie, nie będziesz chciał pisać i utrzymywać driverów do wszystkiego - xbios wyłoży się w każdej ciekawszej konfiguracji kompa. I zrobiłeś pseudo-plikowość - takie "nie wiadomo co".

pomidor

288

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

nie neguje Twojego wyboru, dla mnie jednak jest nieporozumieniem poniewaz:

1.> Większość całodysków (atr-y) pięknie działa,

kluczowe jest slowo "wiekszosc"

2. sa to urzadzenia od siebie zalezne - trzeba miec obydwa zeby dzialalo

3. ultimate gryzie sie z mapram

4. side nie jest urzadzeniem pbi a bez wymiany rom komputera (lub posiadania jakiegos rozszerzenia ktore podmieni rom) nie dziala tak jak opisujesz

5. jesli chces porownywac zajetosc pamieci wez pod uwage takze pamiec od strony zero $0000-$0700 i powyzej $c000 do $ffff. poza tym sam loader to stanowczo za malo.

6. > I zrobiłeś pseudo-plikowość - takie "nie wiadomo co".

jak wejdziemy w szegoly nie obronisz tego stwierdzenia.

---
ale jak mowie to moje zdanie, dla kogos moze taki zestaw rozszerzen (ultimate + side) byc uzyteczny.

Ostatnio edytowany przez xxl (2012-11-07 11:10:50)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

289

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

ultimate gryzie sie z mapram

Pomijając sensowność reszty wywodu, niczego zabawniejszego niż powyższe jeszcze nie czytałem :) Hack w celu odzyskania 2 kilobajtów podstawowego RAMu gryzie się z megabajtowym rozszerzeniem :D No to Cię uświadomię, że ultimate staje się najpopularniejszym obecnie rozszerzeniem pamięci, a obecnie jest najchętniej wybieranym gdyż:

1. Łatwość montażu dla laika
2. Uniwersalność - po latach rozszerzeń rozmaitego standardu, a to Compy a to Rambo a to coś jeszcze masz z tym sytuację jak w emulatorze - wybierasz jaki standard ma być i ile ma być pamięci.

To plus 4 osy, Sparta i RTC w charakterze premii, za takie pieniądze, nie wspomnę już o tym nawet co electron napisał - a SIDE obok KMK jest teraz jednym z najpopularniejszych mediów. Bije go jeszcze SIO2SD i SIO2USB - być może, a fizycznych stacji to się używa w charakterze kolekcjonerskiej pamiątki (tych na SIO, bo Karinka też się widzę spodobała :) ). Raport z oblężonego miasta, kolego, niestety :) Idea była dobra tylko na poziomie realizacji coś poszło nie tak.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

290

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

No mnie osobiście MAPRAM nie przekonuje... Modyfikacja, żeby podzielić się HI-SCOREm w wybranych grach ;) Toż to przecież zawsze można zrobić zdjęcie i wrzucić w wątek na A.Age, jeśli ktoś już musi się dzielić wynikami ;)
I żeby coś się gryzło z czymś, to najpierw to pierwsze musiałoby być popularne, a tu Ultimate wyrasta na standard, MAPRAM ot na forsowaną ciekawostkę. Tak to wygląda mi trochę z boku, ale jeśli jest inaczej to proszę o sprostowanie ;)

291

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

'xxl' napisał/a:

1.> Większość całodysków (atr-y) pięknie działa,

kluczowe jest slowo "wiekszosc"

ta sama część atr'ow nie zadziała z xbiosem - żadnym, nigdy - chodzi o atr'y które używają niesystemowych procedur transmisji, np total daze, ergo bibandus, bitter reality itp

przechodze na tumiwisizm

292

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

nie neguje Twojego wyboru, dla mnie jednak jest nieporozumieniem poniewaz:

1.> Większość całodysków (atr-y) pięknie działa,

kluczowe jest slowo "wiekszosc"

2. sa to urzadzenia od siebie zalezne - trzeba miec obydwa zeby dzialalo

3. ultimate gryzie sie z mapram

4. side nie jest urzadzeniem pbi a bez wymiany rom komputera (lub posiadania jakiegos rozszerzenia ktore podmieni rom) nie dziala tak jak opisujesz

5. jesli chces porownywac zajetosc pamieci wez pod uwage takze pamiec od strony zero $0000-$0700 i powyzej $c000 do $ffff. poza tym sam loader to stanowczo za malo.

6. > I zrobiłeś pseudo-plikowość - takie "nie wiadomo co".

jak wejdziemy w szegoly nie obronisz tego stwierdzenia.

1. Spójrz do tyłu w tym wątku i zobaczmy, czy xbios zawsze działa ? Poza tym cały szmelc, który dłubie po pokeyu (np. energy zine, kto to wogole napisał ?) oczywiście, że nie będzie działać, to, że tak powiem cena, którą gotów jestem zapłacić. Dla takich rzeczy mogę odpalić sio2sd czy lepiej ape (bo xf551 to w piwni leży, nawet złodzieje nie chcieli zabrać).

2 i 4. To bez znaczenia. Urządzenia są niezależne, ultimate dodaje pbi dla side, ale nie o to chodzi. Możesz nie mieć ultimate a podłączone "bardziej typowe" urządzenie pbi i plomby z peweksu na wkrętach w kompie i nic to nie zmieni w tej dyskusji.

3. No weź przestań - chyba na odwrót ?

5. Jeżeli to problem to masz problem. A 0xc000-0xffff umiem ładować, naprawdę, nie muszę mieć xbiosa.

6. Hm. Jakie szczegóły ? Dzielenie włosa na czworo chyba ... Są pliki, które po przekopiowaniu na inny dysk / urządzenie / filesystem stają się bezużyteczne w sensie : nie można odpalić programu. Szukam xbiosa dla tej kombinacji: brak.

pomidor

293

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Candle napisał/a:

ta sama część atr'ow nie zadziała z xbiosem - żadnym, nigdy - chodzi o atr'y które używają niesystemowych procedur transmisji, np total daze, ergo bibandus, bitter reality itp

xbios to program :) dlaczego chcesz laczyc xbiosa z ladowaniem calodyskowych programow :D po co? calodyski zadzialaja bez potrzeby dodawnia loadera a na side + ultimate niekoniecznie :-)


electron napisał/a:

1. Spójrz do tyłu w tym wątku i zobaczmy, czy xbios zawsze działa ?

tak, zawsze. masz przyklad co nie dziala?


electron napisał/a:

Dla takich rzeczy mogę odpalić sio2sd czy lepiej ape

:-) od tego nie uciekniesz :-)


electron napisał/a:

2 i 4. To bez znaczenia. Urządzenia są niezależne, ultimate dodaje pbi dla side, ale nie o to chodzi.

oj, ma znaczenie ma :-)


electron napisał/a:

A 0xc000-0xffff umiem ładować, naprawdę, nie muszę mieć xbiosa.

nie umiesz, umiesz skopiowac z bufora ... taka mala roznica ;-)


electron napisał/a:

Są pliki, które po przekopiowaniu na inny dysk / urządzenie / filesystem stają się bezużyteczne w sensie : nie można odpalić programu. Szukam xbiosa dla tej kombinacji: brak.

zastanow sie czy to wina pliku? czy to ze nie mozna tego pliku zaladowac z jakiegos urzadzenia oznacza ze to nie jest plik czy moze brak jest odpowiedniego loadera :-) plik mozesz sobie przekopiowywac gdzie chcesz jednak odpalisz go (nawet po 100 krotnym przekopiwaniu) z urzadzenia dla ktorego masz biblioteke ladujaca :-)


---

electron napisał/a:

(bo xf551 to w piwni leży, nawet złodzieje nie chcieli zabrać)

wez na SV z checia przyjme :D

Ostatnio edytowany przez xxl (2012-11-07 12:41:08)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

294

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

sam wrzuciłeś go w ten worek, mówiąc że kluczowym jest tu słowo "większość"
xbios rozwiązuje nieistniejący problem ładowania bezpośrednio w obszar systemu operacyjnego
nieistniejący, ponieważ wszyscy radzą sobie ładując w odpowiedniej kolejności do bufora i przepisując gdzie trzeba
natomiast na starcie tworzy nowe problemy pod tytułem przywiązania się do pokeya jako medium transmisji i tej fizycznej wtyczki SIO która nie oferuje jakiś niebotycznych osiągów i wygody pracy - nie rozumiem po co
sam twierdzisz, że nie masz zamiaru pisać xbiosa pod cokolwiek innego niż pokeyowa transmisja szeregowa - rozumiem, że temat zwyczajnie cie przerasta, ale to już nie mój problem.

przechodze na tumiwisizm

295

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Candle napisał/a:

sam wrzuciłeś go w ten worek, mówiąc że kluczowym jest tu słowo "większość"

nieprawda, slowem nie wspomnialem o xbios :-)


Candle napisał/a:

xbios rozwiązuje nieistniejący problem ładowania bezpośrednio w obszar systemu operacyjnego

a takze, zapisywanie do pliku, ladowanie z pliku przez uruchomiony program, ladowanie / zapis np. na strone zero itd. itd. 12 stron watku ;-)

Candle napisał/a:

natomiast na starcie tworzy nowe problemy pod tytułem przywiązania się do pokeya jako medium transmisji

tez nieprawda

Candle napisał/a:

sam twierdzisz, że nie masz zamiaru pisać xbiosa pod cokolwiek innego niż pokeyowa transmisja szeregowa

tez nieprawda, gdzie tak napisalem ? :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

296

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

no dobrze, powiedz, czy masz jakiś zarys xbiosa dla dowolnego urządzenia pbi?
może być na ide+ żeby mi zrobić na złość, wszak nie lubisz się z tym co ja robię

przechodze na tumiwisizm

297

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

mysle, ze traktujesz to zbyt osobiscie. patrzac na urzadzenie wierz lub nie, interesuje mnie tylko urzadzenie, nie konstruktor.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

298

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

ponawiam pytanie z postu 296

przechodze na tumiwisizm

299

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

owszem, ale side nie jest urzadzeniem pbi. nie ma zadnych technicznych przeszkod przed stworzeniem biblioteki dla urzadzenia pbi.

Ostatnio edytowany przez xxl (2012-11-07 14:47:26)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

300

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Candle: toc pisal ze dla wybranych cartow (pewnie zenonowych) napisze, wiec nie tylko pokey.
co nie zmienia faktu ze bedzie to dzialac na wybranej czastce konfiguracji i na 99% pewnosci nie na takiej, ktora w ostatnich czasach oscyluje do miana standardu (tj. ultimate + side).

ale z tym vbxe jako "standard" to troche przesadziles, ile osob go ma?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep