326

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

szybka demonstracja nowych mozliwosci xBIOSa w zalaczniku.

co my tu mamy:

- ladowania na strone zero
- ladowanie 1 bajtu do $ffff
- zniszczenie stosu nie przeszkadza w kontynuacji ladowania
- przesuwanie wektorow init i run
- uzywanie pamieci od $200-
- dekompresja w locie - zmodyfikowany inflate foxa (mam nadzieje sie nie pogniewa) inflate pobiera dane z pliku a nie z pamieci czyli mozna dekompresowac w locie do calej pamieci
- kontynuacja ladowania danych binarnych z mozliwoscia uruchomienia (ini lub run) po zmienie biezacej pozycji odczytu (po danych bez naglowka)

slodko.

ps. prosze uzywac z ostatnia biblioteka xBIOS

---
dodany skrinszot

Ostatnio edytowany przez xxl (2013-01-02 23:02:58)

Post's attachments

demo.obx 2.59 kb, liczba pobrań: 6 (od 2013-01-02) 

demoobx.jpg 77.05 kb, liczba pobrań: 1 (od 2013-01-02) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

327

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

jellonek napisał/a:

ja to wiem. chodzi o tych, ktorych odstrasza mentalnie 1MB. tak, by wydawalo sie ze to inny produkt. by nie marudzili ze to juz za duzo dolozonych bebechow i ze "to juz nie atari".

Ci co marudzą to i tak używają emulatora gdzie mogą sobie dowolnie ustawić XMS.
Proponuję wyrzucic z emulatorow jakąkolwiek dodatkową pamięć, wtedy nagle sie okaze ze wszyscy potrzebuja ultimate :))))

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

328

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

syscall napisał/a:

Proponuję wyrzucic z emulatorow jakąkolwiek dodatkową pamięć, wtedy nagle sie okaze ze wszyscy potrzebuja ultimate :))))

W emulatorze :P

@xxl: Mocne funkcje. Czy ładowanie skompresowanych danych dotyczy tylko LOAD_DATA czy można też LOAD_FILE/BINARY_LOAD?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

329

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

nie, nie chce zmieniac budowy naglowka pliku binarnego, dla danych skompresowanych wystarczy przeciez tylko adres ladowania bez podawania adresu konca lub dlugosci. dekompresor pobiera dane xBIOS_GET_BYTE...

mozliwe jest takie cos:

                org $0400

                ldx #$ff
                txs             ; reset stosu a tak dla jaj
                
                lda <przeznaczenie
                sta inflate_zp+2        ; uncompressed
                lda >przeznaczenie
                sta inflate_zp+3        ; uncompressed
                jsr inflate
                
                jmp xBIOS_BINARY_LOAD ; wskaznik biezacej pozycji odczytu pliku bedzie wskazywal naglowek za skompresowanymi danymi

                org xINIT
                .word $400


                opt h-l+o+                         ; skompresowane dane w pliku bez naglowka
                ins 'mazezamend.df7'


                opt h+l+o+
                org $0400
                
                i dalsza czesc ladowania
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

330

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

ta dekompresja to po to, zeby ladowalo sie wolniej?
ach tak, zapomniałem, to przecież pod sio... to takie... passe...

przechodze na tumiwisizm

331

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Czy aby na pewno zawsze dekompresja jest wolniejsza od "czystej" transmisji ?

332

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

super, nie trzeba buforów tymczasowych, można dekompresować z pliku pod adres docelowy, tego jeszcze nie było

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

333

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

BartoszP: ładujesz dane 40-90kB/s a dekompresujesz ile? oczywiscie na sio to bedzie circa 15kB/s i to zakładając ze nie masz zadnego narzutu od filesystemu. w praktyce 8-9kB(?) - sam wyciągnij wnioski co ma sens a co nie

przechodze na tumiwisizm

334

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

o wlasnie, przedstawiciel plugawej idei rozbudowaywania sprzetu zamiast optymalizacji oprogramowania :-)

- drajwy podobnie jak karty maja ograniczona wielkosc wiec jesli na karcie 64kb mozna zmiescic gre normalnie zajmujaca 4x wiecej na dyskietce miesi sie 180kb z xbiosem i powyzszym rozwiazaniem nawet 500kb
szybkosc? sprawdz przyklad ale wczesniej zepnij poslady ;-)

ale nie, Candle sprzeda Ci rozszerzenie ktore zrobi "prawie" to samo przy byle jak napisanym programie, przy prawie 100% kompatybilnosci :D

konsumuj :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

335

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

@Candle: abym Cie lepiej zrozumiał..
twierdzisz, że wczytany 4 bajtowy zakodowany blok danych metodą RLE  w postaci (tu przykładowo kod FF zaczyna blok zakodowany ) opisujacy 32KB danych
$FF $FF $8F $01 = $FF - kod początku + $8FFF danych + dana czyli $01
do tego banalna procedura dekodująca w oparciu o akumulator + X + Y  czyli w efekcie paręnascie bajtów
zajmie więcej czasu niż ładowanie 32KB ?

Po prostu pytam zanim wyciągnę pochopne wnioski...

336

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

@xxl:

Tak jak pisałem wcześniej zawsze możesz pozostać przy stock Atari 65XE z magnetofonem :). Nikt Ci nie broni. Ciekawie czy za 10-15 lat dalej będziesz bredził takie p.o.j.e.b.a.n.e  głupoty o "plugawych" rozszerzeniach, gdy stacje i inne stare nośniki będą tylko do obejrzenia na zdjęciach. Widzę że uzdrowiskowe miejsce zamieszkania niespecjalnie pomaga a wręcz jest odwrotnie;)

Ja się zatanawiam DLACZEGO tak pałasz nienawiścią do wszelkich rozszerzeń a co za tym idzie także do ich twórców?? To mnie zastanawia.

Z jednej strony bredzisz o lemingach kupujących rozszerzenia i zarzucasz komuś plan standartyzacji a z drugiej niczym bohater "Zywotu Briana" nawołujesz do kultu "Tykwy" (xBios), że o temacie "opisanych i będących juz standardem opcodes"  nie wspomnę.

Cytując klasykę:

"Quousque tandem abutere, Catilina, patientia nostra? Quem ad finem sese effrenata iactabit audacia?Patere iam tua consilia non sentis?..."

Ostatnio edytowany przez gepard (2013-01-03 14:20:26)

gep/lamers^dial

337

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

gepard napisał/a:

Ja się zatanawiam DLACZEGO tak pałasz nienawiścią do wszelkich rozszerzeń a co za tym idzie także do ich twórców?? To mnie zastanawia.

A ja bym spytał czemu, w moim mniemaniu, do xBIOS'a tyle osób "pała nienawiścią" czyli pośrednio do XXL'a ?
Jest taki kawałek programu ale nikt nie musi z niego korzystać.

338

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

żeby było jasne, ja nie pałam nienawiścią do xBiosa a do hipokryzji jaka temu towarzyszy ze strony autora i tyle.

Oczywiście że jest kawałek kodu i chwała że sie komus chciało. Tyle ze zarzuty o "plugawych  rozszerzeniach" odbieram jako  p.i.e.r.d.o.l.e.n.i.e. farmazonów i do tego mam zastrzeżenia.

Ostatnio edytowany przez gepard (2013-01-03 14:40:29)

gep/lamers^dial

339

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

gepard napisał/a:

Tak jak pisałem wcześniej zawsze możesz pozostać przy stock Atari 65XE z magnetofonem

nie, dziekuje. wole atari z sio2sd


gepard napisał/a:

Ja się zatanawiam DLACZEGO tak pałasz nienawiścią do wszelkich rozszerzeń a co za tym idzie także do ich twórców?? To mnie zastanawia.

nie wiem o czym piszesz ale moze to wina lat mlocenia w space invaders - nie jestem zdolny odczuwac nienawisci.


BartoszP napisał/a:

twierdzisz, że wczytany 4 bajtowy zakodowany blok danych metodą RLE  w postaci .....

zaleznie od urzadzenia dekompresja w locie bedzie wolniejsza ale nie o szybkosc tu idzie ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

340

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

BartoszP: a jesli bedzie to blok skladajacy się z FF 01 na przemian? pomyślmy, FF 01 00 FF 01 FF 01 00 FF.... fajna kompresja
użyteczność żadna, oczywiście RLE się przydaje, ale nie w takiej postaci i nie do takich danych. Co więcej, jeśli ktoś ma potrzebe wypełnić 32kbajty wartością 01 to nie robi tego wrzucając to w plik i kompresując (nawet RLE) tylko na piechote odpowiednia petelka, chyba, że mowimy tu o tych "byle jak napisanych programach"

przechodze na tumiwisizm

341

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

dlatego nie zostal uzyty prymitywny RLE tylko ambitny algorytm deflate http://en.wikipedia.org/wiki/DEFLATE zakodowany orzez foxa. no coz, standard.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

342

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

oczywiście, standard, ale niestety nie wygra z brutalna siła i wielką mocą jaką dają urządzenia PBI - po prostu jest BEZ SZANS (skoro już zeszliśmy na argumenty ideowe)

przechodze na tumiwisizm

343

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Candle napisał/a:

nie wygra z brutalna siła i wielką mocą jaką dają urządzenia PBI

Aaaaaa....to w takim razie nie ma o czym dyskutować...bo w sumie każdy ma urządzenia PBI w dowolnej ilości i wyborze.

EDIT:
RLE to był przykład prosty do opisania...gdyby zastosować np. kompresję LZW, to trochę inaczej to wygląda....tak tylko informuje, że jestem świadom zalet i wad metody RLE tak jak i zalet i wad LZW.

EDIT2:

a jesli bedzie to blok skladajacy się z FF 01 na przemian?

$FF $01 $FF $01 oznacza $FF01 bajtów $01
W RLE kod $FF zapisujemy jako $FF $00 $01 $FF - to wielka wada RLE i wtedy $FF $01 $FF $01 $FF $01 to:
$FF $00 $01 $FF $01 $FF $00 $01 $FF $01 $FF $00 $01 $FF $01

Niestety "coś za coś"

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2013-01-03 16:17:46)

344

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

No dekompresja w locie przyda się na ograniczonych urządzeniach typu cart.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

345

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Candle napisał/a:

oczywiście, standard, ale niestety nie wygra z brutalna siła i wielką mocą jaką dają urządzenia PBI - po prostu jest BEZ SZANS

brutalna sila? xBIOS nie jest dla barbarzyncow, ktorzy patrza zeby sie tylko nachapac, byle jak, byle szybko i nie calkiem kompatybilnie, caly trik polega na tym, ze kazdym bajtem trzeba sie delektowac, kazdym dzwiekiem, xbios nie jest dla barbarzyncow, zupelnie inny target

brutalna sila? nie wygra z finezja ninja.

trzeba byc jak ninja.


> No dekompresja w locie przyda się na ograniczonych urządzeniach typu cart.

widze kilka zastosowan... wazne ze jest opcja, duzo lepiej niz by mialo jej nie byc ;)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

346

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

PBI jest niekompatybilne konkretnie z czym?

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

347

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

mam wymienic liste modeli atari z ktorymi urzadzenia PBI sa niekompatybilne czy mam wymienic liste gier i programow ktorych z urzadzenia PBI nie zaladujesz?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

348

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Tak, wymien liste modeli atari majacych w OS obsluge PBI, ktore sa niekompatybilne z tymze. (i prosze bez bzdurek typu ze nie ma fizycznie zlacza w XEGS)

Edit: ogolnie - to nie ma znaczenia, widze juz do czego to zmierza. :)
Powiedziec 'nie do konca kompatybilnie' w stosunku do PBI i CALEJ linii atari to tak jakby powiedziec ze samoloty z I wojny swiatowej byly niekompatybilne z silnikami odrzutowymi. Ot i cala retoryka twojej wypowiedzi.

ps. aha, i faktycznie - w takiej koncepcji XBIOS jest kompatybilny ze wszystkim. Szkoda ze jest ciagle tam gdzie lataja Fokkery, a reszta swiata juz przesiadla sie na odrzutowce :)

Ostatnio edytowany przez syscall (2013-01-03 19:42:33)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

349

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

coraz bardziej przekonuję się do XBiosa, dzięki XXL

PunBB bbcode test

350

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

syscall napisał/a:

(i prosze bez bzdurek typu ze nie ma fizycznie zlacza w XEGS)

wedlug Ciebie to ze atari nie ma takiego zlacza i trzeba atari XEGS PRZEROBIC zeby moglo obslugiwac takie urzadzenie to bzdura? to moze napisz jak podlaczysz do tego atari? http://www.atarimuseum.com/computers/8b … arview.jpg - tez trzeba to standardowe atari PRZEROBIC czyli DOLUTOWAC  kawal SZPEJA. oczywiscie sa modele ktore maja takie zlacze sa tez modele ktore maja sprzetowy syntezator mowy - czy program na takie atari z synteza mowy bedzie dzialal na innych atari? np. wspomnianym xegs? i tu widac potege i piekno SIO, SIO jest wszedzie, SIO jest i bedzie zawsze,
SIO jest cierpliwe i laskawe, SIO nie zazdrosci, SIO nie unosi sie gniewem i przede wszystkim SIO dziala :D a reszta? SIO

moge Ci powiedziec ze atari tez moze sprzetowo odtwarzac MP3 pod warunkiem ze sie do niego DOLUTUJE ODPOWIEDNIEGO DZYNDZLA, nawet system operacyjny moze go obslugiwac :-)

sprawe sprzetowa mam nadzieje wyjasniona, chcesz wyjasnic nie do konca kompatybilne PBI z istniejacym oprogramowaniem? podac liste gier i programow z ktora urzadzenia PBI sa niekompatybilne?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.