1,001

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

ciesz sie ze Ci sie gra podoba, szkoda tylko ze nie mozesz zagrac w pelna wersje.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,002

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Przecież mogę zawsze podmontować wersję xBios w SIO2SD gdybym bardzo potrzebował tej pełności ;)

1,003

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

pamietam jak na gieldzie xB-lat temu dwoch atarowcow (jeden mial stacje a drugi magnetofon) przyszlo kopiowac sobie gry, dialogi wygladaly mniej wiecej tak:

M-gracz z magnetofonem
S-gracz ze stacja,
H-haker handlarz

S: jakies nowosci?
H: gauntlet i karate
S: karate mam, gauntlet ile zajmuje?
H: dyskietke, jest obrazek, czolowka, levele sie doczytuja
S: jakosc! biore szanowny marszancie

M: to ja wezme karate, ile zajmuje?
H: dwie strony kasety, jest obrazek przy wczytywaniu i rozne scenerie
M: wezme ale bez grafiki i tylko jedna scenerie bedzie mi sie szybko wczytywalo

czasy sie zmienily...
ludzie stacje wymienili na sio2sd itp. cuda a przyzwyczajen nie zmienili...
magnetofony wymienili na nowe urzadzenia, poprzerabiali atari i tez przyzwyczajen nie zmienili...

teraz wiesz skad sie wzielo: "nie chce zadnych obrazkow, zadnych muzyczek, nie chce nic ekstra, obetnij, bedzie mi sie szybko wczytywalo" - u tych drugich :-D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,004

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl, ja uwielbiam Twoje konwersje, ale tu naginasz "wytłumaczenia" do z góry założonej dla swojego oprogramowania tezy i zupełnie kulą w płot.

W XXI wieku nie ma moim zdaniem sensu sztuczne wydłużanie wczytywania by posłuchać muzyczki (SIC!), także cytowany przez Ciebie właściciel FDD w stosunku do tego z magnetofonem szczycił się tym, jak mu się wszystko szybko wczytuje.
A na hi-score osobiście zwracałem uwagę tylko w pinballach ;)

Także zaakceptuj, że to czym starasz się bardzo uzasadnić zastosowanie xBiosa, dla użytkowników/graczy może nie być w ogóle istotne (hi-score, muzyczka podczas ładowania, gdy chce się by trwało jak najkrócej).

Jeżeli powstanie gra wykorzystująca możliwości ATARI do cna, która nie mogłaby powstać bez xB (wykorzystanie RAM), to będzie argument, a nie muzyczka podczas sztucznie wydłużonego ładowania (ignorując nowoczesne szybkie sprzęty) czy Hi-Score.

1,005

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

> W XXI wieku nie ma moim zdaniem sensu sztuczne wydłużanie wczytywania by posłuchać muzyczki

nie ma sztucznie wydluzanego wczytywania. przykladowo wczytywanie z RAM-CARTa jest szybsze niz ze stacji a wspomniana muzyka gra podczas ladowania z jednego lub drugiego :-)
w tym przypadku uzycie xB pokazuje, ze programista latwo mozna zrealizowac cos co przed era xB bylo zarezerwowane tylko dla najlepszych koderow.


> cytowany przez Ciebie właściciel FDD w stosunku do tego z magnetofonem szczycił się tym, jak mu się wszystko szybko wczytuje

wlasciciel fdd nie mial pojecia o tym problemie :-) przeczytaj jeszcze raz :-) to wlasciciel magnetofonu wspomina o swoim problemie z dlugo ladujacymi sie programami. w nim narasta frustracja zostawijac slad na cale zycie ;)
oczywiscie tworcy atari przewidzieli taka sytuacje dlatego nosnikiem w ktorym czas ladowania jest minimalny to CARDRIDGE :-) mase gier w ten sposob bylo wydawane :D


> Także zaakceptuj, że to czym starasz się bardzo uzasadnić zastosowanie xBiosa

ze np. mozna uzywac DLI podczas gdy standardowo moze sie nie ladowac, moze migac, moze byc roznie :D (* - kolejny atut)


> Jeżeli powstanie gra wykorzystująca możliwości ATARI do cna

moze... ale po co? przeciez wszystko ma byc podpozadkowane szybkiemu wczytywaniu :-) trzeba sztucznie obcinac mozliwiosci :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,006

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Pas ;)

1,007

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

A poza tym, skoro takie "dopieszczone" o muzykę w trakcie ładowania DeathChase wymaga xBiosa, to czy nie byłoby elegancko gdyby z tego ATR-a od razu bootowała się gra, a nie menu xBiosa? Jak ma być ładnie to niech będzie, a nie menu w stylu Chaos Loader ;)

Tak samo z Beepem All4... Które notabene nie uruchamia się np. spod D6 bootując z QMEGa, czy to z SIO2SD czy SIO2PC. Oczywiście w normalu, bo w szybkiej transmisji nawet to menu się nie odpala;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-17 18:51:41)

1,008

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

> czy nie byłoby elegancko gdyby z tego ATR-a od razu bootowała się gra, a nie menu xBiosa?

wystarczy zmienic nazwe gry na "xautorun" i bedzie startowal automatycznie bez wyswietlania menu xbiosa :-)


> Tak samo z Beepem All4... Które notabene nie uruchamia się np. spod D6 bootując z QMEGa, czy to z SIO2SD czy SIO2PC. Oczywiście w normalu, bo w szybkiej transmisji nawet to menu się nie odpala;)

Beep'em All 4 uruchamia sie w kazdym turbo :-) nawet z dysku twardego Pina... :D

jesli faktycznie masz problem, opisz dokladnie co robisz... czy przypadkiem D6 to nie jest pod qmegiem ramdysk? ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,009

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

OK, przyczyną była nie wyłączona sparta (nieładowania się spod D6), ale faktem pozostaje, że ATR Beep'em All 4 nie uruchamia nawet menu xBiosa gdy w QMEGu włączoną mam szybką transmisję SIO dla tego napędu (pozostaje czarny ekran, DC XE zachowuje się tak samo, bo w sumie czemu miałoby być inaczej, skoro to sprawka xBiosa bardziej pewnie).

A co do zmiany na xautorun to w porządku, ale skoro pojawiają się takie autorskie wydawnictwa jak DC XE, to mogłoby się już ładnie ładować po wyjściu z fabryki, a nie jakieś xBios menu :)

P.S.
Pod D6 w qmegu domyślnie jest ustawiony ram-dysk X, ale przestawia się to na napęd SIO literką F lub N (szybka/normalna transmisja)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-17 22:37:50)

1,010

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

@Jacques - gdzie leży ta wersja gry działająca bez xB?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

1,011

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Zerknij na post nr 997 :)

1,012

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Jacques napisał/a:

OK, przyczyną była nie wyłączona sparta (nieładowania się spod D6), ale faktem pozostaje, że ATR Beep'em All 4 nie uruchamia nawet menu xBiosa gdy w QMEGu włączoną mam szybką transmisję SIO dla tego napędu (pozostaje czarny ekran, DC XE zachowuje się tak samo, bo w sumie czemu miałoby być inaczej, skoro to sprawka xBiosa bardziej pewnie).

dziwne... u mnie dziala :-)

http://atari.pl/d6.avi

na filmiku:
1. bootowanie z d6 w normalu
2. bootowanie z d6 w turbo
3. uruchamianie z d6 w turbo

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,013

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

WIeczorem nagram u siebie, film kontra film ;)

1,014

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

dziekuje za zgloszenie, film nie bedzie potrzebny. komitet standaryzacji powolal juz komisje, ktora zbada zgodnosc oprogramowania, raport z prac bedzie tajny wiec bedzie mozna zapoznac sie z nim na forum wkrotce.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,015

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Jacques napisał/a:

Zerknij na post nr 997 :)

... no właśnie patrzę tam i nie widzę. Możesz to podlinkować?

Muszę mieć taką wersję, bo komisja standaryzacji jednogłośnie stwierdziła, że szkoda czasu na pierdoły w czasie ładowania, jeśli można załadować z nośnika program tak, jak by ładował się z carta ;) Czas to pieniądz ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

1,016

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

pin napisał/a:

no właśnie patrzę tam i nie widzę. Możesz to podlinkować

Wuahahah noz drugi bezrobotny rotfl :P

Ostatnio edytowany przez mazi (2013-11-18 19:25:13)

1,017

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

"Homesoft deathchase xe" w google wypluło link do:
http://www.mushca.com/f/atari/index.php?idx=D
A tam już znajdziesz ;)

1,018

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

ehhh - zgubiłem jedną literkę w wyszukiwarce ;) :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

1,019

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

dziekuje za zgloszenie, film nie bedzie potrzebny. komitet standaryzacji powolal juz komisje, ktora zbada zgodnosc oprogramowania, raport z prac bedzie tajny wiec bedzie mozna zapoznac sie z nim na forum wkrotce.

Mimo wszystko, pozwolę sobie zobrazować, żeby nie było niedomówień:
http://www.youtube.com/watch?v=TOWukHlYiRI

Sprzęt dość typowy, na którym nie występowały nigdy żadne niekompatybilności kojarzone z pewnym XEGS (sorry Pin ;) ): 1 MB by Pasiu, SIO2SD, QMEG 4.04, stereo ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-18 20:46:12)

1,020

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

... a najlepsze jest to, że w zasadzie wszystkie programy (99%), które zostały zatwierdzone przez komisję standaryzacji bez problemu działają na wspomnianym i jedynie "problematycznym" :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

1,021

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

@Jacques: tak, koszmar.

na podstawie dyrektywy komisarza z zakamuflowanej opcji na slasku komisja ustalila, ze xB 2.0 znakomicie poprawi jakosc zycia takze uzytkownikom QMEGa...


@Pin: czy komputer na ktorym odbywaly sie kompoty nie mial przypadkiem QMEGa?

Ostatnio edytowany przez xxl (2013-11-19 09:15:53)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,022

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

komisja ustalila, ze xB 2.0 znakomicie poprawi jakosc zycia takze uzytkownikom QMEGa...

Olaboga... :D

1,023

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

nowa, lepsza 2.0 jakosc dzieki uwagom mono,lamiel,pin,sikor,jacques juz w tloczni.

wszystkie formaty rodziny ataridos, mydos, bibodos czyli do 16mb i 128 wpisow w katalogu
obsluga turbo ultra speed
5 nowych funkcji + pozytki niepublikowanej wersji 1.6
2 nowe zmienne
poprawione wykrywanie qmeg os

niestety nie udalo sie zachowac rozmiaru wersji 1.6 - wersja 2.0 jest krotsza :-) o kilka bajtow.

kwestie nowego menu i relokacji biblioteki pozostaja otwarte

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,024

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

zrób że po prostu obsługę FS Sparta DOS X. Czy to jest kwestia, która Cię przerasta? Wiesz ile korzyści z tego wynika?

Może być to alternatywna wersja, np. bez US, czy tam czegoś, co w tym przypadku nie jest konieczne do życia.

Qmega nie mam, ale mam DracOS na '816, więc i tu coś sprawdzić można na alternatywnym osie. Daj mi tylko czas do weekendu, bo jak na razie to po party sprzęt mam w rozsypce i podłączyłem na "krótko" jedną Atarkę z monitorem (tą "normalną" :D )

EDIT:

Następne pytanie, dotyczy Beep'em all4.

Z HDD można odpalić music-disk (np. z *.atr). Problem jest taki, że xBios daje nam możliwość wyczekiwania na opcję użycia OS i załadowania. Trwa to niemiłosiernie długo (odgrzałem obiad w tym czasie). Sam program (Beep'em all4) wstaje spod dos, jednak nie jest w stanie doczytać żadnego pliku. Pytanie - dlaczego?

EDIT:

teraz np. nie odpale *.atr z Beep... z hdd, bo intuicyjność i sposób działania klawisza SELECT mi to uniemożliwia. od 15 minut odpalam musicdisk. Da się coś z tym zrobić (pomijając w/w komisję standaryzacji, bo ta coś nawaliła) ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-11-19 22:19:29)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

1,025

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

> intuicyjność i sposób działania klawisza SELECT mi to uniemożliwia.

w wersji 2.0 wlasnie ten czas oczekiwania w przypadku nie podpiecia urzadzenia SIO zostal wyeliminowany...
nie testowalem ale mysle, ze bedzie ok.

> Sam program (Beep'em all4) wstaje spod dos, jednak nie jest w stanie doczytać żadnego pliku. Pytanie - dlaczego?

w katalogu z Beep'em all 4 sa pliki spakowane LZ4, do ich ladowania i dekompresji potrzebny jest xB.

Ostatnio edytowany przez xxl (2013-11-19 22:28:57)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.