451

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

grzybson napisał/a:
xxl napisał/a:

mapram to juz standard, przeprogramowac mmu ... tworcy atari by tego chcieli

Tak samo jak chcieli dodatkowej pamięci, czego wyraz dali w 130xe....

swiete slowa.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

452

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

To jakaś hucpa jest i granda ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

453

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Ot chocby to (jak i pozostale programy, ktore wymieniales Mazezem itd.):

Pin napisał/a:

Najlepszym przykładem jest player dla bodajże SlightSid'a napinany przez XXL. .. lecz pod xBbios. I dlatego Stryker używając IDE+ MUSI korzystać ze SIO2SD tylko dlatego, by było to sio i po to, by bezwarunkowo (na chwilę obecną) operować na transmisji 19200. Po kiego grzyba pisać program użytkowy ... i to na dodatek PLAYER pod xBios? - żeby uprzyjemnić użytkownikom życie? Został już ponoć złożony wniosek w/w sprawie do Mono

Pin napisał/a:

Ja wcale nie muszę tego słuchać, czaisz? - czy nie?

Ja rowniez nie musze tego sluchac, czaisz? Skarz sie autorom na priv.

454

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Dzięki temu player XXL'a do SlightSID'a będzie prawdopodobnie nieużywalnym programem w 50% przypadków. Zrozum, że użytkownicy programów "użytkowych" to najczęściej ci, co korzystają z DOS'ów a nie ich substytutów. Np. dla faktu, że SlightSID np. nie posiada dobrego playera osobiście go nie kupię. Sumarycznie = użytkownik -1: softu
/ hardware'u.

Nie muszę się skarżyć autorom, gdyż nie ma takiej potrzeby. Muszę natomiast udzielać niezbyt mądrych odpowiedzi na to, co zostało już powiedziane i nie widzę w tym najmniejszego sensu. Dobranoc! ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

455

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

teraz o SlightSID Playerze? dobra :-)

SlightSID Player dzieki uzyciu biblioteki xBios w locie relokuje SIDy. gdyby byl napisany pod dosa do dzialania wymagalby dodatkowej pamieci. z ciekawych cech tego plajera jest rowniez odtwarzanie SIDow grajacych wiecej niz raz na ramke a takze sidow ktore inicjuja przerwania. fajnie nie?

:D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

456

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Fajnie tylko co z tego :) Jak mam partycje na HD z sidami to mam je kopiowac na dyskietke, inicjowac xbiosem i uruchamiac?
To ja wole sidow sluchac z peceta.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

457

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

syscall napisał/a:

Jak mam partycje na HD z sidami to mam je kopiowac na dyskietke,

do czegos ten dos w koncu musi sie przydac. chociaz tez wole to robic na pc, klik-klik z okienka do okienka.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

458

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

@xxl: Masz rację pomyliłem się - 65816 jest procesorem 16-bitowym. Użyłem błędnych kryteriów. Jednakże o żadnej emulacji nie ma tam mowy.

SlightPlayer: odważnie jest się przyznać, że napisało się bezużyteczny program. "Też wolę robić to na PC". No tak. Na szczęście być może znajdzie się ktoś kto przepisze ten program aby działał. Jak już w końcu będzie można SlightSida dostać :)

Mapram: Gdyby twórcy Atari tego chcieli, to by to zrobili - technologicznie jest to raczej proste. Bo rozszerzenie pamięci akurat zrobili. Tak samo jak i szynę PBI do pracy z szybkimi urządzeniami wejścia/wyjścia który to fakt zdajesz się ignorować.

@mazi: Wystarczy, że 65816 jest po prostu... szybszy. A jak to działa, gdy program jest dobrze napisany, dość spektakularnie pokazano na przykładzie jednego z dem. Nie nie używa ono trybu 16-bit.

A co do używania rozszerzeń i/lub wyciskania soków ze stockowego hardware'u: tu nie o to chodzi. Chodzi o prawidłowe tworzenie oprogramowania a brak zgodności z jakimś tam niestockowym procem jest tylko efektem braku takowego, a nie celem samym w sobie. Tego soku wyciśniętego przez nielegale jeszcze nie widziałem, ale ja mam oryginalny procesor, chętnie obejrzę.

@larek: ta naklejka wygląda fatalnie, nie nakleiłbym tego nigdzie niezależnie od poglądów na ten temat :) Trzeba popracować :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

459

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

xxl napisał/a:

formatuj pod firmowym dosem

A to działa na dyskietce w formacie DOS XE?

Poza tym dowiedziałem się z dyskusji, że jest coś takiego jak znacznik Z, o którym nie miałem pojęcia...

460

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

lemiel napisał/a:

A to działa na dyskietce w formacie DOS XE?

nie, dziala w formacie Atari DOS


wieczor napisał/a:

Masz rację pomyliłem się - 65816 jest procesorem 16-bitowym. Użyłem błędnych kryteriów. Jednakże o żadnej emulacji nie ma tam mowy.

dziala w trybie emulacji 6502 - przeczytalem to w - jak to nazywasz - "specyfikacji"


xxl napisał/a:
syscall napisał/a:

Jak mam partycje na HD z sidami to mam je kopiowac na dyskietke,

do czegos ten dos w koncu musi sie przydac. chociaz tez wole to robic na pc, klik-klik z okienka do okienka.

wieczor napisał/a:

odważnie jest się przyznać, że napisało się bezużyteczny program. "Też wolę robić to na PC"

SlightSID Player jest programem doskonalym. na pc wole robic to, do czego sluzy dos - kopiowania plikow :D


wieczor napisał/a:

Tak samo jak i szynę PBI do pracy z szybkimi urządzeniami wejścia/wyjścia który to fakt zdajesz się ignorować.

nie... dlaczego?

wieczor napisał/a:

A co do używania rozszerzeń i/lub wyciskania soków ze stockowego hardware'u: tu nie o to chodzi.

a wlasnie ze o to :)

wieczor napisał/a:

Tego soku wyciśniętego przez nielegale jeszcze nie widziałem, ale ja mam oryginalny procesor, chętnie obejrzę.

obejrzyj kultowego MazezaM

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

461

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

mapram jest standardem, mazezam kultowy... moze faktycznie ktos powinien xxl eskortowac do psychiatry?
o emulacji nie wspomne, bo on tego po prostu nie zrozumie.

na plocie napisano dupa. baca chcial pomacac i mu drzazga w palec weszla.
jaki z tego moral? nie nalezy sie zawsze sugerowac sztywno i na pale - slowem pisanym.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

462

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

wieczor napisał/a:

@larek: ta naklejka wygląda fatalnie, nie nakleiłbym tego nigdzie niezależnie od poglądów na ten temat :) Trzeba popracować :)

Nie przeczę, robiłem na szybko. Jednak ogólny design nie jest mój --> Full HD, Full HD Google :)

463

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

podobnie zreszta jak logo Grzenia PIN ready "czerpie" z designu HD ready... ale ogolna koncepcja Grzenia mi sie bardo podoba - oznaczac komputery w jakims stopniu zgodne z atari... np.

89% Atari
Emulation Mode 99% Atari
Wanna Be Atari

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

464

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

wieczor napisał/a:

A co do używania rozszerzeń i/lub wyciskania soków ze stockowego hardware'u: tu nie o to chodzi. Chodzi o prawidłowe tworzenie oprogramowania a brak zgodności z jakimś tam niestockowym procem jest tylko efektem braku takowego

Wlasnie o to chodzi. To jest idea demosceny. Jak bym mial sie podniecac szybkoscia 816 to juz dawno bym sobie odpuscil atari 8 bit.

465

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

@mazi: no to niech ktos wycisnie wreszcie :)

@larek: ewidentnie zly wzorzec wtedy :) maly off-topic w temacie: http://www.1stwebdesigner.com/inspirati … -designed/ moze scenowcom tez pomoze ;)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2012-11-27 10:10:16)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

466

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

wieczor napisał/a:

@mazi: no to niech ktos wycisnie wreszcie :)

A czy w ogole juz jakies widziales? Malo zostalo zrobionych rzeczy, ktore kiedys uznanwano za niemozliwe do osiagniecia?

(prosty hint: mozesz np. poczytac sobie scrolle w demach the top a potem obejrzec pozniejsze produkcje ;) )

467

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Mazi, to ze osobiscie na scenie sie nie udzielalem (publicznie), nie oznacza, ze jestem swiezy w tym temacie :) znam to - mi chodzi o ten konkretny przypadek - uzycia nielegali do tego celu tak jak to pokazali koledzy na komodzie. Ale nie tak zeby po prostu byly, tylko tak, ze one to w ogole umozliwiaja.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2012-11-27 10:16:23)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

468

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

chwila, pogubiles sie. to uzycie rozkazow nieudokumentowanych w programie dobrze napisanym jest dopuszczalne czy nie?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

469

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Nie, nie pogubiłem się. Dobrze napisany program nie używa rozkazów nieudokumentowanych. Z drugiej strony produkcje scenowe wyciskające soki ze sprzętu nie zawsze muszą być dobrze i grzecznie napisanym programem o ile jest to uzasadnione. Tyle, że produkcja scenowa pozostaje zawsze ciekawostką i może być to demonstracja użycia nieudokumentowanych rozkazów lub suszarki na GTIA :) Chętnie bym coś takiego obejrzał. Nie jest to jednak standard i nigdy nim nie będzie.

Natomiast stosowanie nieudokumentowanych rozkazów bez potrzeby jest zdecydowanie złą praktyką, po prostu powoduje problemy i hamuje ew. postęp.

Wiesz za co Microsoft przyznaje certyfikaty oprogramowaniu? Jeśli masz zamiar wydać program pod Windows, możesz im go przesłać do zbadania. Jeśli się trzymasz WinAPI dostaniesz certyfikat i możesz nim sygnować program. Takie programy napisane pod Win3.1 czy Win95 chodzą i dzisiaj na Win7. A są takie które nigdy nie doczekały i nie doczekają się nowych wersji, bo nie ma takiej możliwości. System jednak można i warto im wymienić bo będą chodzić lepiej/bezpieczniej.

Nikt przecież nie będzie bił po głowie Ciebie czy kogokolwiek za używane nielegali bez potrzeby. Cała ta dyskusja sprowadza się do tego, że jest to nierozsądne - błędem jest zakładanie, że te rozkazy są częścią standardu. Ot można nawet użyć tzw. niestabilnych i określić, że program działa na określonym modelu. Jako ciekawostka.

Tak samo błędem jest zakładanie że urządzenie we/wy na Atari są używane przez SIO. Szyna PBI jest w Atari standardem i jak najbardziej została wprowadzona i zaprojektowana przez firmę. Transmisji szeregowej używa się współcześnie do szybkich urządzeń tylko i wyłącznie dlatego, że jest to tańsze i stało się w końcu możliwe - po całkowitym przeprojektowaniu interfejsu. Atari siedzi w latach 80-ych i tu kluczem do szybkiej transmisji jest szyna równoległa, a SIO to odpowiednik RS-232 a nie USB czy SATA. Jednak to apropos XBIOSa a nie o tym jest ten wątek, bo ja osobiście widzę w nim przyszłość, jak już zostanie ukompatybilniony przez dopisanie obsługi różnych urządzeń.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2012-11-27 11:27:20)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

470

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

wieczor napisał/a:

Z drugiej strony produkcje scenowe wyciskające soki ze sprzętu nie zawsze muszą być dobrze i grzecznie napisanym programem o ile jest to uzasadnione.

jak to sie ma do:

wieczor napisał/a:

Dlatego wiem, że w przyszłym roku 816 będzie już w 95% Atarek na scenie

czyli jest dopuszczalne uzywanie rozkazow niepublikowanych w produkcjach scenowych i nie stoi to w sprzecznosci z tym ze jak przewidujesz na 95% komputerow scenowych oraz na kompo machine i tak nie zadziala? niepokoi mnie tez slowo "o ile jest to uzasadnione" - pozostaw to koderowi :-)

ja proponuje uzywanie niepublikowanych i daje 100% pewnesci ze zadzialaja na kazdym atari xl/xe.


wieczor napisał/a:

Natomiast stosowanie nieudokumentowanych rozkazów bez potrzeby jest zdecydowanie złą praktyką, po prostu powoduje problemy i hamuje ew. postęp.

wymiana procesora na 16 bitowy w 8 bitowym atari... postep... nie, dziekuje.

wieczor napisał/a:

Ot można nawet użyć tzw. niestabilnych i określić, że program działa na określonym modelu.

nieprawda. niepublikowane niestabilne nawet na tym samym modelu moga nie dzialac tak samo

wieczor napisał/a:

Szyna PBI jest w Atari standardem

owszem ale moje standardowe atari 65xe nie ma zlacza PBI; natomiast zlacze SIO ma kazde atari xl/xe

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

471

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

xxl napisał/a:

jak to sie ma do:

wieczor napisał/a:

Dlatego wiem, że w przyszłym roku 816 będzie już w 95% Atarek na scenie

To był żart...

xxl napisał/a:

ja proponuje uzywanie niepublikowanych i daje 100% pewnesci ze zadzialaja na kazdym atari xl/xe.

A ja się pytam: po co? :) I czy przez ich nieużywanie programy przestaną działać w każdym atari?

xxl napisał/a:

wymiana procesora na 16 bitowy w 8 bitowym atari... postep... nie, dziekuje.

Proszę uprzejmie :) VBXE z tego co się orientuję również oparte jest na 16-bitowym procesorze.

xxl napisał/a:
wieczor napisał/a:

Szyna PBI jest w Atari standardem

owszem ale moje standardowe atari 65xe nie ma zlacza PBI; natomiast zlacze SIO ma kazde atari xl/xe

Ma, tylko nie wyprowadzone na zewnątrz. A ma złącze ECI? No to ma i PBI. A jeśli nie ma ECI wyprowadzonego , to możesz je wyprowadzić, bo masz model niskobudżetowy. W Atari 600XL (jak najbardziej standardowy model) masz 16KB pamięci. Powodzenia.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

472

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

wieczor napisał/a:

To był żart...

luzik. nie inaczej traktuje Twoje wypowiedzi ;-)

wieczor napisał/a:

A ja się pytam: po co? :) I czy przez ich nieużywanie programy przestaną działać w każdym atari?

juz pisalem: bez uzywania rejestru X procesora tez mozna pisac programy, ale wygodniej jest z niego korzystac.

wieczor napisał/a:
xxl napisał/a:

wymiana procesora na 16 bitowy w 8 bitowym atari... postep... nie, dziekuje.

Proszę uprzejmie :) VBXE z tego co się orientuję również oparte jest na 16-bitowym procesorze.

VBXE wymienia procesor atari na 16 bitowy?

wieczor napisał/a:

Ma, tylko nie wyprowadzone na zewnątrz. A ma złącze ECI? No to ma i PBI. A jeśli nie ma ECI wyprowadzonego , to możesz je wyprowadzić, bo masz model niskobudżetowy

dodatkowa pamiec udostepniana przez MapRAM tez jest w kazdym atari tylko sam MapRAM nie jest "wyprowadzony" ale mozna to latwo naprawic

btw. moje atari nie ma zlacza ECI

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

473

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Wiesz za co Microsoft przyznaje certyfikaty oprogramowaniu? Jeśli masz zamiar wydać program pod Windows, możesz im go przesłać do zbadania. Jeśli się trzymasz WinAPI dostaniesz certyfikat i możesz nim sygnować program. Takie programy napisane pod Win3.1 czy Win95 chodzą i dzisiaj na Win7. A są takie które nigdy nie doczekały i nie doczekają się nowych wersji, bo nie ma takiej możliwości. System jednak można i warto im wymienić bo będą chodzić lepiej/bezpieczniej.

Nie wiem, o jakich cerytifkatach piszesz, ale przynajmniej WHQL nie na tym polega, że wysyłasz im aplikację. To raczej Ty robisz ich testy na swoich maszynach, podpisując je potem przyznanym przez Microsoft kluczem. Testy te nie polegają bynajmniej na instalowaniu kolejnych inkarancji Windowsa od 1.0 do 8.0, lecz są dużo bardziej wyszukane. Dla zainteresowanych polecam pogooglanie po WHQL.

Co do samej kompatybilności wstecz: Microsoft czasami niemal wychodzi ze skóry, aby źle napisane aplikacje, które jakimś cudem działały z Windowsem N, działały tak samo z Windowsem N+1. Innymi słowy, tak zmienia OS, aby adaptować się do programu. Polecam blog "The Old New Thing", zwłaszcza dział history np.:
http://blogs.msdn.com/b/oldnewthing/arc … 96777.aspx
http://blogs.msdn.com/b/oldnewthing/arc … 71307.aspx
lub też książkę:
http://ptgmedia.pearsoncmg.com/images/9 … s_ch01.pdf
Jeżeli dostawcą oprogramowania jest jakaś duża firma, możesz bez problemu liczyć, że dostanie ona certyfikat zgodności, mimo że merytorycznie pozostawia wiele do życzenia.

Co do głównego wątku - 6502C/6502 NMOS jest bardzo egzotyczny. To jeden z ostatnich CPU które, mają nieopublikowane opcody. Skoro już są, to raczej grzechem byłoby pozostawić ten folklor nieużytym...

474

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Co do wyokrzystania folkloru ... Te opcody zostały nieopublikowane ponieważ przewidywano ich wykorzystanie w przyszłych wersjach procesorów w inny sposób. Co zostało zrobione. Używanie ich jak na razie jest naprawdę folklorem.

Co powszechnego używania ich na C64 to przypomnę może, że C64 ma znacznie wolniejszy procesor co rzeczywiście jest znaczące, a dodatkowo sztywniejszą konstrukcję, która nieco utrudnia upgrade'owanie.

Jak już napisałem - scena rządzi się swoimi prawami i dema mogą łamać reguły bo służą wyłącznie demonstracji umiejętności programistów. Jednak tam też chodzi o używanie tego świadomie. Jak do tej pory najbardziej zaawansowane technicznie dema na atarowskiej scenie poradziły sobie bez nich. A "Control" dodatkowo, jest napisany w tak inteligentny sposób, że jest uniezależniony od zegara procesora - na 816 chodzi w tym samym tempie wykorzystując jego moc do zwiększenia płynności efektów (tak właśnie pisze się/pisało dema na PC, gdzie szybszy procesor był czymś bardzo prawdopodobnym).

Najbardziej za uznaniem tych opcodów za standard widzę gardłują ludzie, dla których ma to znaczenie chyba wyłącznie ideologiczne :) Ci którzy umieliby je wykorzystać wykazują postawę umiarkowaną.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2012-11-27 18:36:50)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

475

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

xxl napisał/a:

mapram to juz standard

chyba w Dżibuti... zaczyna sie coraz większe P I E R D O L E N I E w tym wątku większych lub mniejszych farmazonów :/

piwa...

gep/lamers^dial