101

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

xxl napisał/a:

no chyba wszystkie uzaleznione od wskaznikow zaraz po BIT.

nie za ambitny przyklad ale ciekawe zagniezdzenie nopow :) i w x roznica...

            lda granica
_1        dcp (licznik),y
            top
_2        inx
            top
            bcc _2
            bne _1
    lda granica
_1    dcp (licznik),y
    beq _exit
    bcs _1
    inx
    bne _1
_exit
xxl napisał/a:

przekazujemy do podprogramu parametry przykladowo dwa:

Mocno przekombinowane - przekazujemy dokładnie dwa bajty po JSR i zwracamy znacznik N, V lub Z.

Ostatnio edytowany przez Fox (2012-07-16 16:04:58)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

102

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

tego chyba nie zrozumialem. jak?

    jsr podprogram
    TOP
    .byte par1,par2

vs

a/

    jsr podprogram
    BIT
    .byte par1,par2

czy

b/

    jsr podprogram
    .byte par1,par2

w przypadku (a) przeciez zmienia sie znaczniki w w przypadku (b) trzeba korygowac stos

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

103

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Miałem na myśli, że Twój przykład jak najbardziej uzasadnia użycie TOP. Tylko, że jest to bardzo szczególny przypadek, który ciężko sobie wyobrazić w praktyce.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

104

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Kolejny przykład: Efekt w trybie HIP lub TIP. Aby zaoszczędzić pamięć, tekstury przechowujemy tylko w wersji GR. 9. Konwersja dwóch pikseli z GR. 9 na GR. 10:

ALR #$EE

Wersje bez nieudokumentowanej instrukcji:
a. Zastępujemy rozkazami AND #$EE ; LSR @, efekt działa na mniejszym obszarze - np. zastępujemy część obszaru efektu stylowym "65816 inside".
b. Zastępujemy rozkazem LSR @ i zmniejszamy głębię barw tekstury z 4 do 3 bitów.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

105

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

jellonek napisał/a:

laoo: daj sobie spokoj. xxl wybiorczo podchodzi do tego co jest standardowe (np. 6502 to MUSI byc 6502c, ale popatrz juz np. na podejscie do ramu i "mapram").
nie przetlumaczysz mu ze w 6502c czesc rozkazow dziala przypadkowo, bo maja uproszczony (wzgledem chocby 65c02, czy 65816,  czy innych 65xx) dekoder instrukcji. uproszczony, celem minimalizacji ilosci bramek...

co z tego ze rejestry maja jakikolwiek stan, skoro i tak stan procesora wymaga resetu?
dasz rade zrobic cos z nimi bez resetu?

xxl od lat ma swoja wizje co mu pasuje jako standardowe, a co nie (nie tylko o ten ram chodzi, nie tylko o podejscie do dosow ;) ). ma swoja wizje - i uwazam ze nalezy ja uszanowac, przemilczajac ;)


Dlatego czynnie będę przeciwdziałał działaniu, które moim zdaniem jest pozbawione sensu z wyjątkiem takim w którym napisanie dema bez nielegali będzie niemożliwe z racji na brak możliwości "wyrobienia" się z czymś w oparciu o legalne rozkazy 65c02 ;)- W takim tylko przypadku możemy coś stracić, poza tym - używanie nielegali jest kompletnie bez sensu, nie jest rozwojowe i stanowi wstecznictwo w stosunku do tego, co możemy zyskać w niedalekiej przyszłości. Takie moje prywatne zdanie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

106

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

pin: ale na czym twoje przeciwdzialanie ma polegac? gadaniu/pisaniu w kolko o tym samym? bez sensu...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

107

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Nie :) - na pewnym stwierdzeniu. Nie udostępniam sprzętu na kompo w którym nielegale są dozwolone :) - zwisa mi to :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

108

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Pin napisał/a:

Nie udostępniam sprzętu na kompo w którym nielegale są dozwolone

Nie bójmy się powiedzieć prawdy -  w takich przypadkach Twój sprzęt byłby zwyczajnie bezużyteczny :p

109

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Pin na compo ma dwa komputerki....
ps. trzymam stronę Pin'a :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

110

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

A nie lepiej mieć jeden a dobry? :p

W takim razie 50% sprzętu byłoby bezużyteczne ;)


PS. Ja też trzymam stronę Pin'a.
PS2. Co wcale nie przeszkadza mi również trzymać stronę innych :)

Ostatnio edytowany przez larek (2012-11-05 11:02:41)

111

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

larek napisał/a:

PS. Ja też trzymam stronę Pin'a.
PS2. Co wcale nie przeszkadza mi również trzymać stronę innych :)

Konformista :P

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

112

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

pokorne ciele dwie krowy ssie ;)
pin: TY KROWO!

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

113

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Pin robi krucjate tylko dlatego zeby soft dzialal na jego zmutowanym kompie. Najpierw sprzeciwial sie wypuszczaniu programow calodyskowych a teraz jest przeciwko nielegalom bo programy zawierajace je nie dzialaja na jego emulatorze 6502c. Ot i cala prawda.

Oddac atari co atarowskie,
Oddac Pinowi co nieatarowskie :P

114

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

A mapram jest atarowski? Projektanci atari nie przewidzieli czegoś takiego. Co gorsza nie można tego nawet potraktować jako rozszerzenie, bo chyba nie da się tego zaaplikować przy pewnych - i to popularnych rozszerzeniach pamięci. Modyfikacja mmu, no ciekawe. A co lepsze wcale nie jestem przekonany, że używanie tego do highscore'a w starszych grach jest potrzebne.

Projektanci natomiast przewidzieli użycie 816. Atarowskie jest myślenie o komputerze który się rozwija - wszyscy wiedzą jakie były koncepcje i co tam na deskach powstawało.

Używanie nielegali jest spowodowane niechlujstwem i zwykłym lenistwem. A 6502 w 816 to nie jest żadna "emulacja" a po prostu tryb pracy , na tej zasadzie można by napisać że kompatybilność z trybem real w 286 jest w 386 "emulowana" bo jego naturalnym trybem adresowania jest model protected albo flat.

Nie przemawia to do mnie.  Tym bardziej, że nadal nikt nie pokazał praktycznego zastosowania nielegali, gdzie one są _konieczne_ aby utrzymać niezbędną wydajność wykonywania programu. I obstawiam, że nie pokaże, bo te instrukcje są tak specyficzne, że masowe oszczędzanie cykli przy ich użyciu jest po prostu mało prawdopodobne. A oszczędzenie jednego czy dwóch w całym programie nie zmieni nic. Howgh.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2012-11-05 12:20:20)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

115

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

mazi: nieco mieszasz - na pina kompie dzialaja calodyski, ale problem w nich jest taki, ze wymagaja stacji dyskow (ktora i tak pin przywozi), ktora to jest fpyte mniej wygodna w obsludze niz pokatalogowane pliki na idea czy side.

wieczor: co masz na mysli piszac ze projektanci przewidzieli uzycie 816? karta do 1090? taka karta pewnie by byla osobnym komputerem, do ktorego atarka byla by jedynie 'terminalem' (czyli cos a'la cp/m odpalany na stacji dyskow).
co do "emulacji" 6502 przez 65816 - imo "tak sie przyjelo" nazywac ten tryb pracy, bo w docach 65816 autor tak to nieszczesliwie nazwal.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

116

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Mapram to hack ktorego promowac nie nalezy.
Nielegale to inny temat :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

117

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

jellonek napisał/a:

co masz na mysli piszac ze projektanci przewidzieli uzycie 816? karta do 1090? taka karta pewnie by byla osobnym komputerem, do ktorego atarka byla by jedynie 'terminalem' (czyli cos a'la cp/m odpalany na stacji dyskow).

Być może - tego się już raczej nie dowiemy (chyba, że ktoś gdzieś znowu jakąś dokumentację ujawni), ja obstawiam, że raczej by pracowało jako koprocesor. Natomiast co do "naszego" rozwiązania, jestem zwolennikiem pozostawienia oryginalnego proca z możliwością przełączania - tak na wszelki wypadek - co nie znaczy, że jestem zwolennikiem nielegali.

syscall napisał/a:

Mapram to hack ktorego promowac nie nalezy. Nielegale to inny temat :)

Niekoniecznie - gdyż jednym z podnoszonych argumentów jest "standardowość" sprzętu, traktowana jak widać dość wybiórczo.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2012-11-05 13:06:48)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

118

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

wieczor napisał/a:

I obstawiam, że nie pokaże, bo te instrukcje są tak specyficzne, że masowe oszczędzanie cykli przy ich użyciu jest po prostu mało prawdopodobne.

taaa, zwłaszcza w pętlach

PunBB bbcode test

119

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

No to proszę o kod z taką pętlą, jadącą po zaworach, że nie da się zrobić tego bez nielegali. Jak dotąd dyskusja jest dość akademicka. To może być cokolwiek, byleby robiło coś sensownego i nie dawało się zrobić standardowym zestawem instrukcji.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

120

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

przyklady sa w tym watku, nawet juz w pierwszym poscie

Ostatnio edytowany przez xxl (2012-11-05 13:28:49)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

121

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

wieczor: a sam sobie policz ile cykli zajmuje obrot petli, ile zyskuje sie na zastosowaniu wspomnianego ALR #$FF przy rozpetleniu kodu by w jednym obrocie petli obrabial 8 kolejnych bajtow danych (chyba rozsadny kompromis miedzy zwiekszaniem kodu vs traconych cyklach na skokach warunkowych).
pozniej przemnoz to przez ilosc obrotow petli...

w ten sposob mozna zyskac cykle. jednoczesnie zamykajac sie na sprzet, ktory byc moze niedlugo bedziemy miec...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

122

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

xxl napisał/a:

przyklady sa w tym watku, nawet juz w pierwszym poscie

Nie wyczerpują podanych przeze mnie warunków :) Operacje tam wykonywane raczej nie są krytyczne czasowo.

jellonek napisał/a:

wieczor: a sam sobie policz ile cykli zajmuje obrot petli, ile zyskuje sie na zastosowaniu wspomnianego ALR #$FF przy rozpetleniu kodu by w jednym obrocie petli obrabial 8 kolejnych bajtow danych

Ale ja o tym wiem! Proszę o praktyczną aplikację - przykład ; przy użyciu nielegali mamy procedurę która w ramce narysuje sryliard odcinków, a bez nich jedynie pół sryliarda i nasza zajebista animacja nie będzie taka płynna. Chodzi o to, że tych zaoszczędzonych cykli nikt za bardzo nie umie wykorzystać (co nie znaczy, że się nie da)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2012-11-05 13:59:42)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

123

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

jellonek napisał/a:

mazi: nieco mieszasz - na pina kompie dzialaja calodyski, ale problem w nich jest taki, ze wymagaja stacji dyskow (ktora i tak pin przywozi), ktora to jest fpyte mniej wygodna w obsludze niz pokatalogowane pliki na idea czy side.

Nic nie mieszam. To byl przyklad innej krucjaty Pina dotyczącej wymagań na compo. Co zreszta jest do wgladu na tym forum.

124

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

wieczor napisał/a:
syscall napisał/a:

Mapram to hack ktorego promowac nie nalezy. Nielegale to inny temat :)

Niekoniecznie - gdyż jednym z podnoszonych argumentów jest "standardowość" sprzętu, traktowana jak widać dość wybiórczo.

Dla scislosci: jestem przeciwnikiem nielegali. W tej wypowiedzi zwracam uwage ze nielegale to jakby stan zastany a mapram to hack.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

125

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

@             lda bufCHR,y
              sta ekrGFX,x
              iny
              txa
              sbx #$100-$20
              bcc @B
@             lda bufCHR,y
              sta ekrGFX,x
              iny
              txa
              adc #$20
              tax
              bcc @B

zmieniona kolejnosc i rozkaz na bcc

Ostatnio edytowany przez xxl (2012-11-05 15:08:35)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.