126

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

mazi: wczesniej sugerowales ze ta "krucjata" odnosnie calodyskow wynikala z konfiguracji pinowego kompomachine, przynajmniej tak mozna twoj post odebrac.
ja jedynie pisalem ze nie o to chodzilo, tj. nie pinokiowa konfiguracja dyktowala tresc owej krucjaty.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

127

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

ja tez jestem przeciwny "calodyskom" - nie mozna sobie przekopiowac plikow, niewygodne.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

128

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

jell: A czy konfiguracja kompa nie dotyczy HDD albo flopa? Bo to, ze moze sobie podlaczyc flopa (bo moze gdzies ma) nie zmienia faktu, ze nie chcial tego robic no i loobowal przeciwko calodyskom. A bo czas wczytywania dlugi, bo compo sie wydluzy, bo nie dziala z hdd itp. itd.

129

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

hdd czy flop dotycza konfiguracji, ale nie mow ze nie wiesz o co chodzi.
chodzilo o wygode obslugi (predkosc dzialania to tylko jedna ze skladowych tej wygody).

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

130

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

No wiec wlasnie. Sam sobie odpowiedziales.
To samo tyczy sie nielegali. Wszystko dla wygody (bo taka mam konfiguracje).

131

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

wiesz co? napijmy sie ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

132

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

jellonek napisał/a:

wieczor: co masz na mysli piszac ze projektanci przewidzieli uzycie 816?

Czy akurat 816, tego się nie dowiemy (CPU pojawił się IIRC w 1984 roku, czyli jak dla Atari Inc., za późno). Ale że projektanci nie byli przywiązani konkretnie do 6502C, co widać choćby po tym, że ani jeden element firmware, ani OS, ani pakiet FP, ani BASIC, ani żaden firmowy DOS nie używa nielegalnych rozkazów. To jest wskazówka pośrednia.

Wskazówką bezpośrednią jest to, że listing źródłowy XL OS tzw. rev. 5 interpretuje wartość $02 znajdującą się w sygnaturze OS pod adresem $C005 oraz $FFF1 (tzw. option byte) jako oznaczenie "CPU series" (etykieta IDCPU). Mgliście mi się przypomina, że widziałem gdzieś tę wartość opisaną jako "architecture".

Ta wersja OS-u jest prototypowa (nie weszła do produkcji i całe szczęście), ale ta wartość jest taka sama w seryjnym OS-ie XL/XE, zatem chyba można przypuszczać, że planowano komputery z prockiem innym niż NMOS-owe 6502, ale z nim zgodnym. Inaczej zapisywanie takiego oznaczenia w ROM-ie nie miałoby sensu.

I to chyba tyle jeśli chodzi o ideolo.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2012-11-05 19:31:43)

KMK
? HEX$(6670358)

133

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

jellonek napisał/a:

wiesz co? napijmy sie ;)

ugh.. http://forum.przyroda.org/files/pijaki_199.gif

134

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

jeszcze chyba do wiary sie nikt nie odwolywal.

kto uzywa nielegali klaszcze dla szatana.

moze to poskutkuje ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

135

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

@XXL - nieee - ten, kto używa nielegali klaszcze u Rubika, bo ja w takim razie klaszczę do innego szatana :D

@Mazi - chodzi o zgodność plikową w dwie strony, czyli można uruchomić na FDD, można uruchomić na HDD, można uruchomić na SIO2coś tam. Na grzebieniu także można itd.

Wyobraźmy sobie teraz taką sytuację. Mamy VBXE, 65c816 i kartę Pasia, SIO2SD, Covox, Stereo, ktoś tam ma 1MB niezgodne z 130XE, a ktoś ma zgodne, mamy stację dyskietek CA2001, XF551, XL OS, DracOS, coś tam jeszcze, do tego dochodzi MapRam, RT Clock, Sparta DOS X, SIC!,  .... i na koniec totalny brak kontroli nad tym wszystkim oraz tym, czego tu nie wymieniłem. Przychodzi teraz czas, że trzeba uruchomić program i wierzcie mi, że większość z was ogarnie skrajne poczucie bezsilności. Czasy magnetofonu będą niezwykle mile wspominane. Do tego zmierzam i wyłącznie mi o to chodzi (w moich postulatach), by uniknąć chaosu względnie w miarę możliwości. A możliwości jeszcze mamy i oby nie było za późno ;)

@Mazi - nie wykrzykuj więc pierdół, bo każdy może wrócić się do magnetofonu. W czasie kompo nie chodzi o wspomniany "czas", tylko o utrzymywanie namiastki zgodności z tym, z czym się da. Nikomu to nie zaszkodzi. Jeśli zaszkodzi - to proszę bardzo. Wspominałem bazylion razy, że chętnie zobaczę przełomowe demo oparte o nielegale, bo nie neguję tego - takie jednak jak na razie nie powstało. Sprzęt na taką okazję zawsze posiadam.

Ostatnio edytowany przez Pin (2012-11-06 00:38:58)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

136

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

nie mow o tak zdeformowanej pieknosci Atari :-)

po takich zmianach traktuj uruchamianie na nim programow jak PRZYGODE. ogolnie to widze tak: nalezy zdefiniowac parametry ktore trzeba podawac oddajac prace na kompo (std, - , konkretny) i masz sprawe zalatwiona :-) zamiast szerzyc komunistyczne hasla zeby nie przekraczac granic mozliwosci i stosowac tylko oficjalnie zatwierdzone w dokumentacji bo "oni" (tworcy komputare) by tak chcieli :D zaraz zaczniesz sprawdzac czy tryby graficzne nie sa zbyt reakcyjne, no bo przeciez z Basicua ani z OS nie otworzysz grafiki wyzszej niz 192 :DDD

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

137

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Pin napisał/a:

@Mazi - nie wykrzykuj więc pierdół, bo każdy może wrócić się do magnetofonu.

???? Ze co? Co ma z tym wspolengo magnetofon?

Chodzi o zwykle swobode. Jak ktos chce napisac demo wykorzystujac stacje to jest jego swiete prawo. Chce uzywac w demie nielegali w taki sposob, ze bedzie chodzilo na kazdym atari (z rdzennym procem) to takze jego swiete prawo. Nie ma co sie chyba powtarzac bo i tak do Ciebie nie trafi. 8 bit compo powinno byc prezentowane na na 8 bit procku jaki od zarania siedzi w atari. Nie ma co dywagowac i wymyslac na sile teorie o 16-bitowym procu.

138

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Pin napisał/a:

Do tego zmierzam i wyłącznie mi o to chodzi (w moich postulatach), by uniknąć chaosu względnie w miarę możliwości.

Lek na całe zło: 130XE w fabrycznej konfiguracji + dowolne urządzenie emulujące standardowe FDD po SIO + brak innych popierdułek.

139

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

@XXL - do komuny w pełnym wydaniu i tego słowa rozumieniu zalicza się xBios ;)

@Mazi - Niech ktoś wymyśli demo na magnetofon bez możliwości odczytu z FDD - co wówczas powiesz?

@BartoszP - dałeś mi ciekawy pomysł do realizacji. Niezobowiązująco przeanalizuję za pozwoleniem właścicieli sprzętu 8-bit hardware na SillyVenture 2012. Ciekawi mnie to, co zastanę i rzetelnie poinformuję o wynikach - choć przy niczym się nie upieram i nie twierdzę, że czegoś tam będzie więcej a czegoś mniej. Chciałbym zwrócić uwagę na to, co realnie można spotkać w sprzęcie.

... a co do reszty, to w 95% nie ma problemu by produkcje programować tak, by działały na wszystkim i na prawie dowolnym rozszerzeniu. Wystarczy tylko chcieć i nie zapierać się rękami i nogami o std konfigurację, bo nie wiem czy ma to sens. Dla pozostałych 5% nie widzę przeciwwskazań pod warunkiem, że otrzymujemy przy tej okazji coś godnego uwagi.

Na w/w zasadzie, jeśli ktoś napisze zajebiste demo wymagające drukarki, to pewnie pojawi się możliwość zaprezentowania takowego pod warunkiem, że autor dostarczy ryzę papieru, lub 50kG składanki z perforacją ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

140

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

jak pojedziesz na zlot hodowcow ogorkow to znajdziesz tam same fikusne odmiany, poza tym hermetycznym srodowieskiem w terenie wszyscy jada na standardowym malosolnym ;-)

http://xxl.atari.pl/?p=964

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

141

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

No i co to pokazuje???
Że jest 51 użytkowników Atari ( z czego 2 nie ma nawet kontrolera, to może zacznij robić gry wyłącznie na klawiaturę, bo jumpstryk to już rozszerzenie ) ??

Ja jakoś nawet o tej ankiecie nie słyszałem i pewnie niewiele osób choćby z tego forum miało okazję się w niej wypowiadać...

Ostatnio edytowany przez Pecus (2012-11-06 23:45:15)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

142

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

hahahahahahhh ;)- dobre

EDIT:

Pecus napisał/a:

Ja jakoś nawet o tej ankiecie nie słyszałem i pewnie niewiele osób choćby z tego forum miało okazję się w niej wypowiadać...

bo ja też nie słyszałem, teraz mi to do głowy właśnie pszyjszło :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2012-11-06 23:45:34)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

143

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

@Pin :-) a o tej ankiecie wiedziales? zglos to!!!! bez Twojego glosu wynik jest zaburzony !

http://jakjezdzisz.blogspot.com/2011/11 … yniki.html


:D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

144

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

@xxl - Skąd pewność, że respondenci Twojej ankiety stanowią reprezentatywną próbę? Jeżeli chciałeś, uzyskać rzetelne, odzwierciedlające stan faktyczny wyniki, to trzeba może trzeba było tę ankietę trochę bardziej rozreklamować, bo wychodzi na to, że do nie wszystkich wieść doszła.

Jestem ciekaw, jak wyglądałyby wyniki gdyby taki sam kwestionariusz jak na stronie, przedstawić uczestnikom jakiegoś zlotu, np. SV - to moim zdaniem byłby lepszy materiał do "przebadania".

Pin napisał/a:

... a co do reszty, to w 95% nie ma problemu by produkcje programować tak, by działały na wszystkim i na prawie dowolnym rozszerzeniu. Wystarczy tylko chcieć i nie zapierać się rękami i nogami o std konfigurację, bo nie wiem czy ma to sens. Dla pozostałych 5% nie widzę przeciwwskazań pod warunkiem, że otrzymujemy przy tej okazji coś godnego uwagi.

Pospisuję się pod tym obiema łapkami i kapeluszem.

grzybson/SSG^NG

145

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

grzybson napisał/a:

Jestem ciekaw, jak wyglądałyby wyniki gdyby taki sam kwestionariusz jak na stronie, przedstawić uczestnikom jakiegoś zlotu,

jak bede robil ankiete "sprzet uczestnikow zlotow" to postaram sie dotrzec do tej wlasnie grupy. dzieki.

odpowiedz masz w poscie 140 :)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

146

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

xxl napisał/a:

jak bede robil ankiete "sprzet uczestnikow zlotow" to postaram sie dotrzec do tej wlasnie grupy. dzieki.

... lecz to właśnie ta grupa przede wszystkim reprezentuje populację, która cokolwiek dla komputera robi, lub go realnie używa. Jeśli robisz coś na przekór to raczej musisz zmienić target ;)- hihihihihihihh ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

147

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

nie wiem na jakiej podstawie sadzisz o wyzszosci grupy uczestnikow zlotow ponad userami atari ktorzy nie bywaja na zlotach, calkowicie to odrzucam i uwazam ze sie mylisz.

Ostatnio edytowany przez xxl (2012-11-07 01:11:44)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

148

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Szkoda, że nie ma rozróżnienia na stacje działający tylko w single i medium ;)

Posiadany kontroler: emulator ;)

Ostatnio edytowany przez Vasco/Tristesse (2012-11-07 01:17:58)

149

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Jedna myśl nadrzędna obecnie krąży w umysłach koderów składających dema na każde party:

"...oby moje demo poszło na kompie Pina..." ;)

dekadencja pełną gębą, wszak jak Majowie stwierdzili, nie będzie ponoć juz więcej atarowskich parties :D

Ostatnio edytowany przez gepard (2012-11-07 08:34:33)

gep/lamers^dial

150

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Pin: Nikt sie nie zapiera o std konfiguracje. Przeciez jak ktos nie ma stereo to nie krzyczy aby nie dopuszczac takich prac na compo albo, o zgrozo, by nie tworzyc w ogole. Zreszta standardowy Pokey jest w pelni zgodny z dodatkowym Pokeyem.
16 bitowy procek w kompie to fanaberia uzytkownika i musi sie liczyc z tym, ze nie wszystko na nim zadziala. Co jeszcze w domwych pieleszach moze byc dopuszczalne ale nie na direct 8 bit compo.