151

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

mazi, a kiedy ty cokolwiek zrobiłeś na atari ostatnio? np w ciągu tego roku?
bo tak piszesz i piszesz, końca nie widać, ale początku również

przechodze na tumiwisizm

152

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

czyli w dyskusji moga brac udzial osoby ktore:

zrob liste :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

153

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

niech kazdy sam zrobi we własnym sumieniu, inaczej to zwykle trolowanie
decyzje nie nalezą do tych, którzy nic nie robią

przechodze na tumiwisizm

154

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

@Mazi: A F7? Jest akceptowalne czy już nie?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

155

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Candle: co to za pytanie. Nie wiesz nic a gadasz. Wszystko w swoim czasie. Widac nic nie zrozumiales z tej dyskusji.

mono: nie jestem przeciwnikiem dopalek czy montowaniu roznych, nowych ukladow w atari. Dyskusja dotyczy tego, zeby w compo machine byl procek jaki siedzi w standardowym atari i na ktore robione sa produkcje. 8 bit compo to 8 bit compo a nie emu compo. A jezeli tak sie pare osob sprzeciwia to niech zostanie dla nich utworzona kategoria OPEN i niech chetni tworza dema na 65816 albo na vbxe. Nic mi do tego.

Ostatnio edytowany przez mazi (2012-11-07 13:57:11)

156

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Brakuje odpowiedzi 'dlubie w nosie' :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

157

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

co do podziałów, to jedynie bakterie i grzyby mnożą się przez podział, wiec jeśli coś ma być, to nie przez podział, tylko przez połączenie
wg nie tylko mojej definicji:
standardowe atari:
1088kb ram, vbxe

nie ma tu nic o procesorze, jeśli ktoś chce 816 to ma do tego prawo i nie należy mu go ograniczać promocją nielegali

przechodze na tumiwisizm

158

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Candle: zrob wszystkim dobrze i wykumaj taka plytkie zeby mozna bylo w nia wpiac 6502 i 816. przelaczane PRZELACZNIKIEM, najlepiej wielkim czerwonym z napisem DANGER. :)))))

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

159

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Candle napisał/a:

nie ma tu nic o procesorze, jeśli ktoś chce 816 to ma do tego prawo i nie należy mu go ograniczać promocją nielegali

Jezeli natomiast ktos chce korzystac z 6502 to takze ma do tego prawo i nie nalezy mu tego ograniczac promocja 816 w compo machine.

160

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

do 6502 jest dokumentacja, trzymanie się dokumentacji to nie jest takie wielkie ograniczenie
w c64 6502 klepała jedna fabryka, ile fabryk klepało C014377 oraz C014806 nie mam pojęcia i zakładanie, że dany rozkaz jest stabilny, bo przetestowało go 20 osób, ba, niech tam 200 osób jest naciągane

przechodze na tumiwisizm

161

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

widzisz naglowek? 6502C :-)

czyli atari serii xl/xe WSZYSTKIE

podajesz przyklad wersji B - nie bylo montowanych wersji B w atari xl/xe

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

162

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Wersja C też chodziła z kilku fabryk. Ja widziałem co najmniej z 3 (Synertek, UMC, Rockwell). Jeśli potrafią znacząco różnić się timingami, to nie widzę przeszkód, żeby różniły się działaniem rozkazów, których istnienie jest dziełem przypadku.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

163

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

i tak jest w rzeczywistoisci :-) roznia sie dzialaniem rozkazow niestabilnych:

http://xxl.atari.pl/?p=824

te na zielono dzialaja tak samo, te na czerwono nie :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

164

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Wychodzi na to, że każdy z Nas powinien na każdej Atarce jaką ma w domu odpalić test na działanie lub niedziałanie tych niby "stabilnych" nielegali. A i tak to w sumie będzie mało.

xxl napisał/a:

jak bede robil ankiete "sprzet uczestnikow zlotow"

A ja głupi myślałem że w tej ankiecie chodziło Ci o wybadanie sprzętu "aktywnych użytkowników Atari". Hmmm, ciekawe jakie by tu kryteria uznać właściwe, aby określić kogoś "aktywnym".....

mazi napisał/a:

(...) Dyskusja dotyczy tego, zeby w compo machine byl procek jaki siedzi w standardowym atari

Wydaje mi się, że od jakiegoś czasu na zlotaach pinek ma dwie compo machine - jedna to jego XEGS, a druga - XE ze standardowym procem - więc w czym problem?  Co oczywiście nie zmienia faktu, że można by być wstrzemięźliwym w kwestii używania nielegali - tylko gdy program rzeczywiście bez nich nie ma szans wydajnie zadziałać.

grzybson/SSG^NG

165

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

Są tu co najmniej dwie różne sprawy - research nt. działania przypadkowych rozkazów, niewątpliwie interesujący i potrzebny, oraz offtopic związany z tym co jest, a co nie jest koszerne na kompo, który jest nieprowadzącą do niczego, czysto religijną dyskusją o wyższości święta chanuka nad świętem wniebowzięcia dziewicy.

Twoja klasyfikacja na rozkazy stabilne i niestabilne jest interesująca, ale jest ona wynikiem obserwacji dokonanej na stosunkowo nielicznych próbkach. Nigdy nie wiesz, kiedy trafisz na procek, który wyłoży się na którymś z rozkazów, które radośnie uważasz za "stabilne". W szczególności nie masz żadnej gwarancji, że dowolny komputer z 6502C postawiony jako compo machine będzie je wykonywał zgodnie z twoimi oczekiwaniami. Zostałeś ostrzeżony.

To oczywiście twój kod i wyłącznie twój wybór, jakie będzie grono jego użytkowników. Rynek swoje, a scena swoje, wszyscy robimy to dla frajdy i gdybym to ja organizował compo, byłaby opcja - pokażemy wszystko, jeśli przyniesiesz maszynę, na której to działa, choćby był to kwantowomechaniczny kontroler wtrysku płynu hamulcowego z latającej hulajnogi.
Natomiast, jeśli compo organizuje dowolny zbiór osobników X, to zbiór ten ma święte i nienaruszalne prawo ustalić regulamin compo złożony z dowolnego zbioru reguł Z. Czas na zmianę był wtedy, kiedy regulamin był poddawany konsultacjom. Mnie też podejście stanowione przez obecny regulamin nie całkiem odpowiada, ale skoro nie udało się go zmienić wtedy, to można albo zastosować się do istniejącego regulaminu, albo nie wystawiać żadnej pracy. Nikt do niczego nie zmusza. Jak do tej pory autorzy świetnych dem nie mieli problemu z nieużywaniem "niepublikowanych rozkazków".

Research swoją drogą - rób tabelki, zbieraj próbki, pisz przykłady udowadniające, że "niepublikowane rozkazy" mogą być niezbędne w rzeczywistych sytuacjach, pokaż kod, zmierz czas, liczbę ramek, narysuj wykresy, nagrywaj wideo i pokaż niedowiarkom.
Inżynieria drogą osobną - napisz kod zgodnie z wymaganiami funkcjonalnymi, oficjalną specyfikacją sprzętu i oczekiwaniami rynku, przetestuj go, usuń błędy, dopiero potem profiluj i w razie potrzeby optymalizuj z głową.
Wybór masz tak swobodny, jak szeroki rozkrok możesz zrobić. Ale nie oczekuj, że wszyscy będą się z twoim wyborem zgadzać i go pochwalać. W szczególności nie oczekuj, że wyniki eksperymentów badawczych będą się od razu sprzedawać jako produkty dla mas. A już na pewno bądź ostrożny z ewangelizacją i stwierdzaniem co jest "KAZDE standardowe", a co nie jest, wg własnego widzimisię. Standardowe jest to, co jest w oficjalnej dokumentacji. Rozkazów, o których mowa w tym wątku, próżno tam szukać. Nie ma tam również mowy o 65C816, natomiast jest on całkowicie zgodny z oficjalną specyfikacją, z którą powinien być zgodny 6502C.

Konkluzja:
"Niepublikowane rozkazy"? Zdecydowanie TAK. "Niepublikowane rozkazy" jako standard? Bzdura.

Ostatnio edytowany przez epi (2012-11-07 16:38:21)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

166

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

epi napisał/a:

Ale nie oczekuj, że wszyscy będą się z twoim wyborem zgadzać i go pochwalać.

rozumiem to bardzo dobrze.


epi napisał/a:

Standardowe jest to, co jest w oficjalnej dokumentacji. Rozkazów, o których mowa w tym wątku, próżno tam szukać. Nie ma tam również mowy o 65C816, natomiast jest on całkowicie zgodny z oficjalną specyfikacją, z którą powinien być zgodny 6502C.

nie moge sie zgodzic z ostatnim zdaniem. 65C816 nie jest zgodny z oficjalna dokumentacja 6502C, co najwyzej jest zgodny (w trybie emulacji) z oficjalna dokumentacja 65c02 (to nie to samo) ale 65c02 nigdy nie byly instalowane w Atari XL/XE. Chyba, ze zgodzisz sie ze 6502C nie jest zgodne z oficjalna dokumentacja 6502C ;-)

prosty przyklad:

    sed
    clc
    lda #$99
    adc #$01
    beq _1

ten program dziala inaczej na 6502C i na 65C816/65C02

epi napisał/a:

"Niepublikowane rozkazy" jako standard? Bzdura.

dostajesz to w standardzie ;-) podobnie jak paczke "bagow" ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

167

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

grzybson napisał/a:

Wydaje mi się, że od jakiegoś czasu na zlotaach pinek ma dwie compo machine - jedna to jego XEGS, a druga - XE ze standardowym procem

Na szczescie Grey powtwierdzil obecnosc atarki z normalnym procem wiec jest szansa, ze bedzie normlanie :)

168

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

xxl napisał/a:

Chyba, ze zgodzisz sie ze 6502C nie jest zgodne z oficjalna dokumentacja 6502C ;-)

To właśnie napisałem: "z którą powinien być zgodny". :)

xxl napisał/a:

dostajesz to w standardzie ;-) podobnie jak paczke "bagow" ;-)

Dlatego traktuję je dokładnie tak samo jak "bagi". Nie polegam na nich, ale jestem skłonny zaakceptować wykorzystanie ich, jeśli efekt jest interesujący i nie da się go osiągnąć w inny sposób, nawet jeśli na części maszyn nie zadziała (choć oczywiście wolałbym, żeby zadziałał na mojej :)).

Ostatnio edytowany przez epi (2012-11-07 18:05:16)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

169

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

xxl napisał/a:
    sed
    clc
    lda #$99
    adc #$01
    beq _1

ten program dziala inaczej na 6502C i na 65C816/65C02

Owszem, a wiesz dlaczego? Podpowiem: NMOS vs CMOS.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

170

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

epi napisał/a:

To właśnie napisałem: "z którą powinien być zgodny".

innymi slowy :-) jesli piszesz program zgodnie z oficjalna dokumentacja na standardowym atari nie masz gwarancji ze bedzie dzialac. to tyle jesli chodzi o wartosc oficalnej dokumentacji ;-)


syscall napisał/a:

Owszem, a wiesz dlaczego? Podpowiem: NMOS vs CMOS.

wiem. wersja CMOS nigdy nie byla instalowana w atari. wiec jesli pisze na standard nie czuje potrzeby utrzymywania zgodnosci z wersja ktora nie byla nigdy instalowana w atari.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

171

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

xxl napisał/a:
epi napisał/a:

To właśnie napisałem: "z którą powinien być zgodny".

innymi slowy :-) jesli piszesz program zgodnie z oficjalna dokumentacja na standardowym atari nie masz gwarancji ze bedzie dzialac. to tyle jesli chodzi o wartosc oficalnej dokumentacji ;-)

Ale chyba mi nie powiesz, że wobec tego będziesz polegać na zachowaniu wynikającym z buga. Bo nie będziesz. Są wyjątki, gdzie wykorzystanie buga lub nieudokumentowanego zachowania daje wymierne korzyści, których nie da się uzyskać inaczej. Ale jeśli jedyną motywacją jest to, że w pewnych warunkach można, to jest to zwyczajna złośliwość (która prędzej czy później obróci się przeciwko tobie).

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

172

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

epi napisał/a:

Ale chyba mi nie powiesz, że wobec tego będziesz polegać na zachowaniu wynikającym z buga.

nie, to by byla glupota. bugi (odchylki od dokumentacji) a nieudokumentowane rozkazy to dwie rozne sprawy.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

173

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

jeśli wykorzystać nielegale do zmian rejestrów kolorów w rastrze, wówczas zastąpienie ich wersją legalną-dłuższą w cyklach CPU zmieni efekt końcowy

wow, zróbmy obrazek który będzie wyświetlany z udziałem nielegali :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

174

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

najlepiej tych niestabilnych, dostaniesz jeszcze dodatkowe kolory za friko

przechodze na tumiwisizm

175

Odp: 6502C niepublikowane rozkazy

tebe napisał/a:

jeśli wykorzystać nielegale do zmian rejestrów kolorów w rastrze, wówczas zastąpienie ich wersją legalną-dłuższą w cyklach CPU zmieni efekt końcowy

wow, zróbmy obrazek który będzie wyświetlany z udziałem nielegali :)

... i rozgrzewajmy dodatkowo GTIA suszarką do włosów. Oczywiście celem wzmocnienia efektów w wyświetlanej grafice ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info