1

Temat: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

Podczas próby uruchamiania gier np. polepos.obj z poziomu SDX wyskakuje błąd konfliktu pamięci. Uruchamianie ich z parametrem X nie zmienia sytuacji - albo się całość wiesza albo wyskakuje nadal błąd. Z tego względu zgodnie z instrukcją do sparty napisałem w ED plik CONFIG.SYS zapisany na dysku D1:
W pliku tym umieściłem:

USE BLANKED
DEVICE SPARTA
DEVICE SIO
DEVICE ATARIDOS
DEVICE RTIME8
DEVICE JIMMY
DEVICE RAMDISK

No i mam wrażenie że po uruchomieniu komputera na nowo mój config.sys jest ignorowany. Co robię źle?

Poza tym w instrukcji polecenia DEVICE są poprzedzone $ natomiast wcześniej napisana jest standardowa zawartość pliku config.sys bez $. Dlaczego?

I na koniec: jak ustawić w config.sys większe okienko ED? Czy fraza:

SET ED=20

a potem

DEVICE ED

jest poprawna?

(Atari 130XE z 1MB RAM)

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

2

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 77#p129477

"wszystko się kiedyś kończy......."

3

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

conrad napisał/a:

USE BLANKED

... lepiej zadziała:

USE BANKED


;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

No tak - ale na atari napisałem poprawnie ;)

Ale z tego co napisał zaxon w zlinkowanym wątku wynika iż stworzenie własnego działającego pliku config.sys na SIDE to nie jest tak prosta sprawa jak mi się wydawało bo wymaga sflashowania SIDE.

Czy gdzieś jest treść config.sys standardowego side?

Ja wiem że do gier najwygodniejszy jest loader. I jak mam oglądać dema to tylko loader. Ale sparta mnie intryguje.

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

5

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

pod Sparta DOS X działa na prawdę bardzo dużo gier, programów, itd. wystarczy zrobić sobie odpowiednie konfiguracje w katalogu SPARTA.DOS na partycji startowej. Zrób konfig minimum, tzn bez: ATARIDOS (po co ci to :) ), RTIME8, JIFFY, RAMDISK - obniżysz tym samym znacznie memlo.

Do czego Ci RAMDISK przy SIDE? ;)-

Sprawdzę jutro PolePosition na dwóch kompach z IDE+, oraz IDE'a (KMK 1.x) i aktualnej wersji Sparta DOS X i dam znać, bo nie jestem do końca pewny, czy w tym przypadku nie trzeba było jednak użyć inita i odpalić gry z FS bez dos'a.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

Conrad:
config.sys do SIDE lezy na CAR: wiec jak chcesz go obejrzec to:
wpisz pod sparta ED, enter
wcisnij CONTROL +L
Wpisz car:config.sys, enter

Co do zmiany config.sys, tak jak pisalem wczesniej.
NO i wazne, w config sys musi byc:
DEVICE ULTIME
DEVICE SIDE

A to caly config.sys z side

USE BANKED
DEVICE SPARTA
DEVICE SIO
DEVICE ATARIDOS
DEVICE ULTIME
DEVICE SIDE

Ostatnio edytowany przez zaxon (2012-04-28 20:48:14)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

7

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

albo zaznajomic sie z poleceniem merge i miec konfig jak normalny czlowiek na dysku, a nie na car:

przykladowy config:
USE BANKED
DEVICE SPARTA
DEVICE SIO
DEVICE SIDE
MERGE SPARTA.DOS

gdzie SPARTA.DOS to katalog z konfiguracjami, wyswietla sie jako menu
(wersja sdx: 4.45a w gore)

przechodze na tumiwisizm

8

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

Jest BANKED czyli podstawowy powód zmiany config.sys zniknął. Ciekawe więc dlaczego gry przegrane z dyskietek *.OBJ nie mieszczą się w pamięci.

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

9

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

a napisz sobie mem, on prawde ci powie

przechodze na tumiwisizm

10

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

nie każdy program / gra - zmieści się w pamięci wraz z dosem. Prawda jest taka, że Sparta DOS X w trybie BANKED zostawia więcej wolnej pamięci niż najmniejszy z najmniejszych dosów mimo, iż jest to najbardziej rozbudowany system. Wszystko przez organizację pamięci i fakt, iż jest to w zasadzie cart dołączający blokami potrzebne rzeczy na "raty" :) Jednak - nie ma opcji, by 100% softu zadziałało od "kopa". Trzeba sobie to podzielić. Osobiście zrobiłem sobie to tak, że podzieliłem soft na ten, co działa pod SDX, oraz na ten - co działa spod INITA, czyli: SDLOAD, MSDOS (np.)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

Odpaliłem COUNTDOW.OBJ, wyrzucił 179 memory conflict.
wpisałem MEM i wyszło:

Main: $12C6, $12C6
EXT: $7645, $7645
Use: BANKED

Co powinno mi to powiedzieć?

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

12

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

... przy konfigu na totalne minimum da się ustalić memlo na poziomie $0exx. Może to coś pomoże. Jak nie, to init. Sprawa numer dwa, to poczytaj sobie o RUNEXT, oraz o X.COM i możliwości uruchamiania z automatycznym czyszczeniem pamięci (bodajże parametr /x) od memlo do memtop. Jest kilka programów, które tylko dzięki temu poprawnie zadziałają pod SDX.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

Parametr /C :)

Btw. Pin: czytasz maile?

Ostatnio edytowany przez epi (2012-04-29 13:48:58)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

14

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

... no - właśnie. "C" ;)-

conrad napisał/a:

Podczas próby uruchamiania gier np. polepos.obj z poziomu SDX wyskakuje błąd konfliktu pamięci.

Moja wersja POLEPOSITION działa.

Plik ma 16641 bajtów, konfiguracja Sparta DOS:

USE BANKED $6F
DEVICE SPARTA
DEVICE SIO
SET PATH=.............................(ITD.)
SET PROMPT=$L$P>
SET COMSPEC=B:\PROGRAMS\SC\SCMAIN.OVL
SET SC=B:\PROGRAMS\SC\SCMAIN.OVL
DEVICE QUICKED /N
DEVICE B:\SYS\RC_GR8
DEVICE B:\SYS\IDEPTIME
DEVICE COMEXE
DEVICE RUNEXT B:\SYS\RUNEXT.CFG


... przy takim konfigu wartość memlo wynosi:

$10f1 :) -

po dopisaniu ATARIDOS.SYS:

$110C

Po kiego grzyba używając Sparty domyślnie ładować AtariDos, jeśli można głównie korzystać ze sparcianego fs?

Ostatnio edytowany przez Pin (2012-05-01 16:04:57)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

Jesteś pewien, że te 27 bajtów robi ci aż taką różnicę?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

16

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

zawsze to mniej ;)- ... a zamiast zbędnej rzeczy można w pamięci trzymać coś bardziej pożytecznego.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

Czy jeśli nie ruszając pliku CONFIG.SYS na CAR utworzyłbym na A: alternatywny CONFIG.SYS uzupełniony o dodatkowe przypisania (i przez co zajmujący nieco więcej pamięci) uruchamiany przeze mnie w razie potrzeby z linii poleceń to takie coś zadziała?

np taki:

USE BANKED
DEVICE SPARTA
DEVICE SIO
DEVICE ATARIDOS
DEVICE RUNEXT
DEVICE ULTIME
DEVICE SIDE
SET PATH=CAR:;A:>BIN  - (te polecenie na SIDE zadziała? W zamyśle odpalenie d4:modcmc utworu history.cmc ma odpalić znajdującego się na A:w bin cmcplayera )

Gdzie RUNEXT.SYS i RUNEXT.CFG będą znajdować się na A

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

18

Odp: SpartaDOS - plik config.sys - SIDE

1. Chciałem dołożyć w config.sys na SIDE polecenie merge, ale... nie mogę wyedytować pliku rom sparty? Ściągnąłem najnowszą wersję SDX z http://sdx.atari8.info/index.php?show=en_download, SDX Imager http://sdx.atari8.info/index.php?show=en_addons i wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że nie mogę otworzyć pliku atr ze spartą (wersja dla SIDE jest tylko w pliku atr) - używam MakeATR. Pod Atari wszystko widać, ale nie mogę wydobyć z atr-a pliku rom pod windą - bo SDXI działa pod nią.
edit: ok. zadziałało z pluginem do TC

2. Jeżeli wpiszę na końcu config.sys na CAR: "MERGE SPARTA.DOS", to odczyta mi pliki *.cfg umieszczone w katalogu SPARTA.DOS na partycji startowej (w moim przypadku D3:)?

3. Da się w jakiś sposób skopiować pliki z CAR:, lub wyciągnąć z pliku *.rom?

Ostatnio edytowany przez ricziricz (2012-12-20 01:05:53)