1

Temat: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Oto schemat modyfikacji komputera z wadliwym układem GTIA na pokładzie. Sprawa dotyczy typowej usterki, występującej w układach produkowanych od 38 tygodnia 1990 roku, powodujących złą pracę w tzw. trybach GTIA. Wszyscy chyba wiedzą, o co chodzi. Modyfikację testowałem z pozytywnym rezultatem na kilku będących w moim posiadaniu wadliwych GTIA, ale tylko na paru gierkach i prostych BASIC-owych programach generujących pasy w grafice 9,10 i 11. Ponieważ jednak usterka występuje w różnych formach i różnym natężeniu w zależności od egzemplarza, prosiłbym o sprawdzenie na czym kto ma i podzielenie się rezultatami.
http://img59.imageshack.us/img59/7894/fixgtia.jpg

A może już wcześniej ktoś wpadł na to nieprawdopodobnie proste rozwiązanie?

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-10 16:27:42)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

2

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

To by było niezłe. Ale sprawdź jeszcze, czy działa dobrze przy przełączeniu trybu w środku linii z gr.8 na gr.9 (demo Unity, SysInfo albo coś takiego).

KMK
? HEX$(6670358)

3

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Chwilowo nie mam sprzęgu z pecetem, więc nie dam rady ściągnąć żadnych testów.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

4

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Przypomniałem sobie, że mam gdzieś SysInfo 2.20. Odnalazłem i zapuściłem. Okazuje się, że przy zmianie trybu w środku linii poprawa jest, ale, niestety, nie do końca. Zamiast kompletnej sieczki i latających pikseli są stabilne pasy, ale nie 16 od czerni do bieli, jak Pan Bóg przykazał, a 4 razy po 4. Tak poziomo, jak i pionowo. Rzecz wymaga więc jeszcze trochę dopracowania.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

5

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Jacku, szacunek -  tyle uszkodzonych GTIA przewinęło się, a okazuje się, że wystarczyło tylko dodanie invertera. Przełączanie trybu w linii to już inna bajka, GTIA, które poprawnie generowały gr.9-11 też miały z tym problem, kiedyś z Chrisem i Mayonezem nawet wysnuliśmy taką tezę, że przyczyną jest nagrzewanie się. Testowaliśmy poprawność tego "myku" na demku Sweet Illusions i dostrzegliśmy taką zależność, że chwile po starcie komputera GTIA poprawnie reagowało na ten trick, natomiast, gdy atarka "trochę już popracowała", pojawiała się "sieczka". Oczywiście zostało to przetestowane na kilku GTIA.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2010-04-11 07:06:28)

6

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Spróbujcie ograniczyć natężenie prądu 5V na całej magistrali.
Zauważyłem, że GTIA dużo stabilniej pracuje z zasilaczami słabszymi niż 1A

Takich dwóch jak nas trzech to niema ani jednego.

7

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Kiedyś myślałem nad kombinowaniem przy zagarach GTIA, ale jak to często u mnie bywa - do lutownicy było za daleko :)

pomidor

8

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Znalazłem sposób, który załatwia oba problemy za jednym zamachem, niestety, jest nieco bardziej skomplikowany, ale bez przesady. Oczywiście, także wymaga odpowiedniego przetestowania, zwłaszcza, że bazuje nie na sygnale FO0, tylko OSC, którego przesunięcie względem FO0 może zależeć od egzemplarza.
Układ jest taki:

http://img718.imageshack.us/img718/8975/fixgtia1.jpg

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-11 12:03:32)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

9

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Zbyt pięknie by było :(

Acz postęp jest!!!

Do góry przed modyfikacją, niżej po dodaniu bramki 74ls04.

UPDATE: Zaraz zrobię to coś co pokazuje Simius obecnie (czyli post wyżej).

http://www.fotoszok.pl/upload/1d7c3bb0.jpg

UPDATE2: Właśnie testuje 74ls74 na Numenie, potem Ilusia.... :)

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-04-11 11:51:30)

10

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

macgyver napisał/a:

GTIA, które poprawnie generowały gr.9-11 też miały z tym problem

Czyli były to GTIA "z wadą typu drugiego", bo dobre GTIA to znosi. Ciekawie byłoby przyjrzeć się datom produkcji tych scalaków, czy to jest ten sam zakres, co w przypadku wady "typu pierwszego", czy też nie.

@teddyboar: wierszyk ci się w sygnaturce popsuł.

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Zarówno temperatura, jak i wielkość napięcia zasilającego mają istotny wpływ na propagację sygnałów, nic więc dziwnego, że wadliwe układy, pracujące na granicy tolerancji, mają z tym problem.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

12

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Moje GTIA mają daty: 9038, 9038, 9118, 9119.  Dwa pierwsze sprawdzone w drugim układzie, trzeci przy próbach (poszedł był na pierwszy ogień) udało mi się uwalić. Czwarty, niestety, nie łapie dla odmiany grafiki hires. Trzeba jeszcze coś poprawić.

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-11 10:17:11)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

13

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

UWAGA - schemat ma błąd - CLR2 jest na 13 pinie, a na nie na 7 (bo to masa), oraz PR2 jest na 10 (bo 14 to +5V które zresztą łączymy z PR2 i CLR2) :lol:

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-04-11 10:22:43)

14

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Fakt. Błąd w bibliotece elementów. Już poprawiłem.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

15

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Zamiast HC74 dałbym raczej HCT74 ....

pomidor

16

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

kiedyś IK+ podejmował podobne próby, doszedł w końcu do wniosku że bez ingerencji we wnętrze GTIA naprawa się nie uda

nie lepiej zebrać te wszystkie informacje dotyczące GTIA w jedno miejsce, aby nie trzeba było odkrywać tego co inni juz odkryli

P.S.
za n-tą liczbę lat będą rozgryzać znaczenie mnemonika LDA

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

17

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Może lepiej nie, bo jak ktoś się dowie, że się nie da, to nie zrobi, a jak się nie dowie, to kto wie...? :)
Ja na razie kończę, bo właśnie przy podłączaniu odczepionej końcówki analizatora przeskoczyła iskierka i drugi układ z 91r. poszedł się kochać, więc już nie mam na czym ćwiczyć. Zasilacze, !@#$%, impulsowe.

Electron: w zasadzie masz rację, choć tak do końca nie wiadomo, jak byłoby lepiej. Zmieniłem oznaczenie na rysunku, bo tak naprawdę użyłem HCT574.  74 akurat nie miałem pod ręką.

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-11 12:19:38)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

18

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Zamontowałem 74ls74.

1. SYSINFO - przechodzi OK !!!
2. NUMEN - super, idzie dobrze !!!
3. ILUSIA - wysypuje się na 2 efektach :(

Foto:
1. Przed dodaniem scalaka
2. Po dodaniu 74ls74
3. Fix w Atarku
4. Ilusia - ostatni efekt z magikiem
5. Ilusia - pierwszy efekt z kobitą.

http://www.fotoszok.pl/upload/56f5dafe.jpg

19

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Całkiem nieźle. Mam wrażenie, że jakby jeszcze zrobić parę prób typu: opóźnić o 10ns OSC, albo na odwrót - FO0, byłoby całkiem dobrze.
Mam jeszcze dużo dobrych pomysłów, tylko kury się skończyły. ;)

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-11 13:25:41)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

20

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

pajero napisał/a:

3. ILUSIA - wysypuje się na 2 efektach :(

Tia, pewnie dlatego, że to demo przełącza potem tryb na 15. Skutek jest, jak dla mnie, dziwny, bo tak jakby rozjeżdżała się synchronizacja pozioma. Sprawdzałeś może, czy na Unity jest tak samo?

PS. Ale hires w tym komputerze nadal paskudnie wygląda, mam wrażenie, że "dobre" GTIA generuje lepszy, tzn. piksele powinny być w miarę równej wielkości, a tu linie pionowe są raz grubsze, a raz cieńsze.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-04-11 15:18:54)

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Unity by Mozart/WSL & Peter/CBS ???
Tu nic "złego" nie było....

Co do HiRes - weź poprawkę na zajechany kineskop w 1084s. Lotharek widząc to w realu się przeżegnał :)
Zrobiłem foto na TV Panasonic a.d.2006:

http://www.fotoszok.pl/upload/97612bd4.jpg


Dopiszę, że na tym TV z filtrem grzebieniowym nie rwało synchronizacji poziomej.
Leciały kolory itp.
Ale efekty były i tak do d.

===============================

Jeśli macie pochowane WADLIWE GTIA w pudełkach, to może dla dobra medycyny oddajcie je do przeszczepu !
Tzn, podarujcie SIMIUSiowi

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-04-11 17:38:29)

22

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

@Pajero: Tamto było Unite!, tu chodzi o tę produkcję.

I Ty zostaniesz big endianem...

23

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Unity by Our5oft, o ile dobrze kojarzę. Tam jest efekt z trzema trybami graficznymi w poziomie (kolejno: 8, 9 i 15).

Co do hiresu, to może oczekuję cudów :) Wydaje mi się jednak, że to nie tylko monitora wina. No, ale może mi się wydaje...

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-04-11 17:40:49)

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Jest na 4+ :)

Góra - zrzut ze strony Fandala
Dół - foto mojego kompa.

http://www.fotoszok.pl/upload/19fced00.jpg

Trafił mi się napis na scrollu :lol:

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-04-11 17:51:52)

25

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Od hires nie ma co wymagać równych linii pionowych. Wynika to z samej natury GTIA. Szerokość piksela wynosi pół cyklu koloru, co oznacza, że kolejne piksele są wystawiane na przemian - narastającym i opadającym zboczem sygnału zegarowego. Z tego powodu obraz jest wrażliwy na współczynnik wypełnienia tego sygnału, czyli stosunek czasu trwania fazy wysokiej do długości całego cyklu. Niestety, nie jest on równy 0.5 i dlatego piksele parzyste mają inną szerokość niż nieparzyste.
Z tego powodu musiałem zrobić nawet poprawkę w scandoublerze, bo odtworzony, precyzyjny sygnał zegarowy z PLL spóźniał się na piksel i gubił go.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.