51

Odp: Stacja dwustronna

no nie wiem, zamiast podesłać mi ten mały pliczek, robicie Panowie jakieś kosmiczne problemy - piszę, że nie ma, bo nie ma... jak nie chcecie mi podesłać to EOT.

przepraszam, jednak jest nazywa się TMD.LHZ... jakby Kogoś interesowało.

a jeszcze pytanko - istnieje jakiś konwerter (na PC) umożliwiający przekonwertowanie atarowskiego pliku tekstowego (z załącznika) na jakiś pecetowy txt, wri czy doc?

nie w kij dmuchał ta przeróbka, myślałem, że to wymiana epromu, a tu sporo modyfikacji ;) nie wiem czy ja tą stację później złożę jak rozmontuję - chyba porobię trochę zdjęć ;)

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2011-01-21 20:30:02)

Post's attachments

TMDMAKE.DOC 1.17 kb, liczba pobrań: 13 (od 2011-01-21) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

52

Odp: Stacja dwustronna

$ tr "\233" "\012" < TMDMAKE.DOC >TMDMAKE.TXT
hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

53

Odp: Stacja dwustronna

bezrobotny napisał...
jednak jest nazywa się TMD.LHZ... jakby Kogoś interesowało.

Nie rozumiem w czym rzecz. Od 10 lat na dysku z magazynem jest wszystko co trzeba, kogo interesowało dawno znalazł i zbudował. Co za tajemnicę odkryłeś? Pliku do EPROM nie potrzeba wysyłać bo każdy może go sobie zrobić sam. Nie po to rozszyfrowywałem EPROM, nie po to Jager pisał procedurę  i elegancki program by teraz w "śmietniku" szukać pliku z danymi do EPROM. Popatrz do magazynów i poczytaj WSZYSTKO - W S Z Y S T K O - tam jest, nikt niczego nie musi Ci posyłać. Schemat do TOMS MULTI DRIVE jest co prawda poglądowy (co w opisie zaznaczono po co i dlaczego) za to opis wykonania wyczerpujący, dokładny i łopatologiczny. Prościej nie można, chyba że po chińsku.

Poczytaj raz jeszcze opis wykonania. Modyfikacja to pikuś gdy zrobisz WEDŁUG OPISU a nie według swojej wyobraźni i z pamięci.

54

Odp: Stacja dwustronna

Zenon!
Spokojnie!!!

"Nasz" beezrobotny(aka antybrygaW) ...

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-01-23 12:42:13)

55

Odp: Stacja dwustronna

LHZ - to jakiś chyba nowy format nam się zrobił :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

56

Odp: Stacja dwustronna

AS: warning, przeginasz...

ale dlaczego wszystko muszę robić na atari, ja chcę dostać plik, żeby zaprogramować na pecetowym programatorze, a nie bawić się z kopiowaniem jakichś cudów na atari...

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2011-01-23 12:13:25)

57

Odp: Stacja dwustronna

"Chcę dostać" .... oooo no to teraz Jaśnie Panu może ktoś wyciągnie z ATRa i rozpakuje, a potem jeszcze Eproma zaprogramuje i wyśle... Czynności te (poza wysłaniem) zajmują średnio inteligentnemu pawianowi jakieś 15 minut. Atarowiec zrobi to w minutę.
Masz kuna, bo oryginalny ROM Multi naszpikowany jest błędami: http://pecus.pigwa.net/pliki/Atari/MULTI4O.256.

Dla ścisłości to jest plik z niepozamienianymi bitami szyn danych i adresowej, czyli do oryginalnej płytki Multi pasował nie będzie, ale czytałeś zapewne i wiesz.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2011-01-23 14:03:37)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

58

Odp: Stacja dwustronna

czytałem, nie znalazłem, nie wiem...
ale nauczony doświadczeniem przeczytam jeszcze raz...

DZIĘKOWAĆ!

P.S.
ale kosmos ta modyfikacja, dobrze, że chociaż procków nie trzeba wylutowywać.

59

Odp: Stacja dwustronna

może powinienem założyć nowy wątek? bo tu trochę zmieniłem temat autorowi...

no właśnie, też słyszałem, że TOMS Multi to była płytka dołączana do elektroniki stacji poprzez jakieś tam złącze rozszerzeń... a ten opis z seriousa to dolutowywanie jakichś scalaków, łączenie na pająka... wolałbym sobie zrobić taką płytkę niż robić pająka... może mnie Ktoś wtajemniczyć?

60

Odp: Stacja dwustronna

Nie spotkałem się z opisem owej płytki, czy schematem. Optymalnie by było dorwać tak dopaloną stację i zrobić z tego klona.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

61

Odp: Stacja dwustronna

Nowy rom do stacji blokuje dostęp do CP/M?

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

62

Odp: Stacja dwustronna

Draco 030,
ma toms-a multi ca2001 i jak dobrze pamiętam miał go wywalić i wstawić cp/m .....

63

Odp: Stacja dwustronna

Już to zrobił

leniuk napisał/a:

Nowy rom do stacji blokuje dostęp do CP/M?

Tak

64

Odp: Stacja dwustronna

bezrobotny napisał:
też słyszałem, że TOMS Multi to była płytka dołączana do elektroniki stacji poprzez jakieś tam złącze rozszerzeń

Panie Boże... dlaczego nie grzmisz!
Posłuchaj, tez słyszałem o płytce i ją mam i wiem jak zrobić i podłączyć
Pytanie... tylko po co.
W SERIOUSIE masz opis metody NAJPROSTSZEJ i najmniej pracochłonnej, nie wymagającej zbyt wielkiej pracy mózgu.
Wykonaj krok po kroku w/g opisu (nie pomyl się) na pewno będzie OK
Nie są to jakieś tam scalaki a DOKŁADNIE opisane jakie. Dekoder, dwie bramki, pamięć RAM i EPROM. Prościej opisać nie można. Nie chodzi też o jakieś tam złącze ale o złącze systemowe które jest na płycie.
W Twoim wypadku dochodzi jeszcze jedna trudność. Niektóre płyty mają to złącze nieco inaczej "okablowane" więc nie zabieraj się za to, bo jak nie potrafisz zlutować kilku przewodów na pająka, mur beton, nie rozpoznasz sygnałów na jakimś tam złączu.
Chcesz mieć MTD to wykonaj w/g opisu z SERIOUSA, albo poproś kogoś kto ci to wlutuje.
Metoda na pająka ma SAME zalety bo..... masz dokładny opis + schemat, wykonujesz o wiele mniej połączeń niż poprzez to jakieś tam złącze, nie ma problemu z pomieszczeniem jakichś tam scalaków na płycie i pod napędem i w końcu jak starannie wykonasz, każdy kto popatrzy powie że robił fachowiec.
Sądzisz że wykonanie tego jako modułu ułatwi Ci pracę? Spróbuj.... najpierw znajdź kogoś kto wykona profesjonalną płytkę, niczego to jednak nie zmieni bo i tak jakieś tam scalaki MUSISZ założyć i wtranżolić się w jakieś tam miejsca na płycie przy okazji dokonując cięć ścieżek.
Chłopie..... dlaczego nie słuchasz ludzików którzy tu dobrze Ci radzą i podpowiadają tylko szukasz drogi przez Mikołów, a wnioskuje że nawet nie wiesz gdzie leży.
Sądziłeś że TMD to wkręcenie jednej śrubki i będzie działać? Opracuj metodę, sam chętnie wykonam by pozbyć się mojego pająka a płytkę z TMD oddam ci gratis
Jeszcze nie zerknąłeś na płytę co na niej masz a już szukasz wsadu do EPROM? Po co.... zacznij od lokalizacji sterownika WD.... potem zajmij się resztą bo nie daj Boże zamiana "krótkiego" sterownika na "długi" wybije Cię całkowicie z rytmu.

65

Odp: Stacja dwustronna

Program zwarty w eprom stacji nie korzysta ze sprzętowych rejestrów WD  do sterowania sygnałem step?

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

66

Odp: Stacja dwustronna

A niby jak, skoro silnik krokowy głowicy jest sterowany bezpośrednio z z procka (jakieś PIA tam jest z tego co pamiętam)??
Można sobie stepować, tyle że i tak głowica nie pojedzie ;P
Ale ma to inne implikacje - jeśli dobrze pamiętam nagłówki sektorów są na dyskietce odnajdywane czysto programowo - czytanie wszystkiego co pod głowicę podleci i sprawdzanie programem na Z80 czy przypadkiem nie zaczyna się sektor.

Zenon/Dial napisał/a:

Metoda na pająka ma SAME zalety...

No ... polaryzowałbym :)

Miałem oryginalne TMD i po wlutowaniu podstawki pod Eproma dużo łatwiej się pisało i testowało firmware, bo nie trzeba było rozgrzebywać stacji za każdym razem.

A teraz bezrobotny czytaj:
A do dyspozycji miałem wtedy, Atari 130XE z napisanym osobiście w TBA dissasemblerem Z80, drukarkę igłową (bo najlepiej czyta się drukowane), wydziergany schemat LDW, tabelę kodów assemblera Z80 z jakiegoś porwanego IKSa, długopis, programator Epromów na Carcie do Atari i kwarcówkę siostry.... i dawało się zrozumieć, poprawić napisać itp.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2011-01-24 15:46:54)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

67

Odp: Stacja dwustronna

będę jednak próbował zamontować multi do stacji, zrobię sporo fotosów i umieszczę na stronie, więc jakby Wam się chciało ocenić prace to byłoby fanie, coby to ruszyło po zamontowaniu - dam znać...

dziś mam fatalny dzień, po nie wiem może 15 latach otworzyłem szafkę z moimi skarbami w celu odkurzenia... i co? ktoś mi zajeb.... kolekcję Tajemnic Atari... a miałem wszystkie numery... co za chamstwo, ciekawe kto mi podebrał?

powiedz mi Pecuś jak rozczajany jest format dyskieteki ;)?

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2011-01-24 18:33:09)

68

Odp: Stacja dwustronna

Stacja jest jednostronna i 40scieżkowa nic nie trzeba rozczajać wszystko jest jak na dłoni.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

69

Odp: Stacja dwustronna

Pecuś napisał - No ... polaryzowałbym

Pisałem trochę z przekorą i tylko pod jeden adres, co wynika z całości mojej "pracy"
Jestem za płytką, ale z braku laku.....

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2011-01-24 21:06:46)

70

Odp: Stacja dwustronna

Powiedzcie mi czemu  dodatkowego ramu nie montują ludzie bezpośrednio w podstawkę Z80?

Ostatnio edytowany przez leniuk (2011-01-24 21:34:13)

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

71

Odp: Stacja dwustronna

Bo w podstawce Z80 musi być Z80
Gdybyś próbował nalutować RAM na Z80 to końcówki nie pasują
Dlatego wyjmujesz istniejącą EPROM, wkładasz w to miejsce nową EPROM i na nią nalutowujesz RAM (mniej drucików w metodzie na pająka)
Wszystko pasuje, poza tym nie możesz zrobić zbyt wysokiej "kanapki" bo napędu nie włożysz

72

Odp: Stacja dwustronna

Ja pytam o to maksymalne rozszerzenie o 64kb. I chodziło mi o przelatana podstawkę tak jak jest w  AT-SPEED.Wysokość niema znaczenia- nie będzie tam oryginalnego napędu. Przyznam że nie czytałem jeszcze opisu do tomos multi bo jest w ATR, więc zapytam- o ile tam się rozszerza ram i na co to idzie?

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

73

Odp: Stacja dwustronna

RAM to 8kB i jest to bufor
Natomiast EPROM możesz mieć dowolnie dużą.
Podstawowa jednostka to 32kB, część zajmuje procedura TOMS (w skrócie) reszta na programy jakie chcesz.
Dasz pamięć 64kB to przełącznikiem wybierasz sobie to lub to, a dasz jeszcze większą to kolejne dwa przełączniki i masz więcej programów narzędziowych