1

Temat: MiNT - instalacja

Szlak, w ciągu tygodnia 4 razy postawiłem EasyMiNTa, po czym robiłem upgrade do 1.17.0 i zawsze mam tak że po 2 dniach używania ( nigdy nie zamyka się prawidłowo ) jego filesystem tak się rozpierdziela, że żadne e2fsck nie pomagają i nie da się już pracować na nim. Dzisiaj będę stawiał to cholerstwo :) po raz kolejny, stąd podaję jak to robię, bo może to nie tak :) więc poproszę o poprawienie mojego procesu.
- instaluję EasyMiNT z wersji 1.72 ze wszystkimi pakietami poza X11.
- montuję zmodyfikowany dla CT2 sterownik do kart opartych na NE2000 ze strony Assemsoft'u
- stawiam sieć. Konfiguracja plików w /ect/sysconfig/ Sieć działa prawidłowo i zasuwa miedzy 300 a 370 KB/s i jest fajnie :)
- montuję Centscreen ze strony DHSów coby mieć jakąś sensowną rozdzielczość
Teraz upgrade do 1.17.0
- do katalogu auto leci MINT060 a poprzedni oczywiście "wyremowany"
- do C:\MINT wrzucam katalog 1-17-0 z paczki z nowym MiNTem
- pliki konfiguracyjne z 1-16-3 ( niedotykane od czasu zainstalowania EasyMiNTa ) mint.cnf i xaaes.cnf lądują w odpowiednich katalogach 1-17-0. Jeśli dobrze pamiętam to tylko jeden parametr z tych dwóch plików odwołuje się bezpośrednio gdzieś do 1-16-3, więc zmieniam go tak aby odwoływał się do katalogu 1-17-0
- z katalogu drivers z paczki instalacyjnej 1-17-0 przekopiowuję wszystkie xif, xdd, xfx które mam w 1-16-3, czyli jak w 1-16-3 mam inet4.xdd to do 1-17-0 też biorę inet4.xdd z instalki 1-17-0. Na koniec do 1-17-0 dorzucam sterownik NE2000
- w /ect/ttytab zmieniam parametr console aby wskazywał na xaloader.prg z katalogu 1-17-0
- w ../1.17-0/xaaes zmieniam xaaes060 na xaaes.km
Restart. Wszystko jakby się zachowywało prawidłowo, mam sieć. Highwire lata jak odrzutowiec, quake'i duke'i i openTTD też. Ale za każdym razem jak zamykam MiNTa to kończy się to komunikatami w stylu:

pid xxx (jinnee): ufree: invalid address ( 0x0 ) for pid xxx
FATAL ERROR You must reboot the system

Od kilku dni nie korzystam z jinnee tylko Teradesk, to zamiast wywalania się na jinnee wywala się na shell.
w /var/log/messages chyba nic sensownego nie znalazłem.
Ratunku, pomocy, bom zgrzeszył gdzieś i nie wiem gdzie :)

A, w katalogu Auto mam tylko NVDI, Wdialog, Censtcreen, MiNT

Ostatnio edytowany przez jury (2011-07-21 11:40:09)

2

Odp: MiNT - instalacja

Właśnie!
-po zainstalowaniu Jiineee mam tak samo jak Ty problem z zamykaniem mint-a.
Oczywiście po paru restartakch i skanowaniu partycji(mam 3partycje mintowe 3x1gb to wszystkie się skanują) mint potrafi się  później zawiesić przy uruchomianiu (pomiajam fakt że przestawił się na jezyk niemiecki i tryb mono)... I ogólnie szlag go trafia..

Coś czuję że na Głucołazach zlot zaczniemy tradycyjnie jak na Grzybsoniadzie od postawienia mint-a :)
Ciekawy jestem czy ktoś zna rozwiązanie.

p.s.
na stronie Mikro znalazłem już jakiś czas temu gotowego mint-a pod 060 z sięcią itd. itp.
http://mikro.naprvyraz.sk/files/uMiNT.zip ...

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-07-21 11:43:39)

3

Odp: MiNT - instalacja

Ale Ty masz pewnie 1.16.3. A moja pierwsza ( no, może nie pierwsza :P ) instalacja 1.16.3 razem z Jinnee'em pracowała bezproblemowo coś koło 3 lat. Więc podejrzewam że gdzieś walę babola i po mechanicznej instalacji wszystkiego od nowa co 2 dni ten babol mi wszedł "w krew" tak że zawsze go robię. Dlatego może ktoś po przeczytaniu mojego procesu instalacji i upgrade'u napisze: "ale w punkcie x zamiast dawać przecinek daj kropkę" i będzie git :)

A ten MiNT MiKRO'a jest ... a tam ;)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-07-21 12:27:36)

4

Odp: MiNT - instalacja

Napisz co z nim???
Mikro piszę że gotowy ze skonfigurowaną siecią, widziałem w środku Zdesktopy i inne takie tam :P

5

Odp: MiNT - instalacja

Hmm, musze w takim razie do tego zerknąć jeszcze raz. Ostatnio ( tak ze 2 lata temu :P ) to była kompilacja 1.17.0 jakieś developerskiej wersji a sieć to miało "redy to go" tylko dla EtherNATu. Ja wolałem używać "stabilnego" :) 1.16.3. Ale może to MiKRO mocno zupgrade'ował, w takim razie zerknę w to wieczorem.

6

Odp: MiNT - instalacja

Możesz sobie zgrać mój dysk na głuchołazach. nic mi się nie sypie. tylko, że ja nie używam jinee..

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

7

Odp: MiNT - instalacja

Ja tam uparcie nie potrzebuję jinneego :) ostatnio już nawet zacząłem używać tylko Teradesku.To w takim razie jakoś będę musiał zgrać tą Twoją konfigurację. A na razie postawię sobie Easy'ego z siecią tak aby być gotowym na turnament quake'a :)

8

Odp: MiNT - instalacja

Właśnie stawiam na nowo mint-a :P
Uwalić go bardziej nie mogę bo i tak nie działa :)

I tak szczerze to mint bardziej się wiesza od windows millenium :(
Zawsze zastanawiałem się dlaczego jego instalacja jest tak porąbana :(

I uwielbiam napis na świerzym mincie:
beta test relaset :)

i za chwilę "kill em all" jak bym słuchał metallici :P

I znowu mint mi się powiesił, nawet podczas instalacji...
Ech

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-07-21 17:17:10)

9

Odp: MiNT - instalacja

Jaki pan taki kram :P

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

10

Odp: MiNT - instalacja

Dobra dobra, zobaczysz na głuchołazach jak idzie mi instalowanie mint-a :P

11

Odp: MiNT - instalacja

jury napisał/a:

Hmm, musze w takim razie do tego zerknąć jeszcze raz. Ostatnio ( tak ze 2 lata temu :P ) to była kompilacja 1.17.0 jakieś developerskiej wersji a sieć to miało "redy to go" tylko dla EtherNATu. Ja wolałem używać "stabilnego" :) 1.16.3. Ale może to MiKRO mocno zupgrade'ował, w takim razie zerknę w to wieczorem.

OK, sprawdziłem tego uMiNT'a i on się od ostatniego razu nie zmienił. Ostatni update to pierwsza wersja, czyli z kwietnia 2009, czyli tak jak pisałem. 1.17.0 to jakaś eksperymantalna wersja developerska :P sprzed ponad 2 lat. Obsługa sieci przygotowana tylko dla EtherNATa. A o:

AS... napisał/a:

Napisz co z nim???
Mikro piszę że gotowy ze skonfigurowaną siecią, widziałem w środku Zdesktopy i inne takie tam :P

zDesktop'ie to zapomnij. Tam jest tylko zWeather i zView, może z tym pomyliłeś :P

Czyli dalej podtrzymuję zdanie, że uMiNT to ... :P

Choć fakt że kopiuję sobie z tamtąd katalog z tool'sami, bo tam jest QED itp ;)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-07-21 17:37:35)

12

Odp: MiNT - instalacja

Znudziło mi się walczenie z mintem :P
Na zlocie powalczę z nim i jestem ciekawy czy ktoś mi powie co robię nie tak :)

Odp: MiNT - instalacja

AS: jak ci się język przestawia to nie pij tyle ;) A poważnie mówiąc to może być objaw padającej baterii NVRAMu.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

14

Odp: MiNT - instalacja

Też tak sądzę ale wczoraj jak jechałem z Piterem do Jer-a to oczywiśćie zapomniałem zabrać nowego "seta" nvram+podstawka...  x2

*dzięki Cieplik!

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-07-22 07:38:58)

15

Odp: MiNT - instalacja

U mnie bateria NVram przestala dzialac jak podlaczylem ct63 tak mi kiedys AdamK pisales ze to normalne zachowanie i dlatego nvram byl kopiowany do RAM (bateria nie trzyma ustawiem)
Ale na swoim falconie nigdy nie mialem klopotow z postawieniem MiNTa a robilem to juz wiele razy
Oczywicie instalowalem 1.16.3 z  wszystkimi pakietami nawet z xwindowsami

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: MiNT - instalacja

Kroll: to jest ustawienie w CT63/CT60 które może (ale nie musi) zastępować NV-RAM.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

17

Odp: MiNT - instalacja

AS... napisał/a:

Też tak sądzę ale wczoraj jak jechałem z Piterem do Jer-a to oczywiśćie zapomniałem zabrać nowego "seta" nvram+podstawka...  x2

A jaki masz i gdzie kupiłeś?
Ja próbowałem zakupić DS12887+ z TME ale mnie ogólnie obsr...

18

Odp: MiNT - instalacja

ma dokładnie DS12887+ i kupiony właściwie z TME, tylko że zamawiałem w sklepie z częściami który robi z tamtąd większe zamówienia. Można też zamówić z Farnella, ale dla jednej sztuki to się mocno nie opłaca.

19

Odp: MiNT - instalacja

ja kupuje na ebayu od chińczyka.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

20

Odp: MiNT - instalacja

cieplik napisał/a:

Można też zamówić z Farnella, ale dla jednej sztuki to się mocno nie opłaca.

O, dzięki. Na ich jakoś nie natrafiłem, a cena mnie nie przeraża. Mam jeszcze prośbę :] jaka ma być pod to podstawka? bo nawet nie bardzo wiem jak to szukać.

21

Odp: MiNT - instalacja

ja użyłem normalnej podstawki precyzyjnej DIP24, to akurat powinno być dostępne w każdym sklepie z elektroniką, ewentualnie można wziąć większą i dociąć na 24 nóżki lub po prostu wlutować chipa bez podstawki, ona tylko ułatwia następne wymiany

22

Odp: MiNT - instalacja

cieplik napisał/a:

lub po prostu wlutować chipa bez podstawki, ona tylko ułatwia następne wymiany

Wcale nie tylko ;)
10 lat minie jak burza i trzeba będzie znów wymieniać :P Dzięki za info.

23

Odp: MiNT - instalacja

cieplik napisał/a:

ma dokładnie DS12887+ [...]

Czy w zastosowaniu do Falcona ma znaczenie czy to:

a) DS12887+
b) DS12887A
c) DS12887

?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

24

Odp: MiNT - instalacja

jury napisał/a:

Restart. Wszystko jakby się zachowywało prawidłowo, mam sieć. Highwire lata jak odrzutowiec, quake'i duke'i i openTTD też. Ale za każdym razem jak zamykam MiNTa to kończy się to komunikatami w stylu:

pid xxx (jinnee): ufree: invalid address ( 0x0 ) for pid xxx
FATAL ERROR You must reboot the system

jury napisał/a:
AS... napisał/a:

Kroll ,
zrób może tutorial jak zrobić update do mint-a 1.17 tak aby działał dłużej niż dwa dni :)
Jest parę osób którym by się to przydało..

Jeśli pijesz do mnie :P to wydaje mi się że wczoraj znalazłem w czym jest problem że moje 1.17 wytrzymuje 2 dni. W weekend muszę przysiąść i zbadać czy to to.

To był chyba weekend sukcesów MiNTa :) Kroll'u wygrał z polskimi znakami a mi się wydaje że opanowałem 1.17.0
Problemem raczej nie był sam upgrade do 1.17.0 tylko na 99% była to jakaś zepsuta wersja openTTD którą otrzymałem od gościa z niemiec o ksywie Macfalcon. Przyuważyłem że przy zamykaniu tej gry MiNT się zawieszał i od tej chwili zaczynały się problemy z prawidłowym zamykaniem systemu operacyjnego kończące się właśnie powyższymi komunikatami. Po około 2 dniach rozwalało partycję MiNTa tak że nawet e2fsck nie był w stanie jej pozbierać. Postawiłem sobie innego openTTD i na chwilę obecną 1.17.0 nie wywalił się jeszcze ani razu, oby to było to, bo dalej już mi się nie chce walczyć z tym systemem ;)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-09-05 07:03:35)

25

Odp: MiNT - instalacja

Jury, to super ze wkoncu doszedles co bylo przyczyna niestabilnosci mint-a. Ja tez niespodziewalem sie ze tak falnie chodzi zmiana kodowania polskich znakow. Przydaloby sie zeby jeszce ujarzmic USB, no i u siebie w koncu musze odpalic siec, ale to za jakies 1 tyd. musze najpierw kupic router.

Narazie jak opisuje w innym watku to usb nie dziala i nie za bardzo nawet w tej chwili mam pomysl, sprobuje jeszcze raz napisac na mintlist, moze w koncu ktos cos ruszy w tym temacie


Pozdro
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE