Temat: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

Może ktoś będzie mógł mi pomóc...

Mam XC12 z Blizzardem podłączone do stacji CA2001, stację do Atari 800 XL.
2 carty: Greg I i Phoenix Hurka.

Czytałem to:
http://atariki.krap.pl/index.php/Turbo_ … ca_z_BASIC

i nadal nie potrafię (nigdy nie miałem Blizzarda, tylko "Krakowskie" turbo kilkanaście lat temu) przenieść kilku programów zapisanych na kasecie na dyskietkę.

Nie mam  jakiegokolwiek DOS'a na dyskietce dlatego sformatowałem  dyskietkę z DOS'a uruchomionego z SIDE.

Jak przenieść program w BASIC'u (i uruchomić)?
Próbuję ale bez skutku...

Aby było trudniej to mam pożyczoną tylko 1 kasetę właśnie z programami w BASIC'u .
Co ciekawe wczytuje się (LOAD "T:*.*) ale już RUN nie przynosi efektu (tym bardziej SAVE "D1:nazwa.bas"
Proszę o wskazówkę jak to zrealizować.....

2

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

Dawno nie używałem Blizzarda ale jak dobrze pamiętam on nie pozwala na używanie stacji dysków. Jeśli programy są zapisane na taśmie w turbo to możesz spróbować je przekopiować DISCBLI.COP. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

3

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

Blizzard wzorowo współpracował z magnetofonem i stacją dysków. Do przenoszenia programów w jedną i drugą stronę służył "The Boss I". Oczywiście musiał być uruchomiony spod jakiegoś DOS-a i bez cartridge'a Blizzarda. Obsługę turbo miał "w sobie". Nie pamiętam, czy kopier ten działał ze Sparta DOS, a taki jest w SIDE.
Program jest dostępny tu: http://atarionline.pl/v01/index.php?ct= … The_Boss_I
Jest tu wersja ATR, więc chyba ta z DOS-em.

4

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

@larek, a ja miałem blizzarda Hurka i chodźbym stanął na głowie stacja nie współpracowała pod nim. Chyba że mówimy o innym rodzaju współpracy.

5

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

larek napisał/a:

Blizzard wzorowo współpracował z magnetofonem i stacją dysków. Do przenoszenia programów w jedną i drugą stronę służył "The Boss I". Oczywiście musiał być uruchomiony spod jakiegoś DOS-a i bez cartridge'a Blizzarda. Obsługę turbo miał "w sobie". Nie pamiętam, czy kopier ten działał ze Sparta DOS, a taki jest w SIDE.
Program jest dostępny tu: http://atarionline.pl/v01/index.php?ct= … The_Boss_I
Jest tu wersja ATR, więc chyba ta z DOS-em.

No właśnie kojarzę jeszcze z czasów szkolnych, że się dało (kolega miał stację i blizzarda). Ale to było tak dawno, że
pewny nie jestem. Może napiszę dlaczego się tak na to uparłem.

W czasach podstawówki dawno, dawno temu, po pierwszym kontakcie z grami w moim przypadku , przyszedł czas na przepisywanie listingów z Bajtka, IKS, itd. Tak uczyłem się programowania.

Przez przypadek niedawno udało mi się pożyczyć (piwnicowe 'skarby') magnetofon z blizzardem i 2 kartami (wspomnianymi). Pożyczyłem też 1 kasetę: "Atari blizzard Nauka z komputerem".

Jako "wyzwanie" postawiłem sobie przegranie tego na dyskietkę , bo właściciel obiecał, że jak mi się to uda to będę mógł stać się właścicielem tej kasety (zbieram takie rzeczy aby ocalić przed śmietnikiem).

Jako, że mam  chwilę (żona i dzieci są poza domem) zabrałem się za "wyzwanie" - tak wiem , są lepsze rzeczy do roboty.ale sentyment do pierwszego komputera pozostał do dziś (Atari 800 XL)

Niestety kolegi "na osiedlu" nie mam, aby podskoczyć po dyskietkę z DOS'em i nagranym "The Boss I".

Oczywiście źle do tego problemu podszedłem, teraz już wiem że trzeba mieć fizycznie dyskietkę a nie próbować
radzić sobie z SIDE 1 (stąd odpalałem TT Dos 1.2.xex aby sformatować dyskietkę).

Czytałem coś kiedyś o uruchomieniu spod SIDE 1 obrazów atr, ale obowiązki rodzinne do tej pory uniemożliwiły mi próby.
Został mi 1 dzień na ewentualne kolejne podejście, może istnieje gdzieś w sieci paczka pod SIDE 1z dosami /toolami  (mam wersję rozszerzoną - ale nigdy nie miałem czasu na sprawdzenie większych możliwości niż uruchamienie plików *.xex)

Podsumowując bez 'fizycznej' dyskietki z The Boss 1 nie da dam rady prawda (mając SIDE 1)?

Ostatnio edytowany przez gizmomagic (2013-05-03 09:38:55)

6

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

No może Ci się przyda Handler blizzarda pod AtariDos

Gotowy ATR.
Po odpaleniu wpisz zaraz za "D1:"
BLIZZARD.COM [Return]

By coś skopiować wpisz za "D1:"
COP X2:*,D1:TWOJA.COS [Return]

No przynajmniej tak to spamiętałem z przed 10 laty.....


Jest jeszcze kopier Taśma-Dysk.
Brak zainicjowanego Dosu...

Ostatnio edytowany przez pajero (2013-05-03 10:38:42)

7

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

@pajero
Dziękuję Ci bardzo za linki, niestety nie mam możliwości zgrania tego obrazu (atr) fizycznie na dyskietkę, a do kolegi "na osiedlu" nie wyjdę - te czasy już minęły...

Widzę , że "wyzwanie" mnie przerosło.
Właściciel "blizzarda" chce abym oddał mu sprzęt do końca maja - nie wiem czy znajdę jeszcze chwilę bez obowiązków rodzinnych na drugie podejście.

W każdym bądź razie dziękuję Wam za pomoc, szkoda że Side 1 nie jest tu pomocne (ale jak rozumiem cart i dos się wykluczają o czym zapomniałem).

A tak przy okazji, cieszy fakt, że tak szybko uzyskuję pomoc na tym forum.
Może po prostu przegram sobie kasetę jak za dawnych szkolnych czasów na 2 kasetowcu i kiedyś kupię sobie blizzarda i wtedy pobawię się na własnym sprzęcie - czas nie będzie gonił .
Żal kasety tylko bo wyląduje w piwnicy znowu bo właściciel nie ma takiego sentymentu do sprzętu Atari jak ja - czeka na wolną chwilę i motywację... ech...

8

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

Który PHOENIX to jest ?

PHOENIX II: Spod K.O.S.-u (odpalał "DOS"-a) bodajże przez "B" wchodziło się do basica, stamtąd można było z urządzenia "T:" przegrać na "D:" ("D1:" ?) na dyskietkę sformatowaną z poziomu K.O.S.u

//EDIT: sprawdziłem pod emulatorem: dało się odpalić PHOENIX-a I z wciśniętym klawiszem START - wtedy dawał dostęp do basica spod K.O.S.-u

//EDIT: w niektórych wersjach K.O.S. == T.O.S.

Ostatnio edytowany przez maw (2013-05-03 12:46:03)

___
Press play on tape...

9

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

maw napisał/a:

Który PHOENIX to jest ?

PHOENIX II: Spod K.O.S.-u (odpalał "DOS"-a) bodajże przez "B" wchodziło się do basica, stamtąd można było z urządzenia "T:" przegrać na "D:" ("D1:" ?) na dyskietkę sformatowaną z poziomu K.O.S.u

//EDIT: sprawdziłem pod emulatorem: dało się odpalić PHOENIX-a I z wciśniętym klawiszem START - wtedy dawał dostęp do basica spod K.O.S.-u

//EDIT: w niektórych wersjach K.O.S. == T.O.S.

Nie jest to wyraźnie zaznaczone że to Phoenix, ale wiem po opcjach ... zobacz proszę screen1.
Na pozostałych screenach 2-4 pozostałe tryby pracy karta (ma przełącznik)- wszystkie wersje podpisane przez "shogun".

No właśnie próbowałem spod BASIC'a też przegrać, ale bez rezultatu... coś muszę robić nie tak...

(jak już pisałem nie miałem nigdy blizzarda)

Post's attachments

screen1.jpg 800.21 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

screen2.jpg 931.69 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

screen3.jpg 946.57 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

screen4.jpg 1013.84 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

10

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

Masz bardzo fajny Kartridż pozwala założyć RAM-DYSK który symulować może stację dysków
Znajduje się pod opcją TURBO KOS na pytania odpowiadasz naciśnięciem Y i jak zgłosi się BASIC wpisujesz DOS i zatwierdzasz RETURN pojawi się plansza z MENU
Jak dobrze rozszyfrowałem to w tym kartridżu nie ma kopiera DYSK- BLIZZARD- DYSK
Jest kopier COPY + KOS ale zapewne też do kopiowania w obrębie magnetofonu
Tak samo wyglądający kopier mający opcję kopiowania DYSK - BLIZZARD - DYSK wgrywa się pod DOSem ze stacji Dysków.
To co masz to zlepek programów dla BLIZZARDA zrobiony przez kogoś tam na swój użytek.
Na innych kartridżach te same programy występują pod innymi nazwami i autorami programów.
To nieważne. Masz super kartridż
Program kopier o którym piszę na dyskietkach nosił nazwę DISCCOPY.COM a jego czołówka taka
BLIZZARD COPY made by CHRIS DISC VERSION
Do uruchomienia  N I E   W Y M A G A   K A R T R I D Ż A, wczytuje się z poziomu DOSa ze stacji ja używałem DOSa 2.9 i pozwala kopiwać w te i we wte.

11

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

Tak jak napisał Zenon - to nie jest "zwykły" Phoenix. To obrazy z dwóch różnych kartów ?

Gizmomagic, wspominałeś, że masz SIDE - nie masz lapka, gdzie możesz dograć coś do karty z SIDE ?

Na 2 i 4 masz kopiery - co się dzieje, gdy próbujesz coś odczytać z urządzenia D: / D1: ? Czy kart(y) można odpalić z wciśniętym SELECT lub OPTION ?

Ostatnio edytowany przez maw (2013-05-03 18:23:26)

___
Press play on tape...

12

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

Normalnie zamiana nazwy urządzenia z T: na D: nie powoduje że nagle zacznie się odczytywać/zapisywać z dysku. To tylko po to by programy przeznaczone dla stacji dysków można było wykorzystać pod BLIZZARDEM bez potrzeby ich przerabiania. Gdy dla BLIZZARDA zmieni się go jako urządzenie D: a nie T: wtedy "głupi" program po prostu wykonuje polecenie a sterownik nie sygnalizuje błędu (tu braku wskazanego urządzenia).
Słowem, trzeba mieć program akceptujący dwa odrębne urządzenia T: i D: a takowym jest wskazany przeze mnie kopier.
Kartridże BLIZZARDA zachowują działanie klawiszy funkcyjnych START, OPTION, SELEKT w czasie BOOTOWANIA. Ale jeżeli ma się naprawdę dobre programy, a takowe są na kartridżu to uruchamiając BLIZZARDA bez BASICA zawsze można do niego przejść bo pozwala na to wydane polecenie. Czyli z BASICA wpisanie DOS spowoduje przejście do MENU KOSa BLIZZARDA i na odwrót z KOSa moŻna wywołać BASIC.
Raz jeszcze polecam TURBO KOSa pozwalającego używać RAM-DYSKU jako urządzenia M: co więcej bezpośrednio z magnetofonu można wczytywać pliki do RAM-DYSKU etc...etc..na co pozwala metoda wykorzystująca polecenia typu BAT
Swego czasu rajcowało to do bólu.....

13

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

Przypomnę że nie mam żadnego dos'a na dyskietce (za to mam kilka oryginałów na które nie było mnie kilkanaście lat temu stać, ale one mnie nie ratują w tej sytuacji).

Mam dyskietkę sformatowaną spod side (pisałem wyżej o tym).
Próba odczytu przy włączonym karcie (wyglądającym jak phoenix hurka)  za pomocą Phantom copy 58 kb - opcja 1 load z urządzenia D lub D1 daje error #130 (czyli nieistniejące urządzenie we-wy)

Spod Kosa jak jestem w BASIC'u jak wczytam load "T:*.*" to po wczytaniu mam na ekranie 2 razy READY
Następnie jak próbuję zapisać przez save "d1:nazwa.bas" to zamiast zapisu na dysk słyszę odgłos krótki zapisu na magnetofon i po chwili bez rezulatu.

Podobne jak wczytam spod BASIC'a z taśmy program ktróry mam na pewno w BASICU to RUN nic nie daje.

@MaW
Tak , to jest zbieranina screen1 -3 to jest 1 kart z przełącznikami
Screen4 - kart Greg 1.
Oczywiście mogę dograć cokolwiek do karty którą odpalam pod SIDE 1 - tak właśnie wgrałem DOS w pliku .xex (pisałem powyżej, nie potrafię tylko uruchamiać obrazów "atr").

@Zenon
Proszę podeślij mi wspomniany "DISCCOPY.COM" , nie udało mi się go znaleść na sieci.

Przed chwilą uruchomiłem The Boss I - opcja 7.directory -  to samo - error #130
Stacja jest sprawna , bo dziś testowałem kilka oryginałów które kupiłem jakiś czas temu.
Może coś trzeba poprzestawiać w przełącznikach stacji z tyłu jak się ma do stacji magnetofon podłączony ?
Jutro wraca rodzina więc czarno widzę "wyzwanie" przeniesienia tych programików na dyskietkę.

Ostatnio edytowany przez gizmomagic (2013-05-03 20:50:49)

14

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

To prawidłowo Ci to działa
Pisałem, podanie wyróżnika D: nie zapisuje/odczytuje na dysk. Musi wystąpić error i występuje
BLIZZARD obsługuje BLIZZARD a nie stację dysków.

Programem kopiującym TYLKO przekopiujesz by potem już samym magnetofonem się posługiwać

Zrób tak
Uruchom całość tak by zgłosił się BASIC
Wpisz DOS (RETURN) zgłosi się MENU KOSa. W nim jest opcja powrotu do BASICa więc ponownie uruchom BASIC
Napisz najprostszą procedurę np
10 A=2
(nie zapomnij o RETURN)
i zapisz to na magnetofon (zapamiętaj stan licznika)
SAVE "T2:A"
Naciskasz dwa razy RETURN i ZAPIS w magnetofonie
Nagra się sygnał pilota i zaraz potem co trzeba
Jak się zakończy, przewiń taśmę na początek (zapamiętany stan licznika)
Wpisz NEW i RETURN to zniknie z pamięci kompa 10 A=2
Teraz wpisz
LOAD "T2:*.*"
(gwiazdka kropka gwiazdka)
naciśnij START w magnetofonie i RETURN w kompie
Wczyta się pilot i nazwa procedury (tu A), jak pojawi się na ekranie to naciśnij bodaj Y to zatwierdzisz wczytywanie
Po chwili proces się zakończy (powinieneś słyszeć wyraźny i w miarę czysty sygnał dźwiękowy a na ekranie paski będą)
Jeżeli jest OK to wpisz
LIST i naciśnij RETURN powinno na ekranie pojawić się
10 A=2

Przyślij dyskietkę to nagram tego kopiera + DOSa oczywiście

UWAGA! Nie możesz podawać nazwy urządzenia D: bo BLIZZARD to T: lub T2:
Oczywiście jeżeli zmienisz nazwę T: na D: to D: dotyczy MAGNETOFONU czyli BLIZZARDA i na nic stacja dysków. Pisałem ta zamiana jest potrzebna po to by programy które same w sobie odwołują się do stacji traktowały BLIZZARDA jako stacje dysków. Unika się przez to grzebolenia w programach by podmieniać D: na T: lub T2:
Normalnie, używając BASICa standardowo wpisujemy T2: (T2: daje krótsze przerwy między fragmentami zapisywanych danych oszczędzając taśmę)
Wniosek
Nic nie kombinuj, BLIZZARD w formie kartridża nie współpracuje ze stacją DYSKów, nic nie nagrasz i niczego nie odczytasz z niej.
Kopierem tylko możesz przenieś pliki tu i tam. To wszystko
Mając kopiera, nim załatwiasz co trzeba. Używając skrótu myślowego to on jest kartridżem pozwalającym dobrać się do zasobów dyskietek lub taśm BLIZZARDA

http://atariki.krap.pl/index.php/Turbo_ … tandardowy

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2013-05-03 21:41:32)

15

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

Zenon, w takim razie miałem rację na początku że blizzard nie obsługuje stacji dysków.

16

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

@Zenon
Zrobiłem test nagrywania w BASICu, masz rację, działa :)
Czyli kart mi nie pomoże, szkoda że tyle znęcałem się nad swoim sprzętem dzisiaj.
Ja miałem kiedyś "krakowskie" turbo (pamiętam że producent był na Mochnackiego), jeszcze w moim xc11, było dziwne bo z tyłu magnetofonu był przełącznik (turbo / normal).
Żadnego karta nie miałem do niego. Dopiero w liceum spotkałem się z Blizzardem , tzn. koledzy mieli...

Oczywiście odezwę się na Priv po DOS'a i kopier. Kiedyś wystarczyłoby wyskoczyć do kolegi za rogiem ... to były czasy...
Swoją drogą tyle zachodu tylko po to by mieć trochę zabawy ... ciekawe czy ktoś walczył z tym problemem ostatnio ...
Ja się wychowałem na tych edukacyjnych programikach z gazet.  Dopiero znacznie później zaczęły powstawać polskie produkcje.

17

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

Kiedyś tEDDYbOAR wrzucił dyskietki zgrane od ROBOsofta i na jednej z nich są kopiery do Blizzarda, o których pisze Zenon. Wrzuciłem je tutaj:

http://www.mediafire.com/?b1o4rx79dv02c

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

18

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

voy napisał/a:

Kiedyś tEDDYbOAR wrzucił dyskietki zgrane od ROBOsofta i na jednej z nich są kopiery do Blizzarda, o których pisze Zenon. Wrzuciłem je tutaj:

http://www.mediafire.com/?b1o4rx79dv02c

Dziękuję, już dogadałem się z Zenonem, ja nie mam kabelka aby zgrać to z laptopa na Atari.

Ostatnio edytowany przez gizmomagic (2013-05-04 07:59:49)

19

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

Chciałem potwierdzić, dzięki pomocy Zenona i podesłanemu "DISCCOPY.COM" da się przenieść soft z Blizzarda na dyskietkę.
"Uratowałem" trochę ponad 50% softu z kasety (programy edukacyjne w BASICu), niestety zabrakło mi czasu na uruchamianie, ale to innym razem...
Dziękuję za pomoc!

20

Odp: Blizzard Turbo - program w BASIC'u -> Dyskietka

W Noc Muzeów, w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, udało mi się natrafić na kart, który miał programy do obsługi Blizzarda - w tym jeden z nich o dużo mówiącym tytule "Disk copy".

Był też inny, który nie miał K.O.S.  (jak ten, który był na moich kartach), a T.O.S. zgłaszający się prawie identycznym menu jak MyDos 4.5. Do wgrania programu wymagał podania nazwy urządzenia. Programy z moich taś wchodziły prawie że idealnie - więc raczej nie był to kart do TURBO2000. Zastanawiam się, czy także obsługiwał by stację.

Przy najbliższych ponownych odwiedzinach spróbuję "wypożyczyć" je i dotargać do Lotharka. Oczywiście o ile pozwolą na "bezczeszczenie" - jeden z nich miał jeszcze "oryginalną" nalepkę (żeby dostać się pod obudowę trzeba by ją było zedrzeć) z głową indianina w pióropuszu i napisem "Huron".

Ostatnio edytowany przez maw (2013-05-20 21:01:34)

___
Press play on tape...