26

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

grzeniu napisał/a:

Robiłeś testy analizatorem logicznym ?

Tak. Sygnał STROBE pojawiał się zbyt wcześnie i odczytywało śmieci z magistrali. na tych liniach są rezystory 33 om, zmiana na 200 om + kondensator 100 pF rozwiązywało problem, bądź 200 om i bufor na szybki.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

27

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Przyjmijcie do wiadomości, że nie ma takiego przypadku, żeby błąd w sofcie powodował takie zakłócenia (typu "raz działa, raz nie działa"), jakie widziałem w przypadku kart CF w Głuchołazach.

Co więcej, przyszedł wtedy do mnie Niemiec i przyniósł interfejs z kartami, na które miał nagrane multum plików, ale z moim kompem to nie chciało funkcjonować (wylatywały błędy zapisu). Wniosek jest prosty: jest to jakiś problem sprzętowy. Skoro jest to problem sprzętowy, ja nie jestem w stanie go zdiagnozować i rozwiązać.

KMK
? HEX$(6670358)

28

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

A więc potwierdzam że z tą kartą cf kupionej dokładnie na tej aukcji:
http://allegro.pl/sandisk-ultra-4gb-i1892109879.html
z taką dokładnie przejściówką z tej aukcji:
http://allegro.pl/przejsciowka-2-5-2-5- … 79638.html

Działa bardzo pięknie z ide+, nie ma problemów jak z innymi kartami cf.
Więc sandisk 4gb ultra 30 działa pięknie.

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-11-06 17:01:38)

29

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Ja tam mam najtansza karte ADATA 4Gb speedy  i z IDE+ dziala bez problemowo.

Atari 65/130XE + SDrive + SIO2SD +xc12 ; AMIGA 600 2Mb + CF IDE+HxC SD ; AMIGA 500 +512Kb; C64 + 1541 +mag; klon A2600

30

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Wsadziłem dysk ide 2,5 cala ;] i idzie ... bez problemów ;]
WIec oco tu biega ? ;-)
Czy ktoś zrobił test o który prosiłem w pierwszym poście ? ;d

"wszystko się kiedyś kończy......."

31

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

stryker napisał/a:

cut ...
Czy ktoś zrobił test o który prosiłem w pierwszym poście ? ;d

Zrobil....i kopiuje sie OK, tyle ze ja mam SDrive jesli to ma jakies znaczenie.

Atari 65/130XE + SDrive + SIO2SD +xc12 ; AMIGA 600 2Mb + CF IDE+HxC SD ; AMIGA 500 +512Kb; C64 + 1541 +mag; klon A2600

32

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Na gołej Atarce 130XE z tego co pamiętam wszystko chodziło nawet przerzucało sie na te karte SD.
Problemem moze byc xegs z ultimate i tym parenascie cm przewodem. Albo jakies inne archiwum x ;-)
Czy dyski znoszą jakoś "łagodniej" granice błędu podczas transmisji danych ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

33

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Ze względu na nową edycję interfejsu, byłem zmuszony znaleźć chwilę na pochylenie się z głęboką troską nad problemem karty CF. Na szczęście szybko udało mi się trafić na taką (Kingston 4GB z kwiatkiem), która działała niepoprawnie. Nie miała znaczenia ani rewizja płytki (A,B,C) ani BOM - to miało wpływ tylko na nasilenie objawów. Bez zbędnego zawracania głowy szczegółami, wnioski sugerują (bo absolutnej pewności być nie może) wrażliwość CF na chwilowe niskie stany (wywołane zakłóceniami) na linii CS0 także poza właściwymi cyklami zapisu/odczytu. Źródłem zakłóceń okazał się bufor danych otwierany (z oszczędności) samym adresem, bez uwzględnienia FI2. Nowa rewizja płytki interfejsu przewiduje tu dodatkową bramkę, strobowaną FI2.
Rodzi to pewne praktyczne wnioski w stosunku do dotychczasowych płytek. Najwłaściwsze byłoby dodanie brakującej bramki, ale to wymagałoby przecięcia ścieżki, nalutowania dodatkowego układu i wykonania dwóch dodatkowych połączeń odcinkami kynaru, co niekoniecznie musiałoby wyglądać elegancko i działać niezawodnie. Można też jednak, ze świadomością pewnych niedostatków z tym związanych, postąpić prościej i bez cięcia ścieżek - w ogóle usunąć bufor (to układ '245 częściowo pod baterią) zastępując go ośmioma krótkimi, prostymi połączeniami odizolowanym kynarem między nóżkami 2,3,4,5,6,7,8,9 a odpowiednio: 18,17,16,15,14,13,12,11. Ograniczeniem może być większe obciążenie szyny danych w szczególnych sytuacjach - przy korzystaniu z dwóch dysków lub podłączania dysku długą taśmą. W standardowej sytuacji - pojedynczego dysku lub karty CF z przejściówką, podłączanych bezpośrednio, nie powinno być istotnej różnicy.
Co ciekawe - problem pod pewnymi względami jest wspólny z innym - niekompatybilnością z 65C816. Nie mam jeszcze, co prawda, ostatecznego potwierdzenia ze strony KMK, ale wydaje się, że ta jedna modyfikacja usunie oba problemy za jednym zamachem.
Jeśli ktoś wykona taką przeróbkę, niech da znać o wynikach.

Ostatnio edytowany przez Simius (2013-05-19 12:12:50)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

34

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Od siebie dodam:
Ide+ od samego początku działa mi bez najmniejszego problemu z CF Sandisc ultra III I IV (4gb)..
Natomiast próbowałem z kingstonem z kwiatiem kingstonem ultra oraz transcdend i jak nie znikały partycje to czasami nic nie można było nagrać na partycje. Z tymi kartami było źle pod ide+...
Ale co bardziej dziwne:
-te same kingstony za to działają bez problemu w side#1(kingstone 2gb) oraz Falconie (kinston 8gb)

Simius a patrzyłeś jak zachowują się Sandiscy z ide+ ??
Na atari age ludzie mają dokładnie te samo zdanie co ja..
Więc może sugerować używanie sandisc-a :P

A swoją drogą gdzie jest jakiś preorder na nową wersję ide+ ...?

Ostatnio edytowany przez AS... (2013-05-19 16:50:14)

35

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Jeśli kogoś zadowala pozostanie przy jakimś typie karty, z którą nie ma kłopotu, to ja, oczywiście, nie mam nic przeciwko temu. Dodatkowe informacje im w tym przecież nie przeszkodzą.
Preorder na nowe płytki jest na AtariAge, a na Atari Area było to sygnalizowane tu:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 98#p167098

Ostatnio edytowany przez Simius (2013-05-19 17:15:10)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

36

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Simius napisał/a:

Ze względu na nową edycję interfejsu, byłem zmuszony znaleźć chwilę na pochylenie się z głęboką troską nad problemem karty CF. Na szczęście szybko udało mi się trafić na taką (Kingston 4GB z kwiatkiem),..............
........ byłoby dodanie brakującej bramki, ale to wymagałoby przecięcia ścieżki, nalutowania dodatkowego układu i wykonania dwóch dodatkowych połączeń odcinkami kynaru, ...........
..........Jeśli ktoś wykona taką przeróbkę, niech da znać o wynikach.

Proszę o opis co ciąć i co połączyć.

37

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Służę uprzejmie, ale za jakiekolwiek skutki ewentualnej partaniny nie biorę odpowiedzialności :)

1. Wziąć układ 74HCT00 w obudowie SO14. Wyprostować nóżki równolegle do płaszczyzny obudowy, a następnie nóżki 14,13,12 i 7 zagiąć prostopadle tuż przy obudowie. Nóżki 1...6 można obciąć.
2. Zlokalizować na płytce interfejsu układ 74HCT08 tuż pod układem zegara RTC w SO8 i starannie nalutować na wierzchu przygotowany 74HCT00 czterema zagiętymi nóżkami. Wyprostowane nóżki 11 i 10 połączyć ze sobą.
3. Zlokalizować ścieżkę łączącą nóżkę 11 układu 74HCT08 z nóżką 19 bufora '245 i przeciąć ją w dogodnym miejscu lub nawiercić jedną z dwóch przelotek po drodze cienkim wiertłem.
4. Połączyć kynarem (bez niepotrzebnej rozrzutności)  nóżkę 8 HCT00 z 19 bufora, a nóżkę 9 HCT00 z nóżką 6 HCT138 trzeciego z kolei w linii, licząc od HCT08 i gotowe.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

38

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

No fajnie ze cos wrescie sie ruszylo w tym temacie po 1,5 roku ;) .... pewnie na jesień zrobie se te poprawke :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

39

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Simius - se zrobię fotę tego co mam ciąć i co nalutuję przed ingerencją.

A między baterią a SO8 to widzę, że na styk jest miejsca. Czy bateria nie straci kontaktu z masą?

40

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

a mówiłem, gdzie jest podstawka... niby mają mózg, ale go w ogóle nie używają...

41

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

pajero napisał/a:

Simius - se zrobię fotę tego co mam ciąć i co nalutuję przed ingerencją.
A między baterią a SO8 to widzę, że na styk jest miejsca. Czy bateria nie straci kontaktu z masą?

Coś duży ten styk, skoro odległość między baterią a SO8 wynosi jakieś 3cm.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

42

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

:D

Ot, źle zlokalizowałem 08 - mi wypadł pod baterią :)
Teraz to poszukam po kartonach 74LVC2G00 - może mam....

43

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

... muszę zweryfikować w naturze ten pacz do IDE+... bo zanadto zbliżył mi się temat turbo na '816 ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

44

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Czy to przecięcie od 11 nogi HCT08 to można zrobić np. tu - jak na zdjęciu?
Bo nie bardzo wiem, gdzie tej ścieżki szukać.

I przy okazji - czy w podobny sposób można by dorobić ten przycisk do zmiany atr-ów?

Post's attachments

czy_tu_ciecie_od11nogi_08.jpg 41.75 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

45

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

lemiel napisał/a:

Czy to przecięcie od 11 nogi HCT08 to można zrobić np. tu - jak na zdjęciu?
Bo nie bardzo wiem, gdzie tej ścieżki szukać.

To ta oznaczona na czerwono na załączonym rysunku

I przy okazji - czy w podobny sposób można by dorobić ten przycisk do zmiany atr-ów?

Przykro mi, ale nie. Za dużo przeróbek.

Post's attachments

Cut.png 24.3 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

46

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Simius napisał/a:

Przykro mi, ale nie. Za dużo przeróbek.

Wiesz są ludzie, którzy może chcieli by się w to pobawić - opisałbyś chociaż jak taka przeróbka miałaby wyglądać.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

47

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Różnic w stosunku do poprzedniej rewizji jest bardzo dużo. Kilka układów doszło, parę wypadło. Część z tych, które pozostały, robi zupełnie co innego. Dzięki temu wszystko się jakoś zmieściło na tej samej powierzchni. Próba skopiowania tego skończyłaby się kompletną kaszaną. To nie miałoby prawa dobrze działać. Nawet nie będę próbował tego opisywać.
Wszystko, co mogę zrobić, to przerysować fragment oryginalnego układu odpowiadającego za obsługę przycisku i uzupełnić go dodatkowym dekoderem adresowym. I niech sobie rzeźbi, kto chce, jeśli potrafi, na własną odpowiedzialność. W zasadzie mógłbym zrobić płytkę redukującą liczbę połączeń drutem do w miarę rozsądnej, ale na to musiałoby się znaleźć przynajmniej 20 chętnych, zapewne po jakieś 10zł za (gołą) sztukę oraz trochę wolnego czasu po mojej stronie. Więc raczej nie w tym tygodniu. :)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

48

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Jestem chętny na taką płytkę.

49

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

Ja również. Feature jest przydatny, ale nabywać nowy kontroler... Tu nie chodzi o kasę, tylko stary co, na ścianę? Nie lubię jak się coś marnuje :D

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

50

Odp: ideplus i przejsciowki sd/cf

siem pisze na taką płytkę.
Na AAge zapewne tez się znajdą chetni....

"wszystko się kiedyś kończy......."