1

Temat: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Właśnie zakończyłem prace uruchomieniowe i rozpocząłem testy nowego urządzenia - FIFO do transmisji szeregowej. Urządzonko jest niewielkie, ma formę płytki o wielkości 50x21mm, czyli w sam raz na podstawkę DIL40 pod POKEY. Montuje się ją w miejsce POKEY-a, a sam POKEY umieszcza się w podstawce na płytce. Urządzenie umożliwia bezstresową transmisję szeregową z każdą możliwą do ustawienia w POKEY prędkością, czyli aż do 126.7kbps włącznie.
Tutaj jest filmik z kopiowania dysku podwójnej prędkości programem US SECTOR-COPIER 4 (c)01/86 E.REUSS, z maksymalną prędkością.
Idea jest prosta - urządzenie jest buforem działającym przy odczycie, dostosowującym tempo wysyłania bajtów do tempa ich odbierania przez CPU. Ze względu na to, że wydajność procesora jest zmienna w funkcji czasu, a do zerwania transmisji sektora wystarczy, żeby procesor nie zdążył odebrać na czas jednego bajtu, użyteczna prędkość transmisji, która musi być dopasowana do najwolniej odbieranego bajtu, jest mniejsza niż mogłaby być, gdyby transmisję dało się wstrzymać na kilka-kilkanaście mikrosekund w najbardziej krytycznym momencie. I to właśnie robi urządzenie.
Płytki serii próbnej (20szt.) już są w produkcji. Jeśli poczta nie zawiedzie, to za jakieś ca. 2 tygodnie będą u mnie.
Jest ktoś chętny?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Chętny. Hał macz?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Tak z grubsza licząc - 70PLN.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

4

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Simius napisał/a:

Urządzenie umożliwia bezstresową transmisję szeregową z każdą możliwą do ustawienia w POKEY prędkością, czyli aż do 126.7kbps włącznie.

Na ile to jest bardziej bezstresowe w porównaniu ze standardem?

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Bezstresowe czyli bez strachu o to, że zerwie transmisję np. po pojawieniu się bardziej czasochłonnej grafiki podczas ładowania. Na razie sprawdziłem z US Sector Copier, z SDX i z loaderem IDE+. Ustawiam w Aspeqt dzielnik 0 i działa.
Oczywiście, wymaga usunięcia kondensatorów 1nF z linii SIO data in/data out.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

6

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Super. Zapisałbym się.

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Ty to akurat spodziewaj się egzemplarza deweloperskiego do testów. :)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

8

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Aha :)

Ale, ale - czy loader IDE+ nie chodzi ci z indeksem 0 *bez* tego dodatku? Czy chodzi o sytuację, kiedy chodzi, ale pojawia się "bardziej zaawansowana grafika" i kaputt?

KMK
? HEX$(6670358)

9

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Szczerze powiedziawszy, nie testowałem loadera IDE+ bez tego dodatku przy takich predkościach. Jako wzorca używałem US Sector Copier, który wykrzaczał się był już przy dzielniku 4. Stacja XFD602 z tym dzielnikiem jeszcze pracowała, ale tam z przyczyn obiektywnych (zbyt wolny procesor) były 3 bity stopu, a emulator daje tylko 1. To duża różnica.

Ostatnio edytowany przez Simius (2013-10-09 17:22:53)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

10

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Kuszące, tylko, czy jest sens. Oczywiście dla zabawy to podstawa. Muszę jeszcze pomyśleć.

11

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

No, pięknie, ..., pięknie. "Chwalila się rzepa przed całym ogrodem, że jest bardzo smaczna z miodem [...]"
Rzeczywiście, SDX i loader z IDE+ chodzi na 127kbps bez pomocy. Czemu ja o tym nie wiedziałem? :o
Skoro tak, to wyszło na to, że to sztuka dla sztuki. A już się cieszyłem, że tak ładnie chodzi. :D

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

12

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

To tym bardziej urządzenie nabiera wartości...

Ostatnio edytowany przez lemiel (2013-10-09 19:51:26)

13

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

to ja poproszę 1szr.

@swinkamor12: Amiga tak zresztą jak ST jest 32 bitowa bo procesor jest 32 bitowy, int w C jest 32 bitowy, a to po ilu bitach się komunikuje z resztą jest nieistotne.

14

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Simius napisał/a:

SDX i loader z IDE+ chodzi na 127kbps bez pomocy

Loader tak. I SIO IDE+ w ogóle też powinno (USpeed on w menu). Ale SDX nie, drivery są stare i raczej nie wyrabiają na nic poniżej indeksu 4 (pod warunkiem, że nie przełączymy SDX na użycie SIO IDE+, bo wtedy j/w). Zatem Twój wynalazek może się przydać, poza tym FIFO się zawsze przyda, bo normalnie wystarczy dołożyć parę DLI i już kapota.

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Fakt. Jak sprawdzałem z SDX,  US w menu IDE+ mogło być włączone. Ale i tak jestem pełen uznania, że udało Ci się tak zoptymalizować czasowo procedury odbioru, żeby nadążyć bez wyłączania obrazu. Odbiór idzie w przerwaniach, czy przez polling?

Ostatnio edytowany przez Simius (2013-10-09 21:12:48)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

16

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Polling. Nawet VBL przy tym chodzi ;)

Ale to w gruncie rzeczy nie ja, tylko niejaki Hias pierwszy zrobił, i nawet opublikował źródło patcha na OS. Wprawdzie z tego źródła nie skorzystałem, tylko wiedząc już, że się da, zrobiłem po swojemu, ale palma pierwszeństwa należy się jemu.

KMK
? HEX$(6670358)

17

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

drac030 napisał/a:

bo normalnie wystarczy dołożyć parę DLI i już kapota

Albo xBios z wodotryskami jak się XXL zdecyduje dodać obsługę US.

To ja też chcę 1 sztukę.

18

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

ja również byłbym zainteresowany 1 szt.

19

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

jak zachowa sie urzadzenie w takich warunkach: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 76#p158176 ? czy I/O na 1 kanale jest mozliwe?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

20

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

W takich warunkach i przy obecnym firmware urządzenie zachowa się "przezroczyście", z dokładnością do nieznacznego (ok. 700ns) opóźnienia sygnału. Transmisja wg. pojedynczego licznika, z maksymalną prędkością 32kbps, raczej nie powinna potrzebować wspomagania.
Poza tym urządzenie jest konfigurowalne i można je programowo ustawić w tryb przezroczysty, niezależnie od ustawionej w POKEY prędkości odbioru. Służy do tego nieużywany rejestr $D20C. Wpis pod ten adres dowolnej wartości ze skasowanym najstarszym bitem (np. zerowanie rejestrów podczas IOPORTINI) powoduje inicjalizację FIFO (czyli m.in. usunięcie wszystkich zalegających tam danych). Zapis wartości w postaci (binarnie) 10xxxxxx ustawia granicę przestawienia w tryb przezroczysty od wartości AUDF3 określonej przez sześć najmłodszych bitów, czyli $00...$3F. Dodatkowo, jeśli wpisywany bajt ma ustawiony 6 bit, to wartość określona sześcioma najmłodszymi bitami zostanie potraktowana jako default. Zatem wpisanie $80h przełączy urządzenie w tryb przezroczysty bez względu na baudrate, a wpisanie $C0 spowoduje, że zawsze będzie w takim trybie wstawało.

Ostatnio edytowany przez Simius (2013-10-10 21:53:54)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

21

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Poczta tym razem wyjątkowo spsiała nie spisała się. Po dwóch miesiącach bezskutecznego czekania, powtórzeniu zamówienia, wczoraj wreszcie płytki nadeszły.
Jeszcze trochę czasu zejdzie na testy i powoli będą montowane.

Post's attachments

bottom.JPG 97.13 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

top.JPG 105.44 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

22

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

A jak ma się ten wynalazek do istnienia w atarce (dowolnej mutacji) stereo na dwóch pokeyach?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2013-12-18 22:32:47)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

23

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Ma się dobrze. Pod warunkiem, że znajduje się bezpośrednio pod głównym POKEY-em.

Ostatnio edytowany przez Simius (2013-12-19 11:44:42)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

24

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

jaki jest szacowany (+-) koszt gotowej PCB?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Nowe urządzenie - SIO_FIFO

Post #3 :)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.