1

Temat: Zaprogramowanie pamięci flash w U1MB

Jak już co poniektórzy wiedzą, testowałem najnowszy BIOS od FJC'a w swoim U1MB… Po samym tytule tematu można dojść do wniosku, że testowanie nie było takie miłe. Ów BIOS był niestabilny, co chwilę sypał krzakami, a wejście do menu SETUP to loteria, na dodatek w pewnym momencie przestało działać PBI (odpalenie PBI.SYS w SDX przy uruchamianiu zawieszało całą imprezę), a SDX w ROMie wywalał do self-testu (ten w SIDE działa). Do tego było wiele różnych dziwnych akcji, które dogadałem z samym autorem, ale nie doszliśmy jednak do niczego sensownego na tę chwilę.

Wobec tego moje pytanie, a właściwie dwa pytania są takie:
* Jeśli mam możliwość odpalenia flashera, który uruchamia się tylko z pliku i miałby w sobie zintegrowany ROM, to jak to zrobić? Coś jak TheROMGenerator, tylko nie w obrazie .ATR z osobnymi dwoma plikami, ponieważ PBI mi nie działa, lecz w zintegrowanej binarce.
* Czy ktoś w Krakowie lub okolicach mógłby zaprogramować mi kość SST39SF040 (512k) w 32-pinowej podstawce PLCC? Dzwoniłem po kilku sklepach elektronicznych i w żadnym nie programują kości na poczekaniu, a sam nie mam takiego wielkiego budżetu, by zakupić programator. Mógłbym w sumie poprosić samego Lotharka, ale podejrzewam, że gwarancja ominęła mnie już dawno :D

Z góry dziękuję za jakiekolwiek pomysły bądź porady.

.: miejsce na twoją reklamę :.

2

Odp: Zaprogramowanie pamięci flash w U1MB

Ad 0: czy na pewno masz odświeżony rdzeń (nie flash) w U1MB? Jego nową wersję można ściągnąć ze strony Lotharka. Jakiś czas temu na SV przeprogramował mi go bez problemu. Obecna wersja BIOS-u u mnie działa OK i jest naprawdę wygodna.

Ad 1: zapytaj FJC o NEWBIOS.XEX, o którym wspomina w dokumentacji, a którego nie dołączył do archiwum z nowym BIOS-em. :)

Ad 2: mam Willema AT3, który programuje takie kości. Po prawdzie, trochę daleko mam do Krakowa, ale od czego jest poczta. :)

Gdybyś miał ochotę, mógłbym flasha zaprogramować moim zestawem, który wrzuciłem w wątku FJC. Mam też świeższą wersję z Altirra OS i Altirra BASIC z najnowszej wersji Altirry.

Ostatnio edytowany przez voy (2015-07-12 12:18:53)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

3

Odp: Zaprogramowanie pamięci flash w U1MB

0: Mam U1MB kupione w marcu 2015, sugeruję, że już jest tak nowe że bardziej się nie da, chyba, że coś mnie ominęło
1: Używałem najpierw BIOS24.ROM + ULTPBI13.ROM, potem szybki fallback do klasycznego BIOSu póki się dało przy dźwiękach "o ja p…, ale kicha", ale potem użyłem Twojego pliku BIN (:P) jako "full flash" w uFlashu 1.5 i wtedy to już nie za bardzo się dało cokolwiek już zrobić - tzn. działać działało, ale sprawniej to już sam bym bity przesuwał palcami.
2: Jeśli zapakuję to do listu i poczta tego nie spieprzy, to czemu nie, ale bardziej wolałbym zobaczyć, czy ktoś nie ma na miejscu, by pojechać z całym sprzętem osobiście i sprawdzić. Ale jeśli nikt się nie zgłosi, to dam Ci znać na FB :)

Ostatnio edytowany przez skrzyp (2015-07-12 12:16:38)

.: miejsce na twoją reklamę :.