Temat: Atari Éclaire XL / FPGA

Pajero informuje, ale nie na głównym forum. Było już w ogóle o tym? Przeleciałem po forum i nie znalazło mi słowa "eclaire".

Nareszcie się być może w końcu doczekałem. My sobie z Mono sprawimy, już ustaliliśmy. ;) Jak będzie gotowe, znaczy się.

Atari XL w postaci mini_ITX, 1Mb, Covox, 2 pokeye i takie tam.


Gościu pisze, że na razie jest:

Specifications:
* Extremely compatible with existing software
* 28MHz turbo mode
* 1MB RAM - supports 64K, 128K (with antic bank switching), 320K compy shop/rambo, 576k compy shop/rambo
* Built in sdrive with on-screen file selector
* SIO2PC
* Dual pokey
* Covox
* 2 joystick ports with paddle support and output support (new version has 4 ports)
* Cartridge port
* SIO port
* PBI port (not yet implemented)
* 2 USB ports supporting keyboard and joysticks
* VGA, 15KHz RGB, DVI, HDMI, composite, svideo supported
* Standard mini-itx form factor

https://s2.postimg.org/6vrjc5eu1/post_8458_0_03351800_1488918467.jpg

https://s21.postimg.org/sf1yane87/post_8458_0_14375400_1488920680.jpg

https://s22.postimg.org/wlp1rcw1t/post_8458_0_32491500_1488920696.jpg


Tymczasem szuka koderów do testowania:
http://atariage.com/forums/topic/263044 … eclairexl/


PS: Dely, jak już było, to wyj*b topik.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

2

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

Nareszcie! Mam nadzieję, że PBI będzie bezproblemowo działać i HDD pójdzie bezproblemowo.
Fajnie byłoby gdyby jeszcze była do tego klawiatura z układem klawiszy Atari (XE), a nie PC :]

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

3

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

Ciekawy projekt, ale jak juz tyle koles tam wrzucil, to mogly chociaz dodac ktorys z obenie uzywanych wspolczesnych kontrolerow dysku lub chociaz sio2sd. Nie wiem, moze za duzo wymaga, ale to chyba mialo by sens.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-03-09 00:05:11)

4

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

Monsoft napisał/a:

(...) lub chociaz sio2sd

Jest SDrive, ale wolałbym SIO2SD, choć skoro jest port SIO, to pewnie można będzie sobie podłączyć zewnętrzne SIO2SD.
Generalnie fajny projekt i też jestem chętny na taką zabawkę :)

5

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

To mi się podoba :) Zawsze marzyłem o czymś w podobnym stylu :)

6

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

Monsoft napisał/a:

Ciekawy projekt, ale jak juz tyle koles tam wrzucil, to mogly chociaz dodac ktorys z obenie uzywanych wspolczesnych kontrolerow dysku lub chociaz sio2sd.

Czy jest jakaś różnica między SDrive a Sio2SD jeśli to i tak emulacja?
Pewnie i tak nie będzie tego samego menu jak z SDrive.

Najbardziej czekam na wydanie źródełek kodu. Wtedy se dopiszę co chcę sam.


PS. Jeśli robi to "szwajcar" to powinno być odrobione :)

Ostatnio edytowany przez pajero (2017-03-09 09:39:23)

7

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

a gdzie pamięć liniowa i 65816 ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

8

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

pajero napisał/a:

Czy jest jakaś różnica między SDrive a Sio2SD jeśli to i tak emulacja?

FPGA to nie bardzo emulacja, przynajmniej nie w takiej formie jak programowe emulatory - to bardziej programowany hardware. Zeby bylo sio2sd ktos musi takiego core'a zrobic, a do zrobienia było pewnie wiele - na stronie jest prosba o wsparcie, wiec do roboty :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

9

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

No i znufff nie doczytalem :(
SDrive wystarczy (tak mysle). Ciekawe jak bedzie z licencja na HDMI. Z tego co pamietam to sa z tym klopoty "finansowe".

10

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

tebe napisał/a:

a gdzie pamięć liniowa i 65816 ?


The main illegal instructions are not implemented as side effects but as explciit instructions.

ale moze bedzie mozna wymieniac rdzen CPU... lobbuj.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

11

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

Przecież nie trzeba wymieniać, chodzi o dodanie na boku. Co do VBXE się wypowiedział, potrzebuje zgody Candle'a - w przypadku dodawania np. rapidusa domyślam się że konieczna byłaby współpraca z bieżącymi producentami.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

12

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

wieczor napisał/a:

Co do VBXE się wypowiedział, potrzebuje zgody Candle'a -

chyba raczej Electrona, bo to on jest pierwotnym autorem kodu HDL-owego.

13

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

Jak by to przystosował do możliwości podmiany płyty w oryginalnym Atari to było by lepiej :-)

14

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

@seban: no, do kogo tam potrzeba :)

@marekp: mógłby być problem z gniazdami i tak by chyba nie wypaliło

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

15

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

Jeśli rdzeń CPU da się przeflaszować, to może być fajny wynalazek. Pytanie, czy reszta jest przystosowana do tego, żeby adresować pamięć liniową.

Nazwisko mgliście kojarzę, koleś chyba do mnie kiedyś jakiegoś maila napisał.

PS. Oczywiście 28 MHz to jest b. "compatible with existing software". Ciekawe, że oczywisty rozjazd timingów - kto ciekaw, niech sobie puści 28 MHz na Atari++ - tym razem nikomu nie przeszkadza. ROTFL.

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

@drac030: może się mylę, ale "28MHz turbo mode" zinterpretowałem, jako tryb pracy turbo, czyli prawdopodobnie chodzi o opcję takiej prędkości (coś w stylu przycisku "turbo", który umożliwia wybór między standardowym taktowaniem a trybem 28MHz).

Ostatnio edytowany przez macgyver (2017-03-09 18:00:31)

17

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

A w Rapidusie tryb turbo to jaki jest, jak nie opcjonalny?

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

No więc w czym problem? Gdyby to urządzenie emulowało 65816 zamiast 6502 to praktycznie byłoby urządzeniem o bardzo zbliżonej koncepcji architektonicznej do Rapidusa w nieco innej obudowie (dla mnie osobiście bardzo praktycznej, zajmuje mało miejsca na biurku, "substytut AKI na USB", podłączanym do monitora (S)VGA.).

19

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

Nie nazwałbym tego problemem. Nabijam się z hipokryzji wiadomej frakcji, dla której pochodzący z lat 80 65C816 to "nie Atari", ale emulowany 6502C pogoniony na 28 MHz - chociaż nic takiego nigdy nie istniało, bo NMOS-y _chyba_ nigdy nie przekroczyły 3 MHz - to już pewno "Atari tak chciało". Takie wątki to niezła kopalnia związanego z tym tzw. lolkontentu.

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

Atari chciało inaczej - zrobić przesiadkę z 6502 na 68000 ;) Apple było mądrzejsze i z 6502 przeszło po drodze w swoim czasie na 65816 ;) Atari dzisiaj "NIE MA" (przynajmniej jako producenta komputerów), Apple istnieje do dzisiaj bo w odpowiednim momencie potrafi zrobić właściwą ewolucję (dzisiaj w komputerach korzysta z procesorów Intela) i zadbać o marketing ;) Uczmy się od tych, którzy osiągają sukcesy, a nie porażki ;)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2017-03-09 19:44:28)

21

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

Tak, oczywiście. Producent, który nie to, że chce, ale musi utrzymać się na rynku, musi podejmować decyzje niekoniecznie podobające się indywidualnym użytkownikom. W przypadku Apple oznaczało to wyrzucenie za burtę wszystkich klientów, którzy kupili ich maszyny oparte na 6502. Na osłodę dostali Apple IIgs - bardzo przyzwoite zachowanie, jak na korporację, wnikające z tego, że Woźniak tego chciał i firmę było stać, żeby wtopić w to kasę.

Ja osobiście bardzo żałuję, że Motka 68000 nie stała się procesorem mainstreamowym zamiast Intela 8086. M68k to był procesor zaprojektowany od nowa na początku ery 16-bit, ale z rozmachem sięgającym nieuchronnie mającej nastąpić ery maszyn 32-bitowych. Ludziom, którzy to zaprojektowali, należy się szacunek. Kierownictwu koncernu Motorola, które zdołało to zmarnować, należy się infamia.

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

@wieczor: Sam pomysł jest świetny, jeśli chodzi o obsługę SIO i kadridża. IMHO zrobienie płyty zgodnej z wyjściami serii XE i obsługą oryginalnej klawiatury + wystawienie HDMI w "dziurze" po wyjściu monitora dało by projektowi dodatkowych odbiorców. Nie tylko fanów "to-już-nie-jest-atari", ale i zwykłych "retro fanów" którzy po wybieleniu obudowy i klawiatury mieli by "gadżet" pod telewizor :-)
Takie "wszystkomające" Atari w obudowie Atari to coś lepszego niż płytka z FPGA i doklejanymi potami. No i tak czy inaczej te wyjścia fizycznie trzeba będzie gdzieś wystawić. Wstawienie tych portów w rozsądny sposób w obudowę od PCta i tak będzie trudne.

23

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

drac030 napisał/a:

Ludziom, którzy to zaprojektowali, należy się szacunek. Kierownictwu koncernu Motorola, które zdołało to zmarnować, należy się infamia.

Tak to już jest, że do sukcesu niekoniecznie ważny jest dobry produkt, tylko skuteczność polityki marketingowej. Często zła decyzja podjęta w złym momencie staje się "gwoździem do trumny". Rodzina 680x0 całkiem dobrych procesorów poległa - dzisiaj Motorola oidp produkuje tylko urządzenia mobilne. Kiedyś Gravis robił świetną kartę muzyczną, ale wyleciał z rynku wyparty przez Creative-a, Nokia przespała integrację z Androidem i teraz jest platformą niszowego Windows Phone-a, przykłady można mnożyć... że o naszym "macierzystym" Atari Corp. nie wspomnę...

24

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

Zamiast wymieniania pojedynczych scalaków i doczepiania kolejnych interfejsów mamy rozwiązanie kompleksowe. Szacun. Na fotce wygląda pro.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

25

Odp: Atari Éclaire XL / FPGA

.. żeby to PBI było tylko w pełni pełnosprawne, to można będzie podłączyć coś normalniejszego, niż XIX wieczny sdrive. Aż dziw, że taki projekt i tak słaba baza dla I/O ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info