Temat: Objawy uszkodzonej pamieci.

Zagrywalem sobie z rodzina w River Raid i w pewnej chwili na ekranie pojawily sie smieci. Myslalem, ze zawiesila sie gra wiec zresetowalem atarynke ale niestety komp juz nie powstal :(
Po wlaczeniu komputera na ekranie brak obrazu. Jedynice co slychac to po kazdym resecie taki "trzask" jak zazwyczaj przed zaladowaniem BASICa lub Self Testu.

Czy padla mi pamiec  czy szukac czegos innego ?
W atarynce mam 1MB zrobione na simm'ie.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-05-21 20:37:25)

2

Odp: Objawy uszkodzonej pamieci.

rozkręć kompa, włącz go i po jakiejś co najmniej minucie sprawdź czy któraś z kości ram nie grzeje się nienaturalnie bardziej.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Objawy uszkodzonej pamieci.

Hehe, Pin, to zdanie to już by można spokojnie jakiemuś botowi kazać wrzucać na forum wg algorytmu pojawienia się w poście słowa pamięć:-)

4

Odp: Objawy uszkodzonej pamieci.

Pewności mieć nie można, ale jeśli po włączeniu słychać prrr.... to raczej nie będzie problemem RAM.

5

Odp: Objawy uszkodzonej pamieci.

... aaa - trzask a prrrr - to dla mnie różnica. Źle zinterpretowałem ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Objawy uszkodzonej pamieci.

Monsoft napisał, że jest tylko trzask a nie prrrr.

Jeśli masz układy na płycie w podstawkach, to spróbuj je wszystkie powyciągać i powkładać z powrotem -wykluczysz korozję styków, czasem może pomóc. Może to być też kwestia układów od simmexp -jeśli też są w podstawkach, więc tam to samo.

Sprawdź też wszystkie połączenia w rozszerzeniu. Prawdopodobnie masz tam pajęczynę kabelków, może jakiś się urwał, albo coś zwiera.

Jak rozumiem masz simmexp wg Pasia?
Jeśli simm jest w podstawce, to spróbuj go wyjąć i sprawdzić czy wstanie bez niego. Jak lutowany, to za dużo roboty, na razie zostaw.
Przestaw rozszerzenie, żeby było wyłączone -nie wiem czy masz przełącznik, czy zworki, czy jak, w każdym razie na czas testów lepiej wyłączyć rozszerzenie, żeby nie mieszało.
W samym rozszerzeniu mógł też paść np. GAL, więc jeśli jest w podstawce, to można spróbować przywrócić oryginalny stan sprzed rozszerzenia. Dość łatwo to zrobić. Pasiu pisał tak:
"Dla lepszego sprawdzenia można wyciągnąć SIMM-a oraz GAL-a z podstawek, a następnie krótkimi kawałkami przewodu zewrzeć piny w podstawce pod GALa: 8-17, 3-18, i 4-19. Dodatkowo pin 15 podstawki pod GAL-a podłącz do pinu 3 6502C (CO14806)."
To przywraca połączenia sprzed rozszerzenia, więc będziesz miał kompa jak w oryginale do dalszych testów.

Dalej sprawdził bym rzeczywiście pamięci. Jak wcześniej pisał Pin na początek, czy któraś się grzeje, bo to łatwo sprawdzić.
No a dalej, to trzeba te pamięci przełożyć do innej Atarki i posprawdzać po kolei.
W ogóle jeśli masz też inną Atarkę i masz układy jakieś w podstawkach, to zacznij od ich poprzekładania, bo to łatwe, a coś już sprawdzisz i wykluczysz.

7

Odp: Objawy uszkodzonej pamieci.

sprawdzić ramy można jeszcze prościej. Bierzesz ramy z innego kompa, podginasz delikatnie cały rząd pinów lekko "do środka" i nakładasz na układy na płycie na 'kanapkę". Jeśli nałożysz tym sposobem dobry na zły ram, to powinno się to podnieść.

Nakładamy oczywiście na wyłączonym kompie ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Objawy uszkodzonej pamieci.

Metoda opisana przez Pina jest godna uwagi i można nią też sprawdzać, ale nie zawsze zadziała. Wszystko zależy od tego w jaki sposób uszkodziła się dana kość pamięci. Jeśli ma zwarcia, to oczywiście nałożenie na nią kości sprawnej i tak nie spowoduje powstania komputera. Nie mam pewności, ale myślę, że właśnie w większości przypadków kiedy jakaś kość się nadmiernie grzeje, to ta metoda nam nie zadziała. No bo grzeje się jak ma wewnątrz zwarcia chyba, co?

9

Odp: Objawy uszkodzonej pamieci.

"prrr...." niestety nie ma, jest takie trzask/pykniecie. Jak sie wcisnie reset to w atarynce jest takie charakerystyczny trzask/pykniecie po ktorym zaraz pojawia sie obraz. No a u mnie sie nie pojawia.

@Mq: Simma mam wlutowanego wiec bede musial go wylutowac i poszukac jakieg innego. Nie wiem czy to jest Pasia simmexp. Plytka kiedys chyba przyszla od Lotharka (ale to bylo z 8 lat temu). Dzieki za info.

Rozkrece dzisiaj kompa i popatrze co tam jest i jak mozna to ugryzdz, bo wszystko zakladalem jakies 5 lat temu i od tego czasu komputera nie otwieralem.

Dzieki wszystkim za sugestie.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-05-22 09:25:10)

10

Odp: Objawy uszkodzonej pamieci.

To nie zaczynaj od wylutowywania simma, bo to kupa roboty, a raczej obstawiam pamięci lub jakieś układy (OS,Basic) na płycie.
Poza tym jak simm padnięty, to i tak powinien komp wstać, bo system startuje na pamięci podstawowej tylko.
Jak masz od Lotharka, to na pewno jest simmexp wg Pasia. W zasadzie są na rynku tylko dwa rozszerzenia na simmie: simmexp wg Pasia, które ma większość u nas, oraz Satantronic, które u nas chyba nie jest w ogóle popularne.
Tak że zacznij od pamięci i układów na płycie Atari, a jak masz grzebać z rozszerzeniem na simmie, to wyjmij tylko lub wylutuj GALa i połącz te druciki jak pisał Pasiu.

11

Odp: Objawy uszkodzonej pamieci.

Milem wczoraj zobaczyc ale jak zwykle brak czasu.
Mam Qmega zainstalowanego i przelacznik wiec moze cos sie posypalo.
Zaczne od sprawdzenia tego.