26

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Nawet. PBI bios z u1mb paczuje os i rozwala komunikację z prawdziwym urządzeniem newdev.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

27

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

100 per cent bullshit, Pin, and I'm sad to see such untruths continually propagated here.

Just set up my 600XL (U1MB/VBXE) with IDE+ and SIDE2:

https://preview.ibb.co/d8saJS/IMG_20180309_112022848.jpg
https://preview.ibb.co/bwvvJS/IMG_20180309_112028200.jpg
https://preview.ibb.co/ivupdS/IMG_20180309_112245660.jpg
https://preview.ibb.co/bER2yS/IMG_20180309_112256846.jpg
https://preview.ibb.co/j8HaJS/IMG_20180309_112303712.jpg
photo web hosting

Providing PBI ID clashes are avoided (and steps are taken to avoid drive number clashes on partitions, since these naturally cannot be automatically resolved between different devices), everything works. You can see I started FDISK there and it picked up the HDD on both devices (U1MB PBI on ID 0, IDE+ on ID 4). Everything works.

I even wrote tools (APTDEV, etc) which poll every since APT device on the bus, and this was expressly developed with IDE+ and U1MB PBI working together. :)

28

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Fjc ;) u mnie to na 100% nie działa i wraz z ide+ zawsze korzystam z side2.sys. Po włączeniu pbi bios u mnie komp z ide+ nie wstaje.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

29

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

..jest być może różnica w tym, co i jak jest podłączone. Side2 mam w złączu cart ide +, w xe nie mam tej popielniczki ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

30

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

On an XE, one is of course forced to connect SIDE2 via IDE Plus's built-in cartridge port, and if that obscures the SIDE2's IDE registers somehow, it's hardly the fault of U1MB or SIDE2. Likewise, one's personal experience may vary depending on how much equipment is hanging off the bus. I merely show that the combination works as it is designed to do here on my desk, and that U1MB does not break any existing protocols. FDISK could not communicate with multiple IDE host adapters had this not been tested on real hardware, and here you see it with your own eyes. ;)

31

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Oh: I worried for nothing regarding XE, since that works too. :)

https://preview.ibb.co/kkF4v7/IMG_20180309_133002982.jpg

32

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Jest z tego wyjście ;) Karin maxi z dodatkowymi złączami ECI

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

33

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Dual IDE/CF adapter. Here's a close-up:

https://preview.ibb.co/jWpYNn/IMG_20180309_143134480.jpg

Note female mini-IDE connector at left is not broken. Header is made from two different sections and arrived that way when the device was bought. :)

34

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

FJC there is probably one big difference between yours and Pin's IDE Plus. BIOS version. 1.4 vs. bleeding edge ;)

Ostatnio edytowany przez lemiel (2018-03-09 18:49:37)

35

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Mam bios w wersji 1.5

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

36

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

What? So IDE+ BIOS 1.5 crashes OS and smashes communication with a real newdev device? I must try it. :)

37

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Well, BIOS update 1.5 certainly made the XE throw up (unless the towering instability off what's hanging off the ECI caused communication issues), but the 600XL is still going strong:

https://preview.ibb.co/h2SUCn/IMG_20180309_190836520.jpg

EDIT: XE worked after I cleaned IDE Plus's ECI pads with Isopropyl alcohol. :)

Ostatnio edytowany przez flashjazzcat (2018-03-09 20:24:10)

38

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Alkoholu używam do czyszczenia czegoś innego ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

39

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Wykonałem jeszcze raz aktualizacje wszystkiego co mam, przetestowałem wszystko jeszcze raz na emulatorze i na Atari 130XE i 800XL i teraz wszystkie konfiguracje działają jednakowo. Jednak jest tak, jak pisał FJC. Trzeba ustawiać litery partycji na poszczególnych urządzeniach. Trochę mi to przeszkadzało do czasu ustawienia config-ów. Mam taką organizację, że w pracy mam 130XE i Altirrę w chmurze, w domu 800XL i tę samą Altirrę z chmury. Obydwa kompy w różnych lokalizacjach są podpięte do tych samych dysków w chmurze. Każda realna maszyna ma swój dysk twardy. Robiąc cokolwiek na Altirra testuję na żywym kompie, zmieniając lokalizację mam w dalszym ciągu dostęp do wszystkiego.

Widocznie coś miałem poprzestawiane, że wydawało mi się, że to działa automatycznie, bo pamiętam, że mogłem bez trudu wyjąć kartę z SIDE i włożyć do IDE2.0+ i na odwrót. Kiedyś zabierałem ze sobą karty CF ale teraz wszystko synchronizuję przez chmurę, także już nie muszę nić nosić, kopiować, etc.

Dzięki za info, pozdrawiam.

40

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

@Cobol: Z ciekawości: robiąc coś na jednym Atari podpinasz potem hdd przez usb do pc i zrzucasz obraz hdd na chmurę a na drugim z chmury na hdd i podłączasz do Atari? Bo domyślam się że Altirrze pewnie wystarczy sam obraz...
Mógłbyś napisać jak z tym działasz bo to ciekawe rozwiązanie.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

41

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

W chmurze mam duże dyski ATR w formacie Sparty, bo to jedyny słuszny system :-)
Dyski podpięte do wszystkiego co mam. Na wyjazdach w wolnych chwilach działam na emulatorze, który ma IDE2.0+ i Side2.
Mam pliczek bat spreparowany wg dokumentacji Sparta, który kopiuje mi dyski na ATR-y.

Potem jak jestem na real Atari mam dostęp do wszystkiego co robiłem pod emulatorem.
I w drugą stronę: odpalam ten sam pliczek na real Atari i idzie w chmurę.

Komputer PC trzyma pliki na serwerze z kopiami przyrostowymi co się czasami przydaje. Ostatnio mocno zmieniłem program który piszę od roku chyba (sic!) i dziabnąłem się, że wyłączyłem emulator bez zapisania wcześniej pliku z Basica. Trochę się przestraszyłem, że trzeba będzie jeszcze raz, patrzę a w chmurze kopia sprzed 1 minuty :-) Cofnąłem pliki i wszystko jest. Bajka :-)

Realne Atari mam podpięte przez SIO2PC od PC i tylko tutaj mogę czegoś skopiować na PC-ta. Dlatego widzę tu pole na powstanie urządzenia autosynchronizacji. Takie np. PBI co pcha po sieci wszystkie zmiany do peceta :-) Albo sterownik pod Spartę, co wykrywa wszelkie zapisy i robi te zapisy do miejsca docelowego plus to samo do zadeklarowanego.

Ciekaw jestem co na to Konrad ? Pewnie powie że to banalne :-)

Wystarczy:
1. Sterownik np. backup.sys - uruchamiający zapis dualny wedle zmiennej o nazwie np. backup
2. zmienna w config.sys typu: backup=(litera_dysku_źródłowego) (litera_dysku_docelowego)

Fajne ?

42

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Jak dla mnie backup.sys może być maksymalnie prosty, nawet jak nie ma jakichś katalogów to po prostu przerwie działanie. Ma być maksymalnie mały. Najpierw użytkownik robi pierwszą kopię, a potem dba sterownikiem o resztę. Wszak to kopia - wymaga uwagi.

Pewnie zaraz posypią się uwagi, że przecież jest PCLINK, ale... no właśnie :-)

43

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Trochę się zagalopowałem , bo przecież jest MAP, z którego korzystałem :-) Ale wtedy nie miałem HDD na realnych Atari.

44

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, są dwie konfiguracje:
1. Altirra z podłączonym obrazem hdd ide+/side2 np. na D1: i dyskiem atr na D2:
2. Atari z ide+ hdd na D1: i sio2pc na D2:
W obydwu konfiguracjach atr znajduje się w chmurze i on służy do backupowania danych. Backup/odtwarzanie D1: na/z D2: robisz batem.

A jakbyś miał obraz hdd ide+/side2 ulokowany w chmurce kiedy korzystasz z Altirry? Odpadła by chyba konieczność backupowania batem przynajmniej kiedy pracujesz na Altirrze.
Podczas pracy na Atari trzeba by mieć ten obraz zamapowany przez sio2pc i sektorowym kopierem go aktualizować na hdd.

W ogóle to bardzo mi się spodobał pomysł wykorzystania chmury na Atari :) Teraz trzeba by mieć w Atari sieć, żeby móc aktualizować obraz bez sio2pc :)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

45

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Konfiguracja taka jak opisałeś. Obraz ide+/side2 z Altirry jest tylko dla niej. Duże dyski ATR przypięte do real Atari i Altirry pod te same litery dysków. Można by to trochę uprościć, ale Aspeqt, RespeQT nie obsługują plików VHD.

Obecnie jestem w trakcie testowania modułu bluetooth. Można podpiąć ATR z chmury przez telefon komórkowy, bez żadnych komputerów. Też fajnie działa, chociaż wolniej. Przypomina prędkością pracę z FDD.

46

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Backup HDD poprzez SIO i praca w "chmurze" w takim zamyśle jest poronionym pomysłem. Kopiowanie partycji 32MB po sektorach to z czego widzę PONAD 2 godziny z prędkością 3xSIO :D

... a dla przykładu takich partycji mam na HDD w Atarce kilkadziesiąt.

Rozwiązanie, które miało by tutaj sens nie istnieje.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

47

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Ten DragonCart pracuje po SIO?
Wydawało mi się, że w SDX jest narzędzie które potrafi zrobić zrzut dysku kopiując tylko sektory, które są używane.
Poza tym widzę tu pewną przewagę dla SIOCarta, który mógłby sobie szybko pociągnąć obraz z sieci i udostępnić go Atarce (choć tylko po SIO :/).

Edit: Literatka.

Ostatnio edytowany przez mono (2018-03-20 22:55:32)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

48

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

po co ma "sciagac" z sieci na lokala? podczas normalnej zabawy z kataryna ile danych ladujmy/zapisujemy? no to po grzyba archiwizowac cale internety na lokalu zeby to uzyc a pozniej jeszcze przewalac lokala na internety ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

49

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Pin napisał/a:

Backup HDD poprzez SIO i praca w "chmurze" w takim zamyśle jest poronionym pomysłem. Kopiowanie partycji 32MB po sektorach to z czego widzę PONAD 2 godziny z prędkością 3xSIO :D

... a dla przykładu takich partycji mam na HDD w Atarce kilkadziesiąt.

Rozwiązanie, które miało by tutaj sens nie istnieje.

Bzdury opowiadasz.

Ostatnio edytowany przez Cobol (2018-03-21 11:17:15)

50

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

xxl napisał/a:

po co ma "sciagac" z sieci na lokala? podczas normalnej zabawy z kataryna ile danych ladujmy/zapisujemy? no to po grzyba archiwizowac cale internety na lokalu zeby to uzyc a pozniej jeszcze przewalac lokala na internety ;-)

Masz rację. Można by pracować na zdalnym zasobie, ale jednak synchronizacja ma tę zaletę że działa offline :)
@Cobol: Dzięki za wyjaśnienia. Temat jak dla mnie bardzo interesujący.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje