Temat: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Zdjąłem z półki swój XC12 w celu sprawdzenia i ewentualnej naprawy. Magnetofon zdaje się działać (mechanicznie), w szczególności słychać odgłos nagrany na taśmie. Nie umiem niestety powiedzieć, czy wczytuje, ponieważ nie mam w domu żadnej taśmy (tak, wiek, głupi ja). Chciałem sobie cokolwiek nagrać, nawet z Basica. Ale okazało się, że magnetofon niczego nie nagrywa. Jedyne co robi to kasuje zawartość kasety bez nagrywania czegokolwiek. Chodzi o to, żeby spróbować dojść, dlaczego tak się dzieje.
Magnetofon ma jakąś modyfikację, nie mam pojęcia co to jest (fotki poniżej):
https://drive.google.com/file/d/1dxQNB3 … aIH1P/view
https://drive.google.com/file/d/1p7dtmA … ry06P/view

Próbowałem "podsłuchać" sygnałów na głowicy za pomocą oscyloskopu. Podpiąłem się pod parę biały+czerwony (te na górnej stronie) i włączyłem zapis (CSAVE). To co widziałem wydaje się być kształtem sygnału. Czyli dane są podawane. Ale nic się nie nagrywa. Czy to może oznaczać uszkodzenie głowicy?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

To co widać na zdjęciach to jest Turbo 2000F albo Turbo2001 :) Rzucić okiem do wątku o Turbo2001 by Bluki. Turbo 2001 to sprzętowo tak naprawdę Turbo2000F.

Zapis danych powinien być wykonany na prawym kanale, kanał lewy jest do dyspozycji użytkownika i właściwie może być tam nagrane cokolwiek... będzie to słyszalne w kanale audio Atari podczas wczytywania. Magnetofon Atari nagrywa dane tylko i wyłącznie na prawym kanale, na lewym pozostaje nagrana "cisza".

Jeżeli sygnał faktycznie dociera do prawego kanału głowicy, a nie jest nagrywany... to wskazuje to na uszkodzenie głowicy :( na początek może zmierz jej rezystancje, powinna mieć około 200-paru omów.

3

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Kasetę możesz nagrać w dowolnym magnetofonie, nawet wzorcową.

4

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

seban napisał/a:

Na początek może zmierz jej rezystancje, powinna mieć około 200-paru omów.

Mierzylem. Miernik pokazał około 300R na obu kanałach.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

czyli przerwy nie ma, więc powinno być OK. Głowica jest uniwersalna, tzn. odczytująca-zapisująca, zmiany trybu pracy (odczyt/zapis) dokonuje switch "SW1" (schemat XC12 od JER-a)... ale skoro widziałeś na oscyloskopie sygnał zapisy to powinno być OK! no chyba że jakiś mega paproch Ci się przykleił na czoło głowy, próbowałeś jej czoło przetrzeć np. wacikiem, albo patyczkiem kosmetycznym nasączonym jakiś spirytusem/izopropanolem/denaturatem?

Z tego co mi przychodzi do głowy, to jeszcze jest możliwe że urwany jest jeden z przewodów od głowicy (np. ten masowy). Nie wiem gdzie miałeś podłączoną masę od oscyloskopu, ale jeżeli gdzieś do masy na PCB i dotykałeś tylko końcem sondy do jednego przewodów przy głowicy to mogłeś widzieć sygnał który faktycznie tam nie docierał bo. np. brakowało wspomnianej masy)

Druga z głowic jest odpowiedzialna za kasowanie i z tego co piszesz to wygląda na to że ona pracuje (z powodzeniem kasuje poprzedni zapis).

Problem może istnieć również w torze tej głowicy zapisująco/odczytującej. Zobacz czy na płytce są poprawnie wmontowane R6 i C3 i jakie mają wartości? może ktoś usuwając/zmieniając C4 (np. przy modyfikacji na turbo 2001) coś uszkodził w torze zapisu?

Masz dostęp do jakiegoś innego magnetofonu? (może być dowolny magnetofon kasetowy, cos typu deck/ mini wieża, etc.)

6

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Mam obok wieżę. Sprawdzałem na niej taśmę i właśnie dlatego wiem, że magnetofon kasuje jej zawartość. Kabel masy sprawdziłem, dodatkowo go przelutowałem. Nic to nie zmieniło. Dziwi mnie, że skoro głowica jest uniwersalna i zdaje się czytać (jak czytałem jakieś byle co, zdaje się że kasetę ze Spectruma) to miałem odgłos z taśmy w głośniku (może tylko druga głowica pracuje i stąd takie wrażenie?). Jeszcze się wieczorem tym pobawię. Tym czasem mam dostać drugą głowicę od kolegi na podmianę (ale to za jakiś czas).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Głowica zapisująco/odczytująca jest uniwersalna gdyby działał w niej tylko lewy kanał efekt byłby taki jak opisujesz. XC12 zapisuje dane tylko na prawym kanale, lewy pozostaje niezapisany. Oba kanały są wcześniej kasowane przez tą białą głowicę kasującą. Możesz jeszcze sprawdzić czy nikt nie zamienił kabli od kanałów L,P czy to przy głowicy, lub na na płytce magnetofonu.

8

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Patrząc na głowicę, to złącza do prawego kanału to które są? "Górne" czy "dolne"? Bieżący sposób podłączenia jest na fotce powyżej (na czerwonym+białym na górze stwierdziłem obecność danych, ale jakby kanały były zamienione to nagrałoby mi co najwyżej drugi kanał - a tak nic się nie nagrywa. Spróbuję coś nagrać na taśmie z rozbiciem na dwa kanały i sprawdzę, co się odtwarza. Ale to raczej jutro. Może późnym wieczorem. Dam znać.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

To, że coś widziałeś na oscyloskopie, nie znaczy, że jest tym, czym powinno być.
Tor zapisu jest tak prosty, że w zasadzie można prześledzić go omomierzem. Kondensatory można zamienić na nowe.
Sprawdź kabel SIO i przełącznik zapis/odczyt.
Te "ważne" kable podłączone są do górnych styków głowicy i są w ekranie (2 przewody + ekran). Te od audio to jeden przewód w ekranie.

10

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Nagrałem na wieży ścieżkę dźwiękową (muzyczkę z Black Lamp) miejscami na lewym kanale, miejscami na prawym, miejscami na obu. Potem włożyłem to do I niestety, magnetofon nie odtworzył dźwięku z prawego kanału.

Następnie wziąłem kasetę i na wieży nagrałem odtworzony Tap Dancerem plik CAS. Tap Dancer odtwarza sygnał na oba kanały na raz. Niestety, tak nagrany plik nie wczytał poprawnie na Atari. Miałem błąd po próbie wczytania pierwszego bloku. Dźwięk jaki słyszałem w głośniku nie odpowiadał poprawnemu sygnałowi do jakiego jestem przyzwyczajony. Może wina poziomu sygnałów, może ustawienie głowicy, a może po prostu magnetofon walnięty. Dalej nic nie wiem.

Potem próbowałem jeszcze użyć takiej przejściówki z jacka na kasetę - używałem jej ze Spectrum i Amstradem i tam działała. Na Atari (dalej Tap Dancer) coś się nawet wczytywało, ale nie w całości - po kilku poprawnie wczytanych blokach z już normalnym dźwiękiem, miałem błąd odczytu. Ale był postęp.

Niestety nie wiem, czy to wina głowicy czy po prostu niezgodności poziomów sygnałów.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-01-05 00:20:17)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Jeszcze ostatnia wiadomość - nagrałem specjalnie Dan Strikes Back (z WAV wygenerowanego przez cas2wav) tak, że zajmował wyłącznie prawy kanał a na lewym była cisza. I nawet całość się wczytała za którymś tam razem ("cicho bo się nie wgra" ;-) ). Czyli tak jakby sama głowica czyta (na ile dobrze to nie wiem). Trzeba będzie spróbować przelecieć płytkę miernikiem bo dalej nie nagrywa.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-01-05 10:16:34)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

perinoid napisał/a:

Nagrałem na wieży ścieżkę dźwiękową (muzyczkę z Black Lamp) miejscami na lewym kanale, miejscami na prawym, miejscami na obu. Potem włożyłem to do I niestety, magnetofon nie odtworzył dźwięku z prawego kanału.

Dźwięku z prawego kanału nigdy nie usłyszysz idzie on tylko i wyłącznie (po przejściu przed demodulator FSK) na linię DATA_IN gniazda SIO. Tego nigdy nie słychać a dźwięk który słyszysz przy wczytywaniu pochodzi z generatorów POKEY-a które w tym czasie pracują jakgo BRG (Baud Rate Generator) dla wewnętrznego portu szeregowego.

Natomiast dźwięk z lewego kanału jest podawany na wzmacniacz m.cz. a następnie wprowadzany do toru audio Atari poprzez 11 pin gniazda SIO (Audio Input).

O magnetofonie swego czasu już pisał dużo Jer na swojej stronie

O ile Ci się udało poprawnie wczytać "Dan Strikes Back" (btw. prosta aczkolwiek świetna gra! ile ja czasu nad tym spędziłem :P) to oznacza że głowica jest sprawa (skoro odczytuje to powinna i zapisywać bez problemu).. Tor zapisu jest tak prosty że tam właściwie nie ma co nie działać... składa się on z jednego rezystora (R6), jednego kondensatora (C3) oraz kondensatora filtrującego/blokującego wyższe częstotliwości  C4. Sprawdź dokładnie czy te elementy są obecne i czy są dobrze przylutowane, po drodze sygnał przechodzi jeszcze poprzez przełącznik zapis/odczyt (SW1) możesz zmierzyć sobie omomierzem/multimetrem czy w pozycji "zapis" masz przejście od obu końcówek C4 do głowicy.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-05 12:27:58)

13

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Zakładam, że próbujesz zapisywać i odczytywać w normalu. Dodatkowo:

1. Sprawdź przełącznik Turbo/Normal czy dobrze styka, ewentualnie potraktuj go jakimś kontaktem lub poprostu go omiń.   
2. Przyjrzyj się kondensatorom C17 i C23 powinny być 4n7 (ew. wymiana).
3. Zdarzało się podobno, że fabrycznie rezystor R35 montowany był inny niż 10k, sprawdź.
4. Co do nagrywania, spróbuj zwiększyć prąd podkładu przez wymianę R6 na mniejszą wartość np. 4k7. Wymiana kondensatorów C3 i C4 na np. poliestrowe o lepszych parametrach. W miarę możliwości staraj się używać kaset żelazowych (type1/rec1/normal position)
5. Profilaktycznie wymiana elektrolitów, w szczególności tych przy silniku, a najlepiej wszystkich.
6. I zakładam, że prześledziłeś prawidłowość połączeń i są zgodne z tym do których odesłał Seban w poście nr2.
7. Do testów odłącz tor audio, pin11 w SIO. Potrafi wprowadzać szumy własne właśnie z tego lewego kanału, którego Atari nie potrzebuje do wczytywania.

Ostatnio edytowany przez robecc (2019-01-05 18:50:51)

14

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Tak, nagrywam w normalu. Ze zwykłego Basica. Nie chodzi o to, że się źle wczytuje (bo się wczytuje) albo źle zapisuje - problem jest taki, że się WCALE nie zapisuje. NIC. Tylko kasuje się to co jest nagrane (głowica kasująca działa). Sprawdziłem płytkę, elementy wyglądają na poprawne.

Dla zobrazowania - zerknijcie na ten filmik: . Starałem się pokazać, co obserwuję.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-01-06 13:23:41)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Kolega masę do oscyloskopu bierze z blachy licznika? Patrząc na schemat XC-12 widać, że linia sygnałowa i masa do głowicy są przełączane przez SW1. Wystarczy, że tam jest zły styk i już nici z nagrywania.

Ostatnio edytowany przez xtrem007 (2019-01-06 14:09:55)

16

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Sprawdzałem pracę SW1. Wydaje się działać poprawnie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Na schematach XC-12 Pana Jerzego Soboli jest chyba błąd na przełączniku SW1 dla głowicy kanału prawego. Poprawnie wygląda to tak jak w załączniku. Tam widać, że w zależności od położenia SW1 (REC lub PLAY) sygnał masy jest przemiennie na czerwonym lub białym kabelku kanału prawego.

PS: Przy tak podłączonej masie oscyloskopu i przerwie na linii masy gdzieś po drodze do głowicy oraz przy sprawnej głowicy, oscyloskop będzie nam pokazywał ładne przebiegi niezależnie od tego do której nóżki głowicy kanału prawego przypniemy sondę.

Ostatnio edytowany przez xtrem007 (2019-01-06 15:20:33)

Post's attachments

XC-12.gif 96.93 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-01-06) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

18

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Tor zapisu XC12 naprawdę jest banalny:

http://seban.pigwa.net/drop/xc12.gif

Jak pisałem wcześniej składa się 3 znaczących elementów: C3,R6,C4. Po drodze sygnał jak pisałem też wcześniej przechodzi przez SW1. Sprawdź wartości R6, C3 oraz to czy np. C4 nie ma zwarcia. Jeżeli sygnał z piny #5 gniazda SIO (DATA_OUT) przychodzi (zakładam że POKEY jest sprawny) to przejściu przez C3 i R6 i SW1 powinien się pojawić na obu kablach dochodzących do głowicy (pomiar musisz wykonać na tych dwóch końcówkach głowicy bezpośrednio, a nie względem masy magnetofonu). Jedna końcówka oscyloskopu do kabla białego, druga do czerwonego.

Z tym że trzeba uważać, bo w trybie odczytu to czerwony kabel jest podłączony do masy, a z biały do wzmacniacza odczytu.... natomiast po wciśnięciu REC sytuacja odwraca się to i na czerwonym kablu pojawia się sygnał do zapisu, a biały staje się masą. Także przy testowaniu zapisu końcówkę pomiarową sondy przykładasz do czerwonego kabla, masę sondy pomiarowej do białego.

Zresztą zrób test omomierzem... zmierz czy w normalnym trybie masz "przejście" pomiędzy masą a czerwonym kablem, potem wciśnij REC i zobaczy czy masa się pojawiła na białym kablu przy głowicy.

http://seban.pigwa.net/aa/xc12_head.jpg

EDIT: o, widzę że kolega xtrem007 wyjaśnił wszystko już wcześniej :D

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-06 16:36:12)

19

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Jeżeli przełącznik SW1 prawidłowo styka i przełącza masy na zapis/odczyt, i na oscyloskopie widać przebiegi, oraz próbuje coś odczytać ale jak wspomniałeś raczej z miernym skutkiem, to tak mi przyszło do głowy, że przyczyna może leżeć na styku taśma - głowica. Taśma delikatna jest, ale "cicha woda brzegi rwie". Nie wiem ile ten magnet nakręcił obrotów, ale taśma potrafi wytrzeć czoło głowicy do tego stopnia, że już w pewnym momencie nie jest prawidłowo ustawiana względem głowicy. Przyjrzyj się jak dochodzi taśma do głowicy, i czy w ogóle dochodzi bo może cały zespół z głowicą jest "przekoszony". Sprawdź czoło głowicy czy nie ma wyraźnego rowka wyżłobionego przez taśmę. O ile prawidłowo dochodzi do głowicy kasującej i ją kasuje  to może nie prawidłowo się układa na głowicy tej właściwej i tu może tkwić problem.

Ostatnio edytowany przez robecc (2019-01-06 21:28:21)

20

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Dzięki chłopaki za wszystkie uwagi. Za kilka dni spróbuję jeszcze raz przedzwonić magnetofon miernikiem (sprawdzić komponenty ponownie), oscyloskopem (tym razem łącząc się bezpośrednio pod głowicę, chociaż akurat tutaj wydaje mi się, że zrobiłem to poprawnie bo wcześniej sprawdziłem SW1 - działa - i podpięty byłem pod czerwony kabelek, czyli jak należy) itp. Nic nie szkodzi sprawdzić jeszcze raz. Przy okazji ma przyjść dawca organów z głowicą, może po prostu wymienię i sprawa się rozwiąże (jakby z tą nie było styku to by nie czytała poprawnie - a czyta).

Przyjrzałem się jeszcze raz optycznie i jeśli to coś w tym magnetofonie to rzeczywiście Turbo2001, to albo jest ono źle założone, albo ktoś kto je zakładał, nie skończył pracy (np. kabelek z trójnika jest pociągnięty do nie tego pola co trzeba, kondensator C4 jest ten sam co fabryczny (4n7) itp.). Spróbuję to poprawić, aczkolwiek mam przeczucie, że nic to nie da. Ale to za kilka dni.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-01-06 23:16:20)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

21

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Wczoraj przyszedł do mnie zezwłok innego magnetofonu, z którego wymontowałem głowicę i włożyłem ją do tego niezapisującego. I mam pewien sukces, bo magnetofon zaczął zapisywać. Czyli jednak głowica. Teraz problem się sprowadza do ustawienia głowicy (to nie Commodore, wiem, ale po zmianie głowicy trzeba ją ustawić). Jakaś podpowiedź, jak to najlepiej, najszybciej i najpewniej zrobić?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

22

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Na ucho.
Jak masz to zdjęcie głowicy powyżej.
Jedna śrubka jest od mocowania głowicy a druga od regulacji.
Z resztą załóż obudowę i w obudowie masz odpowiedni otwór do regulacji.

Kręć tą śrubką tak, by dźwięk był jak najczystszy.

23

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Właśnie w mojej obudowie otworu brak. A zauważyłem, że bez kieszeni taśma jest prowadzona ciut inaczej. Nic to. Nagram sobie testowo coś tylko na prawy kanał i będę sprawdzał. Szkoda, że w odsłuchu (po POKE 54018,52) nie słychać tego prawego kanału, tylko lewy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

24

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Nagraj to samo na obu kanałach. Słuchając lewego kanału ustawisz prawy bo przesunięcie między ścieżkami jest tożsame odległości pomiędzy szczelinami na głowicy... A jeszcze lepiej jest gdy oprócz metody "na ucho" skorzystasz z programu do regulacji głowicy.
Do wzorcowego ustawienia proponowałbym użyć kasety z oryginalnym oprogramowaniem (takim komercyjnym, np od Delliy-ego)

I jeszcze mały hint: jak 30 lat temu używałem magnetofonu to pamiętam, że do regulacji ściągałem klapkę z zawiasów (odsłania się wtedy śrubka) - nie wiem czy to jest prteferowany sposób - ale tak się wtedy robiło :-)

pozdrawiam

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

25

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Nagraj na swojej wieży jakiś stały przebieg np. 1kHz. Włóż potem taśmę do magnetofonu Atari. Masz tam jakiś oscyloskop. Odtwórz ją na Atari z podpiętym oscyloskopem i tak kręć głowicą aby amplituda sygnału była jak największa, zresztą patrząc na przebieg na oscyloskopie będziesz wiedział kiedy jest najlepiej.