76

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Nie dla rozszerzenia ram tylko dla przełączania epromu z basicem. Bo dokładam jeszcze 32KB epromu bo BASIC muszę wymienić na wersję C.

77

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Zainspirowałeś mnie tym sprawdzeniem wersji Basic'a, zapomniałem o tym zupełnie w mojej ślicznej 800XL, którą sobie od jakiegoś czasu odrestaurowywałem dla siebie. Sprawdziłem i okazało się, że u mnie też była rewizja B. Tylko ja akurat miałem jedną kostkę z nowszym Basic'iem oryginalnym z 65XE, więc u mnie wymiana Basic'a odbyła się w czasie krótszym niż odstępy pomiędzy Twoimi postami w tym wątku i już mam rewizję C:-)
A swoją drogą: po co Ci cztery wsady, zrób po prostu Basic C, resztę przestrzeni olej i zmarnuj:-) Kości są tanie, a szkoda roboty, bo prawdopodobnie nigdy Ci się to do niczego nie przyda.
Poza tym jak już to koniecznie robisz, to po co aż z komparatorem adresów? Wstaw zwykłe zworki, albo przełączniki na najstarsze linie i zapomnij.

78

Odp: atari 1088KB ram na sram???

W trakcie robienia tego rozszerzenia pamięci.
Zauważyłem, że w dość prosty sposób można rozszerzyć ram do 16MB.
Na dodatek będzie to kompatybilne wstecz z Rambo.

Wyglądało by to tak:
Gdy używamy standardowej pamięci, wyjścia PB2,PB3,PB5,PB6 są niewykorzystywane.
Wstawiając czterobitowy rejestr do którego możemy pisać tylko przy PB4 w stanie wysokim.
Mogli byśmy rozszerzyć szynę adresową do 23Bitów zwiększając tym samym przestrzeń pamięci do 16MB.

Banalne!

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-13 22:08:49)

79

Odp: atari 1088KB ram na sram???

OK. Rób jak chcesz.

Na razie

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

80

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Mq napisał/a:

Zainspirowałeś mnie tym sprawdzeniem wersji Basic'a, zapomniałem o tym zupełnie w mojej ślicznej 800XL, którą sobie od jakiegoś czasu odrestaurowywałem dla siebie. Sprawdziłem i okazało się, że u mnie też była rewizja B. Tylko ja akurat miałem jedną kostkę z nowszym Basic'iem oryginalnym z 65XE, więc u mnie wymiana Basic'a odbyła się w czasie krótszym niż odstępy pomiędzy Twoimi postami w tym wątku i już mam rewizję C:-)
A swoją drogą: po co Ci cztery wsady, zrób po prostu Basic C, resztę przestrzeni olej i zmarnuj:-) Kości są tanie, a szkoda roboty, bo prawdopodobnie nigdy Ci się to do niczego nie przyda.
Poza tym jak już to koniecznie robisz, to po co aż z komparatorem adresów? Wstaw zwykłe zworki, albo przełączniki na najstarsze linie i zapomnij.

No i chyba tak zrobię.
Komparator adresów po to bym sobie zworkami ustawił rejestr w dowolnym bajcie z zakresu D500-D5FF.
Pisząc do tego rejestru odpowiednie wartości, mógł bym przełączać banki w Basicrom.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-13 22:24:43)

81

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Impuls napisał/a:

W trakcie robienia tego rozszerzenia pamięci.
Zauważyłem, że w dość prosty sposób można rozszerzyć ram do 16MB.
Na dodatek będzie to kompatybilne wstecz z Rambo.

Wyglądało by to tak:
Gdy używamy standardowej pamięci, wyjścia PB2,PB3,PB5,PB6 są niewykorzystywane.
Wstawiając czterobitowy rejestr do którego możemy pisać tylko przy PB4 w stanie wysokim.
Mogli byśmy rozszerzyć szynę adresową do 23Bitów zwiększając tym samym przestrzeń pamięci do 16MB.

Banalne!

Nie rozumiem po co tak kombinować przecież taki rejestr i to 8bit możesz umieścić np. na końcu RAM. Jeśli rozkażesz procesorowi wpisanie $00 na stronę 6 pod adres $06FF to SALLY to zrobi i wystawi adres oraz dane w cyklu zapisu. W ten sposób możesz mieć i kwadryliony MB RAM dekodując adres i sterując tym rejestr starszego bajtu adresu. Pytanie - po co?

Chyba, że to sztuka dla sztuki no to oki :D

Ostatnio edytowany przez tOri (2019-01-13 22:29:25)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

82

Odp: atari 1088KB ram na sram???

toriman1 napisał/a:
Impuls napisał/a:

W trakcie robienia tego rozszerzenia pamięci.
Zauważyłem, że w dość prosty sposób można rozszerzyć ram do 16MB.
Na dodatek będzie to kompatybilne wstecz z Rambo.

Wyglądało by to tak:
Gdy używamy standardowej pamięci, wyjścia PB2,PB3,PB5,PB6 są niewykorzystywane.
Wstawiając czterobitowy rejestr do którego możemy pisać tylko przy PB4 w stanie wysokim.
Mogli byśmy rozszerzyć szynę adresową do 23Bitów zwiększając tym samym przestrzeń pamięci do 16MB.

Banalne!

Nie rozumiem po co tak kombinować przecież taki rejestr i to 8bit możesz umieścić np. na końcu RAM. Jeśli rozkażesz procesorowi wpisanie $00 pod adres $FFFF to SALLY to zrobi i wystawi adres oraz dane w cyklu zapisu. W ten sposób możesz mieć i kwadryliony MB RAM. Pytanie - po co?

Chyba, że to sztuka dla sztuki no to oki :D

No oczywiście ale tu port B jest do rozszerzeń ram.
Ja w ogóle nie jestem za takim rozszerzeniem jak Rambo itp.
Nawet Atari 130 wydaje mi się pomyłką.
Ale lubię bawić się elektroniką. :D

83

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Impuls napisał/a:
toriman1 napisał/a:

Nie rozumiem po co tak kombinować przecież taki rejestr i to 8bit możesz umieścić np. na końcu RAM. Jeśli rozkażesz procesorowi wpisanie $00 pod adres $FFFF to SALLY to zrobi i wystawi adres oraz dane w cyklu zapisu. W ten sposób możesz mieć i kwadryliony MB RAM. Pytanie - po co?

Chyba, że to sztuka dla sztuki no to oki :D

No oczywiście ale tu port B jest do rozszerzeń ram.
Ja w ogóle nie jestem za takim rozszerzeniem jak Rambo itp.
Nawet Atari 130 wydaje mi się pomyłką.
Ale lubię bawić się elektroniką. :D

Miłej zabawy :D

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

84

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Impuls napisał/a:

No oczywiście ale tu port B jest do rozszerzeń ram.

Tak żeby być trochę bardziej precyzyjnym, to standardowo port B nie służył w ogóle do rozszerzeń RAM:-)

85

Odp: atari 1088KB ram na sram???

No tak zaproponowały inżyniery z Atari, gdy wypuszczały Atari 130XL. Początkowo to prawie do niczego nie służył. Obecnie jednak zupełnie dobrowolnie przyjmujemy pewne standardy, które są podyktowane dostępnym oprogramowaniem. czyli MyDOS i SpartaDOS, oraz kilka gier.

86

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Nie wiem czy zacznę pisać programy dla Atari, bo w swoich zasobach mam takie cudo jak na zdjęciu poniżej.

Post's attachments

IMG_20190113_224614.jpg 1.56 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

87

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Port B służył do obsługi kierunków dwóch dodatkowych joysticków w Atari 400/800.

88

Odp: atari 1088KB ram na sram???

O widzisz coś mi się przypomniało.
Porty Joystika posiadają wejścia POT1-4.
Wejścia te idą do POKEYa do czego służą.
Pytam bo mam stary Joy PC na potencjometry.
Może dało by się go użyć jeszcze.

89

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Zszedłem do 50 przelotek i niech już będzie.
Jak mi się będzie chciało to sterowanie bankami eeproma zrobię na kanapkę.
Jeszcze muszę się zająć grubością ścieżek zasilania i wypełnić płytkę masą.
No i oczywiście przymierzyć czy pasuje. :D

90

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Impuls napisał/a:

O widzisz coś mi się przypomniało.
Porty Joystika posiadają wejścia POT1-4.
Wejścia te idą do POKEYa do czego służą.

Paddle.

91

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Płytka tak by mniej więcej wyglądała.
Odstęp  od blachy, po około 2,5mm.
Na górę jeszcze wejdzie kanapka z przełączaniem banków eproma.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-14 14:00:41)

Post's attachments

memboard.png 46.97 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

92

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Wszystko fajnie, ale zrobiłeś chociaż jakikolwiek test, czy prototyp małego chociaż fragmentu Twojej wizji? Bo na razie to średnio ma znaczenie czy są 2,5mm od blachy, czy też pięć metrów od kaloryfera, skoro nie wiadomo czy to w ogóle jakkolwiek zadziała:-)

93

Odp: atari 1088KB ram na sram???

A dla czego ma nie zadziałać?
I co testować przy tak biednym układzie?
Nie robię karty graficznej na FPGA z akceleratorem 3D. :D

Najważniejsze do przetestowania to było, czy płytka potrafi idealnie wejść w gniazdo BasicRom i MMU.
Na układem to dumałem w fazie schematu.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-14 14:13:44)

94

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Ok, z niecierpliwością czekam na efekt końcowy.

95

Odp: atari 1088KB ram na sram???

No a ja już mam kwaśną minę na myśl o 48 przelotkach. To dwa dni roboty. No może jeden.

96

Odp: atari 1088KB ram na sram???

A właśnie, nie masz przypadkiem doświadczenia ze starymi układami FPGA xilinxa?
Mam XC3030, co ma leżeć bezproduktywnie?

97

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Nie mam.

98

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Szkoda, bo może udało by się na nim wykonać prostą kartę graficzną z double bufferingiem.
Myślę tu o Z80.

99

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Ech... Zawsze pod górkę.
Najpierw muszę drukarkę przeczyścić.
Bo z takiego wydruku to nici.

Post's attachments

IMG_20190114_145503.jpg 1.55 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

100

Odp: atari 1088KB ram na sram???

W oczekiwaniu na działanie chemii, chciałem się z wami podzielić wspomnieniami.

Pierwszy raz z grami video miałem do czynienia w podróży.
W Katowicach na dworcu była taka maszynka i grało się tam w Tenisa.
Odbijało się kwadracik do przeciwnika, którym był mój brat.
Ze dwa może trzy lata po tym, kolega miał komputer chyba ZX-Spectrum.
I znów graliśmy w tego tenisa. Między czasie, brat pożyczał comodore od kolegi.
Większość nocy spędziłem na wczytywaniu gier.
Mój kolega już miał Atari 800XL, wyglądał ten komputer jak maszyna do pisania u cioci w biurze.
Ale udało mi się zdobyć Atari 65XE i stację CA2001, to był kosmos.
Dziwne, bo gierki szybko przestały mnie interesować a zająłem się programowaniem i segregowaniem softu na dyskietkach.
Niestety jedyny język programowania jaki posiadałem to był basic.
Moi koledzy byli mocno zainteresowani grami, miecze valdgira, misja, hans kloss, river ride itp.
Gdy już atarynka przestała mi wystarczać i zainteresowany byłem PC, wchodził wtedy 80386.
Podłączyłem Atarynkę do pralki automatycznej bo padł programator a jakoś trzeba prać. :D
Za sprawą gry Electro Body, marzyłem o PC.
Dopiero jak zacząłem pracować dorobiłem się 486 DX4 100MHz i miałem bardzo dużo ramu bo aż 4MB.
I tak pozostałem w niewoli blaszaków aż do dziś.

Obecnie patrząc z perspektywy, to Atari 65XE wygląda tandetnie a ciekawy design posiada Atari 800 XL.
Czasy się zmieniają a wraz z nimi gusta.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-14 19:12:07)