Temat: c't IDE

Witam świątecznie :)

W jednym z numerów c't magazynu był projekt kontrolera IDE do ST + TOS2.06. Skoro był, to trzeba było spróbować go zrobić. Początkowo były pewne problemy, na niemieckim forum jest cały wątek o tych problemach. TOS zgłaszał się, ale dysk nie był widoczny. Po małej korekcie pliku JED do GAL'a dysk się pojawił. Pisząc dysk mam na myśli przejściówkę z kartą CF oraz "disk on chip", swego czasu dysków IDE było na kilogramy, teraz nie mam żadnego :)
Testuję jak to wszystko działa (zapis, odczyt, uruchamianie programów) i nie natrafiłem na jakieś problemy. Zapuściłem defragmentację na dysku i sprawdziłem czy potem wszystko jest czytelne i programy się uruchamiają. Czy znacie jakieś programy do testów ? To co znalazłem, to w większości testy prędkości. Jeżeli kojarzycie jakiś program do testów zapisu/odczytu proszę o podrzucenie jego nazwy.

Teraz kilka fotek samego kontrolera:
ct ide

ct ide

ct ide

ct ide

ct ide

a tutaj są zdjęcia z programów testowych:
http://atari.wroclaw.pl/pliki/ctide/test

Było miło :) Do widzenia.

2

Odp: c't IDE

Zobacz, czy demo DRONE odpali poprawnie.

Edit:

Aaaa, to ST, SORRY

Ostatnio edytowany przez Pin (2018-12-25 12:56:23)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: c't IDE

Artik,
rzuć okiem na nowy akcelerator 030 terriblefire:

https://www.exxoshost.co.uk/forum/viewt … amp;t=1335
https://github.com/terriblefire/tf530

Oprócz 030 ma on na pokładzie ram oraz port ide:
Może dałbyś radę coś takiego zmontować.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

4

Odp: c't IDE

Trzeba sie zalogować. A to działa z Atari czy ino Amiga ?

Było miło :) Do widzenia.

5

Odp: c't IDE

myślę że forum jest warte zalogowania

TF520 - 68020 research board (No RAM, No IDE, No FPU)
TF530 - 68030 board (32bit 2Mb 12ns Static RAM - Zorro II, Experimental IDE, 32 bit FPU).
TF328 - CD32 RAM + IDE Board (8Mb 32 bit DRAM + Gayle Emulated IDE).
TF534S - 68030 (32bit 4Mb 55ns Static RAM - Zorro III, SATA, 32bit FPU)
TF534 - 68030 (32bit 4Mb 55ns Static RAM - Zorro III, 44Pin IDE, 32bit FPU)

Planned

TF540S - 68040FEV (fixed frequency 25Mhz) (32bit 32Mb SDRAM, SATA, NO FPU)

Latest firmware always at

https://github.com/terriblefire/terriblefire-binaries/

działa to też na ST

https://www.exxoshost.co.uk/forum/download/file.php?id=5061
https://www.exxoshost.co.uk/forum/download/file.php?id=5093



i jeszcze przejściówka
https://www.exxoshost.co.uk/forum/download/file.php?id=5119

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2018-12-25 22:08:20)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

6

Odp: c't IDE

Wracając do c't IDE. Zrobiłem testy na różnych płytach (MegaST, 520, 260) i działa prawidłowo. Sprawdzę jeszcze jak będzie się spisywał bez TOS'a 2.06 pod 1.02 lub 1.04, jak będzie współdziałał z jakimś dyskiem ACSI oraz czy zadziała duet HDD+CD.

260ST

Swoją drogą mogę sprawdzić na MegaSTE, przejściówki mam zrobione.

EDIT:
Test z dwoma "dyskami" wypadł prawidłowo. Przy okazji sprawdziłem inne przejściówki na CF i SD.

ct ide

ct ide

EDIT2:
W ramach testów spróbowałem podłączyć coś nowszego dyski 2,5" Samsunga (ATA) i Toshiby (SATA), nie należy się sugerować trzema ostatnimi literami nazwy dysku Toshiby, dysk jest OK :)

ct ide

ct ide

ct ide

LAST EDIT:
Ostatnie sprawdzenia czyli sterowniki i starszy TOS.
Pod TOS'em 1.4 działa prawidłowo, zapuściłem pełny test z CosmosEx i przeszedł:
http://atari.wroclaw.pl/pliki/ctide/CTIDE.TXT
sprawdzałem też z wersją 1.0 i dysk był widoczny, programy się uruchamiały, jednak nie chciałem ryzykować, gdyż jak wiadomo TOS 1.0 z HDD to tykająca bomba zegarowa :)

Co do sterowników to dyski są rozpoznawane przez: HDDrivera (najnowszy oraz starsze wersje 7,6,4), CBHD, HUSHI a także atarowski AHDI 5 i 6 (wersja 6 dokładniej sprawdzona w użyciu). Oczywiście niektóre sterowniki mają swoje ograniczenia. Sterownik ICD pokazuje mi za każdym razem, że nie jest zainstalowany więc nie wiem.

P.S. Będą ze dwie sztuki dodatkowo, więc gdyby ktoś reflektował to proszę o info w tym wątku.

REALLY LAST EDIT: Z EmuTOS-em działa bez sterowników.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2018-12-29 23:04:40)

Było miło :) Do widzenia.

7

Odp: c't IDE

Testy zakończone Sprawdzeniem czy c't IDE zadziała z PAK'iem. Działa, zainstalowane na PAK'u (płyta ST, PAK, IDE).
Ciekawym rozwiązaniem byłoby zainstalować na tym EmuTOS, ale nie ma wersji dla PAK. Oczywiście, jak pisałem wyżej, program EmuTOS działa, ale nie ma wersji do zaprogramowania.

Było miło :) Do widzenia.

8

Odp: c't IDE

Moje lamerskie pytania:
Jak rozumiem w ST trzeba wylutować CPU ? i wsadzić do płytki?
W takim razie jak to użyć w STE ?

Jaka byłą by cena?

9

Odp: c't IDE

Nie trzeba. Można nalutować podstawkę na procesor i wsadzić kontroler. Do STE ta sama śpiewka co zawsze, potrzebny adapter PLCC-DIP.

Było miło :) Do widzenia.

10

Odp: c't IDE

emu tos 512k działa z TT, jak 4 kości zaprogramowane włożę do PAKa wykryje mi go?

Ostatnio edytowany przez dragmar (2018-12-31 16:30:36)

11

Odp: c't IDE

dragmar napisał/a:

emu tos 512k działa z TT, jak 4 kości zaprogramowane włożę do PAKa wykryje mi go?

Nie. Tos "pakowski" to nie kopia z tt. Jest odpowiednio "przepaczowany". Bedzie chwila to zrobię kompilacje dla PAKa

JiL Fan.

12

Odp: c't IDE

Tylko moim zdaniem to nie pójdzie tak łatwo. EmuTOS oparty jest na 2.06, a ten powinien działać bez "pacza". Próbowałem użyć TosPatch, ale wersja 512k nie działała po tej operacji. Próbowałem podzielić go na 4 części i wrzucić na 27c512 tak jak miałem kiedyś na wcześniejszej wersji PAK'a, widać to tu:
http://atari.wroclaw.pl/fotki/pak/pak_2.jpg
ale to też nie zadziałało, może coś źle zrobiłem.
Jednak udało mi się nagrywając wersję 256k na c't IDE, Potem wystarczy na PAK'u przełożyć jumper J7, aby startował system z płyty i mamy EmuTOS na PAK'u.

EDIT:
Udało mi się zrobić testy z "tradycyjnym" sprzętem czyli dysk 40GB i nagrywarka DVD Toshiby oba urządzenia ATA, po 10zł od sztuki w komisie :).
Napędy są wykrywane, dysk daje się partycjonować, ExtenDOS rozpoznaje DVD i ogólnie szafa gra :)

ct ide

ct ide

ct ide

EDIT: Próba nagrania danych z dysku na płytę CD zakończyła się powodzeniem.
Sprawdziłem także czy kontroler działa z MSTE i co wydaje mi się było do przewidzenia, działa na 8MHz, przy 16MHz fiksuje.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2019-01-06 22:12:08)

Było miło :) Do widzenia.

13

Odp: c't IDE

Chciałem ino napisać, że można kupić kontroler od złotówki:
https://aukcje.wosp.org.pl/kontroler-id … t-i8835766

Było miło :) Do widzenia.

14

Odp: c't IDE

W zasadzie mi się nie przyda ale spróbuję kupić... niestety mam STe z CPU w PLCC (jak to w STe) i STf z CPU w "niewłaściwym" miejscu, więc trzeba będzie coś poczarować, by to zamontować.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

15

Odp: c't IDE

OT: Czy ktoś posiadający TT-tkę mógłby sprawdzić ile miejsca jest pomiędzy górnym rzędem pinów złącza TT-RAM z zasilaczem, tak aby karta dała się zamontować nie wgniatając blachy w zasilaczu :) Z góry dziękuję.

_tzok_ napisał/a:

W zasadzie mi się nie przyda ale spróbuję kupić...

Niestety wygląda na to, że ktoś założył "lewe" konto tylko po to, aby powygrywać aukcje i nie wpłacić na WOŚP (adres zamieszkania w Warszawie tej osoby nie istnieje, nie ma takiej ulicy, zgłosiłem sprawę na Allegro), ot taka forma zabicia nudy, przykre ;(

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2019-01-27 21:01:23)

Było miło :) Do widzenia.

16

Odp: c't IDE

Mam i ja swój c't IDE kontroler od Artika i fajna to sprawa jest:-)

Zamontowałem go w "krótkim" 520ST, rewizja płyty H.
Wyciągnąłem kości TOS-u, skorzystałem z możliwości zamontowania dwóch kości z TOS-em 2.06 na kontrolerze. Z tego co wyczytałem i z resztą sam sprawdziłem możliwości są dwie: w kontrolerze można mieć TOS 2.06 lub ewentualnie EmuTOS. Jeśli chcemy pozostać przy starszym TOS-ie 1.xx, to wkładamy go w płytę główną, nie korzystamy wtedy z gniazd na kontrolerze i tam nie mamy kości z TOS-em. Taki wybór konfiguracyjny, jak kto chce.

Na razie u siebie zainstalowałem EmuTOS, ponieważ jest mega wygodny, ale o tym za chwilę. Przy okazji chciałem go przetestować. Sprawdziłem również TOS 2.06, działa, ale jakoś mam wrażenie, że EmuTOS jest lepszą alternatywą.
EmuTOS został ostatnimi czasy mocno dopracowany i wydaje się po krótkich testach, że działa bardzo dobrze.

Przede wszystkim EmuTOS ma wbudowany driver do IDE, który współpracuje z c't IDE, więc odpalamy kompa, a on po prostu od razu widzi nasz kontroler. Nie potrzebujemy żadnych sterowników, nic nie trzeba instalować, konfigurować itd. EmuTOS obsługuje zwykłe partycje FAT16, więc bierzemy sobie kartę CF, robimy na niej normalnie pod Windowsem partycję, którą formatujemy na FAT, wrzucamy sobie na to gry, wkładamy w c't IDE i wszystko w temacie. Odpalamy kompa i mamy normalnie widoczny dysk i wszystko działa. Co więcej dysk ten jest też automatycznie bootowalny.

Kompatybilność EmuTOS, to temat nie na ten wątek raczej, ale wszystkie gry, które udało mi się odpalić na 2.06, z tych które testowałem, zadziałały również na EmuTOS. Na stronie Putnika są gry dostosowane do pracy z HDD i wg opisów w tabelkach tam zamieszczonych prawie wszystkie są dostosowane równiez do TOS-u 2.06. Inna sprawa, że niektóre gry ze strony Putnika nie chcą mi się uruchamiać, ale zacząłem próbować pod emulatorem na różnych konfiguracjach sprzętowych i z różnymi TOS-ami i te gry, których nie mogę odpalić nie idą mi nawet pod TOS-em 1.04, więc nie wiem czy tam z tymi grami nie jest coś nie tak. Może ktoś ma wiedzę w tym temacie? Np. gra Ninja Mission, Prince of Persia, Secret of Monkey Island. Wszystkie te gry pokazują Putnikową planszę tytułową, po czym wychodzą do TOS-u z kolorami zmienionymi na fioletowy, niezależnie od wersji TOS-u i ilości pamięci RAM, zarówno na ST jak i na STE.
Natomiast gry, które działają poprawnie i to już przy 1MB na wszystkich TOS-ach, to np. D-Generation, Fire and Ice, IKPlus, Microprose Golf, Mouse Trap.

Uwagi sprzętowe. Raczej należy używać starszych kart CF. Mam kilka nowszych Sandisk 4GB Ultra II i na nich dzieją się jaja. Błędy, karta raz widoczna, raz nie, programy się niektóre odpalają, a niektóre nie itp. atrakcje. Natomiast starsze karty, bez obsługi żadnych ultra hiper transferów, stare zwykłe karty o pojemnościach rzędu kilkuset MB chodzą bez zarzutu idealnie.

17

Odp: c't IDE

niektóre gry z zestawu Putnika mogą nie działać z EmuTOS bo dodał nieudokumentowaną (ale działającą pod TOSem) obsługę ikbd (dzojstik/klawiatura/mysz) której nie ma w EmuTOS: http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … mp;t=32762

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

18

Odp: c't IDE

Dzięki Cyprian. Przeczytałem ten cały długi wątek, który podlinkowałeś z nadzieją, że w końcu ktoś tam coś mądrego napisze...
Trudno powiedzieć kto tam ma rację, ale przy takim podejściu teamu od EmuTOS-a jednak trzeba przemyśleć czy go w ogóle używać, bo jednak gry z HDD, to przede wszystkim skarbnica Putnika. Szkoda, bo cieszyłem się, że to tak fajnie wstaje i nie potrzebuje driverów żadnych.

Odp: c't IDE

Tu nie ma żadnej winy teamu EmuTOSa. PPera analizuje sobie TOS znajduje jakieś nieudokumentowane własności i ich używa. To jest bardzo brzydkie i głupie podejście, szczególnie że to samo może uzyskać używając udokumentowanych funkcji TOSa.

Co więcej, to nawet nie jest nieudokumentowane zachowanie. To co znalazł PPera to jest przypadkowe zachowanie.

Używanie nieudokumentowanych funkcji systemu operacyjnego to jest bardzo zła praktyka. Używanie przypadkowego zachowania do głupota. Robienie tego w 2017 roku to debilizm.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

20

Odp: c't IDE

Adam, ja się z Tobą zgodzę, też uważam tak jak Ty. Nie staję po niczyjej stronie, wisi mi to czy oni się tam lubią czy nie. Jednak w tamtej dyskusji Putnik przekonuje, że zachowanie które opisał jest powtarzalne we wszystkich wersjach TOS-u, nie jest wg niego przypadkowe, a dokumentacje wg niego zawierają wiele błędów i są niekompletne. Jeżeli Putnik ma w tej kwestii rację (a może ją mieć), to dlaczego by nie uwzględnić tego w EmuTOS? Oczywiście Putnik jest bardzo ciężkim przypadkiem i trudno się z nim gada, ale trzeba wziąć pod uwagę, że uruchamianie gier z HDD, to przede wszystkim adapatacje Putnika i bez tego gracz praktycznie nie ma innej możliwości skorzystania z HDD. Putnik też jest autorem uznanych driverów do dysków - nie dyskutuję tu które są lepsze, które gorsze, lecz fakt jest taki, że wielu używa tych rozwiązań.

Wiem też jak ciężkim gościem jest Putnik, bo skłócił się już z wieloma osobami, zawsze ma rację i musi ją mieć. Sam z nim korespondowałem trochę, bo próbowałem uruchomić jeden z jego projektów ACSI->CF, walczyłem z nim na maile przez pół roku i chociaż chciałem z nim korespondować po przyjacielsku, to serio była to walka i wieczne jego pretensje do mnie o coś, niewiele z tej korespondencji wynikło, chociaż pomiędzy wierszami w jego narzekaniach byłem w stanie wychwycić trochę wskazówek i pomocy, dzięki czemu w końcu sam ów interfejs sobie poskładałem, ulepszyłem i zadziałał:-) Wielokrotnie zastanawiałem się po co w ogóle publikuje te swoje projekty, skoro są problemy z ich uruchomieniem i nie chce on współpracować z ludźmi, którzy być może pomogli by projekty poprawić i doprowadzić do pełni działania.

Wracając do tematu c't IDE. Jestem na etapie uruchamiania sobie maszynki głównie do gier, na bazie krótkiego ST. Chcę mieć w środku kartę CF w roli HDD i stamtąd uruchamiać gry. Chcę, żeby CF była bootowalna. Ucieszyłem się z EmuTOS-a, bo ładnie to działa z c't IDE, ale nie mogę uruchomić na tym niektórych gier. Nie wiem czy kwestia leży po stronie opisanego sporu między Putnikiem a EmuTOS, więc powalczę z tym jeszcze, ale jeśli się okaże, że EmuTOS nie nada się do gier, to po prostu wybiorę jednak któregoś oryginalnego TOS-a i HDDriver. Tyle w temacie.
Aha, testy z próbami uruchamiania gier Putnika na innych wersjach TOS-u 1.xx robiłem pod emulatorem Hatari, a nie na realnym sprzęcie. W międzyczasie wyszło w wątkach, że z Hatari Putnik też jest skonfliktowany, więc może dlatego mi to nie działało. Muszę porobić jeszcze więcej testów na różnym sprzęcie i po prostu dobrać sobie konfigurację, która spełni moje oczekiwania.

W zasadzie opisałem to wszystko po to, żeby podzielić się wrażeniami z pierwszego kontaktu z c't IDE, więc może nie rozwlekajmy tematu EmuTOS-a w tym wątku, a skupmy się raczej na c't IDE.

21

Odp: c't IDE

@Adam,
nie rozpatrywał bym kwestii w kategorii winy a raczej różnej wizji rozwoju post-Atari.

Rozwiązanie Putnika jest nieudokumentowane, ale działa pod każdym TOSem. Zainteresowani grami mogą więc skorzystać z wbudowanego w ROM systemu.

EmuTOS (ani MiNT) nie musi być kompatybilny z każdym hakiem TOSa, ważne by dostarczał udokumentowane funkcjonalności.

Jeśli chodzi o samego Putnika to jak każdy geniusz jest troszkę nieżyciowy w kontaktach międzyludzkich. Widzieliście jego 'nowe' rozwiązanie - hibernacja i szybkie rozhibernowanie aplikacji/gier na ST? Robi wrażenie: https://www.youtube.com/watch?v=JZBjJ4000tk

@Mq, może warto zgłosić niekompatybilne gry do zepołu EmuTOS? Może to im pomóc w rozwoju systemu ewentualnie wpiszą grę na listę niekompatybilnych aplikacji.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

22

Odp: c't IDE

@Cyprian, ja tak zrobię, jeśli tylko znajdę coś co ewidentnie nie zadziała mi pod EmuTOS i to wówczas zgłoszę. Natomiast to na razie w moim przypadku takie "pierwsze koty za płoty", bo uruchamiam dopiero sobie to wszystko, a na ST nie znam się tak dobrze jak na małym Atari, w którym siedzę od dzieciństwa. Moje doświadczenia z ST są takie, że jakieś dwa lata temu kupiłem sobie pierwszego w życiu STFM i bawiłem się Gotekiem. Później kupiłem STE, a STFM sprzedałem. Do STE też Gotek i zrobiłem ten interfejs ACSI->CF ze strony Putnika. STE się trochę bawię, ale teraz stwierdziłem, że chcę mieć "krótkiego" ST, bo zajmuje mniej miejsca na biurku, więc sobie takiego sprawiłem. Na razie go odczyściłem, wrzuciłem mu c't IDE i próbuję jak to najlepiej skonfigurować, żeby mi pasowało. To moje całe doświadczenie z ST:-) Aha, po drodze jeszcze skonstruowałem sobie ten flash kartridż, który opisałem w innym wątku.

23

Odp: c't IDE

Ja już nie chciałem nawet dyskutować z Peterem ale ten jego loader (HAGA) sprawia masę problemów, m.in. ma sztywną alokację pamięci i nie toleruje praktycznie żadnych programów rezydentnych (cud, że toleruje driver ICD). Klaz zrobił nieporównywalnie mniej konwersji ale one nie sprawiają tylu problemów co konwersje PP.

@artik-wroc - wciąż czekam na obiecany tutorial do tos-patch'a...

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-02-17 18:44:57)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

24

Odp: c't IDE

Taka wskazówka dodatkowa dla ludzi, którzy w c't IDE używają tylko i wyłącznie karty CF w przejściówce IDE-CF.
W czasie kiedy zaczęto używać kart CF w roli pamięci masowej zamiast dysku twardego, wymyślono rozszerzenie standardu złącza IDE i wykorzystano nieużywany wcześniej pin, będący kiedyś tylko fizycznym kluczem (kiedyś bywał zaślepiony). Na pin ten można doprowadzić zasilanie +5V i tą drogą zasila się właśnie dyski flash/karty CF.
Takie zasilanie niczemu nie szkodzi, ponieważ karta CF pobiera znikomy prąd w stosunku do prawdziwych dysków twardych. Tak że możemy wziąć zasilanie bezpośrednio spod procesora doprowadzając je do tego pinu.

@artik-wroc, widoczna przejściówka IDE-CF na pierwszym zdjęciu w poście 6 w tym wątku, to taka sama przejściówka z jakiej ja korzystam i ona obsługuje opisany przeze mnie standard zasilania, więc spokojnie można z niej w ten sposób korzystać. Niektóre przejściówki nie mają tego pinu połączonego z zasilaniem, więc zawsze trzeba sprawdzić, ale większość przejściówek trzyma ten standard.

Załączam zdjęcie które punkty wystarczy połączyć w c't IDE, żeby to zasilanie tam bardzo łatwo dostarczyć. Ja użyłem rezystora 0ohm, ponieważ akurat miałem taki na biurku luzem, ale można w tym miejscu po prostu przylutować kawałek przewodu zamiast rezystora.
Po takim połączeniu wkładamy tylko przejściówkę z kartą CF i nie podłączamy do niej żadnego dodatkowego zasilania, i wszystko działa poprawnie - przetestowane, sprawdzone.

Post's attachments

zasilanie IDE-CF.jpg 105.7 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

25

Odp: c't IDE

Cyprian napisał/a:

Widzieliście jego 'nowe' rozwiązanie - hibernacja i szybkie rozhibernowanie aplikacji/gier na ST? Robi wrażenie: https://www.youtube.com/watch?v=JZBjJ4000tk

Fajna sprawa, trzeba przyznać, że facet ma obszerną wiedzę.

_tzok_ napisał/a:

@artik-wroc - wciąż czekam na obiecany tutorial do tos-patch'a...

Nawet nie wiem co napisać, czasu jest tyle co jest i jakoś mnie nie ciągnie to tego tematu. W ten weekend ciekawsze było MagnumTT :)

Mq napisał/a:

@artik-wroc, widoczna przejściówka IDE-CF na pierwszym zdjęciu w poście 6 w tym wątku, to taka sama przejściówka z jakiej ja korzystam i ona obsługuje opisany przeze mnie standard zasilania, więc spokojnie można z niej w ten sposób korzystać. Niektóre przejściówki nie mają tego pinu połączonego z zasilaniem, więc zawsze trzeba sprawdzić, ale większość przejściówek trzyma ten standard.

O i to jest bardzo ciekawa informacja. Nawet teraz mam przejściówkę na której można wybrać czy zasilanie ma być zewnętrzne, czy też pin20 złącza IDE. Przy karcie CF bardzo przydatne i eliminuje problem z poszukiwaniem zasilania.

Było miło :) Do widzenia.