26

Odp: Sprzedam 65XE+

Święta majowe za nami, więc powracam do tematu :)
Kolejny komputer ma numer fabryczny 006012 i jest najbardziej „doświadczonym przez życie” egzemplarzem w tej grupie. Początkowo nawet chciałem go przeznaczyć na części, ale ładny wygląd, praktycznie niepożółkły… Pomyślałem sobie: „Co, ja nie dam rady?! A właśnie, że go naprawię” ;) . I się udało. Nie będę wnikał w szczegóły naprawy, wymienię tylko najistotniejsze problemy (za dużo by tego było), jakie pojawiły się w tym sprzęcie.
– Uszkodzony BASIC ROM.
– Uszkodzony OS ROM.
– Brak rezonatora kwarcowego PAL.
– Urwana noga od głównego rezonatora kwarcowego (wymieniony).
– Urwana noga od układu GAL (rozszerzenie pamięci). Ponieważ zaprogramowane GAL-e są raczej drogie, zdecydowałem się przykleić urwaną nóżkę. Powinno być dobrze :) .

Aktualnie, jak rzekłem, komputer jest w pełni sił i gotowy do pracy. Z zainstalowanych rozszerzeń uprzejmie zwracam uwagę na pamięć RAM – 256kB i system operacyjny TOMS OS (zamiast Atari OS).

http://u.cubeupload.com/MojeFotki/65XE006012N.jpg

http://u.cubeupload.com/MojeFotki/65XE00601235.jpg

Jak poprzednio dołączam zasilacz impulsowy 5V, 3A. Wysyłka nadal gratis. Jeśli ktoś ma pytania, proszę pytać :) .

Jako że w odrestaurowanie sprzętu włożyłem co nieco pracy, cena początkowa to 300 złotych. Jeśli są chętni, proszę składanie swoich ofert do 20 maja 2019, do godziny 20:00.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2020-07-30 14:04:46)

27

Odp: Sprzedam 65XE+

Bluki napisał/a:

– Urwana noga od układu GAL (rozszerzenie pamięci). Ponieważ zaprogramowane GAL-e są raczej drogie, zdecydowałem się przykleić urwaną nóżkę. Powinno być dobrze :) .

GAL16V8 kupowałem coś po 4zł/szt... mam nadzieję, że ta "noga" jednak została przylutowana, a nie przyklejona :/

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

28

Odp: Sprzedam 65XE+

Według mojego rozeznania, owszem, 4,60 zł + 6,00 zł wysyłka, czyli ponad 10 zł i masz... goły GAL. Za zaprogramowany trzeba zapłacić 35-45 zł. + wysyłka. Kilkukrotnie zdarzyło mi się użyć w podobnych przypadkach kleju elektroprzewodzącego i jak na razie nic się nie urwało. Jest więc nadzieja, że i tym razem problemu nie będzie. Przylutować nie ma do czego, bo noga ułamana jest przy samej obudowie.

29

Odp: Sprzedam 65XE+

Przy takich naprawach nogi urwanej przy samej d... znaczy przy samym scalaku, polecam robić to w ten sposób, że zeszlifowujemy kawałek plastikowej obudowy scalaka małym pilnikiem tak, żeby odsłonić sobie kawałek nogi zatopionej w obudowie, wówczas możemy normalnie się do niej przylutować z jakąś nogą zastępczą. Naprawiałem już takie usterki wielokrotnie, polecam takie rozwiązanie, bo jest trwałe i pewne.
Rozwiązania z klejem proponowanego przez Blukiego osobiście nie próbowałem - ale kto wie, jak dobrze się sklei, to może być to i dobre, kleje są różne, może da się tak zrobić skoro Bluki tak mówi, a przecież niejednego sprzęta już skutecznie naprawił.

30

Odp: Sprzedam 65XE+

@Bluki - O matko! Nie żartuj z klejeniem... Rób to jak radzi Mq, a najlepiej po prostu zapytać na forum czy ktoś może zaprogramować GALa.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

31

Odp: Sprzedam 65XE+

Klej wytrzyma do pierwszego mocniejszego stuknięcia w obudowę, zapewne nie przetrwa transportu pocztowego. On się nadaje do naprawy ogrzewania szyby w samochodzie i ew. do naprawy ścieżek w hybrydach na podłożu ceramicznym. Ma wysoką rezystancję i praktycznie zerową wytrzymałość mechaniczną. W scalaku zawsze jest się do czego przylutować, nawet bez piłowania. Cynujesz powierzchnię czołową po stronie nóżki i scalaka, dajesz topnik, podgrzewasz i łączysz ze sobą, dodatkowo możesz zabezpieczyć cyjanoakrylem (polecam patent z sodą oczyszczoną/proszkiem do pieczenia do jego szybkiego utwardzania).

Tak swoją drogą to jak ktoś się zajmuje retro komputerami to chyba warto zainwestować w programator TL866, kosztuje mniej niż chcesz za to Atari, a programuje EPROMy, Flashe, GALe i dodatkowo ma możliwość testowania popularnych układów TTL oraz SRAM (61xxx/62xxx).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

32

Odp: Sprzedam 65XE+

Mogę zaprogramować GAL-a...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

33

Odp: Sprzedam 65XE+

Ja też, ja też... i mam gala ;)

34

Odp: Sprzedam 65XE+

_tzok_ napisał/a:

wysoką rezystancję i praktycznie zerową wytrzymałość mechaniczną. W scalaku zawsze jest się do czego przylutować, nawet bez piłowania. Cynujesz powierzchnię czołową po stronie nóżki i scalaka

Chyba pomyliłeś klej elektroprzewodzący z lakierem. Owszem, tytanem wytrzymałości nie jest, ale mówienie o zerowej wytrzymałości jest grubą przesadą. Wysoka rezystancja? Naniesiona ścieżka o długości 3 mm ma rezystancję 0,4 oma.
Nie zawsze jest też do czego przylutować. Naprawę przez przylutowanie wypróbowałem jako pierwszą. Powierzchnia urwanej nogi jest wyjątkowo mała (albo też materiał użyty przez producenta taki), że lut po prostu odpada. Tę metodę skonsultowałem wcześniej z osobą, mają duże doświadczenie w serwisie, w tym telefonów, gdzie taki klej bywa przydatny i potwierdziła ona, że metoda powinna być trwała. Wcześniej kilka razy „naprawiłem” tak scalaki w innych urządzeniach i nigdy nie było problemu.
Niemniej zdaję sobie sprawę, że tak „nowatorska” metoda niesie ze sobą pewne ryzyko, że coś pójdzie nie tak.

@Mq, no rzeczywiście, można pomyśleć o takim rozwiązaniu.

@pancio.net, @piwkooo, całkiem możliwe, że skorzystam z waszej oferty, ale w przyszłym miesiącu, bo w tym wyczerpałem już limit wydatków na hobby ;)

35

Odp: Sprzedam 65XE+

Żeby nie być gołosłownym, to załączam jako przykład zdjęcie jak naprawiłem brakującą nogę scalaka w Amidze 500.

Sytuacja była taka, że płyta główna była trochę poniszczona mechanicznie i potrzaskana. Ktoś pier... uderzył mocno w płytę czymś co spowodowało urwanie i zmiażdżenie nogi przy samej obudowie scalaka. Nie miałem akurat takiego scalaka na podmiankę, a chciałem szybko naprawić płytę, więc zeszlifowałem narożnik pilnikiem odsłaniając sobie spore pole do lutowania. Pocynowałem ten odsłonięty kawałek nogi, następnie (i tu wyjaśnienie dlaczego wygląda to tak bałaganiarsko) przylutowałem na wierzch skrawek zużytej pocynowanej plecionki (takiej do oczyszczania cyny), który leżał na biurku pośród różnych strzępków odpadowych, które miałem właśnie wysypać do śmietnika:-) To takie małe lenistwo w tym wszystkim, nie chciało mi się sięgnąć po coś ładniejszego, wziąłem co było pod ręką:-) Po całym zabiegu wszystko śmiga aż miło, a miejsce lutowania próbowałem trochę poobijać śrubokrętem, żeby sprawdzić pewność lutu i nie jest to w stanie się urwać, prędzej inną nogę tego scalaka można urwać niż tą naprawioną:-)

To tak tylko wrzucam jako info o możliwym sposobie naprawy takich rzeczy.

Post's attachments

U34 fix A500.jpg 103.79 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-05-19) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

36

Odp: Sprzedam 65XE+

Cóż, komputer  006012 nie znalazł, przynajmniej na razie, nowego domu :( . Za kilka dni będę miał czwarty i ostatni, tym razem tańszy egzemplarz.

@Mq, dzięki za fotkę :)

37

Odp: Sprzedam 65XE+

Ostatni z tej czwórki, to standardowy 65XE. Tylna naklejka została zerwana, więc nie posiada obecnie numeru fabrycznego, za to posiada naklejki na górze obudowy ;) . I od jednej z nich nazwałem go „Garfield”.

http://u.cubeupload.com/MojeFotki/65XEGarfield.jpg

Naprawy, jakich wymagał, to wymiana foli stykowej klawiatury i układu „Freddie”. Jeśli ktoś chciałby stać się właścicielem „Garfielda”, wystarczy niżej zadeklarować swoją cenę zakupu. Zaczynamy od kwoty 190 zł. Na oferty czekam do 30 maja 2019 roku, do godziny 20:00.
W zestawie jest zasilacz 5V, 3A. Wysyłka gratis.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2020-04-20 14:14:44)

38

Odp: Sprzedam 65XE+

200 :)

39

Odp: Sprzedam 65XE+

250

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

40

Odp: Sprzedam 65XE+

Już wszystko jasne. Właścicielem "Garfielda" został _tzok_. W imieniu komputera dziękuję za zakup :). Szczegóły tradycyjnie drogą mejlową.

I to (przynajmniej na razie) wszystko, w kwestii komputerów, które miałem na sprzedaż. Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się na udział w "aukcji".

41

Odp: Sprzedam 65XE+

Nie liczyłem na wygraną, ale oczywiście się cieszę. Jeszcze nie wiem co z nim zrobię ale raczej przestanie być "Garfieldem" i postaram się go trochę odświeżyć, poza tym raczej zostanie w oryginale.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

42

Odp: Sprzedam 65XE+

"Garfield" dziś do mnie dotarł, prawdę powiedziawszy zanim go włączyłem to go rozebrałem i zabrałem się za czyszczenie. Wyszło bardzo ładnie, ale pod raz drugi już "przeszarżowałem" z agresywnością chemii i trochę się zmył badge :mad:
Plastiki wyszły jednak bardzo ładnie i równo. Są minimalne cienie po naklejkach ale trzeba się bardzo uważnie przyjrzeć w dobrym świetle, by je zauważyć... także tym samym Garfield przestał być Garfieldem :(
Pozostało mi odtworzyć tabliczkę/naklejkę znamionową, no i niestety badge co sobie sam "zafundowałem".

Wstępne testy przeszedł zadowalająco, choć podłączałem go do monitora przez scandoubler po wejściu composite. Musiałem trochę podregulować potencjometr BURST, by obraz jakoś wyglądał, ale jak na composite jest całkiem nieźle, tylko czerwony źle wygląda (ma jakiś wzorek).

Tak on teraz wygląda:
https://obrazki.elektroda.pl/8026917200_1559768626_thumb.jpg
...a to testy na poprawność działania GTIA (przed regulacją BURST):
https://obrazki.elektroda.pl/9541714500_1559768627_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/9286580400_1559768633_thumb.jpg

10 GRAPHICS 9
20 FOR I=0 TO 15:COLOR I
30 FOR J=0 TO 4
40 PLOT I*5+J,0:DRAWTO I*5+J,191
50 NEXT J
60 NEXT I
70 GOTO 70
10 GRAPHICS 9
15 SETCOLOR 4,15,0
20 FOR Y=55 TO 0 STEP -10
30 FOR X=0 TO 24
40 C=X:IF X>11 THEN C=24-X
45 C=C+3
50 Z=Y+(X)
55 D=INT(SQR(144-(X-12)*(X-12)))/2
57 COLOR 15-C
58 PLOT Z,Y+7-D
60 DRAWTO Z,Y+7+D
70 COLOR C
80 DRAWTO Z,180-Y+D
180 NEXT X
190 NEXT Y
200 GOTO 200
Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

43

Odp: Sprzedam 65XE+

Bluki napisał/a:

Święta majowe za nami, więc powracam do tematu :)
Kolejny komputer ma numer fabryczny 006012 i jest najbardziej „doświadczonym przez życie” egzemplarzem w tej grupie. Początkowo nawet chciałem go przeznaczyć na części, ale ładny wygląd, praktycznie niepożółkły… Pomyślałem sobie: „Co, ja nie dam rady?! A właśnie, że go naprawię” ;) . I się udało. Nie będę wnikał w szczegóły naprawy, wymienię tylko najistotniejsze problemy (za dużo by tego było), jakie pojawiły się w tym sprzęcie.
– Uszkodzony BASIC ROM.
– Uszkodzony OS ROM.
– Brak rezonatora kwarcowego PAL.
– Urwana noga od głównego rezonatora kwarcowego (wymieniony).
– Urwana noga od układu GAL (rozszerzenie pamięci). Ponieważ zaprogramowane GAL-e są raczej drogie, zdecydowałem się przykleić urwaną nóżkę. Powinno być dobrze :) .

Aktualnie, jak rzekłem, komputer jest w pełni sił i gotowy do pracy. Z zainstalowanych rozszerzeń uprzejmie zwracam uwagę na pamięć RAM – 256kB i system operacyjny TOMS OS (zamiast Atari OS).

http://u.cubeupload.com/MojeFotki/65XE006012N.jpg

http://u.cubeupload.com/MojeFotki/65XE00601235.jpg

Jak poprzednio dołączam zasilacz impulsowy 5V, 3A. Wysyłka nadal gratis. Jeśli ktoś ma pytania, proszę pytać :) .

Jako że w odrestaurowanie sprzętu włożyłem co nieco pracy, cena początkowa to 300 złotych. Jeśli są chętni, proszę składanie swoich ofert do 20 maja 2019, do godziny 20:00.

Pokaż fotkę 256kb, ciekawe..
Bardzo jaka to wersja .:.

44

Odp: Sprzedam 65XE+

Proszę bardzo. Fotka do pobrania przez najbliższe 7 dni.