Temat: SIO2Arduino - problem z SDRIVE

Witam,
Zlozylem dzis w nocy sio2arduino do swiezo zakupionego atari 65xe
Wszystko ok, obrazy dyskietek zmieniam przyciskiem, na lcd nazwy plikow sie wyswietlaja, atr sie laduja.
ale jak zaladuje sobie SDRIVE.ATR (soft do montowania obrazow z poziomu atari) to on po uruchomieniu nie widzi plikow na karcie SD (nawet siebie a przeciez z tamtad sie uruchomil) - lista jest pusta. docelowo chce to zamontowac w kompie bez wyswietlacza (nie chce robic dziury w obudowie) wiec musze zrobic zeby sdrive dzialal .
uzywalem kilku kart sd, kompilowalem z innymi wersjami sdfat. nic nie dalo.
operacje z poziomu sdrive (np zapis odczyt configu) daja komunikat o bledzie.
Mial ktos kiedys sio2arduino i podobny problem? Czy jest jakas inna wersja sdrive albo podobny program?

2

Odp: SIO2Arduino - problem z SDRIVE

Jestem jedynie użytkownikiem SIO2SD (projekt Kruszona-Zawadzki; wykonanie Lotharek) , ale z opisu wnioskuję, że sprzęt jest niekompatybilny z softem. To że SDRiVE.ATR się uruchamia nic nie znaczy, jak jest przeznaczony do innego urządzenia, to nic widzieć nie będzie. Może uda się z SIO2SD v.3.5 by Pajero/MAdTeam (configurator Sio2SD). Przypuszczam, że rodzaj karty do tego nic nie ma, musisz napisać jakiego firmware używasz, to ktoś kompetentny na pewno podpowie co zrobić.

800xl (Ultimate + VBXE) + (130xe + 64 kb) + (800xe + Ultimate + MyIDE ][) + (1050 + Happy) + (CA-2001 + Toms) + LDW Super 2000 + xc12 + 1010 + SIO2SD + SIO2PC + SIDE2 + Amiga 500 + inne

3

Odp: SIO2Arduino - problem z SDRIVE

Specyfikacja sio2arduino ( http://whizzosoftware.com/sio2arduino ) mowi ze powinno ono dzialac z SDrive. Na YT sa video ktore to pokazuja. Jedno z nich jest Zaxona, napisalem do niego przez jego kanal i czekam na odpowiedz.

4

Odp: SIO2Arduino - problem z SDRIVE

marcepan napisał/a:

Witam,
Zlozylem dzis w nocy sio2arduino do swiezo zakupionego atari 65xe
Wszystko ok, obrazy dyskietek zmieniam przyciskiem, na lcd nazwy plikow sie wyswietlaja, atr sie laduja.
ale jak zaladuje sobie SDRIVE.ATR (soft do montowania obrazow z poziomu atari) to on po uruchomieniu nie widzi plikow na karcie SD (nawet siebie a przeciez z tamtad sie uruchomil) - lista jest pusta. docelowo chce to zamontowac w kompie bez wyswietlacza (nie chce robic dziury w obudowie) wiec musze zrobic zeby sdrive dzialal .
uzywalem kilku kart sd, kompilowalem z innymi wersjami sdfat. nic nie dalo.
operacje z poziomu sdrive (np zapis odczyt configu) daja komunikat o bledzie.
Mial ktos kiedys sio2arduino i podobny problem? Czy jest jakas inna wersja sdrive albo podobny program?

Ja zrobiłem sobie kiedyś SIO2Arduino na Arduino Mega 2560 i działało bez większych problemów (poza jakimś limitem rozmiaru ATR ale dokładnie nie pamiętam). Na pewno nie działają karty SDHC (SDrive obsługuje karty do 2GB). Karta musi być sformatowana jako FAT16.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

5

Odp: SIO2Arduino - problem z SDRIVE

Karty testowalem dwie : SD 1GB i microSD 2GB w adapterze (oczywiscie sformatowane na FAT16). Niestety obydwie noname. Zero efektow

6

Odp: SIO2Arduino - problem z SDRIVE

Przeczytałem swój wątek na temat sio2arduino i przypomniało mi się, że miałem jakieś problemy. W weekend postaram się poskładać to do kupy, przetestować i znaleźć swój sketch (bo coś przerabiałem ale nie pamiętam co) ;)

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

7

Odp: SIO2Arduino - problem z SDRIVE

Trochę odkopuję temat, bo właśnie uruchomiłem swoje pierwsze od lat małe Atari i potrzebowałem na szybko wykombinować coś do wgrywania programów (no dobra, gier i demek).

Złożyłem więc SIO2Arduino... i zaczęły się schody - to się nie kompiluje w nowym Arduino IDE. Pomijam już fakt, całkowitej przebudowy biblioteki FatSD dostępnej w repozytorium, bo akurat miałem wersję zgodną z sio2ard, ale sam kod jest napisany pod Arduino IDE 1.0 i brakuje w nim deklaracji używanych funkcji. Aby więc ułatwić potencjalnym zainteresowanym uruchomienie tego cudu techniki załączam poprawione źródła i właściwą wersję biblioteki FatSD.

Kolejna uwaga - przycisk SELECT, wbrew opisowi jest aktywny w stanie niskim, zatem ma zwierać do masy (i nie trzeba go podciągać rezystorem do plusa, bo w ATMedze jest wewnętrzny pull-up).

Swoją wersję wykonałem na Arduino Pro Mini, a właściwie na jego chińskim klonie, płytce z gniazdem SD i konwerterze poziomów logicznych 3.3V-5V (bardzo często się o nim zapomina, a karty SD "nie lubią" 5V na liniach SPI). Całość zmieściła się w obudowie KM57. Kabel z wtykiem SIO pozyskałem ze zdezolowanego magnetofonu XC12, który dostałem od kolegi. Prawdę powiedziawszy nawet nie sprawdziłem czy działał (nie mam kaset), ale poza brakiem klapki wyglądał na kompletny, nawet paski były całe, był za to paskudnie pożółkły i miał dołożoną jakąś płytkę z UL1111 i UCY74LS00.

Tak się to prezentuje:
https://obrazki.elektroda.pl/2360759600_1559846792_thumb.jpg

Teraz krótko o obsłudze - SIO2Arduino wykorzystuje loader z projektu SDrive ale z pewnymi ograniczeniami. Obsadzić można do 4 stacji (D1 do D4), ale działa tylko D1:, można natomiast przekładać obrazy dyskietek przy pomocy sprzętowego przycisku. Jeśli przypisze się obrazy do D1 i D2, to po naciśnięciu przycisku w D1 wyląduje obraz ze "stacji" D2, kolejne naciśnięcie przywróci pierwotny układ. Niestety nie działa też wyświetlanie długich nazw plików ani wyszukiwanie.

Po obsadzeniu wirtualnych stacji obrazami dyskietek, trzeba wykonać reboot, można do tego użyć klawisza RESET lub INVERT. W przypadku gier nie korzystających z BASICa trzeba wcisnąć i przytrzymać OPTION (aż nie pokaże się kursor) po puszczeniu RESETu (w przeciwnym razie braknie pamięci i gra/demo nie uruchomi się).

Aby ponownie uruchomić loader trzeba na chwilę wyłączyć zasilanie (lub zresetować Arduino). Znów wbrew opisowi dołożony przycisk na pinie 3 nie pełni funkcji RESET (montującej obraz dysku z loaderem) lecz SELECT.

Post's attachments

AUTORUN.ATR 130.02 kb, liczba pobrań: 21 (od 2019-06-06) 

sdfat.rar 116.01 kb, liczba pobrań: 16 (od 2019-06-06) 

SIO2Arduino-PATCHED.zip 27.41 kb, liczba pobrań: 17 (od 2019-06-06) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

8

Odp: SIO2Arduino - problem z SDRIVE

połączenia zrobione wg tej strony ?:
http://whizzosoftware.com/sio2arduino/index.html

u mnie nie działa ... szukam po necie działającego projektu i nic. Każdy ma jakieś inne połączenia ... Arduino na pewno sprawne, bo złożyłem SDrive Max i działa bez problemu

9

Odp: SIO2Arduino - problem z SDRIVE

Witam,
moze to Ci pomoze:
https://atari8bit.net/everything-sdrive-max/

Ja zmontowalem swoj SDriveMax na podstawie tej instrukcji i wszystko smiga jak powinno.

Pozdrawiam.

10

Odp: SIO2Arduino - problem z SDRIVE

Napisałem, że SDrive Max mi działa, problem mam z Sio2Ardiuno z małym wyświetlaczem

Ostatnio edytowany przez Golab (2019-10-29 15:47:45)