Temat: Stacja dyskietek do Falcona

Niestety, wydaje się, że stacja w moim Falconie (model JU-257-203P) nie nadaje się do użytku. Silnik krokowy co prawda przesuwa głowicę, ale dyskietka już się nie kręci.
Założyłem chwilowo dla próby stację od PC (lekko przerobioną, bodajże przesunięta zworka z SEL1 na SEL0 albo odwrotnie co było potrzebne do innego projektu) i stacja nawet działa. Znaczy, odczytała mi dyskietkę sformatowaną na STe, sformatowała dyskietkę DD, udało się na niej coś nagrać. Ale nie wykrywa mi zmiany nośnika, nie formatuje w HD... No, nie jest tak jak być powinno. Mam stację z STe ale nie do końca jej ufam (miewała problemy z czytaniem niektórych dyskietek) no i generalnie to stacja DD.
Jaki model stacji kupić, który się do Falcona nada (nawet po niewielkiej przeróbce)? Ewentualnie może ktoś ma doświadczenie i mógłby rzucić okiem na moją stację, która nie działa?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Stacja dyskietek do Falcona

Tak to jest normalny objaw jesli nie ma sygnału ready w stacji dyskietek, wystarczy nacisnąc klawisz ESC to wtedy system zauwazy ze wymieniles dyskietkę.
Niestety tak mam bo tez w musialem wymieniac w falconie stache dyskietek na pecetowa, tamta juz nie domagała.
Oczywiscie najlepszym wyjsciem jest zrobienie w stacji sygnału ready.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2019-10-30 21:36:39)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

3

Nie mam Falcona, ale myślę, że to powinno pomóc:
https://atari.8bitchip.info/flomodam.html
https://atariage.com/forums/topic/15448 … isk-drive/

Myślę, że detekcja zmiany dysku jest rozwiązana tak samo jak w ST (na sygnale Write Protect) i podobnie jak w ST sygnał HD ma być wyjściem, a nie wejściem. Niektóre stacje mają zworki pozwalające na wybranie czy pin HD (#2) ma być wejściem czy wyjściem. Sygnał Ready/Disk Change (#34) dostarcza praktycznie każda stacja z PC prawidłowo, tylko Atari z niego nie korzystało.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-10-30 22:00:01)

Atari 1040STe (TOS 1.62/2.06 UK, 4MB RAM), Atari 1040STfm (TOS 1.04 UK, 1MB RAM, BLiTTER, Gotek FF)
Digital Data Deicke HD64 (Megafile 60), SF314, UltraSatan, Gotek HxC, NetUSBee
Atari 800XE (64kB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Sinclair SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB)

4

Czyli co? Przeróbka jak dla Amigi powinna zadziałać? Bo to akurat już ćwiczyłem.
(oczywiście zakładając, że mamy stację "łatwo przerabialną".

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Nie, Amiga używa sygnału DC. Przeróbka jest taka sama jak dla ST. Dałem link do opisu na stronach PP.

Atari 1040STe (TOS 1.62/2.06 UK, 4MB RAM), Atari 1040STfm (TOS 1.04 UK, 1MB RAM, BLiTTER, Gotek FF)
Digital Data Deicke HD64 (Megafile 60), SF314, UltraSatan, Gotek HxC, NetUSBee
Atari 800XE (64kB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Sinclair SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB)

6

No i przechwaliłem. Przestało formatować :-( A w zasadzie jest niedeterministyczne - raz działa, raz nie. Może to kwestia stacji.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-10-30 23:33:18)