51

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Ustawisz właściwą do systemu wersją panelu sterowania (CONTROL.ACC). Gryźć z Exxosowym się nie będzie, ale jeśli załadujesz sterownik od tego Exxosowego to on będzie działał, jeśli nie załadujesz, to będzie działał mój.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

52

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Jak tam, udało się założyć "zegarki"? Działają?

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

53

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

ja wmontowalem, jednak w miedzyczasie przestal dzialac satandisk i nie mialem czasu dyskietkami tego sprawdzic.
zmiana pracy spowodowala mala rewolucje w moim zyciu.

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

54

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Hej, no testuję już kilka dni i nie zauważyłem nic podejrzanego, czas biegnie normalnie nie spieszy ani nie spóźnia, także u mnie ok. Dziękuję i pozdrawiam :)
P.S. Będą jeszcze do kupienia 'zegarki" ?

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

55

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Powiem szczerze, że wyszedłem na tych zegarkach trochę jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. Sprzedałem praktycznie po kosztach, bo część modułów RTC z Chin okazała się uszkodzona i musiałem na szybko dokupować na Allegro (w sumie 2x i mniejsza o sam moduł, przesyłka była droższa). Do tego tanie przesyłki z Chin się skończyły. Jak by ktoś bardzo chciał to kilka sztuk mogę jeszcze zmontować, ale produkcji seryjnej nie przewiduję. Kod źródłowy i opis połączenia są dostępne, także zachęcam do samodzielnego montażu ;) a może ktoś zechce to produkować - również proszę bardzo. Czekam też na odzew pozostałych osób, które kupiły moduły. Mój z początku się spóźniał, ale po kilku dniach się "ułożył" i już chodzi dobrze ;)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

56

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

oddam po kosztach moją sztukę, okazuje się że atari nie radzi sobie z dwoma zegarkami, a na stałe mam wlutowaną płytkę od exxosa.

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

57

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Ktokolwiek zainstalował ten zegarek? Jakieś spostrzeżenia/uwagi?

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

58

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Mq napisał/a:

Skoro jest taki gotowy injector na klawiaturę, a w arduino zostały jeszcze wolne piny, to może by je wykorzystać opcjonalnie do jakiegoś przełączania/sterowania innych rzeczy za pomocą wciśnięć jakichś klawiszy? Można by np. przełączać TOS-y, albo zamieniać stacje A-B z klawiatury bez dziurawienia obudowy.

Po powtórnym i dłuższym przemyśleniu - coś takiego jest możliwe, ale Arduino musiałoby mieć możliwość sterowania linią /RESET w ST. Jesli chodzi o ROM to po włączeniu zawsze musiałby startować z jednym ustawieniem (wynikającym ze stanu pinu po włączeniu zasilania/podczas pracy bootloadera) i przełączać się po jakiejś kombinacji klawiszy lub "trzymać" /RESET do czasu zakończenia działania bootloadera i uruchomienia właściwego kodu. Przełączanie stacji można próbować rozwiązać przez GPIO (ale kosztem opóźnień) albo przez klucze analogowe (ale wymagany byłby dodatkowy układ scalony).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-06-26 18:58:36)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

59

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Dodatkowy układ scalony, to lepiej multiplekser niż klucze analogowe. 74hct157 - taki stosuję do przełączania AB/BA w ST i tym samym scalakiem identycznie przełączam numery stacji w bootselectorze w Amidze 500.

60

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Drobna poprawka, TOS trzyma datę od 1980 (na 7 bitach), jedynie w protokole komunikacyjnym IKBD jest używana liczba lat od 1900, w związku z tym mój "zegarek" będzie poprawnie działał do roku 2059, czyli 0xF9 (sprawdzone).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

61

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Czy po roku 2059 przewidujesz jakieś nowe rozwiązanie 2.0?:-)

A tak serio, to mam pytanie. Kupiłem sobie do tego projektu zestaw elementów i chciałem poskładać, ale nie zdążyłem z braku czasu, a w międzyczasie zmieniłem ST i teraz używam tylko krótkiego ST. Czy da się ten zegarek jakoś zaadoptować do krótkiego ST również?

62

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Tak, na krótkim ST wszystko poza wtykiem klawiatury wygląda tak samo. Na TOS 1.04 i starszych za synchronizację zegara IKBD z TOSem odpowiada CONTROL.ACC.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

63

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Mam u siebie TOS 2.06. Nie chciało mi się analizować na razie schematów, ale mówisz, że jest wszystko tak samo, tylko kontroler klawiatury jest przeniesiony na płytę główną, tak? Bo w klawiaturze wiem, że nie ma żadnej elektroniki.

64

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

W ST? Kontroler jest w klawiaturze, tylko jest więcej kabelków, bo porty myszy/joysticka są przeniesione na płytę.

Dla porównania schemat klawiatury ST(m) i STf(m)/STe (do MEGA ST jest niemal identyczny, tylko złącze jest inne):
https://obrazki.elektroda.pl/1511368200_1569773705_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/4217426700_1569773705_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-09-29 17:20:55)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

65

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Aaa, to coś pomieszałem, jakoś nie mam przed oczyma tej klawiatury teraz, a skoro porty przeniesione, to myślałem, że razem z kontrolerem i że do klawiatury idzie tylko matryca. Mój błąd, zajrzałem teraz w schematy i faktycznie jest tak jak piszesz, że ta większa ilość kabelków, to właśnie w drugą stronę tylko porty joyów przeniesione na płytę. No to spoko, zrobi się tak samo Twój zegarek jak w dużym ST.

66

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Bry, kupiłbym to cudo. Ktoś ma zbędną sztukę lub przymierza się do produkcji? Do zamontowania w STF i/lub STE.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

67

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

moge sprzedac. odezwij sie na pw

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

68

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Odezwał-M się, na e-mail.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

69

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

micromax, odpowiadając tutaj na Twoją PW "nie wiem gdzie poslales, ale mail nie dotarl.", uprzejmie informuję że posłałem przez "naduszenie" linku "E-mail" pod Twoim avatarem, pomiędzy linkami "Strona" i "PW" ;-)
Sprawdź skrzynkę, którą podałeś przy rejestrowaniu się na forum...

Ja nie odpowiem przez PW gdyż, albowiem, ponieważ "Warning! The message count of your Inbox has reached the limit of 100 messages. You cannot receive new messages. Please, delete old and unnecessary messages. " a nie mogę nic skasować bo wszystkie wiadomości chcę zachować.
Dlatego, m.in. w swoim podpisie mam prośbę o kontakt przez E-mail.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

70

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

dziwna sytuacja :-)

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

71

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Tak sobie przypomniałem o temacie, wyslalem maila przyciskiem.

Ostatnio edytowany przez micromax (2020-01-07 17:57:02)

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

72

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Odpowiedziałem guzikiem :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

73

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

hello, does anyone have a schematic how i can install this ds3231 module directly into my atari's, (not to the keyboard processor) because i use pc keyboard and eiffel adapter? my old clock module (PCF8573, unfortunately defective and there is no longer a driver available) was also connected to the sound chip via I2C to pins 14 and 15. i will also need a driver and software to set the clock. best regards

cześć, czy ktoś ma schemat jak mogę zainstalować ten moduł ds3231 bezpośrednio w moim atari, (nie do procesora klawiatury), ponieważ używam klawiatury PC i adaptera eiffel? mój stary moduł zegara (PCF8573, niestety uszkodzony i nie ma już dostępnego sterownika) został również podłączony do układu dźwiękowego przez I2C do pinów 14 i 15. Potrzebuję również sterownika i oprogramowania do ustawienia zegara. Z poważaniem1

Ostatnio edytowany przez snapper (2022-07-01 00:20:38)

Post's attachments

af04P.jpg 192.77 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

74

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

It would require a dedicated driver if connected elsewhere than to the keyboard UART. The Eiffel should not be a problem. It is meant to be connected to the serial port, which ST is using to communicate with the keyboard. So you still should be able to plug it in between the Eiffel and ST.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

75

Odp: RTC dla ST beż żadnych sterowników (TOS 2.06)

Mq napisał/a:

Czy da się ten zegarek jakoś zaadoptować do krótkiego ST również?

_tzok_ napisał/a:

Tak, na krótkim ST wszystko poza wtykiem klawiatury wygląda tak samo. Na TOS 1.04 i starszych za synchronizację zegara IKBD z TOSem odpowiada CONTROL.ACC.

_tzok_ napisał/a:

W ST? Kontroler jest w klawiaturze, tylko jest więcej kabelków, bo porty myszy/joysticka są przeniesione na płytę.

Mq napisał/a:

zajrzałem teraz w schematy i faktycznie jest tak jak piszesz, że ta większa ilość kabelków, to właśnie w drugą stronę tylko porty joyów przeniesione na płytę. No to spoko, zrobi się tak samo Twój zegarek jak w dużym ST.

Cześć. Kupiłbym 1 szt. do krótkiego (w sumie to wąskiego) ST z TOS 1.04. Konkretnie 1.04 UKAF (z patchem P.Putnika dla ACSI-CF).

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.