Temat: 1040 STE plus Gotek.

Witam koledzy.
Zdobyłem sprawne STE(pierwsze w życiu) i mam zamiar zamontować w nim Gotek,sprawny,wyciągnięty z Amigi.
Czy wystarczy wrzucić do pendrive'a obrazy w formacie ST,aby odpalić grę? Jeżeli pendrive działał z Amigą,to czy muszę wrzucić jeszcze dodatkowe oprogramowanie do Atari czy tylko obrazy gier?
Proszę o kilka tytułów gier i dem które pokazują możliwości STE.
Szukam gier w sieci i jest ich dość dużo,ale do pobrania pojedynczo.
Czy ma ktoś link,aby pobrać paczkę gier?

2

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Wgrywasz obrazy gier, do tego dorzucasz plik AUTOBOOT.HFE w wersji dla ST (są osobne dla Amigi, ST i innych), przełączasz zworkę w Goteku żeby był stacją Atari (ustawienie trochę zależy od modelu Goteka, ale łatwo znaleźć opis w googlach) i przy okazji można sprawdzić, czy zworki ustawione są na stację A: czy B: (df0: / df1: w Amidze). Gry można zassać chociażby z torrentów, szukaj pakietu TOSEC dla Atari ST. W pakiecie są też różne dema i programy użytkowe, fajna sprawa na rozpoczęcie przygody z Atari.

Z dem podobały mi się chociażby:

0ompa [NoExtra] [2014]
Another Kid Story [Mjj Prod] [2009]
Appendix [DHS] [2010]
Atm 10 Years [Checkpoint] [2015]
Back To Oldschool [Mystic Bytes] [2016]
Cernit Trandafir [DHS] [2009]
Circus Back2stage [Blabla & Sector One & Cocoon] [2013]
Cycles [SPKR] [2014]
Demounstures [TOS Crew] [1993]
Drone [DHS] [2012]
Ecstasy Part A [Ice] [1993]
Ecstasy Part B V2 [Ice] [1993]
Execution [SMFX] [2017]
Flip-O-Demo [Diamond Design, Oxygene] [1993]
Glokzilla [Mjj Prod] [2017]
Grimey [Reservoir Gods] [2003]
Have You Seen Our Coder [Torment] [2009]
HighResMode [Paradox] [2004]
Infinite Live Of The Blitter [No Extra] [2011]
Japan beauties and troubles [blabla, Sector One, cocoon] [2012]
Kisse Katten [Spiceboys] [2011]
Midnight Sun [DHS] [2017]
Protein [Rave Network Overscan] [2012]
Pulse [Checkpoint, Live!] [2015]
RAIDERS OF THE LOST DUKE [HEMOROIDS] [2017]
Re-birth [Cybernetics] [2015]
Realtime [Mjj Prod] [2009]
Revise And Revisit [DHS] [2018]
Rise Of The Blackstorm [Mystic Bytes] [2018]
Riverside [Dead Hackers Society] [2013] [PV]
SCENE BEFORE [STAX] [2009]
SMOKE TOWN [NO EXTRA] [2015]
Sea Of Colour [DHS] [2015]
Stickmygg Och Motmedel [Dhs & Smfx] [2016]
Stniccc2000 Demo [Oxygene] [2000]
Strange Robots [Blabla & Mandarine] [2013]
Stresstest [Cream] [2015]
Summer Delights [DHS] [2011]
Takeover [Lamers] [2014]
US Policy [Excellence in art] [2013]
Virtual Escape [Equinox] [1994]
We Were [Oxygene] [2015]
Yanartas [Checkpoint] [2014]

3

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Nie trzeba żadnych zworek przestawiać, podłączasz i powinno działać.

A jak, to już zależy czy masz wyświetlacz OLED + enkoder, czy tez standardowego goteka, na stornie FF (jak mniemam masz go wgranego) masz wszystko opisane.

Z dem zobacz jeszcze: Bad Apple

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-12-16 07:22:07)

4

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Opis

lopez napisał/a:

Nie trzeba żadnych zworek przestawiać, podłączasz i powinno działać.

Nie powinno, chyba że jakaś nowsza wersja sama to wykrywa. Przekładałem między Amigą i ST i bez przełączenia zworki jakoś nie ruszyło.

Opis zworek:

J5
JA - Set to generate READY signal on 34pin of floppy driver interface.
JC - IBM PC compatibles use a slightly modified interface which places the disk-changed signal on a different pin.
JB
S0 - FDD0
S1 - FDD1
MO - MOTOR

kombinacje:

Amiga: S0 albo S1
Atari ST: S0+MO albo S1+MO
Yamaha: JA+S0 (kombinacja JP-D)

5

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Nic nie trzeba przestawiać, przestawić owszem trzeba, ale gdy podłącza się goteka jako drugą stacje.

6

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Koledzy, walczę od kilku godzin i nie mogę uruchomić stacji w STE.
Pod Amigą wszystko ok.
Pod STE zmieniałem zworki na S0 lub S1 i i zwierałem M0.
Zero reakcji,ładuje się zielony ekran Atari.Podejrzewam ,że mam coś nie tak ze strukturą plików na USB.Użyłem pendrive do Amigi,dograłem do niego plik Autoboot dla ST,skasowałem plik Autoboot Amigi oprogramowanie nie ładuje się.
Czy muszę coś ręcznie modyfikować i coś dopisywać w plikach?
Jakie pliki muszę wrzucić na pendrive aby ruszył na STE?
Próbuj, kombinuję i zero efektów.

Ostatnio edytowany przez niepartyjny (2019-12-19 00:08:18)

7

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Gotek z jakim firmware?

Zworka na S0, a pliki zależą od tego czy mas FF czy HxC... ale zapewne wpinasz taśmę sygnałową na odwrót, bo w ST musi być albo taśma albo Gotek obrócona o 180°.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

8

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Tak,taśma jest obrócona.Amigowy pendrive miał oprogramowanie HxC.Wszystko działało.
Ten sam pendrive włożyłem do ST,podmieniłem pliki Autoboot i konfiguracyjny na pliki do ST i nic.
Sformatowałem drugi pendrive na Fat32,wgrałem Autoboot i plik konfiguracyjny do ST i d...Na wyświetlaczu cały czas trzy kreski.Wciskanie przycisków nic nie zmienia.
Odwracanie taśmy i zabawy zwrotkami nie przynoszą efektów.
Na płycie głównej ST muszę coś przerobić?
Chyba nie.Wersja TOS ma coś wspólnego z działaniem Gotek?
Brak pomysłów jak to uruchomić.
Banalne pytanie.Jak zrobić działający pendrive do ST?
Jakie pliki do niego wrzucić?

Ostatnio edytowany przez niepartyjny (2019-12-19 01:57:39)

9

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Nie wiem jak w HxC bo nigdy nie miałem, ale w goteku z FF:
- podłącz goteka do STE, zworka na S0,
- format pena na fat32
- przegrać pliki *.st bez podfolderów do "/"
- przyciskami wybierać obrazy.

Bez zbędnej filozofij, jak działa to wówczas kombinuj z innymi trybami (HxC Compatibility mode).

Nie trzeba nic przerabiać, lutować, ani zmieniać TOS'a.

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-12-19 07:25:07)

10

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Kolega może najpierw napisze jaki ma firmware w Goteku, bo odpowiedzi tutaj rzucane są trochę mieszaniną różnych szczątkowych informacji pod różne firmware. Jak będzie wiadomo jaki firmware, to będzie można podać coś więcej. Fizycznie bez względu na firmware zworka na S0, reszta pinów niepodłączona i powinien Gotek działać.

11

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Skontaktowałem się z poprzednim właścicielem stacji,nie zna się kompletnie na sprzęcie i oprogramowaniu.Aby rozwiązać problem podesłał mi link do strony.Otworzyłem,a tam info o Cortex.I tu jest chyba problem.Z Cortexem Atari nie zadziała.
Jest sposób aby sprawdzić wgrane firmware?Jeżeli to faktycznie Cortex ,to byłbym w 100% pewny,że nie zadziała z STE.

Ostatnio edytowany przez niepartyjny (2019-12-19 11:03:33)

12

Odp: 1040 STE plus Gotek.

.

Ostatnio edytowany przez niepartyjny (2019-12-19 11:01:33)

13

Odp: 1040 STE plus Gotek.

No to jak masz cortex, to daj sobie z tym spokój. To jest bardzo stare oprogramowanie, na Amidze działa, ale też nie do końca dobrze, bo potrafi psuc obrazy, wysypywać pendrivy, robić błędy przy zapisie, lub w ogóle nie zapisywać itp. Wrzuć FlashFloppy, na stronie projektu są wszelkie informacje, przeczytaj tam wszystko, to będziesz wszystko wiedział.

14

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Dziękuję wszystkim za pomoc i rozwiązanie problemu.

15

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Działa z Corteksem. Ja mam takiego Goteka w "trzmielu". Używanie nie jest tak fajne jak FF/HxC bo trzeba się mordować z selektorem plików, ale działać to działa.
Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go sflashować na FF, to (podobno) dość proste i nawet programator niepotrzebny (tylko symetryczny kabel USB).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Kolego,jeżeli twierdzisz,że to ruszy na ST,to proszę powiedz,jaki e pliki masz w pamięći USB?Potrzebne są dwa lub trzy aby stacja ruszyła?

Ostatnio edytowany przez niepartyjny (2019-12-19 12:11:56)

17

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Będę w klubie to zgram z pena to co na nim jest i podeślę. Nie ma problemu.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

18

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Dziękuję.

19

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Zarówno FF jak i HxC, działa z ST jak i z Amigą, więc po co się szarpać z archaicznym Cortexem.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

20

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Generalnie popieram - FF jest o niebo lepszy od Corteksa. Ale jak się nie ma co się lubi, a zmiana tego stanu kogoś przerasta (mnie tak, głównie z braku chęci) to się lubi co się ma ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

21

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Muszę jednak odwołać co pisałem - nie mam Corteksa w moim ST. To jedna jest FF. Przepraszam za zamieszanie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

22

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Czyli kolega niepartyjny musi wgrać najnowszy FF i wszystko będzie śmigać :)

23

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Jakikolwiek. Ale najlepiej najnowszy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

24

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Skoro jest FF to jest i jego bootloader, wystarczy zatem pendrive z plikiem UPD i włącznie zasilana trzymając oba przyciski.

https://github.com/keirf/FlashFloppy/re … -v3.8a.zip

Na pendrive sformatowanym na FAT32 powinny wylądować pliki:
FF_Gotek-v3.6a.upd
examples\FF.CFG
examples\IMG.CFG
HxC_Compat_Mode\HXCSDFE.CFG
HxC_Compat_Mode\Atari_ST\AUTOBOOT.HFE
Wszystkie w/w pliki mają być głównym katalogu, podane ścieżki odnoszą się do lokalizacji w archiwum!

Plik FF.CFG można nieco zmodyfikować (usunąłem też komentarze ale można je pozostawić) ale nie jest to konieczne:

## FF.CFG: FlashFloppy Configuration File

##
## DRIVE EMULATION

interface = jc
host = unspecified
pin02 = auto
pin34 = auto
write-protect = no
side-select-glitch-filter = 0
track-change = instant
index-suppression = yes
head-settle-ms = 12
motor-delay = ignore
chgrst = step

##
## STARTUP / INITIALISATION

ejected-on-startup = no
image-on-startup = last
display-probe-ms = 0

##
## IMAGE NAVIGATION

autoselect-file-secs = 2
autoselect-folder-secs = 2
folder-sort = always
sort-priority = folders
nav-mode = default
nav-loop = yes
twobutton-action = zero
rotary = none
indexed-prefix = "DSKA"

##
## DISPLAY

display-type = auto
oled-font = 6x13
oled-contrast = 143
display-order = default
display-off-secs = 255
display-on-activity = yes
display-scroll-rate = 200
display-scroll-pause = 2000
nav-scroll-rate = 80
nav-scroll-pause = 300

##
## MISCELLANEOUS

step-volume = 20
da-report-version = ""
extend-image = yes

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-12-20 11:06:58)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

25

Odp: 1040 STE plus Gotek.

Wszystko jasne.Dziękuję za zaangażowanie koledzy.