1

Temat: maxYMiser, emulacja ST, nowy w temacie...

Witam

Ostatnio trochę z nudów i trochę z ciekawości obejrzałem na YT kilka filmików
prezentujących chip-trackery na Atari ST. Postanowiłem się zapoznać z nimi
w miarę moich możliwości.
Mam odnośnie tematu kilka pytań:
1. Do maxYMiser'a ściągnąłem z Pigwy muzyczki z kompotów SV, ale nie wszystki da się
załadować do trackera. Dla przykładu utwory AceMan'a i !Cube'a. Czy ma ktoś jakiekolwiek ich
utwory w formacie dającym się załadować do programu?

2. Obejrzałem tutorial gwEm'a dotyczący maxYMiser'a, ale albo nie zakumałem albo nie
zostalo pokazane gdzie i jak edytować paterny DIGI. Czy jest ktoś kto to ogarnia i mógłby
mi to wytłumaczyć?

3. ChipMon II -  na YT jest tylko filmik z jakiegoś musicdisk'u. Tracker znalazłem, ale
bez żadnego przykładowego songu. Czy ma ktoś takowe?

4. Do odpalenia trackerów musiałem zaemulować ST - Hatari + obraz dysku z różnymi
utilsami. Jest to chyba (nie dam sobie nic uciąć) czysty TOS bez nakładek. Czy na takim zestawie
da się zrobić skrót na 'pulpicie' dla poszczególnych programów?

Z góry serdecznie dziękuję.

Odp: maxYMiser, emulacja ST, nowy w temacie...

1. Do maxYMisera da się wciągnąć tylko pliki SNDH stworzone w maxYMiserze
2. Skontaktuj się z gwEmem, na pewno pomoże (czy emulujesz STE czy ST?)
4. W TOSie 2.x+ jak najbardziej.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: maxYMiser, emulacja ST, nowy w temacie...

1. Maxymiser ma opcję eksportowania utworu. Po tym już nie da się tego załadować do trackera. !Cube tego używa, nie wiem jak inni.
4. Na wcześniejszych TOSach da się podpiąć program pod rozszerzenie. Choć nie wiem, czy MaxYMiser z tym zadziała.

4

Odp: maxYMiser, emulacja ST, nowy w temacie...

Ściągnąłem archiwum SNDH i wyekstrahowałem wszystkie muzyczki utworzone w maxYMizerze (411 sztuk) i na moje oko (pomijając !Cube'a) jakieś 90% wczytuje się do trakera, nawet utworki AceMana, więc jest co analizować. Kawałki ICuba faktycznie są jakoś zabezpieczone bo żaden się nie wczytuje. Nie zauważyłem funkcji eksportu w trakerze, więc może on to zabezpiecza po zgraniu? Mniejsza z tym.

Punkt drugi czyli edycję paternów DIGI już opanowałem, i tu zostałem zaskoczony, bo zobaczyłem dwa kanały dla sampli: STE i DMA (myślałem że jest jeden tak opisany). Czy one się czymś różnią jeden od drugiego, czy tylko w trakerze otrzymały różne nazwy? Pytam bo np. w utworze AceMan'a "Pumpkin...", na obu kanałach grane jest coś innego i jeśli wyłączę STE i DMA gra, lub odwrotnie - nie słyszę aby któryś grał ciszej niż dotąd. Trafiłem jednak na utwory gdzie na obu kanałach gra ten sam instrument (dwa identyczne paterny) i przy wylączeniu czy to STE czy DMA grający kanał gra słyszalnie ciszej. Czy tak ma być?

Emuluję Atari STE. Nie wiem czy ustawiłem to co trzeba. Na załączonym obrazku jest mój konfig. Gdyby ktoś rzucił okiem byłbym wdzięczny - czy coś włączyć lub wyłączyć w opcjach. Adam napisał, że w TOS'ie 2.x możliwe są skróty na pulpicie, dlatego ustawiłem TOS'a 2.06 (przedtem miałem 1.62).
Działa dobrze, chociaż nie wiem jak będzie z kompatybilnością przy oglądaniu demek (zobaczymy w praniu).

Ostatnie pytanko: czy na takim konfigu da się zainstalować jakieś nakładki zmieniające wygląd okienek lub ikon?

Pozdrawiam

Edit. Tak sobie teraz czytam opis STE i zrozumiałem, że chyba źle zinterpretowałem kanały jako STE i DMA, bo chyba chodzi o to, że są to dwa kanały DMA komputera STE. :)
Nasunęło mi się przy okazji jeszcze jedno pytanie: czy da się podłączyć Atari STE do amigowego monitora (jak, czym, przez co)?

Ostatnio edytowany przez XLent (2020-02-13 23:34:59)

Post's attachments

Hatari.png 21.63 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

Odp: maxYMiser, emulacja ST, nowy w temacie...

Co do demek, to starsze demka (zwłaszcza całodyskowe) mogą mieć problem z 2.06.

Na tym konfigu da się zainstalować nakładki. Ikony można sobie podmieniać w pliku RSC, można odpalić inny desktop, albo zainstalować Magica.

Jak najbardziej da się podłączyć STE do amigowego monitora, trzeba sobie tylko wykoncypować przejściówkę. Sam tego nie robiłem więc z głowy rozwiązania nie powiem, ale jestem pewien że google pomoże.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio