26

Odp: Slight SID v.3.2

Super. Wielkie dzięki za udostępnienie tych materiałów. Oczywiście dopełnieniem całości będzie JED dla Xilinxa. Przewidujesz udostępnienie również plików projektu ISE? Projekt ciągnął się przez wiele lat ale w końcu dociągnął i jest. Zainteresowanie jest duże a podejrzewam, że będzie jeszcze większe.

Robisz naprawdę dużą i dobrą robotę.

A no i jeszcze pytanie sprzętowe: jak rozwiązałeś kwestię odczytu danych z rejestrów SIDów? Ja mam przygotowaną od długiego czasu do sprawdzenia wersję z odpytywaniem rejestrów POTX, POTY (mało ważne) oraz OSC3 i ENV3 - bardzo istotnych dla części muzyki?

Pozdrawiam
tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

27

Odp: Slight SID v.3.2

Hej!

Cieszę się że kogoś ta moja dłubanina interesuje! :) Przy okazji chciałem Ci podziękować za Twoje podejście do projektów, za Twoją stronę gdzie umieszczasz wszystkie swoje projekty... nie ukrywam że właśnie Twoje podejście i postawa przekonała mnie że to jedynie słuszna droga :] dzięki wielkie! Bo wykonujesz kawał porządnej pracy! w tym również tej mającej walory edukacyjne! Potrafisz działać w sposób "patrzcie jakie to proste"... przyznam że mało teraz takich ludzi, większość działa w sposób "patrzcie jaki jestem mądry!".

Co do udostępnienia JED-a... to oczywiście że będzie, ogarnę do końca tą serię... roześlę zainteresowanym carty, a potem wrzucę wszystko na github-a, łącznie z projektem dla ISE i źródłem w Verilogu, ale to naprawdę niewiele linii i nie ma nic tam odkrywczego więc nawet nie ma się czym chwalić, więc będzie to tylko niejako dopełnienie całości i takie podsumowanie projektu. Pewnie bardziej zaawansowani się pośmieją, ale może Ci co dopiero chcą zacząć przygodę z programowaniem w Verilogu będą mogli się czegoś nauczyć, bo to będzie chyba dość prosty i łatwy do zrozumienia kod.

Jeżeli chodzi o odczyt to na razie puszczam wersję bez odczytu (tak będą zaprogramowane CPLD które pójdą w świat), ale mam rozgrzebaną następną wersję która odczyt realizuje przez rejestr pod adresem $D540... wygląda to tak że początkowo zapisujesz do $D540 adres rejestru który chcesz odczytać, a potem odczyt $D540 daje Ci zawartość tego rejestru, w asm by to wyglądało tak:

lda #$1C  ; load SID#1 OSC3 register address
sta $d540 ; store address into index register
lda $d540 ; load OSC3 register value from data register

Wcześniejszy pomysł był taki że trzeba było robić dwukrotny odczyt, bo mi się wcale nie podobało...

lda $d51c ; address latch (data may be not ready now! slower SID clock!)
lda $d51c ; read proper data!

Dlaczego puszczam to bez odczytu? Aby w końcu puścić jakiś release, a nie przetestowałem wersji z odczytem jeszcze na tyle abym był pewien aby to puścić (niby działa, ale mam wątpliwości czy zależności czasowe są na 100% spełnione), oczywiście potem opublikuję wersję z odczytem jak się trochę ogarnę z czasem... do kompletu zabrało mi motywacji bo mało playerów znalazłem które by to wykorzystywały, a jeżeli już to muzyka mi się wcale nie podobała ;D

Jak kogoś będzie to jeszcze interesowało to puszczę też wcześniejsze wersje projektu Slight-SID (np. opartą na PIC z parallel slave port) bo miała parę dodatkowych funkcjonalności nie związanych z SID-em ale dość ciekawych z punktu widzenia programisty ;-)

Ostatnio edytowany przez seban (2020-03-11 23:04:16)

28

Odp: Slight SID v.3.2

@seban: Jeśli będziesz jeszcze grzebał przy projekcie, to może rozważyłbyś przesunięcie rejestrów konfiguracyjnych i odczytu na koniec obszaru SID-a tak, żeby mieściły się w slotach po 32 bajty? To uprościłoby koegzystencję z innymi rozwiązaniami. Tym bardziej, że rejestry SID-a kończą się na $1C.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

29

Odp: Slight SID v.3.2

Hej!

Faktycznie nawet o tym mi pisałeś jakiś czas temu, ale jak widać moja skleroza jest porażająca :/ To jest naprawdę pomysł warty rozważenia, szczególnie że nie poszło zbyt wiele prototypów w świat. To będzie trzeba dodać jeszcze jakiś rejestr pozwalający odczytać wersję firmware z CPLD.

30

Odp: Slight SID v.3.2

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.
5. jhusak - 1 szt.
6. voy - 1 szt.
7. dez3 - 1 szt.
8. tOri - 1 szt.
9. piomet - 1szt.
10. ZuluGula - 1 szt.
11. MGor - 1szt.
12. dragmar -1szt.
13. pancio.net 1 sz.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

31

Odp: Slight SID v.3.2

@seban

     Oczywiście, że Twoja dłubanina interesuje :) Kilka osób z pewnością skorzysta z Twojej wiedzy i doświadczeń. Co do dzielenia się wiedzą i pomysłami w celach niehandlowych - zawsze mówiłem i mówił będę, że postęp bierze się nie z konkurencji, a ze współdziałania i wolnego udostępniania wszelkiej wiedzy. Ileż razy widząc coś wymyślonego przez innych zdarzało się powiedzieć: Kurde - jakie to proste... I świat idzie do przodu. Co do projektów i www. Pozostały już tylko większe porządki i zabudowa otoczenia naszego nowego domu co oznacza, że powinno być więcej ciekawostek dla Atari i może nie tylko. Potrzebuję na to po prostu więcej czasu, o czym Ty doskonale wiesz, bo masz podobny problem - doba jest zdecydowanie za krótka.

     Wracając do SlightSID - rozumiem dlaczego zastosowałeś taką konstrukcję odnośnie rejestrów do odczytu. Kiedyś to wyjaśniałem w związku z moim rozwiązaniem interfejsu SID. Logika nie da rady "skoczyć" w przyszłość. Zawsze dane muszą być wcześniej przygotowane. Ty robisz to poprzez wpis do rejestru indeksowego. Ja mam leżący od lat pomysł, w którym SID jest w czasie "bezczynności" odpytywany z zawartości rejestrów RO - OSC3, ENV3. Dane z rejestrów są na bieżąco wpisywane do czterech rejestrów pośrednich, które są widoczne z poziomu Atari jak zwykłe rejestry SIDa, które można po prostu odczytać. Wartości  z tych rejestrów są po prostu próbkowane tak często jak się da. Jedno mnie tylko zastanawia w tym rozwiązaniu - czy SID się nie przegrzeje od ciągłego zapisywania/odczytywania :D

     Wrzucam schemat. Może komuś się spodoba. Wygląda na to, że powinno wszystko dać się upchnąć do jakiegoś xilinxa. Niestety - dotychczas nie miałem kiedy siąść do prototypowania układu. Mam częściowo złożony na dużej uniwersalnej pcb układ lutowany kynarem ale chyba dam z tym spokój i w przyszłości spróbuję ogarnąć to na XC95144XL a może i na mniejszym? Układ może mieć błędy uniemożliwiające działanie, dlatego ostrzegam - to tylko taka wrzutka poglądowa a nie gotowiec do budowy docelowego urządzenia.

     Jeśli siądę kiedyś do tego (czekają jeszcze w kolejce 3 spore projekty) chętnie skorzystam z Twoich rozwiązań odnośnie zasilania układu i ogarnięcia wyjść audio bo tego mi brakowało - kto by chciał zniszczyć oryginalnego SIDa? Myślę, że i dodanie wyboru PAL/NTSC też byłoby pożądane, nie?

    Jeszcze raz wielkie dzięki za podjęcie tak istotnej decyzji o uwolnieniu wiedzy. Bo faktycznie - chowanie tego po szufladach to byłaby wielka strata.

Ostatnio edytowany przez tOri (2020-03-12 20:50:13)

Post's attachments

SIDari Stereo - OK v3 - FULL.pdf 80.02 kb, liczba pobrań: 22 (od 2020-03-12) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

32

Odp: Slight SID v.3.2

tOri napisał/a:

@sebanOczywiście, że Twoja dłubanina interesuje :) Kilka osób z pewnością skorzysta z Twojej wiedzy i doświadczeń.

Dzięki za miłe słowa! Moja wiedza i doświadczenie nie jest jakieś wielkie może, ale nawet gdy z tego będzie mogła skorzystać jedna osoba, będzie mi niezmiernie miło.

tOri napisał/a:

Co do dzielenia się wiedzą i pomysłami w celach niehandlowych - zawsze mówiłem i mówił będę, że postęp bierze się nie z konkurencji, a ze współdziałania i wolnego udostępniania wszelkiej wiedzy. Ileż razy widząc coś wymyślonego przez innych zdarzało się powiedzieć: Kurde - jakie to proste... I świat idzie do przodu.

Świetnie powiedziane, zgadzam się z tym w 100%. Dobrze że w tych szalonych nieco czasach są jeszcze tacy ludzi jak Ty czy np. Tebe który robi świetną robotę w dzieleniu się wiedzą, kodem, etc. Jest oczywiście cała masa innych ludzi którzy dzielą się swoją wiedzą i udostępniają kod i projekty... nie sposób ich tu wszystkich wymienić, ale np. Tebe nawinął mi się pod klawisze ponieważ jakoś skojarzyłem jego wątek o efektach, jego kompilatory, oraz całą masę softu wychodzącą z pod jego ręki... i to wszystko ten człowiek udostępnia publicznie i całkiem za darmo! Tak myślę że, aby uratować tą naszą kurczącą się scenę potrzeba właśnie takich ludzi jak Wy, którzy pozwolą innym poznać i nauczyć się co i jak jest robione... na scenie posucha, bo nikt już nie pamięta jak robić jakieś efekty... została garstka "mistrzów Zen", których kod zadziwia ... jednak jak to się mówi koszt wejścia "nowych", w ten temat jest duży... bo mało jest prostych przykładów, od razu należy zaczynać z "grubej rury", a to czasami nie jest takie proste i oczywiste... ale na ten temat też coś się poradzi... szkoda że czasu tylko mało tak! :)

tOri napisał/a:

Co do projektów i www. Pozostały już tylko większe porządki i zabudowa otoczenia naszego nowego domu co oznacza, że powinno być więcej ciekawostek dla Atari i może nie tylko. Potrzebuję na to po prostu więcej czasu, o czym Ty doskonale wiesz, bo masz podobny problem - doba jest zdecydowanie za krótka.

No to trzymam kciuki za dokończenie tak ważnej inwestycji! Doskonale rozumiem jaki to wysiłek i jak dużo czasu pochłania. Oczywiście doba jest za krótka, zgadzam się! :)

tOri napisał/a:

Wracając do SlightSID - rozumiem dlaczego zastosowałeś taką konstrukcję odnośnie rejestrów do odczytu. Kiedyś to wyjaśniałem w związku z moim rozwiązaniem interfejsu SID. Logika nie da rady "skoczyć" w przyszłość. Zawsze dane muszą być wcześniej przygotowane. Ty robisz to poprzez wpis do rejestru indeksowego. Ja mam leżący od lat pomysł, w którym SID jest w czasie "bezczynności" odpytywany z zawartości rejestrów RO - OSC3, ENV3. Dane z rejestrów są na bieżąco wpisywane do czterech rejestrów pośrednich, które są widoczne z poziomu Atari jak zwykłe rejestry SIDa, które można po prostu odczytać. Wartości  z tych rejestrów są po prostu próbkowane tak często jak się da.

Przyznaję że jest to bardzo ciekawe podejście! :) Moje myślenie nigdy nie podążyło tymi ścieżkami! To właśnie pokazuje jak fajnie jest dzielenie się pomysłami, swobodna wymiana myśli i pomysłów to coś pięknego! Właśnie udowodniłeś empirycznie że to o czym piszesz działa :] Po prostu niesamowite jak szybko się to sprawdziło. Chodzi mi o to że jak tematem zajmuje się kilka osób to każdy wymyśla swoją ścieżkę postępowania i o ile ileś osób wymyśli sobie coś podobnego, to znajdzie się zawsze ktoś kto podąży inną ścieżką.

tOri napisał/a:

Jedno mnie tylko zastanawia w tym rozwiązaniu - czy SID się nie przegrzeje od ciągłego zapisywania/odczytywania :D

O to bym się nie obawiał :) W końcu te układy były projektowane w standardowy sposób :) Zapis/Odczyt to dla nich chleb powszedni ;) Przyznam natomiast że ja się zafiksowałem jakoś na "jakości" sygnału wychodzącego z SID-a, wymyśliłem sobie jakieś "low-noise" wzmacniacze operacyjne, przetwornicę step-up pracującą dość wysoko (częstotliwość przełączania TS1935B to około 1.2MHz, przy tej częstotliwości kluczowanie dość łatwo filtrować zasilanie). Pierwsze wersje SlightSID bazowały na starym poczciwym MC34063 pracującym dość nisko, ale to też się dało odfiltrować, tylko zajmowało dużo miejsca ;) bo duże pojemności, duże indukcyjności filtrujące, etc. ... no więc to moje zafiksowanie się na minimalizacji szumu, spowodowało ze chciałem też do minimum ograniczyć ilość odwołań do układu SID, bo każdy zapis/odczyt przez CPU to teoretyczne przełączenie jakiejś tam ilości logiki w strukturze układu, ale takie myślenie jak widzisz założyło mi jakieś klapki na oczy :) nawet nie pomyślałem aby odczyt rozwiązać w sposób jaki zaproponowałeś... a to też jest ciekawe podejście!

tOri napisał/a:

Wrzucam schemat. Może komuś się spodoba. Wygląda na to, że powinno wszystko dać się upchnąć do jakiegoś xilinxa. Niestety - dotychczas nie miałem kiedy siąść do prototypowania układu. Mam częściowo złożony na dużej uniwersalnej pcb układ lutowany kynarem ale chyba dam z tym spokój i w przyszłości spróbuję ogarnąć to na XC95144XL a może i na mniejszym? Układ może mieć błędy uniemożliwiające działanie, dlatego ostrzegam - to tylko taka wrzutka poglądowa a nie gotowiec do budowy docelowego urządzenia.

Fajnie że podzieliłeś się już teraz na wczesnym etapie swoim pomysłem, wiedzą i wstępną realizacją. Przyznaję że podziwiam cierpliwość że chciało Ci się jeszcze w dzisiejszych czasach robić to wszystko "na piechotę". Moje lenistwo pchęło mnie właśnie w stronę CPLD chociaż przyznaję, że lubię też realizować wszystko właśnie na ową "przysłowiową" piechotę, lub na drodze software-owej... ale to pewnie zauważycie przy udostępnianiu kolejnych projektów.

tOri napisał/a:

Jeśli siądę kiedyś do tego (czekają jeszcze w kolejce 3 spore projekty) chętnie skorzystam z Twoich rozwiązań odnośnie zasilania układu i ogarnięcia wyjść audio bo tego mi brakowało - kto by chciał zniszczyć oryginalnego SIDa? Myślę, że i dodanie wyboru PAL/NTSC też byłoby pożądane, nie?

Przyznam że z niecierpliwością czekam na każdy Twój release... lubię czytać, oglądać i analizować to co udostępniasz... bardzo fajnie ćwiczenie dla mózgu... jest to inspirujące i pozwala zobaczyć jak działają inni i jakimi torami płyną ich myśli... to bardzo fajne doświadczenie.

Wiem że sam schemat to jeszcze niewiele, gdybyś miał jakieś wątpliwości do mojej konstrukcji czy pytania... pisz śmiało, z całą pewnością chętnie odpowiem albo wyjaśnię co mną kierowało że wybrałem takie a nie inne rozwiązania. Zresztą myślę od jakiegoś czasu czy by nie pisać jakichś krótkich artków z różnymi historiami opisującymi kulisy powstawania tego czy owego. Przyznam że mamy rozgrzebany "site" na którym miał być on-line cały Barymag #1 i #2... ale to obecnie praktycznie jest nieużywalne ze względu na spierniczone menu (co prawda wydanie #1 jest już całe online) ale prace na #2 leżą kompletnie... chciałem po ogarnięciu tego co tam jest, zacząć pisać takiego Never-ending Barymag, gdzie płynął by art za artem, a raczej mini arty opisujące to co po głowie się tam pałęta. Może się uda to jakoś ogarnąć w końcu... będę próbował... co z tego wyjdzie nie wiem.

tOri napisał/a:

Jeszcze raz wielkie dzięki za podjęcie tak istotnej decyzji o uwolnieniu wiedzy. Bo faktycznie - chowanie tego po szufladach to byłaby wielka strata.

To ja również dziękują za Twoją pracę i za inspirację do wykonania takiego kroku... przyznam że długo byłem sceptycznie nastawiony do tego pomysłu, bo patrząc na zachowanie niektórych osób i sposobu ich działa obawiałem się może się stać parę rzeczy które by mi się nie podobały... ale uznałem przez moje obawy, to całe kitranie pomysłów i projektów po szufladach jest właśnie tym co powoduje że to co mi się nie podoba zyskuje na sile.

Cały czas zastanawiam się czy byłoby jakieś zainteresowanie projektem typu zrób sobie taki to a taki układ sam... (w sensie opisu krok po kroku, coś w rodzaju artka, instrukcji, etc.) aby opisać krok po kroku jak złożyć coś samemu, jak to potem oprogramować, jak czerpać z tego czystą radochę i mieć zarazem zabawę że zrobiło się coś samemu... dla przykładu... art typu... jak podłączyć SID-a to Atari przy pomocy paru układów TTL, płytki stykowej czy tam jakiejś prostej dev-kitowo/przewlekanej... Bo przecież w końcu chodzi o zabawę tym naszym komputerem ;)

Ostatnio edytowany przez seban (2020-03-14 20:39:33)

33

Odp: Slight SID v.3.2

seban napisał/a:

Cały czas zastanawiam się czy byłoby jakieś zainteresowanie projektem typu zrób sobie taki to a taki układ sam...

To się nie zastanawiaj, bo było by :D

34

Odp: Slight SID v.3.2

seban: gdzie nabyłeś te układy TS1935B? Jedynie co widzę w necie, to ten datasheet do nich.

35

Odp: Slight SID v.3.2

Hej!

ja kupowałem na początku w Farnell (jak jeszcze nie był wykupiony przez Avnet i był oficjalnym dystrybutorem Tawian Semiconductor), a potem kupowałem bezpośrednio z chin. Układy TS1935B są cały czas produkowane, ale jeżeli obecnie jest problem z dostępnością w PL to można oczywiście użyć innych układów, każdy z producentów ma coś zgodnego pin-owo w swojej ofercie, chociażby MCP1661T od microchip-a. Są dostępne "od ręki" w TME.

Należy pamiętać aby w przypadku zastosowania tegoż układu, dostosować dzielnik (R14,R17) od sprzężenia zwrotnego,  bo widzę że Vfb dla MCP1661T jest trochę niższe niż w przypadku TS1935B.

Ostatnio edytowany przez seban (2020-03-16 10:42:30)

36

Odp: Slight SID v.3.2

Ja bardziej szukałem na ebayu i na aliexpress - nie widzę TS1935B, a MCP1661T owszem jest, ale nie w "chińskiej" cenie :)

37

Odp: Slight SID v.3.2

@seban

     Dużo napisałeś pochwał za które dziękuję :) Powiem krótko - zasuwajmy do przodu, starajmy się rozwijać ile się da i korzystajmy z wiedzy, która jest dostępna. Przekazujmy tyle własnej wiedzy i doświadczenia ile się da i na ile potrafimy to zrobić. Najważniejsze by nie siedzieć z założonymi rękoma jeśli potrafi się cokolwiek wymyślić, stworzyć, opowiedzieć, itp.
   
     Obejrzałem Barymag, poczytałem - serio jest z 1994 roku? Ło matko... Spróbuj może dodać #2 i dodawać kolejne pomysły o ile będziesz miał na to czas bo z tym jest bardzo duży problem w obecnych czasach.

     Dzięki wielkie za Twój wkład w scenę Atari.

Pozdrawiam
tOri

P.S. Pomysł z artami nt. budowy różnych urządzeń jest ciekawy. Wszystko w miarę posiadanego czasu, ok?

Ostatnio edytowany przez tOri (2020-03-16 21:27:01)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

38

Odp: Slight SID v.3.2

Ja odpowiem równie krótko... masz 100% racji... po prostu działajmy!

Jeszcze dwa słowa o magazynie dyskowym Barymag... to nie tylko dzieło ludzi ze Slight, magazyn powstał bo dużo ludzi nam w tym pomogło, dużo artów pisali bardzo wartościowi ludzie z ówczesnej sceny... właściwie to dużo na głowę wziął P.W. i to on pilnował wszystkiego, my jedynie dorzuciliśmy swoje 3 grosze, a więc trochę kodu, trochę artów, trochę muzyki... szkoda tylko, że nie udało się więcej numerów stworzyć. Z perspektywy czasu, jak się to teraz czyta to można się nieźle uśmiać bo byliśmy wtedy naprawdę młodzi i niejednokrotnie pełni buty i zarozumiali, wręcz przekonani o swojej nieomylności... ale wiesz grzechy młodości :D Ale mimo wszystko uważam że warto było... to był świetnie spędzony czas! Bawiliśmy się doskonale... myśleliśmy że możemy wszystko :) a teraz im dłużej się chodzi po tej ziemi tym ma się wrażenie że wiedzy coraz więcej do opanowania, a czasu coraz mniej :)

Oprócz Barymag#1 z 1994 roku, był jeszcze Barymag#2 z 1996 roku... oczywiście wrzucimy go na www również, ale obecnie niestety dostępny jest tylko w formie 4 plików ATR... np. na Demozoo lub bezpośrednio ze slight.pl -> Barymag #2.

Ale to chwilę potrwa bo w kolejce mam jeszcze sprzęt od uicr0bee który trzymam tyle czasu że aż wstyd i to on obecnie ma priorytet, jak zakończę przegląd tego i odeślę paczki to przyjdzie i pora na Barymaga i na resztę projektów :) Właśnie dlatego w końcu chciałem zakończyć już temat SlightSID-a i zrobić release, bo wisi on nade mną jak przysłowiowy miecz Damoklesa ;) Zawsze tam gdzieś z tyłu głowy siedział i upominał się o zakończenie, tylko ostatnie lata przyniosły parę niestety wrednych sytuacji życiowych, które wszystko dodatkowo opóźniły.

Ostatnio edytowany przez seban (2020-03-16 23:38:13)

39

Odp: Slight SID v.3.2

x_angel napisał/a:

Ja bardziej szukałem na ebayu i na aliexpress - nie widzę TS1935B, a MCP1661T owszem jest, ale nie w "chińskiej" cenie :)

mówisz że chcesz w chińskiej cenie... no też są: https://lcsc.com/product-detail/DC-DC-C … 26188.html

tylko czy ja bym chciał mieć podłączonego do tego SID(y) wartego sto/dwieście razy tyle? ;) no nie wiem czy bym chciał ryzykować... nie mam żadnych danych dotyczących żywotności ani zachowania tych przetwornic w różnych warunkach... z przetwornicami od TS czy MCP trochę wojowałem i nie miałem negatywnych doświadczeń... z przetwornicami za taką cenę nie walczyłem zbyt długo... projekty w których używałem tego typu rozwiązań były zbyt ważne aby ryzykować aż takie oszczędności.

Są i tańsze rozwiązania od MCP1661T, (nawet w TME), ale jak mówię nie jestem pewien ich zachowania i stabilności w dłuższym okresie czasu, więc nie chcę polecać nic czego nie jestem pewien.

Z takich których jeszcze używałem są dawne MIC2288 produkowane przez Micrel-a (obecnie kupionego przez Microchipa :P).

Układów tego typu są naprawdę dziesiątki, producentów pewnie również kilkudziesięciu... jak chcemy za step-up zapłacić np. 30 groszy to można zejść nawet do 34063, tylko komponenty do filtrowania zasilania z tego typu przetwornicy zajmą sporo miejsca i będą kosztowały więcej niż sama przetwornica, już zresztą pisałem o tym nie raz... bo przez to też przechodziłem:

http://seban.slight.pl/SlightSID/sltsid_pic16.jpg

*) lewy dolny róg ;-)

Ostatnio edytowany przez seban (2020-03-16 22:54:39)

40

Odp: Slight SID v.3.2

MC34063 to już do tego nie mieszajmy :) Stare toto mocno i niezbyt z wydajnością.
Używałem MAX1771, które można dostać w "chińskiej" cenie, ale te Twoje są mniejsze i dlatego mnie zainteresowały :)

41

Odp: Slight SID v.3.2

No to jeżeli głównym kryterium jest cena oraz do kompletu rozmiar, to na szybko możesz spróbować również totalnej chińszczyzny (BCD Semiconductor które jest pod "skrzydłami" Diodes, INC.) czyli AP3012, taniej w PL chyba się chyba kupić nic nie da ;-)

Ale jak mówię nie przeprowadzałem jakiś dużych testów, będziesz musiał poeksperymentować sam :) Układ jak TS1935 czy MCP ma zintegrowany tranzystor kluczujący, pracuje wysoko bo również na 1.5MHz, a więc łatwe filtrowanie zasilania, i mała wymagana przy taj częstotliwości kluczowania  indukcyjność. Może Ci się sprawdzi w Twoich zastosowaniach.

Ostatnio edytowany przez seban (2020-03-17 09:12:53)

42

Odp: Slight SID v.3.2

Hej, to ja też poproszę, jak jeszcze są :)


1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.
5. jhusak - 1 szt.
6. voy - 1 szt.
7. dez3 - 1 szt.
8. tOri - 1 szt.
9. piomet - 1szt.
10. ZuluGula - 1 szt.
11. MGor - 1szt.
12. dragmar -1szt.
13. pancio.net 1 sz.
14. madness77 1szt.

43

Odp: Slight SID v.3.2

Hej!

@madness77 jak najbardziej są. Tylko przez obecną sytuację związaną z Covid-19, naklejki na obudowy które miały dotrzeć dobre 2 tygodnie temu jeszcze nie dotarły ;/

W międzyczasie poprawiam kod dla CPLD uwzględniając postulaty mono, chciałem dodać jeszcze odczyt i sprawdzenie aktualnej wersji firmware zaszytej w CPLD. Powinno się zmieścić.

44

Odp: Slight SID v.3.2

seban napisał/a:

No to jeżeli głównym kryterium jest cena oraz do kompletu rozmiar, to na szybko możesz spróbować również totalnej chińszczyzny (BCD Semiconductor które jest pod "skrzydłami" Diodes, INC.) czyli AP3012, taniej w PL chyba się chyba kupić nic nie da ;-)  .

AP3012 z rezystorami 340k/54.9k pracuje stabilnie dając 9.15V i zasilając dwa SID'y . Testuję trzeci dzień :)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

45

Odp: Slight SID v.3.2

Hej, jak tam sytuacja na froncie?  :)

46

Odp: Slight SID v.3.2

Hej!

Poligrafia dotarła dopiero w tym tygodniu. Teoretycznie wszystko gotowe już jest poza firmware. Mógłbym wysyłać tak jak jest, ale mono zgłosił uwagi co do mapowania rejestrów konfiguracyjnych. Niby prawie to skończyłem ale pojawiły się jakieś moje wątpliwości co generowania kolejnej niezgodnej "rejestrowo" wersji.

Nie przejmowałbym się tym, ale na scenę i przy różnych okazach poszło już parę sztuk tego urządzenia do ludzi. I teraz gdybym wygenerował kolejną wersję to się zrobi bałagan ;/

I teraz tak, mogę zrobić tak że puścić to teraz tak jak jest, czyli z rejestrami konf. pod $D540-$D541 i zachować zgodność ze starym softem, albo puścić nową wersję z rej. konf. przeniesionymi na $D51E-$D51F. Tyle ze trzeba by było mieć nową wersję softu. O ile w przypadku player-a od mono czy xxl nie byłoby problemu, bo Panowie pewnie dokonaliby zmian, ale robi się bałagan... #n wersji softu, #n wersji "Slight SID". Nic dobrego z tego nie wyjdzie.

Zacząłem myśleć nad wersją która po włączeniu ma rejestry konf. na $D54x... ale po pierwszym odwołaniu do $D51E,$D51F przestawiałaby swój rej. konf. na nowe adresy. Aktualnie firmware zgłasza wersję 3.2, więc po poprawkach mógłby zgłaszać wersję 3.3, więc programiści mogliby rozpoznać z jaką wersją "Slight SID" mają do czynienia. Ale to znowu dokładanie im roboty i wprowadzanie kolejnego zamieszania.

Coraz bardziej skłaniam się więc pozostawieniu tego tak jak jest dla zachowania zgodności i ograniczenia zamieszania? Co o tym sądzicie?

Zacząłem myśleć jak potem ew. można by dokonać upgrade wsadu CPLD przez użytkownika bez kupowania drogiego programatora, i prawdę mówiąc widzę sensowny sposób realizacji tegoż. Chodzi mi o sytuację gdybym w późniejszym terminie wypuścił nowy firmware.

Ostatnio edytowany przez seban (2020-05-27 10:21:52)

47

Odp: Slight SID v.3.2

svf player z portu joya

przechodze na tumiwisizm

48

Odp: Slight SID v.3.2

do podobnych wniosków doszedłem, tylko + level shifter bo CPLD jest 3.3V.

49

Odp: Slight SID v.3.2

rezistorem go, rezistorem

przechodze na tumiwisizm

50

Odp: Slight SID v.3.2

ale żeby tak od razu "divide and conquer"? jakoś mam opory! ;-D