Temat: Problem z wyświetlaniem 1040 STE na TV LG

Serwus,

Korzystając z nadprogramowego czasu związanego z "aresztem domowym", podłączyłem "dużego" do nowego w moim pokoju, a nienadzwyczajnie nowego (biorąc pod uwagę aktualną rotację sprzętu) telewizora LG 42LB5610.

I tak, mimo sprawdzania wizji na dwóch przewodach przyłączonych do złącza monitor-SCART/EURO w TV, wyświetlany obraz co kilka, lub kilkanaście sekund "zanika w ciemność". Podkreślam, że na tych samych przewodach "poczciwy baleron" wyświetla wszystko co tylko może i potrafi 10/10 na innym płaskim i czteroliterowym co do marki odbiorniku produkcji japońskiej. 

Pomijając zagadnienie, że komputery z ery PEWEX najwidoczniej lepiej współpracują z markami TV z tej epoki;) moje pytanie - czy ktoś przerabiał podobny problem? Czy inwestować w jakieś autonomicznie zasilane 5V scalery-conventery SCART-HDMI? Czy zdecydowanie i niemalże w afekcie przenosić aerodynamicznego staruszka, ku niewątpliwej uciesze domowników do salonu - "bo tata se tera przed zejściem może stare dema poogląda" wink

Będę wdzięczny za życzliwość - zakładam, że podobny temat już tu był, ale nie odnalazłem.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez jeff_block (2020-03-28 00:17:21)

2

Odp: Problem z wyświetlaniem 1040 STE na TV LG

Jakie piny podłączasz ? 13 - masa, 1 - audio i 2 - video? może TV ma problemy z composite po SCART?

Sprawdź na cinchach composite (o ile TV ma, a skoro ma SCART to raczej ma), powinno by tak:

Video cinch:
pin 2 i 13

Mono audio cinch:
pin 1 i 13.

Rozpiskę złącza znajdziesz tutaj: https://info-coach.fr/atari/hardware/interfaces.php.

A tak poza tym spróbuj może zrobić/kupić prawidłowy przewód RGB? bo ja jeszcze nie spotkałem TV na którym ST by nie działał.

ps. co to jest "poczciwy baleron"?

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-03-28 08:00:49)

3

Spotkałem się z takim problemem przy podłączeniu przez SCART RGB. Jeśli TV ma możliwość ręcznego przełączenia na RGB, to działa, jeśli przełącza się automatycznie to, z STe, miga tak jak to opisujesz. Problemem jest wydajność prądowa sygnału używanego do przełączenia na RGB.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-03-28 11:04:54)

Atari 1040STe (TOS 1.62/2.06 UK, 4MB RAM), Atari 1040STfm (TOS 1.04 UK, 1MB RAM, BLiTTER, Gotek FF)
Digital Data Deicke HD64 (Megafile 60), SF314, UltraSatan, Gotek HxC, NetUSBee
Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Sinclair SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB)

4

Miałem podobny problem z plazmą Panasonic'a, więc przerobiłem kabel i STE. Zamiast R431 które idzie z 12V  wstawiłem bezpiecznik, dzięki czemu na pinie 8 złącza video pojawiło się "pełne" 12V, a dalej to jak w Amidze - poprzez rezystory do pinu 8 i 16 w SCART.
Podobnie mam zrobione w Falconie i mam spokój z "wybrednymi" telewizorami.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

5

Dziękuję za odpiskę smile

Posiadane przeze mnie przewody to poniższy, posiadający wg opisu rezystory na linii RGB i dodatkowy kondensator + diodę prostowniczą na sygnale blanking:

https://allegro.pl/oferta/atari-st-ste- … 9093007064

oraz "anglik":

https://www.ebay.com/itm/Atari-STE-13-p … 3434815641

Spróbuję rozebrać wtyczki SCART i porównać ich konstrukcję pod kątem Waszych sugestii/schematów. Jak widzę jest nadzieja, że telewizor pozostanie jeszcze tam gdzie go powiesiłem wink

P.S. @lopez - pardon za mój slang. "Poczciwy baleron" to w tym przypadku po prostu "to stare duże Atari"
Nomenklatura motoryzacyjna - zwyczajowo używana w odniesieniu do starych dużych Mercedesów :]

6

jeff_block napisał/a:

dodatkowy kondensator + diodę prostowniczą na sygnale blanking

Te kable nie działają z TV, które mają zaterminowane wejście blanking rezystorem 75Ω.

Atari 1040STe (TOS 1.62/2.06 UK, 4MB RAM), Atari 1040STfm (TOS 1.04 UK, 1MB RAM, BLiTTER, Gotek FF)
Digital Data Deicke HD64 (Megafile 60), SF314, UltraSatan, Gotek HxC, NetUSBee
Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Sinclair SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB)

7

Podziękował! smile