Temat: AspeQT + Linux + Bluetooth

Nie wiem czy to dobry dział.. ale pod software (8-bit) mi nie podchodzi...

Taki oto case.. mam interface SIO2BT i działa on zajefajnie z akpą na telefon ale.. średnio to wygodne bo całe repo mam na moim Linux Mint. Do tej pory radziłem sobie  z kabelkiem po SIO2PC i AspeQT 1.02 (wersja dla Ubuntu) ale te kable... Atari daleko od mojej "bestii" i tak jakby źle mi z tym... Czy da się zmusić AspeQT do pracy przez BT?

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

2

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

Nie znam sie zbytnio na BT, ale w moim rozumieniu AspeQT w chwili kontaku z Atari przez kabelek SIO2PC w zaleznosci od jego wersji komunikuje sie z urzedzeniem szeregowym - u mnie np z ttyUSB0 w tym wypadku:

$ dmesg|grep pl2303
[240672.446664] usbcore: registered new interface driver pl2303
[240672.446672] usbserial: USB Serial support registered for pl2303
[240672.446691] pl2303 3-2:1.0: pl2303 converter detected
[240672.449174] usb 3-2: pl2303 converter now attached to ttyUSB0

BT to chyba raczej jest traktowane jako siec a samo urzadzenie BT jako karta sieciowa .
Mysle ze aby AspeQT mogl pracowac z BT bez dodawania takiej funclji w jego kodzie, polaczenie BT miedzy komputerem a SIO2BT musialo by tworzyc jakies wirtualne urzedzenie w /dev/ katalogu lub jakis Unix Socket z ktorym AspeQT moglby sie komunikowac.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2020-05-13 16:37:24)

3

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

Tak, masz rację... tyle, że np na Androda apka też gada po BT z SIO2BT. Nie upieram się przy AspeQT.. może jakieś inne narzędzie...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

4

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

Zakladam ze apka do obslugi SIO2BT na Androida jest specyficznie do tego napisana i jest to ogarniane programowo. AspeQT nie ma takiej funkcji wbudowanej.

Sprawdz moze to https://gist.github.com/0/c73e2557d875446b9603

"Create serial device: rfcomm bind 0 <dev>

You should now have /dev/rfcomm0."

Czyli po nawiazaniu polaczenia tworzone jest urzadzenie /dev/rfcomm0 ktore jak przypuszczam moglbys wybrac w AspeQT


Jak zadasz zabytanie googlowi typu "how to do serial communication over bluetooth linux" jest tam troche roznych informacji i sadze ze moze sie udac.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2020-05-13 16:55:09)

5

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

Na Androidzie są dwie apki, które działają z SIO2BT. Jedna to jest dedykowana apka do SIO2BT autorstwa Montezumy, a druga to właśnie AspeQt. Ja mam u siebie na Androidzie AspeQt 1.0. Działa bez problemu z SIO2BT. Nie wiem jaka jest różnica między androidową a pecetową wersją i między windowsową, a linuxową, ale chyba powinno to działać?

6

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

Wlasnie zajrzalem w dokumentacje AspeQt'a (Ubuntu-installation.pdf) https://drive.google.com/drive/folders/ … lxoxfoOhv5 i tam jest opisane co trzeba zrobic aby dzialal z SIO2BT

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2020-05-13 17:11:04)

7

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

@Monosoft, dzięki za naprowadzenie - to był… dobry trop:   zrobiłem podobnie ale bez instrukcji (dzięki serdeczne - potwierdziło to moje próby odpalenia)

Zasadniczo doszedłem do etapu,  że mogę odczytać zawartość katalogu.. ale tylko raz na kilka(naście) wywołań, potem wciąż dostaje w Sparcie NAK. Pozostaje analiza instrukcji bo może coś mi umknęło...
ja zrobiłem tak:

dodałem konfig do /etc/bluetooth/rfcomm.conf:

rfcomm0 {
        bind no;
        device i98:D3:31:FC:90:94;
        channel 1;
        comment "Serial Port";
        }

Co powinno mi dać możliwość korzystania z urządzenia /dev/rfcomm0, po restarcie (czego nie robiłem z lenistwa)

Do urządzenia podpiąłem się natomiast:

rfcomm connect /dev/rfcomm0 98:D3:31:FC:90:94 
Connected /dev/rfcomm0 to 98:D3:31:FC:90:94 on channel 1
Press CTRL-C for hangup

i teraz mogłem już skonfigurować AspeQT...
.. zamontowałem dyskietkę...
i DIR w Sparta... i zabanglało... :-) al jak już wspomniałem - raz na jakiś czas... potem ciągle NAK przy próbie listowania katalogu

Muszę to rozkminić...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

8

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

A:> SIOSET WAITACK 16
hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

9

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

Ja w sumie musze kiedys usiasc i poczytac o BT od strony nawiazywania polaczen i pozniej transmisji danych, ale jakos nigdy nie mam czasu na to.

Ciesze sie ze sie udalo :)

Jak mniej roboty w pracy to rodzina w domu 24 godziny.
Teraz robie kurs Kubernetesa i im brne glebiej tym robi sie bardzies skomplikowany a obecnosc rodziny w domu nie pomaga. Znam dobrze Docker Swarma i to pomaga bo nie musze sie podstaw uczyc, ale niektory zeczy trzeba na spoojnie przetrawic ...

10

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

I to jest to!

Gdzieś to Mistrzu wyczytał? Teraaaz działa jak ta lala :-) Szacuneczek @mono,  a wszystkim dzięki za pomoc...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

11

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

RTFM :D W dokumentacji stoi jak wół :)
A poza tym kiedyś uruchamiałem u siebie wynalazek Montezumy i pamiętam, że Trub dorabiał ten parametr specjalnie żeby wynalazek działał.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

12

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

Czyli to jest podatność Sparty? bo teraz jak sprawdziłem to np DOS 2.5 ładuje się bez problemów przez BT (Sparte 4.49  odpalałem z Side2)...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

13

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

To jest niestety podatność OS-a Atari. SDX ładuje domyślnie własny sterownik do SIO w którym możesz wydłużyć timeout między blokiem rozkazu a blokiem danych. Na gołym OS-ie będą problemy, dlatego Montezuma robił jakiś specjalny loader i poprawkę do ROM-u OS.
A czemu DOS 2.5 się ładuje bez problemu, tego nie wiem - nie powinien :) Może masz na dysku xBIOS-a bo xxl chyba robił też taką poprawkę u siebie.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

14

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

W kompie mam ROM OS-a z poprawkami na BT (dzięki charger-owi od Mq, czyli zachowanie DOS-a chyba jak najbardziej oczekiwane. Ja po prostu pierwsze testy wykonałem ze Spartą uznając, że to najbardziej dojrzały DOS i nie mając świadomości, że wszystko jest w porządku z samym połączeniem. I jak już utknąłem to zafiksowałem się na tej Sparcie zakładając, że to problem komunikacji SIO2BT <-> LINUX/AspeQT.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Dodam jeszcze, że używając Blueman-manager takie zestawienie interface dla AspeQT robi się bardzo szybko i przyjemnie:

Post's attachments

sio2bt-manage.png 68.79 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

15

Odp: AspeQT + Linux + Bluetooth

Zarówno oryginalny OS przerobiony przez Montezumę, jak i QMEG przerobiony, w zasadzie mają tylko jedną prostą przeróbkę: przy starcie czekają chwilę żeby dać czas na inicjację bluetootha, bo on wstaje normalnie wolniej niż robi to Atari, w związku z czym nie dało by się bootować bez tego z bluetooth. W tych przerobionych OS-ach widać to przy włączeniu kompa: najpierw mamy takie pykanie i to jest właśnie ten czas oczekiwania na bluetooth.