1

Temat: Magnetofon 1010 zasilacz

Mam pytanie czy mozna do magnetofonu Atari 1010 podlaczyc zasilacz DC, bo w oryginalnym na wyjsciu jest prąd znienny AC ale moze to nie przeszkadza? Chetenie tez kupie taki zasilacz.

2

Odp: Magnetofon 1010 zasilacz

Możesz użyć zasilacza od stacji 1050, jeśli masz.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Magnetofon 1010 zasilacz

Można użyć zasilacza DC 9-12V. 1010 ma wewnątrz prostownik, więc to wsio ryba.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

4

Odp: Magnetofon 1010 zasilacz

@jer, 12V nie będzie kręcił silnikiem zbyt szybko?

5

Odp: Magnetofon 1010 zasilacz

Przecież w środku jest 7805.

[Edit]
A nie, nie ma. My bad :-/

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-02-15 23:02:37)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Magnetofon 1010 zasilacz

Taki zasilacz można kupić, ew. trzeba dopasować wtyk lub wymienić kabel z wtykiem.
Np. tu: http://inter-chip.pl/search?fraze=Zasil … mit=Szukaj

7

Odp: Magnetofon 1010 zasilacz

12V DC nie będzie kręcił za szybko, bo silnik ma stabilizator obrotów. Ponadto pamiętaj, że 9VAC po wyprostowaniu daje też prawie 12V w szczycie. Spokojnie stosuj taki zasilacz, nic się nie stanie. Wtyk 5,5 X 2,5 mm.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

8

Odp: Magnetofon 1010 zasilacz

No patrz, a mi się zawsze wydawało, że przy prostowaniu AC jest jedynie odwracana dolna połówka i dodatkowo jeszcze napięcie jest pomniejszone o spadki na półprzewodnikach... ;) No chyba, że uwzględnimy układ filtrująco/wygładzający, który rzeczywiście podbije nieco napięcie.
A bardziej w temacie - ze schematu wynika, że na motor jest podawane napięcie 12,5V, uzyskane po przejściu przez układ "prostownika", a cala reszta elektroniki jest zasilana z 8 pinu SIO (+5V Motor Control), więc teoretycznie nic nie grozi. Ale znając życie to kondensatory podbiją napięcie i na motor pójdzie więcej niż 12,5V. Także ja bym jednak użył takiego jak przewidział producent.

Ostatnio edytowany przez andy (2021-02-16 23:48:15)

9

Odp: Magnetofon 1010 zasilacz

Z 9V zrobi się 12.5V a w praktyce będzie nawet więcej, bo ten zasilacz pewnie dawał koło 10V zmiennego, może nawet 10.5.
Jak ktoś ma oryginał, to może zmierzyć.

To się liczy mniej więcej tak: 9V * pierwiastek kwadratowy z 2.

10

Odp: Magnetofon 1010 zasilacz

Oryginał bez obciążenia daje dokładnie 11V - przynajmniej mój :)

11

Odp: Magnetofon 1010 zasilacz

Nie ten dział .;)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

12

Odp: Magnetofon 1010 zasilacz

Dziekuje udalo się zdobyć 9V AC.