26

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Mq napisał/a:

4. R53
Idealna rezystancja wynosi tutaj 75ohm.

Instrukcja ma już parę lat, ale skoro jest okazja, to dorzucę swoje trzy grosze w poruszonej kwestii. To bardzo rozpowszechniony pogląd, jakoby rezystor w emiterze tranzystora wyjściowego sygnału video (tutaj R53) powinien mieć 75ohm. W rzeczywistości
impedancja wyjściowa jest ustalona przez rezystor szeregowy (tutaj R55) i to on powinien mieć 75ohm. Wtórnik emiterowy można w praktyce, dla małych sygnałów, traktować jako źródło o pomijalnie małej impedancji. Rezystor w emiterze ma znaczenie wyłącznie wysokoprądowe, np. decyduje o szybkości rozładowania pojemności kabla przy dużym skoku poziomu sygnału od bieli do czerni. Z tego względu im jest mniejszy, tym lepiej, w granicach rozsądku i możliwości tranzystora. Ale trzymać się sztywno 75 ohm nie ma powodu. W praktyce, dla typowego kabla ekranowanego o długości 2m i pojemności żyła-ekran 150pF/m, rezystor emiterowy o rezystancji 390ohm przy skoku sygnału od pełnej jasności do poziomu synchronizacji, daje czas przejścia od 90% do 10% jasności ok. 20ns, czyli 14% czasu trwania piksela hi-res (140ns). Dla rezystora 100ohm byłoby to 16ns. W tym czasie linia będzie niedopasowana bo impedancja nadajnika będzie znacznie większa niż 75ohm. W szczególności, dla rezystora emiterowego równego 75ohm będzie to 150ohm. Idealny rezystor musiałby mieć 0ohm, dlatego przetworniki D/A mają albo wyjście totem-pole, albo źródło prądowe obciążone rezystorem 75ohm.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

27

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Dziękuję Simius za ten opis zawierający fachową wiedzę. Dołożyłem w pierwszym poście link do Twojego opisu, żeby ktoś w przyszłości jak natrafi na wątek, to mógł sobie poczytać o co dokładnie chodzi w tej modyfikacji.

28

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Witam serdecznie.

Mam pytanie bo nie wiem czy dobrze rozumiem. Atari 800XL nie ma na gnieździe monitorowym sygnału s-video (luminancja/chrominancja)? A czy Atari 65XE ma?

Ostatnio edytowany przez CAtari (2021-04-08 19:51:51)

29

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Tak, 65XE ma. A w 800XL można dość prosto ten sygnał dorobić.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

30

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

800XL z płytą XLF ma s-video.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.