1

Temat: Falcon 030 i początki

Hej.
No to nabyłem drogą kupna F030. I tak po poczytaniu nieco forów zastanawiam się, jak to dalej ugryźć ;)

Po pierwsze, to golas. Zatem na start pewnie pójdzie rozszerzenie 14MB oraz karta SD na jakimś interfejsie IDE->SD.
Tutaj pojawiają się pierwsze pytania:

1. Czy jest jakiś darmowy driver wart polecenia? Czy jednak na starcie trzeba zainwestować 50 euro na HDDriver w najnowszej wersji?

2. Po drugie, gdzie szukać kabla RGB? W sumie sam bym polutował, ktoś ma schemat? Jakoś nie uśmiecha mi się odpalanie Ace Trackera na RF (o ile się da w ogóle).

3. Kolejna rzecz to system - co instalować? Jakiś Mint? Chodzi mi o to, że no... nie chcę mieć zielonego ekranu jak w ST plus ikonki, a nieco uprzyjemnić odbiór tego kompa ;) Czy Mint jest 100% kompatybilny z TOSem? Plus coś do tego? Jakieś nakładki/rozszerzenia pulpitu (desktopu)?

4. Jak wygląda sprawa kompatybilności Falcona "w dół" z serią ST jeśli chodzi o dema/użytki?

5. Nie planuję w najbliższej przyszłości wkładania 060 czy czegoś podobnego - jedynie zamówiłem koprocesor, ot tak, żeby mieć (trzeba jakiś kwarc zmieniać czy coś?).

6. Bateria nie wiem, czy sprawna - ale w sumie mogę wymienić dla świętego spokoju - przy okazji - jak się objawia skończona bateria w Falconie?

7. Co dalej - co jeszcze jest niezbędne, żeby w miarę komfortowo korzystać z Falcona?

Będę wdzięczny za jakieś linki/podpowiedzi. :)

Pozdrawiam!

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

2

Odp: Falcon 030 i początki

właśnie. jak się objawia skończona bateria? w sumie też powinienem u siebie wymienić, bo pewnie ma z 20 lat :)

3

Odp: Falcon 030 i początki

Czas szlag trafia oczywiście. I wszelkie ustawienia, np. rozdzielczość przy starcie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Falcon 030 i początki

może się to rozlać na płytę główną?

5

Odp: Falcon 030 i początki

cedyn napisał/a:

może się to rozlać na płytę główną?

Dallas? ;)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

6

Odp: Falcon 030 i początki

cedyn napisał/a:

może się to rozlać na płytę główną?

Nie ma opcji. Ale i wymiana trudna bo trzeba lutować.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Falcon 030 i początki

jaki Dallas?
no w lutownice cokolwiek umiem, ale skoro się nie rozleje to nie będę grzebał :)

8

Odp: Falcon 030 i początki

RTC to monolityczna kość z wbudowaną baterią klasy Dallas 12887+.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Falcon 030 i początki

Drakon napisał/a:

Hej.
No to nabyłem drogą kupna F030. I tak po poczytaniu nieco forów zastanawiam się, jak to dalej ugryźć ;)

Po pierwsze, to golas. Zatem na start pewnie pójdzie rozszerzenie 14MB oraz karta SD na jakimś interfejsie IDE->SD.
Tutaj pojawiają się pierwsze pytania:

1. Czy jest jakiś darmowy driver wart polecenia? Czy jednak na starcie trzeba zainwestować 50 euro na HDDriver w najnowszej wersji?

stare atarowskie AHDI, ICD Pro, ale jak jest współpracą z adapterem IDE2SD/CF to nie wiem nie uzywam mam oryginalnego HDDrivera i sobie chwalę, tanszy jest komercyjny sterownik PeraPurnika

Drakon napisał/a:

2. Po drugie, gdzie szukać kabla RGB? W sumie sam bym polutował, ktoś ma schemat? Jakoś nie uśmiecha mi się odpalanie Ace Trackera na RF (o ile się da w ogóle).

jak chcesz pracowac piszesz o ACE trackerze to lepiej zrobic sobie adapter DB19 to VGA, tryb RGB ci sie przy da do ogladania dem ktore nie chodzą na VGA.

Drakon napisał/a:

3. Kolejna rzecz to system - co instalować? Jakiś Mint? Chodzi mi o to, że no... nie chcę mieć zielonego ekranu jak w ST plus ikonki, a nieco uprzyjemnić odbiór tego kompa ;) Czy Mint jest 100% kompatybilny z TOSem? Plus coś do tego? Jakieś nakładki/rozszerzenia pulpitu (desktopu)?

Jest jeszcze MagiC, lecz tutaj ze stabilnościa moze byc różnie, zalezy od samego falcona :)
Oczywscie programy GEMowe bez problemu odpalisz pod MiNTem, ale nikt z profesjonalnych uzytkowników np Cubase, Notatora, Calamusa nie bedzie odpalał go pod MMiNtem, im wiecej ramu tym lepiej.
Jesli chodzi o MINta polecam dystrybucje Vanilla MiNT dla trybu 030

bardzo fajny jest zastapenie pulpitu np Teradeskiem wspolpracujacym zarowno z MiNT jak i TOSem

Drakon napisał/a:

4. Jak wygląda sprawa kompatybilności Falcona "w dół" z serią ST jeśli chodzi o dema/użytki?

Jesli chodzi o uzytki to bardzo, bardzo duza, zawsze mozesz odplic program w rodzileczosci ST - mono/Low etc.
Dema, chyba nie po to masz falcona zeby pgladac dema z ST (moje zdanie) :). Jest sporo swietnych dem na F030

Drakon napisał/a:

5. Nie planuję w najbliższej przyszłości wkładania 060 czy czegoś podobnego - jedynie zamówiłem koprocesor, ot tak, żeby mieć (trzeba jakiś kwarc zmieniać czy coś?).

Nic nie trzeba robic wkladasz go w podstawkę i mozesz korzystac z programó ktore go wykorzystują

Drakon napisał/a:

6. Bateria nie wiem, czy sprawna - ale w sumie mogę wymienić dla świętego spokoju - przy okazji - jak się objawia skończona bateria w Falconie?

nie trzymanie baterii/NVRamu, powoduje nie mozliwosc zapamietania na stale ustawień NVRAM-u, daty/zegara ustawien trybu pracy podczas bootowania VGA ustawien klawiatury i TOS. Jesli masz kalwiature angielska to akurat nie jest problem defaultowo jest UK dla TOS-a/ klawiatury

Drakon napisał/a:

7. Co dalej - co jeszcze jest niezbędne, żeby w miarę komfortowo korzystać z Falcona?

zacznij od 14MB to podstawa bez tego nie ma co  w ogole zaczynac pracy :)

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Kroll (2021-03-29 14:15:40)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

10

Odp: Falcon 030 i początki

Drakon napisał/a:

1. Czy jest jakiś darmowy driver wart polecenia? Czy jednak na starcie trzeba zainwestować 50 euro na HDDriver w najnowszej wersji?

Nie mam Falcona (chciałbym), ale mam 1040STE i na to pytanie mogę coś odpowiedzieć.
Driver od Pery Putnika. Polecam. Szybki kontakt, przystępna cena - wyszło mi ok. 70 pln za wersję z Virtual Floppy (bez -5E). Z 1040 STE wszystko śmiga.

grzybson/SSG^NG

11

Odp: Falcon 030 i początki

Do Falcon-a polecam hddriver-a.
Wszystko o co pyta autor wątku, było wałkowane wiele razy :P

p.s.
gratulację Flachy!

12

Odp: Falcon 030 i początki

Jakiego masz tos'a ?
hdddriver http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12629

14mb http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 27#p228627

rtc: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12630

Ostatnio edytowany przez stryker (2021-03-30 06:16:45)

"wszystko się kiedyś kończy......."

13

Odp: Falcon 030 i początki

cedyn napisał/a:

jaki Dallas?

To zamiennik tego co jest w Falconie

14

Odp: Falcon 030 i początki

stryker napisał/a:

Jakiego masz tos'a ?

Jeszcze nie wiem. Przesyłka w drodze. Ale i tak zmieniam na 4.04, bo jaki by nie był, będzie niemiecki :lol.

Dziękuję za linki - 14MB pewnie sam sobie zrobię, jakoś taniej wychodzi, w którą stronę bym nie liczył. Podobnie sprawa ma się z RTC, chyba po prostu zamówię płytki. Nadmiary pewnie się rozejdą.

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

15

Odp: Falcon 030 i początki

@Drakon: TOS jest w Falconie Multilangauge i jego sie ustawia w NVRAMie, podtrzymywanym bateryjnie, jak pisalem jesli bateria jest nie sprawna to i tak bedziesz miał TOS-a UK :)
A ktora wersja to pokaze ci np Sysinfo

Ostatnio edytowany przez Kroll (2021-03-30 13:42:29)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

16

Odp: Falcon 030 i początki

O widzisz, kolego Krollu, tego nie wiedziałem - więc teraz pozostaje mi mieć nadzieję, że jest starszy niż 4.04, bo inaczej wydałem niepotrzebnie pieniądze :D. Maszyna już w drodze do mnie, pewnie jutro będzie, to zobaczymy co mu tam w trzewiach siedzi :)...

Ostatnio edytowany przez Drakon (2021-03-30 13:51:53)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

17

Odp: Falcon 030 i początki

OK, to po uporaniu się z kwestią karty SD w Falconie nasuwają się kolejne pytania (przypomnę, że głównie mam zamiar korzystać z trackerów - żadnego MIDI, przynajmniej na razie, pooglądać dema i może pograć w jakieś gry):
- gotowiec pod tytułem VanillaMiNT czy po prostu instalacja jakiegoś zamiennika desktopu (Jinnee, Thing, coś innego)?
- i tutaj - czy ten cały TeraDesk z VanillaMiNT umożliwi mi korzystanie z bardziej kolorowych ikonek/ustawienie jakiegoś tła na pulpit (coś mi mignęło, że chyba tak)?
- można jakoś zmienić fonty pod ikonkami? ich kolory?
- poza Koboldem są jakieś inne managery plików podobne do Filemastera/NortonCommandera?
- czy jest na Falcona coś w rodzaju ToolsDaemona, czyli możliwość stworzenia sobie własnego menu (rozwijalnego czy nawet wiszącego na pulpicie) z ulubionymi programami?
- jakiś warty uwagi program do obróbki sampli/samplowania (Falcon wszak ma wejście audio)?
- jakieś inne (niezbędne) programy narzędziowe?

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

18

Odp: Falcon 030 i początki

Jak chcesz używać tylko trackerów to Mint w zasadzie będzie tylko przeszkodą. Został bym przy TOS.

Co do reszty to niech się wypowiedzą inni koledzy.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

Odp: Falcon 030 i początki

- Tak, Teradesk ma mozliwosc uzycia kolorowych ikon i tla pulpitu. Ale proponowałbym Thinga zamiast.
- poza Koboldem jest przykładowo KK Commander.
- sa programy typu menu start.

Jak chcesz korzystać tylko z trackerów, to tak jak radzi Sqward, zostałbym przy TOSie.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

20

Odp: Falcon 030 i początki

Z managaerów plikowych dość popularnym był jeszcze Mortimer