Temat: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Właśnie urodziła się pierwsza w miarę stabilna i funkcjonalna wersja nowego edytora do sprzętowych sprajtów Atari o nazwie SprEd. Edytor działa w przeglądarce internetowej. Testowałem na Chrome, Firefox i Edge. Jego interfejs jest inspirowany edytorem “Atari Player Editor” playsoftu, który napisany był we flashu i dziś kłopotliwe jest jego uruchomienie. Mój edytor wzbogaciłem też o kilka nowych funkcji i dodałem możliwość edycji w trybie “kwadratowego pixela”, której w APL mi brakowało.

https://bocianu.atari.pl/assets/images/spred1.png

Lista Aktualnych możliwości:
- edycja i animowanie trójkolorowych sprajtów (nałożonych)
- maksymalna wysokość sprajta 128
- maksymalna ilość klatek animacji 256
- podstawowe funkcje edycyjne: przesuwanie, odbicia H/V, skalowanie w pionie, kopiowanie, wklejanie
- palety PAL/NTSC
- możliwość wyboru proporcji pixela
- skróty klawiaturowe
- odczyt plików *.apl, *.spr
- export danych

https://bocianu.atari.pl/assets/images/spred2.png

SprEd potrafi eksportować dane dla wielu popularnych języków programowania i potrafi też zapisywać w natywnym formacie .spr. Odczytuje też pliki edytora playsoftu w formacie *.apl. Dołączam też kilka przykładowych plików grafik w formacie spr. Można je łatwo załadować przeciągając plik *.spr na okno edytora.

Przykładowe pliki *.spr

Lista skrótów klawiaturowych znajduje się pod przyciskiem Help - warto zaglądnąć.

https://bocianu.atari.pl/assets/images/spred3.png

Edytor znajduje się pod tym adresem: https://bocianu.gitlab.io/spred/

Zapraszam do wypróbowania. Wszelkie konstruktywne uwagi mile widziane.
Jeżeli masz pomysł na eksport do jeszcze jakiegoś użytecznego formatu - daj znać, chętnie dodam potrzebny szablon.

Ostatnio edytowany przez bocianu (2022-01-24 00:16:23)

2

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Świetnie, lecę sprawdzać!

3

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

świetny program, gratuluję

z ulepszeń proponuję dodać przy LOAD, oprócz ogólnikowego 'Wszystkie pliki (*.*)', nazwy tych akceptowanych plików, rozszerzeń

nie wiem czy to możliwe ale IMPORT plików graficznych typu PNG z kolejno ułożonymi klatkami animacji (w programie graficznym można przerobić GIF animowany na 'sheet' z wybranym układem poziomym lub pionowym kolejnych klatek)

w załączniku przykłady spritów C64 w GIF, PNG

przydałby się EXPORT danych do silnika Shanti-ego

Ostatnio edytowany przez tebe (2022-01-23 13:43:18)

Post's attachments

gif_anim.zip 3.65 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-01-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

4

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

tebe napisał/a:

z ulepszeń proponuję dodać przy LOAD, oprócz ogólnikowego 'Wszystkie pliki (*.*)', nazwy tych akceptowanych plików, rozszerzeń

dodałem

tebe napisał/a:

nie wiem czy to możliwe ale IMPORT plików graficznych typu PNG z kolejno ułożonymi klatkami animacji (w programie graficznym można przerobić GIF animowany na 'sheet' z wybranym układem poziomym lub pionowym kolejnych klatek)
w załączniku przykłady spritów C64 w GIF, PNG

nie ma załącznika :)
taki import byłby możliwy, ale raczej bez detekcji kolorów i ogólnie monochromatyczne chyba tylko. pomyslę o tym

tebe napisał/a:

przydałby się EXPORT danych do silnika Shanti-ego

podpowiesz gdzie znajdę, jak takie dane powinny wyglądać? to dorobię.

5

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

dodałem załacznik, post #3

link do opisu silnika Shanti-ego z przykładem, http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=17775

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

6

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Co do ulepszeń:
- możliwość włączenia\wyłączenia wspólnej palety dla wszystkich klatek,
- sprajty 3-kol szerokie na: 10 (sprajt+pocisk), 16 (2 sprajty), 20(sprajt,pocisk,sprajt,pocisk) pikseli
- i tak jak już pisał Tebe import z plików GIF, PNG 256 kol.
A ta ogólnie to fajnie ze coś takiego powstało :)

7

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Gratuluję, zajebiste narzędzie:-)

8

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Super narząd.

Faktycznie miło byłoby mieć szerokość 8+2, ale też może i:
- przemieszczenie sprajta względem drugiego (zarówno playera jak i missile jesli używany jest tryb 8+2)
- różne szerokości player i missile (x1, x2, x4)
- tryb wykorzystujący więcej sprajtów (z nakładaniem i bez i z szerokościami i displacementami)
- tryb kolorystyczny dla 5 playera (missile biorą kolor z COLPF3 a nakładają się tylko playery)
- klatki animacji mogłyby mieć różne konfiguracje (i szerokości) więc przydałby się pivot point dla każdej klatki
- ustawienie priorytetu kiedy używamy wielu sprajtów (żeby szeroki missile mógłby być pod wąskim playerem)
- wysokość jedno i dwuliniowa szczególnie kiedy możemy ustalać szerokości sprajtów
Może jeszcze tryb z priorytetem 0 ale to już jest nakładanie sprajtów na grafikę i de-facto definiowanie sprajtów softwareowych, wiec nawet nie śmiem czegoś takiego proponować, bo sprajty są wtedy dowolnej szerokości, wysokości, itd. Dużo skomplikowanej pracy, a pewnie mało kto z tego skorzysta.

Bardzo fajnie, że można wybrać paletę!

Edit: Ale skoro można podawać swoje propozycje, no to podaję :)

Ostatnio edytowany przez mono (2022-01-23 19:13:34)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

9

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Kilka waszych pomysłów uwzględniłem i jest wersja 0.79.
Co doszło:

- funkcja load domyślnie filtruje rozszerzenia spr i apl (Tebe)
- opcja włączenia palety wspólnej (Vidol)
- 3 nowe formaty exportu : BASIC, fastBasic, MAC/65 (TGB1718, Philsan)
- 2 nowe opcje dla exportu : linia początkowa i krok numeracji

kolejne pomysły fajne, szczególnie mono zaszalał.
z tymi formatami zawierającymi pociski spoko pomysł, ale jak to eksportować potem?
Bajt z danymi pocisków zawiera tez informacje o pozostałych pociskach - wstawiać tam zera?
@mono
- szerokość x4 jest na podglądzie duszka pod kolorami, jak dla mnie to wystarczy. Nie wiem czy ta szerokość jest konieczna w samym edytorze. Jak myślisz?
- wysokość 1/2 liniowa to tylko kwestia wyświetlania, bo dane sa identyczne. Wyświetlane aspect ratio pixela można zmienić w opcjach.

10

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

bocianu napisał/a:

Bajt z danymi pocisków zawiera tez informacje o pozostałych pociskach - wstawiać tam zera?

Tak.

bocianu napisał/a:

@mono
- szerokość x4 jest na podglądzie duszka pod kolorami, jak dla mnie to wystarczy. Nie wiem czy ta szerokość jest konieczna w samym edytorze. Jak myślisz?
- wysokość 1/2 liniowa to tylko kwestia wyświetlania, bo dane sa identyczne. Wyświetlane aspect ratio pixela można zmienić w opcjach.

Jeśli miałbyś obiekt złożony z playera (8px) i missila (2px) wtedy każdy z tych sprajtów może mieć inną szerokość.
Przemieszczenie sprajtów w obiekcie - można sobie wyobrazić obiekt o szerokości 12px złożony z dwóch playerów (8px) z włączonym multicolorem i przesunięciem 4px. Jeśli dla każdej klatki można byłoby to konfigurować odrębnie wtedy przydałby się też pivot point (czy też anchor - jak zwał, tak zwał) dla każdej klatki jako punkt referencyjny dla całej animacji.
Co do rozdzielczości pionowej - ona jest istotna właśnie w kontekście szerokości sprajta. Oto dla rozdzielczości jednoliniowej mamy:
- szerokosc 1x - proporcje piksela 2:1
- 2x - 4:1
- 4x - 8:1
a dla rozdzielczości dwuliniowej:
- 1x - 1:1
- 2x - 2:1
- 4x - 4:1

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

11

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

drobny błąd:
mam włączone 'common palette' - paleta zmienia się na wszystkich fazach animacji, jest ok. Ale jak wyłączę tę opcje to moja paleta pozostaje tylko na pierwszej klatce, a wydaje "sie mi" ze powinna być na wszystkich fazach.

12

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

@Vidol - no właśnie pytanie czy powinna :)
bo jak chcesz sobie skopiować sobie kolory z jednej klatki na drugą, to możesz użyć klawiszy:
'[' - kopiuj kolory
']' - wklej kolory
a pomiędzy klatkami poruszasz się klawiszami kursora.

Więc pytanie czy wspólna paleta to jest kopiowanie tej samej na wszystkie klatki, czy używanie jednej wspólnej?

Ostatnio edytowany przez bocianu (2022-01-23 21:27:32)

13

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

fajnie byłoby mieć 10px szerokości w 3 kolorach czyli (2 duchy + 2 pociski) tak jak na zdjęciu w poscie #1 a z tego co widzę to w obecnej wersji jeszcze nie ma.. pamiętam jak dawno temu szukałem i znaleźć nigdzie nie mogłem, więc zapowiada się najbardziej wyczekiwany edytor do PMG, gratulacje !!

Ostatnio edytowany przez Spencer (2022-01-23 23:48:29)

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

14

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

@Spencer - na tym screenie:

https://mimuma.pl/shared/spred1.png

to są dwa duszki rozsunięte o 2 px. dlatego maja 10 szerokości.
Ale o tym doklejaniu pociski do gracza zeby zrobić 10px..20px  szerokości to pomyślę.
Trochę będę musiał przebudowac "w posadach" bo nie zakładałem tego na starcie, ale do zrobienia.

Ostatnio edytowany przez bocianu (2022-01-24 00:19:37)

15

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

to "multum" możliwości Atari to udręka, cięzko zbudować wspólny, uniwersalny, intuicyjny interfejs kiedy chce się te wszystkie możliwości uwzględniać

trzeba iść na kompromis i z części zrezygnować

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

16

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

to rozjechanie czy też offset (bardziej odpowiada nazewniczo) to ciekawe, chociaż imho lepiej zostawić na koniec jako punkt wyjścia do różnych tricków, btw są jakieś znane gry w których zostało to wykorzystane ?

doklejanie czy też łączenie par lub też pojedyńczych PMG to jakby coś czego zawsze brakowało, lecz faktycznie to nie takie proste… dodatkowo trzeba byłoby to wszystko uwzględnić w keyframes / timelapse animacji

lecz to właśnie mogłoby odróżniać tą appkę od całej reszty…i byłaby swego rodzaju atari oriented

Kolejna sprawa to kwestia formatu zapisu, ewentualnie można przyjąć na sztywno jakiś format i dalej już niech się martwi user

Swego czasu liczyłem że coś takiego powstanie w Mad Studio (https://atariage.com/forums/topic/25872 … /#comments) chociażby w najbardziej podstawowych w sensie praktycznym wersjach ..(in full color) czyli jak wspomniałem 10px(2 x Ply+2 x Miss) lub 16px (2 x 2Ply)

Ogólnie mnogość tych kombinacji doklejania komplikuje dość znacznie cały interfejs, potrzeba jakby całkowicie nowy approach, który również uwzględniałby te rozjechania/offsety względem doklejanych do siebie

Sam Interfejs i jego wygląd nie ma to znaczenia, chodzi tylko o tą funkcjonalność i może ewentualnie w dalekiej przyszłości możliwość importu jakiś gif/bmp i z automatu rozbijania kolorów na warstwy pmg (i to w stylu Rasta Convertera).... no co...:) pomarzyć każdemu wolno .. to nic nie kosztuje

Ostatnio edytowany przez Spencer (2022-01-24 11:34:47)

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

17

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Spencer napisał/a:

to rozjechanie czy też offset (bardziej odpowiada nazewniczo) to ciekawe, chociaż imho lepiej zostawić na koniec jako punkt wyjścia do różnych tricków, btw są jakieś znane gry w których zostało to wykorzystane ?

Przypuszczam że we wielu. Z moich to np. FloB - kilka obiektów (w tym ten telefon) jest tak zbudowanych.

18

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

To bardzo przydatne narzędzie, które bardzo by mi się przydało w momencie, w którym jeszcze nie istaniało.
Czyli jakiś czas temu.

Ale dodaję sobie zakładkę w Internet Explorerze, na pewno jeszcze skorzystam!

19

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Bocianu, używasz onRelease do zmiany koloru punktów, gdybyś zmienił na onPress (start)  i onMouseMove (continue), onRelease (finish) szło by rysować pociągnięciami, a nie tylko punkt po punkcie.

...a poza tym, to tak nieśmiało śniła by mi się warstwa trybu znakowego (ze zmianą priorytetu trybu mono)....

___
Press play on tape...

20

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

@mav: mówisz o ekranie dotykowym? bo myszka sie rysuje pociągnięciami.

21

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

M. a. W.!!! Nie myl mnie z tym drugim :)

Tak, na ekranie dotykowym działa tylko jakby na onRelease reagował.

Ostatnio edytowany przez maw (2022-01-25 19:52:58)

___
Press play on tape...

22

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

maw napisał/a:

Nie mylę mnie z tym drugim :)


już sie poprawię :D

tak, na dotykowe może trzeba coś zmienić, sprawdzę.

23

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

probowalem przerysowac swoje sprity ale pojawil sie problem - duszki uzywaja DLI dla zmiany koloru. Czy nie daloby się zrealizowac tablicy kolorow (tablica dlugosci takiej jaka wysokosc ma sprite)?

--
wiem ze zaraz bedzie jojcenie o kazdy parametr w tablicy - szerokosc, pozycja... ale akurat kolor mocno poprawi czytelnosc sprita w wersji ostatecznej.

Ostatnio edytowany przez xxl (2022-01-25 00:09:57)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

24

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

O DLI akurat myślałem i mam w kolejce ficzerów do dodania :D

25

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

bocianu napisał/a:

tak, na dotykowe może trzeba coś zmienić, sprawdzę.

To chyba ogólnie problem Androida - w trybie emulacji myszki też  nie nie da "ciągnąć" - testowane na przeglądarce Szajsunga (silnik Chrome) i najnowszym FF.

___
Press play on tape...