1

Temat: Kartridż do europejskiej konsoli pierwszej generacji (a la Pong)

Witam szanownych forumowiczów.

Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem (kupując sercem a nie rozumem) konsoli pierwszej generacji (czyli bazujących na układach rodziny GI AY-3-8xxx) Radofin Tele-Sports III. Zawsze mnie ciekawiły te gry i konsole typu "PONG". (Swoja drogą jest to ciekawe, że gry się nie programowało, tylko był producent odpowiedniego układu z grą czy grami.) Niestety posiadam tak zwanego "golasa" bez akcesoriów w postaci chociażby joyów (analogowych z potencjometrami), zasilacza czy kartridżów. Postanowiłem ją uruchomić i poddać renowacji z możliwym "zmodowaniem" A/V na "czincze" czy też RGB, bo jak na ówczesne czasy jedynie można było mieć obraz przez kabel antenowy z wbudowanego w konsolę modulatora. Do uruchomienia konsoli jest niezbędny zasilacz (nie problem, tutaj napięcie wejściowe to 15V), telewizor (nie problem, kineskopowy telewizor z tunerem analogowym posiadam) i kartridż (problem i to dosyć poważny) bo konsola nie ma wbudowanych gier/gry, oraz ewentualny jakiś joy analogowy do sterowania z potencjometrami w środku, ale do sprawdzenia obrazu na telewizorze i "odpalania" gry zbędny.

Być może nieudolnie poszukiwałem, ale niestety nie znalazłem na polskich portalach aukcyjno- ogłoszeniowych kartridża Radofin. Wyjaśniam, są to kartridże z rodziny PC-50x (PC-501, PC-502 itd. do PC-508) do konsol I generacji. W przypadku Radofin-a są one numerowane od 1001 (Superstar, gry sportowe jak Pong), przez 1002 (Grand Prix, gry samochodowe) do 1007 czy 1008. Konsola posiada slot kartridży w postaci złącza w standardzie ISA, ale jest ono 32 pinowe (2 x 16). (Spojler, do akapitu poniżej, o ile poprawnie "przegrzebałem" Internet, niestety kartridże z rodziny PC-50x nie są kompatybilne między konsolami i różnią się ilością pinów i samym pinoutem). Mając tą wiedzę postanowiłem poszukać czegoś godnego uwagi. I po krótkich poszukiwaniach znalazłem na portalu ogłoszeniowym (którego nazwa zaczyna się na O) kartridż 32 pinowy do konsoli I generacji ale nie europejskiej (jak Radofin) ale japońskiej czyli Bandai Pong TV Jack 5000, a konkretnie katrtidż "Road Race (dla tych konsol numerowany jako 2 ("radofinowy" odpowiednik 1002, a z rodziny PC-50x -> PC-502) i bazujący na układzie GI AY-3-8603, którego datasheet można bez problemu znaleźć w internetach).

Zakupiłem go, ale mając z tyłu głowy, że ten kartridż który kupiłem może być niekompatybilny z moją konsolą i nie chcąc go "usmażyć" postanowiłem zbadać jego pinout (który jako niepełny jest w załączniku, trzy nieopisane piny wchodzą do układu logicznego podanego dalej w tekście, piny 20 i 21 są zmostkowane przy złączu krawędziowym). Na płytce kartridża oprócz układu GI znajduje się kilka prostych elementów jak rezystory, kondensatory, jedna dioda oraz układ PDIP 14 pin MC14001B. Niestety moje obawy się sprawdziły. Nie znając pinoutu slotu kartridży mojej konsoli sprawdziłem chociaż Vp (zasilanie) i GND i okazało się, że są w innych miejscach. Niestety Japończycy i Europejczycy wymyślili to sobie inaczej.

Można by się zapytać do czego zmierzam? Otóż przeszukując zagraniczne portale aukcyjne znalazłem takowe kartridże, ale ich cena nie mówiąc o transporcie jest dosyć wysoka (powyżej 20 ojro plus transport). W związku z tym aby pójść tańszą drogą chciałbym poprosić was forumowicze o pomoc. Być może ja nieudolnie przeszukiwałem polskie portale aukcyjne i ogłoszeniowe i nie potrafiłem znaleźć tego czego potrzebuję, to może ktoś podeśle link? Być może ktoś z was posiada takowy kartridż (najlepiej Radofin 1001 Supersport) i byłby w stanie mi udostępnić na czas testów? Ewentualnie jeżeli ktoś nie chce udostępniać kartridża, może byłby w stanie podać mi pinout katridża Radofin 1002 Grand Prix, tak abym mógł swój japoński dostosować do Radofin-a. Dodatkowo jeżeli ktoś posiada informacje na temat dokładnego pinoutu slotu kartridży do Radofin-a też prosiłbym o pomoc. Ja jak ponownie zajrzę do konsoli postaram się chociaż niepełny podać na zasadzie "przedzwonienia" multimetrem.

Pozdrawiam, Grzegorz.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2022-11-15 18:04:44)

Post's attachments

20221115_135553.jpg 1.24 mb, liczba pobrań: 1 (od 2022-11-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Kartridż do europejskiej konsoli pierwszej generacji (a la Pong)

Kolejny dzień i kontynuacja działań z konsolą.

Dokonałem pomiarów i "przedzwoniłem" multimetrem część ścieżek. Udało mi się w dużej mierze odtworzyć pinout gniazda kartridży. Zamieszczam zdjęcie z opisami (Pinout_Slot_Kartridza.jpg). Na płycie głównej znajdują się dwa układy. Są nimi TBA520 (IC1 ze zdjęcia) oraz MC14096B (IC2 ze zdjęcia). Ich datasheety można znaleźć w Internecie. Niestety jest on z trzema brakami. Na zdjęciu (dla pinów od 25 do 31) są opisy XJ2002A, czyli płytki przełączników poszczególnych gier. Zdjęcie tej płytki również załączam (XJ2002A.jpg).

Dodatkowo dokonałem pomiarów napięcia na pinach gniazda przy włączonej konsoli ale bez kartridża (bo nie mam właściwego). Wyniki również załączam na zdjęciu (Napiecia_na_pinach.jpg). W tym celu na zasilaczu laboratoryjnym ustawiłem napięcie 15,0V (nominajle dla tej konsoli), a na potencjometrze którego pokrętło znajduje się na tyle konsoli (również załączone zdjęcie  Potencjometr.jpg) ustawiłem tak, aby na wyjściu napięcia na gniazdach (żeńskie DIN 5) joy-ów (również załączone zdjęcie z "Colour Switche-m" Tylny_panel.jpg) było 5.0V . W trakcie pomiarów konsola pobierała 0.06A prądu. Prawdopodobnie ten potencjometr nie ma wpływu na inne napięcia na pinach gniazda, ale wynik podaję.

Na opisie pinów gniazda (pin 4, 5 i 6) są odłączenia do switchy poziomów trudności gier.

Na koniec podaję link do strony blogowej gdzie znajduje się opis mojej konsoli ze zdjęciami. Tam również znajduje się zdjęcie jednej ze stron płytki katridża którego poszukuję czyli 1001. Niestety w języku hiszpańskim, którego nie znam.

Pozdrawiam, Grzegorz.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2022-11-16 14:27:44)

Post's attachments

Napiecia_na_pinach.jpg 1.15 mb, liczba pobrań: 1 (od 2022-11-16) 

Pinout_Slot_Kartridza.jpg 1.2 mb, liczba pobrań: 1 (od 2022-11-16) 

Potencjometr.jpg 1.14 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylny_panel.jpg 1.42 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

XJ2002A.jpg 1.2 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.