1

Temat: Montaż Turbo Blizzard SMD by endriu w XC12

Cześć.

Naszło mnie, żeby w końcu zamontować kupione kiedyś Turbo Blizzard w wersji SMD do jednego z moich Atari XC12. Magnetofon z tego co się orientuję chodzi na starszej rewizji płyty głównej - brakuje na niej oznaczenia REV.A, ale poza tym wygląda identycznie.

Problem jest taki, że płytka z Blizzardem, którą kupiłem, ma nieco inne wyprowadzenia niż to co widać na schemacie: http://atariki.krap.pl/index.php/Grafik … _plyta.png a w szczególności ma też wejście "G", którego nie ma na obrazku.

Z tego co widzę, to ta wersja Blizzarda, którą mam jest oparta na układzie, o którym pisał w tym wątku seban: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 00#p282200.

Czy ktoś poradzi jak to zamontować? Załączam zdjęcia XC12 i tego Blizzarda, który mam.

Ostatnio edytowany przez Yolk (2022-11-28 19:04:52)

Post's attachments

blizzard1.jpg 979.31 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

blizzard2.jpg 840.72 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

XC12.jpg 432.35 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Montaż Turbo Blizzard SMD by endriu w XC12

hej,
ja nabyłem ~taki interfejs chyba w ubiegłym roku, od kolegi piwko.
zabrałem się za montaż w xc12 jakoś wiosną, ale z przyczyn niezależnych musiałem temat odłożyć na bok, no i nadal nie mam czasu się przedsięwziąć i dokończyć. moja płytka w xc12 to już ta późniejsza popularniejsza. ale, tak czy inaczej robię wg opisu:

żetę:

Odlutować z płyty biały przewód który dochodzi z pinu 3 wtyku SIO. Przewód ten należy podłączyć do punktu E interfejsu, a miejsce wylutowanego przewodu na płycie połączyć z punktem D intefejsu.

Do punktu A doprowadzić zasilanie +5V z płyty magnetofonu (za przełącznikiem), tak by zasilanie pojawiało się w momencie uruchamiania magnetofonu.

Punkt C połączyć z masą (GND).

Punkt F połączyć z punktem lutowniczym na płycie magnetofonu do którego przylutowany jest przewód biegnący z pinu 5 wtyku SIO (DATA OUT). Zazwyczaj jest to przewód szary.

Punkt B interfejsu w zależności od rodzaju płyty łączy się z pinem 8 lub 14 układu LM324 znajdującym się na płycie magnetofonu.

Jeżeli system pracuje poprawnie, (Zapis, Odczyt programów w systemie Turbo i Normal) montaż na tym się kończy, jeżeli nie, zlokalizować należy na płycie miejsce podłączenia przewodów - biały, czerwony - z głowicy odczytującej. Należy wylutować kondensator który zwiera te przewody. (C4 4,7nF)

Dioda krzemowa umieszczona na wyjściu bramki NAND 7400 (punkt E) symuluje wyjście typu OC (otwarty kolektor). Wyjście takie jest wymagane przez tor SIO ATARI do poprawnej komunikacji z wieloma urządzeniami podłączonymi do wspólnego gniazda SIO. (Punkt G to jest wyprowadzenie omijające diodę. Ale pozostawiamy je niepodłączone.)

Ostatnio edytowany przez takron27 (2022-11-29 09:35:40)

3

Odp: Montaż Turbo Blizzard SMD by endriu w XC12

Dzięki @takron27. Wieczorem siadam do lutowania. :)

4

Odp: Montaż Turbo Blizzard SMD by endriu w XC12

Yolk napisał/a:

Dzięki @takron27. Wieczorem siadam do lutowania. :)

Tak zapytam, czy turbo zlutowane, działa? Też mnie naszła ochota na kupno tej płytki i montaż.

65 XE, Amiga 500

5

Odp: Montaż Turbo Blizzard SMD by endriu w XC12

Cześć,

Informacyjnie gdyby ktoś tu zaglądał, kupiłem tą płytkę i udało mi się zamontować w XC12 REV B. Kabelki trzeba sobie przedzwonić szary to bodajże brązowy w mojej wersji.
Z kondensatorem wspomnianym na końcu instrukcji nic nie wczytywało. Dopiero po jego wylutowaniu ładnie zaczął znajdywać nazwy plików i je wczytywać. Korzystałem z romu blizzard_turbo_hit. Wczytuje standard i pięknie nagrywa w Turbo. W końcu mogę sobie nagrać kasetę w Turbo Blizzard :)

65 XE, Amiga 500