1

Temat: Problemy z Atari 130XE czyli dziwne rezeczy się dzieją

Był bym zapomniał, ponieważ to mój pierwszy post to grzeczność nakazuje serdecznie przywitać się z zacnym gronem.

Historia jest taka, że wszedłem w posiadanie Atari 130XE stan nieznany, do kompletu mam zastępczy zasilacz i SIO2SD. Atari się odpala przechodzi Self-Test, wchodzi do basica i ogólnie jest gitara.

Ale... albo coś jest zepsute albo ja nie umiem obsługiwać tego sprzętu, ze dwa razy załadował się River Raid, chciałem zobaczyć  też jak wygląda Montezuma's Revenge i tutaj zaczęły się dziać dziwne rzeczy.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9995&download=0&secure_str=5516f3
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9993&download=0&secure_str=5516f3. Powyciągałem to co jest w podstawkach, potraktowałem kontaktem  mam wrażenie że po tym zabiegu pacjent zmarł, bo już RR nie udało się załadować, Objawy na Montezuma's Revenge wciąż są takie same. Ciekawi mnie czy ktoś z czymś takim się spotkał.

I chyba nie umiem wstawiać obrazków...

Ostatnio edytowany przez rastro (2022-12-06 16:56:22)

Post's attachments

IMG_20221121_213028__.jpg 288.54 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20221121_213054__.jpg 198.54 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Problemy z Atari 130XE czyli dziwne rezeczy się dzieją

A czy nie jest przypadkiem włączony Basic? Startuj komputer z wciśniętym Option, co odłącza Basic i zwalnia pamięć pod nim.

3

Odp: Problemy z Atari 130XE czyli dziwne rezeczy się dzieją

Generalnie odpalam z SIO2SD, pojawia się loader nakazujący wcisnąć START + OPTON i tym sposobem ładuje. Sugerujesz że powinienem OPTION wciskać podczas włączania komputera?

Generalnie nie bardzo znam Atari więc wszytko możliwe.

Ostatnio edytowany przez rastro (2022-12-06 17:27:27)

4

Odp: Problemy z Atari 130XE czyli dziwne rezeczy się dzieją

To wygląda jak zrąbane duszki. Coś z GTIA się dzieje?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Problemy z Atari 130XE czyli dziwne rezeczy się dzieją

I to jest bardzo ciekawe... zorganizowałem sobie inną płytę też 130XE na której ponoć wszytko śmiga tylko jest ekran czarno biały (nie dziwne, bo potencjometr jest zdezelowany) i tam jest dokładnie ten sam efekt.

Ostatnio edytowany przez rastro (2022-12-06 18:58:49)

6

Odp: Problemy z Atari 130XE czyli dziwne rezeczy się dzieją

Jakoś nie mam szczęścia do małego Atari. 65XE ma uwalonego Freda (nie wychodzi z niego sygnał zegarowy pomimo tego że na wejściu wygląda całkiem OK). I teraz 130XE i ta płyta...

Ostatnio edytowany przez rastro (2022-12-06 18:58:01)

7

Odp: Problemy z Atari 130XE czyli dziwne rezeczy się dzieją

rastro napisał/a:

I to jest bardzo ciekawe... zorganizowałem sobie inną płytę też 130XE na której ponoć wszytko śmiga tylko jest ekran czarno biały (nie dziwne, bo potencjometr jest zdezelowany) i tam jest dokładnie ten sam efekt.

Ale to znaczy, że masz popsute programy, które ładujesz albo twoje SIO2SD jest uszkodzone i źle dane przesyła z jakiegoś powodu. Obstawiam to pierwsze.
Albo źle wgrywasz - ten (nie)wciśnięty Option może być wyjaśnieniem. Załaduj bez przyzpieszania SIO i trzymaj wciśnięty Option.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-12-06 19:13:54)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Problemy z Atari 130XE czyli dziwne rezeczy się dzieją

Sprawdź w self-teściu czy przy wciśnięciu (jednoczesnym) start, select i option wszystkie się zapalają. Może masz klawiaturę uszkodzoną.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

9

Odp: Problemy z Atari 130XE czyli dziwne rezeczy się dzieją

Początkujący z Atari nie czują tego OPTION, a on jest kluczowy. Tak więc ZA KAŻDYM RAZEM, jak komputer się restartuje, trzymaj OPTION.
Czyli POWER-ON+OPTION, sio2sd się bootuje i pokazuje gdzie załaduje loader, wciskamy start lub select i jedzie.
A jeśli masz wyłączony topdrive mode w konfigu, to po prostu POWER-ON + OPTION i jedzie gra, puszczasz option i czekasz, aż się załaduje.

Dobrze też, jakbyś zapodał linka do tych kilku gier, co Ci źle działają - sprawdzimy te binarki na własnych sprzętach.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2022-12-07 00:10:43)

10

Odp: Problemy z Atari 130XE czyli dziwne rezeczy się dzieją

Tak - dokładnie taki efekt mam, jak Basic włączony.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2022-12-07 00:14:43)

Post's attachments

Screenshot 2022-12-07 at 00.13.22.png 448.13 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

11

Odp: Problemy z Atari 130XE czyli dziwne rezeczy się dzieją

Dzięki, w wolnej chwili posprawdzam co i jak z tym moim Option.

12

Odp: Problemy z Atari 130XE czyli dziwne rezeczy się dzieją

Jeżeli jednak mimo ewentualnego defektu bardzo, ale to bardzo chciałbyś zagrać to tu jest jedyna wersja działająca pod Basic'em,
czyli z niewciśniętym OPTION :)

Post's attachments

Montezuma's Revenge.xex 33.08 kb, liczba pobrań: 7 (od 2022-12-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK