51

Odp: Obraz po composite

To jest tylko dla serii XE.
XEGS nie posiadam więc nie wiem czy coś pomoże.
Nie testowałem również na 800XLF bo też nie mam.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2023-07-11 07:57:27)

52

Odp: Obraz po composite

Bardziej chodziło mi o płyty z pamięciami 4bit / 1bit z ECI/bez ECI etc.

Ostatnio edytowany przez lopez (2023-07-11 08:48:14)

53

Odp: Obraz po composite

@kkrys, jeśli dobrze rozumiem, cały trik polega na tym, że synchronicznie z zegarem taktującym obraz z GTIA (pewnie chodzi o zegar OSC, z resztą widać taki napis na płytce), są zatrzaskiwane w przerzutnikach aktualne w danym momencie stany lumy i dopiero te zatrzaśnięte stany są wyświetlane na ekranie. Efekt jest taki, że przez cały czas trwania danego piksela w linii jest wyświetlane dokładnie to samo - zatrzaśnięty stan. Dzięki temu nie następują żadne zmiany w trakcie trwania piksela, a tym samym obraz jest stabilny i jednolity. Przeciwnie jest w przypadku oryginalnego CD4050, który jest buforem pracującym cały czas, a więc w trakcie trwania piksela jeśli pojawiają się jakiekolwiek zakłócenia, to one są odzwierciedlane na wyjściu - po prostu w trakcie trwania piksela mamy cały czas jakieś tam drgania tego sygnału. Czy dobrze myślę? Jeśli tak, to wydaje mi się, że to powinno działać tak samo na każdej płycie w każdej wersji Atari.

Odp: Obraz po composite

@Mq,

" a tym samym obraz jest stabilny i jednolity."

bardziej bym napisał jest zachowana ciągłość.  Dlatego nie ma linii pionowej między paskami w SysInfo.

Układ spełniające takie wymogi to 74HC273. 


Brak zakłóceń jest uzyskany dzięki zastosowaniu dodatkowych kondensatorów elektrolitycznych przy zasilaniu.
Sam jeszcze testuję ten temat.





@kkrys,

Idea będzie działać.  Nie wiem czy sama płytka będzie taka sama dla wszystkich modeli Atari.
Należy zwrócić uwagę, że przy UAV/SpectreAV są dodatkowe zworki, które uwspólniają dalszą część płytki.

@lopez,

Każda płyta Atari XE ma takie samo wejście i wyjście układu CD4050BE.  Będzie działać.

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

55

Odp: Obraz po composite

Ja wiem, że działać będzie, chodzi mi czy uzyskany efekt będzie taki sam. Bo jak wiadomo to płyt XE dzielą sie na kijowe-bardziej i kijowe-mniej ;)

Ostatnio edytowany przez lopez (2023-07-11 13:00:47)

56

Odp: Obraz po composite

Poproszę na próbę jedną sztukę.

1. piwkooo

Odp: Obraz po composite

@lopez,

No cóż... ze złotą (żółtą) maską bywają chyba najlepsze ze wszystkich, to fakt.  Zielone bywają okrutne, ale też są całkiem ok.
Stosowanie przez KKrysa odkłócanie elektrolitami przy procesorach Atari (Sally, Antic, GTIA) w teorii powinno poprawiać sytuację.

Co do efektu...  Zatrzaski dadzą wszędzie taki sam efekt.  Nie będzie szpar między paskami w SysInfo.

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

58

Odp: Obraz po composite

Ciągłość - jak to określiłeś - to też, bo poprzedni piksel jest wyświetlany tak długo, aż nie zostanie zatrzaśnięty kolejny następnym cyklem zegara.

Z tym że mi chodziło o to, że nie rozmawiamy o obrazie cyfrowym, tylko analogowym. De facto z tych linii lumy generowanej przez GTIA generujemy sobie sygnał, który jest od tego momentu dla nas sygnałem analogowym, wędrującym dalej w analogowej postaci do telewizora, czy monitora. A więc na sygnał luminacji nie możemy spoglądać jak na szereg pikseli, tylko jak na linię o zmiennej luminacji w czasie. Krótko mówiąc jak wyświetlamy sobie 320 pikseli w linii, to te 320 pikseli jest dla nas pikselami tylko do momentu zamiany tego sygnału na analogowy. Zatrzaskiwanie stanów zegarem co piksel powoduje, że ten obraz staje się bardziej "cyfrowy", a dany sygnał pojedynczego piksela jest cały czas jednolity od początku do końca piksela. Taki piksel ma swoją szerokość konkretną. Kiedy stosujemy zwykłe bufory CD4050, to w trakcie trwania szerokości danego piksela sygnał cały czas nam się nieznacznie zmienia. Teoretycznie powinien pozostawać jednostajny, ale w tym czasie po płycie biegają różne zakłócenia, które brudzą nam to co generuje GTIA, a bufory po prostu to przekazują dalej. Zatrzaśnięcie jednego sygnału likwiduje tą przypadłość.

Oczywiście dodatkowo tak jak piszesz, dodatkowe kondensatory na płytce zapobiegają pojawieniu się jakichś kolejnych zakłóceń w samym układzie przerzutników/zatrzasków.

Osobiście też mi się wydaje, że to będzie 74HCT273 (może być też HC, LS, whatever) - od razu mi się skojarzył, bo akurat go używam na co dzień, więc mam go przed sobą prawie ciągle na biurku:-)

59

Odp: Obraz po composite

Może być '273 albo '374 (D flip-flop), który przepisuje wejście na wyjście tylko na zboczu sygnału zegara, a przez resztę czasu pamięta stan wyjścia i ignoruje wejście ale może też być D-latch, czyli np. '573, gdzie przy stanie wysokim OSC działa jak bufor (czyli wyjście zmienia się niezwłocznie w odpowiedzi na zmianę wejścia), a na zboczu opadającym zegara zatrzaskuje ostatni stan i trzyma go tak długo, jak zegar jest w stanie niskim.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2023-07-11 15:19:49)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

60

Odp: Obraz po composite

Mq - brawo - ...'374

Wkrótce będzie szczegółowiej opisane na PTODT i tam będzie się można zaopatrzyć.

Cytująć @peterkaczorowski:

"Myślę, że jak Ci coś takiego potrzebne, a byś kupił takie małe cudo od KKrysa, to byś wsparł jego pracę i badania.
Troszkę szkoda, że ktoś coś wymyśla, pokazuje, a kilka osób po prostu chce skopiować.  No ale dobra.. rozumiem, że dla siebie.
Mimo wszystko uważam, że fajnie jakby ktoś coś potrafił też fajnego zupełnie autorskiego zrobić."

Myślę, że warto autora takich rozwiązań szanować bo są tego warci, a nie okradać go pomysłów i klonując te pomysły zarabiać sporą kasę nie informując jakiego i czyjego pomysłu używają.
Nie mówię tylko o sobie ale również o innych, którzy też coś fajnego zrobili dla ATARI.

Prawde mówiąc mógłbym klonować płytki do różnych urządzeń, ale wolę dogadać się z producentem i kupić płytkę.
Wspieram wtedy producenta w modernizacji urządzeń i wiem jedno - mając problem z urządzeniem mogę liczyć na wsparcie techniczne jak równieź wymianę w przypadku wadliwego egzemplarza.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2023-07-24 22:02:32)

61

Odp: Obraz po composite

Mam i ja ten wynalazek w swojej atarynie xe. Obraz rzeczywiście poprawił się. Jest wyraźniejszy, a jednolite tła są w końcu jednolite bez zakłóceń i zniekształceń ... wyglądają po prostu rewelacyjnie, Akurat kreską w gtia test nie przejmowałem się nigdy, więc dla mnie nie ma to najmniejszego znaczenia. Ja jestem na tak i polecam, a z uwagi że to stosunkowo tania modyfikacja to "polecam do kwadratu".

Atari 800XL + Ultimate 1mb, Atari XE 65 + 1 mb + Mega Combo Reset + sio2sd, Atari 65XE jak fabryka dała, Atari 1040 STf, Atari 1040 STE 4 mb + gotek + Acsi2stm 3.0,  ZX Spectrum 128+, Sizif 512 + moduł dźwiękowy, Timex 2048, ZX Uno, C64C i G 1541 II + Ultimate II+, C+4, Amiga 500 rev. 8 + Wicher 8mb, Amiga 600 + 8 mb fat + gotek, Amiga 1200 + ACA 1230 + Pistorm32, Amstrad CPC 464 + ddi3 512 kb, coś tam jeszcze się znajdzie

62

Odp: Obraz po composite

Jak już pisałem - ja to traktuję jako zabawę i wyzwanie. Kupowanie gotowych rzeczy jest nudne... Nie zamierzam tego nikomu sprzedawać, ani nawet nie opublikowałem wzoru swojej płytki. Poza jednym wyjątkiem PBI RAM do XL od Zaxona (szkoda, że zrobił jedną serię i koniec, a dokumentacji nie opublikował) w moich retro komputerach siedzą wyłącznie rozszerzenia Open Hardware, w większości zmontowane samodzielnie przeze mnie.

Nie wiem ile @kkrys za to woła, ale 1 sztuka mnie wyszła jakieś 8 zł... no ale płytek musiałem zamówić 5 (mam tyle atarek więc będzie jak znalazł).

To jest kolejna zaleta robienia samemu, jak oferta zniknie (jak np. gadżety od Zaxona) a kolejny komp wpadnie do kolekcji, to nie ma problemu z wyprodukowaniem kolejnej sztuki moda.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2023-07-11 21:58:00)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

63

Odp: Obraz po composite

Pierwsze próby za mną i mam mieszane uczucia. Mod zmienia wygląd obrazu, przynajmniej używając zegara 14 MHz z FREDDIEgo, lepszego źródła zegara nie znalazłem. Podpięcie PHI0 daje ciekawy, ale raczej nieakceptowalny efekt.

https://obrazki.elektroda.pl/7158599800_1690231431_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/6248659000_1690231431_thumb.jpg

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

64

Odp: Obraz po composite

U innych działa dobrze.

Może cosik jeszcze brakuje w Twoim projekcie ?

Nie takie proste małpowanie po innych

65

Odp: Obraz po composite

Poza tym dalej masz zakłócenia na obrazie ..... :)

66

Odp: Obraz po composite

Phi0 to 14MHz podzielone przez 4, może być trochę mało.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

67

Odp: Obraz po composite

Dajcie chłopu parę groszy zarobić za jego czas i pracę, a nie "Januszujecie". Jeszcze brakuje żeby ktoś to zaczął klonować i sprzedawać jako swoje, albo montować koledze czy "koledze kolegi". Ja- dałem. I cieszę się że wspomogłem autora, bo być może taka postawa zachęci go do dalszego działania. A jeszcze niedawno czytałem tutaj piękne wykłady (w kontekście Lotharka) o prawie autoskim, jak to trzeba szanować jego pracę, kupować oryginały i jak ktoś tam mocno potępia oraz jak traktuje komputerki, które trafiają do nie go i mają coś tam nie do końca legalnego. Wiem, wiem, zaraz się tu trochę osób oburzy za ten mój wpis.

Ostatnio edytowany przez Charlie Runkle (2023-07-25 09:53:18)

Odp: Obraz po composite

Charlie Runkle,

Chyba na końcu piszesz o mnie, ale tutaj tak samo w kontekście KKrisa pisałem, że jak ktoś coś takiego chce to może u niego to kupić.  Dla mnie temat nie jest interesujący do reprodukcji, bo mam własne rozwiązanie SAVO i teraz będzie kolejna rewizja 2, która zmieni nazwę na SAVO CLASSIC oraz pojawią się płytki SAVO+ oraz SAVO MAX, ale to chyba już wszyscy na Facebooku czytali.

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

69

Odp: Obraz po composite

no ja nie mam fejsbuuka

.

70

Odp: Obraz po composite

Ja bym chciał wiedzieć ile ta część za 10zł będzie kosztować? ;) i czy działa tak dobrze na wszystkich płytach Atari XE (bo nie dostałem odpowiedzi).

ps. ja wiem, że nikt od nikogo nie kopiuje i oczywiste jest dla mnie, że wszyscy wszystko sami wymyślają, sami świeci są na Atari scenie od L przez K do Z ;-). A że na A8 można kokosy zarobić to też dla mnie oczywiste, wszystkie te Ferrari i Bentleye które jeżdżą po ZG to zarobione na zabawkach do A8 ;-).

Odp: Obraz po composite

@lopez,

Przecież masz VBXE, więc czy to Ci jeszcze jest potrzebne?

Na temat tego "ps.. "  to myślę, że jak tak dalej pójdzie to przez kilku jełopów, albo będzie powrót do zalewania płytek klejem, albo bardziej ogarnięci będą robić białe płytki bez opisów i elementy smd 0402 i wtedy powodzenia z kopiowaniem ;))))

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

72

Odp: Obraz po composite

Aby uzyskać takie efekty, które pokazywałem na fotkach nie są osiągalne tylko tą płytką.

Wkrótce ukończę pełny opis (wraz ze zdjęciami) zawierający cztery etapy modyfikacji A8 w wersji XE na różnych płytach.

Jeżeli chodzi o XEGS i 800XLF nie mam jak sprawdzić gdyż nie posiadam takich zabawek.

Obecnie trwają prace nad poprawieniem toru wideo w 800XL i 600XL (takie posiadam).

Dla chętnych będzie dostępny w sklepie komplet płytek i części wraz z pełnym opisem - lecz trochę to potrwa w czasie (nie tylko żyje się w temacie RETRO - są ważniejsze tematy).

Ostatnio edytowany przez kkrys (2023-07-25 16:03:01)

73

Odp: Obraz po composite

peterkaczorowski napisał/a:

@lopez,

Przecież masz VBXE, więc czy to Ci jeszcze jest potrzebne?

To nie jedyne A8 które posiadam, w większości mam wywalony modulator i wstawiona płytkę od kkrys'a więc jestem zainteresowany poprawieniem obrazu composite w jeszcze większym stopniu :).

74

Odp: Obraz po composite

Panowie czy wy aby nie przesadzacie?
Co rusz jak ktoś coś chce sobie sam zrobić dla siebie (_tzok_) to rozpętujecie jakieś dywagacje na temat praw autorskich?
Czy to hobby czy już u was jedyne źródło utrzymania?
Co do zaboru czyjegoś "pomysłu", tak pomysłu, bo jak mi wiadomo patentu na to nikt nie ma i na większość przez nas klonowanych rzeczy NIKT nie posiada?! to pomyślcie czy byłoby fajnie jeździć dziś  Patentwagen Nr. 1, tak ma koła i silnik, czy ktoś inny już nie może zrobić innego auta?
Sam z chęcią zanabędę od 'kkrys'a sztukę do mojego A i tyle.
Jak ktoś po dziesięciu latach wymyśli/skopiuje coś podobnego, a kolega 'kkrys nie będzie już oferował swojego rozwiązania to nie mogę tego kupić? BO CO?
Dajcie trochę na luz...

75

Odp: Obraz po composite

Gdzie tu jest przycisk "Like" coby wcisnąć?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.